RPH Peta I-Think PDF
RPH Peta I-Think PDF
RPH Peta I-Think PDF
Kelas
Masa
Tema
Tajuk
Objektif Pembelajaran
: Sains
: Tingkatan 5
: 80 minit
: Perkembangan Teknologi Industri dalam Masyarakat
: Teknologi Makanan dan Penghasilan Makanan
: Menganalisis kaedah dan bahan yang digunakan dalam Teknologi pemprosesan
makanan
Hasil Pembelajaran
: Pada akhir proses pembelajaran, murid dapat:
a) Menerangkan dengan contoh teknologi yang digunakan dalam pemprosesan dan
pembungkusan makanan,
Pengetahuan sedia ada :
a) Murid telah didedahkan dengan Peta i-Think
b) Murid telah telah mengetahui maksud makanan diproses
c) Murid mempunyai pengetahuan asas tentang kaedah pembungkusan makanan
Kemahiran saintifik
: Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir
: Menganalisis, Meramal, Menjana idea dan Membuat kesimpulan
Sikap Saintifik dan Nilai Murni: Minat dan bersifat ingin tahu tentang kaedah yang digunakan dalam
pemprosesan makanan, Berkerjasama dan berani mencuba, Menghargai
sumbangan sains dan teknologi
Bahan bantu mengajar : Slaid Powerpoint, Kertas Mahjong dan Pen marker,
Pendekatan
: Peta Pemikiran
Fasa/masa
Orientasi
(10 minit)
Isi kandungan
Contoh-contoh makanan
diproses yang menggunakan
kaedah pemprosesan dan
pembungkusan makanan yang
berbeza
Aktiviti Pembelajaran
Aktiviti 1
a) Murid ditunjukkan
gambar ikan segar,
ikan kering dan ikan
sardin menggunakan
slaid Powerpoint
b) Guru bertanya
soalan
Komunikasi KBAT/Catatan
Slaid powerpoint
menunjukkan gambar ikan
segar, ikan kering dan ikan
sardin
i) Apakah perbezaan
yang dapat anda
lihat di antara
semua gambar
tersebut?
ii) Bagaimanakah
makanan tersebut
dihasilkan?
iii) Sekiranya anda
ingin mengirimkan
udang untuk kakak
anda di luar negara,
apakah yang perlu
anda lakukan untuk
memastikan udang
itu tidak rosak dan
mengekalkan
rasanya?
iv) Mengapa anda
memilih kaedah
sedemikian?
Kemahiran berfikir:
Menjana idea
Pencetusan
idea
(15 minit)
Penstrukturan
Semula Idea
(35 minit)
Mengaitkan perbezaan
makanan diproses dan
makanan yang tidak diproses
dengan kaedah pembungkusan
dan pemprosesan makanan
iaitu:
a) Pengetinan
b) Pembungkusan vakum
c) Pengeringan
d) Pempasteuran
e) Penyejukbekuan
f) Pendinginan
g) Pembungkusan vakum
h) Sinaran
Berdasarkan aktiviti 1:
a) Murid-murid
dibahagikan kepada
6 kumpulan dimana
etiap kumpulan
terdiri daripada 5
org.
b) Setiap kumpulan itu
perlu membanding
dan membezakan
antara makanan
diproses dan
makanan tidak
diproses dengan
menggunakan Peta
Buih Berganda.
c) Murid-murid
membuat
pembentangan hasil
kerja mereka
dihadapan kelas
Aktiviti 2
a) Mengikut kumpulan
masing-masing,
pelajar perlu
menggunakan Peta
Pemikiran untuk
menggelaskan
kaedah-kaedah
pemprosesan dan
pembungkusan
makanan
b) Sepanjang proses
tersebut, pelajar
boleh merujuk buku
teks, buku rujukan
Jangkaan jawapan:
i) Ikan segar, ikan
masin dan ikan
sardin
ii) Ikan masin dijemur
bawah matahari.
Ikan sardin diproses
dan dimasukkan
kedalam tin.
iii) Jadikan udang
kering/Bekukan
udang tersebut.
Kaedah ini dapat
memastikan udang
tersebut boleh
tahan lama
KPS: Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir:
Membanding beza
Kemahiran berfikir:
Menjana idea, Menaakul
SSNM: Berkerjasama
a) Pada pendapat
anda, adakah
makanan yang
diproses ini selamat
untuk dimakan?
Jelaskan jawapan
anda.
Jangkaan jawapan:
Aplikasi idea
(10 minit)
serta melalui
perbincangan
kumpulan
c) Murid
membentangkan
hasil kerja
dihadapan kelas
d) Semua kumpulan
diminta mengajukan
soalan kepada
kumpulan yang
membuat
pembentangan
e) Murid dibimbing
oleh guru untuk
membuat
kesimpulan aktiviti
yang dilaksanakan
Aktiviti 3
a) Guru menunjukkan
gambar seorang
budak lelaki sedang
meminum susu
kacang soya
b) Guru bertanya
soalan
c) Guru menimbulkan
isu berkenaan
makanan diproses
untuk mengalakkan
pelajar memberi
pendapat
Kemahiran Berfikir:
Menjana idea, Menganalisis,
Menaakul
a) Sekiranya budak
lelaki itu tidak mahu
menghabiskan air
yang diminumnya,
apakah yang perlu
dia lakukan agar air
kacang soya
tersebut tetap
tahan lama?
b) Mengapa kamu
berpendapat
demikian?
c) Adakah air tersebut
boleh tahan selama
seminggu tanpa
rosak? Mengapa?
d) Sekiranya kaedah
penyejukbekuan
digunakan, adakah
air kacang soya itu
lebih tahan lama?
Mengapa?
e) Sekiranya makanan
yang diproses ini
diambil dalam
jangka masa
panjang, apakah
kesan kepada
generasi akan
datang?
Jangkaan jawapan:
a) Masukkan dalam
Refleksi
(10 minit)
1) Murid dibimbing
oleh guru untuk
membuat
kesimpulan aktiviti
yang dilaksanakan
2) Murid menulis
rumusan ringkas
berdasarkan
kefahaman sendiri
atas pembelajaran
dan diserahkan
kepada guru untuk
disemak
peti sejuk
b) Memastikan susu
kacang soya
tersebut tahan lama
dan tidak rosak
c) Tidak. Susu kacang
soya tersebut akan
rosak selepas 1 hari
kerana bakteria
mula membiak
dalam air tersebut
d) Ya. Kerana suhu
yang digunakan
dalam
penyejukbekuan
lebih rendah
menyebabkan
pertumbuhan
bakteria berlaku
lebih lambat.
e) Generasi akan
datang lebih mudah
memperoleh
sumber makanan/
Generasi akan
datang tidak
mengenali sumber
asal makanan yang
diproses
SSNM: Berfikir secara
rasional
b) Aktiviti 3