RPH Membuat Kraf Tradisional-Manik Kertas
RPH Membuat Kraf Tradisional-Manik Kertas
RPH Membuat Kraf Tradisional-Manik Kertas
Kelas
: Tahun 6 Melati
Bilangan Pelajar
: 16 Orang
Tarikh
Masa
: 1130-1230 pagi
Bidang
Tajuk/Tema
Aktiviti
Pengetahuan Sedia
Ada
Hasil Pembelajaran
i)
kontra,
terdapat
benda
pada
objek
alam
yang
dalam
iii)
iv)
KBKK
Pengisian Kurikulum
Ilmu
Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Kajian
Tempatan, Matematik, Pendidikan Moral,
Nilai Murni
Kasih sayang, bekerjasama, menghargai hasil kerja,
bersyukur, berhati-hati, tolong-menolong,
bertanggung jawab, tekun
Kemahiran Bernilai
Tambah (KBT)
membanding-beza
Media
Bahan
i) Kertas warna
ii) Benang
iii) Gam
Alat
i) jarum
ii) gunting
iii) lidi / pencucuk sate
Guru menentukan aras pembelajaran supaya sesuai
Prosedur
proses
pengajaran
dan
pembelajaran
kemahiran-
bimbingan
kepada
murid
dalam
Langkah /
Isi Pelajaran
Masa
Catatan
Pembelajaran
Set Induksi
Permainan Puzzle
(5 Minit)
Rantai leher
Soalan:
1) Gambar apakah
Ilmu :
Pendidikan
jari.
Jasmani dan
Kesihatan
Nilai Murni:
perhatikan dalam
menyelesaikan satu
Bekerjasama
cantuman puzzle
permainan puzzle.
ini?
KBT:
Kecerdasan
pelbagai
puzzle tersebut..
Guru memperkenalkan tajuk
Lampiran 1:
pengajaran.
Gambar
Puzzle
Gambar
alat
perhiasan
diri
Langkah /
Isi Pelajaran
Masa
Catatan
Pembelajaran
Bahasa Seni
Ilmu:
Langkah 1
Visual yang
Kajian
Pemerhatian
perhiasan diri.
Tempatan
(10 Minit)
perhiasan diri:
(Rantai Leher)
Nilai :
Bekerjasama,
beberapa kumpulan.
tolong-
Tampak dan
menolong,
sentuh
bersyukur,
berhati-hati,
tekun
1) Jalinan
2) Bentuk
Konkrit
3) Ruang
Nyata
kertas.
KBT:
4) Kontra
warna
Ritma dan
beza, kajian
pergerakan-
masa depan,
susunan manik
kecerdasan
pelbagai
BBM
Powerpoint
Lampiran 2
Bahan dan
alat
Lampiran 3:
Contoh yang
telah siap
Langkah /
Isi Pelajaran
Masa
Catatan
Pembelajaran
Ilmu:
Langkah 2
Penerangan dan
Penerokaan
i) Mengukur dan
Nilai :
i)
Bekerjasama,
tolong-
(15 Minit)
memotong
kertas warna
ii) Membuat manik
Matematik
menolong,
kertas dengan
bersyukur,
gulungan kertas
dengan menggunakan
berhati-hati
yang telah
pembaris.
digunting segi
tiga panjang
iii) Menunjuk cara
diukur dipotong.
iv) Membuat manik kertas
membuat
karangan rantai
v)
iv) Membuat
proses
vi)
kemasan
KBT:
Menjana idea,
membanding-
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Langkah /
Isi Pelajaran
Masa
Langkah 3
Penghasilan
(25 init)
Catatan
Pembelajaran
i) Mengukur dan
Ilmu:
memotong
Matematik
kertas warna
manik kertas .
kertas dengan
Nilai :
Bekerjasama,
gulungan kertas
yang telah
digunting segi
berhati-hati,
tiga panjang
tekun
tolong-
membuat
KBT:
karangan rantai
Menjana idea,
iv) Membuat
membanding-
proses
beza, kajian
kemasan
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
BBM:
Kertas warna,
pembaris,
pisau kecil,
pencucuk
sate, gam,
benang,
jarum
Lampiran 5:
(Aktiviti
Murid)
Langkah /
Isi Pelajaran
Masa
Catatan
Pembelajaran
Penutup
Apresiasi seni,
Ilmu:
(5 Minit)
Muzik
nilai estetika
i)
ii)
iii)
Murid memperagakan
rantai leher yang telah
Nilai :
dihasilkan.
Bersyukur
KBT:
setelah menghasilkan
Menjana idea,
membanding-
masing.
beza, kajian
masa depan,
kecerdasan
pelbagai
Refleksi:
Secara keseluruhanya aktiviti dapat dijalankan dengan lancar. Semua murid dapat
memberikan kerjasama yang baik. Murid dapat membina manik kertas dengan baik
setelah memdapat bimbingan daripada guru. Murid juga memahami unsur seni serta
prinsip rekaan yang terdapat dalam aktiviti pada kali ini. Murid juga boleh
menyesuaikan bahan yang ada dengan bahan gentian yang lain. Sebagai contoh,
jika mereka tiada kertas warna, mereka menggunakan majalah untuk menggantikan
kertas warna. Dari segi menguntai manik, murid kelihata sangat seronok kerana
dapat melihat hasil kerja tangan mereka. Manik-manik disusun secara berselang seli
agar kelihatan lebih menarik.
Kelemahan :
Aktiviti ini memerlukan masa yang agak lama. Murid perlu menggulung satu persatu
manik kertas tersebut. Ada juga murid yang mempunyai koordinasi mata dan jari
yang agak lemah. Ini menyebabkan manik yang dibentuk kelihatan tidak seimbang.
Namun demikian, pencucuk sate sangat membantu murid dalam proses menggulung
manik kertas tersebut.
LAMPIRAN 1
Puzzle (Rantai Leher)
LAMPIRAN 2
Media
Bahan:
Kertas warna
Gam
Alat:
Pencucuk sate
Pisau
Jarum
Benang
Gunting
Pembaris
10
Lampiran 3
Contoh rantai leher yang telah siap:
11
Lampiran 4
Lembaran Kerja:
(Langkah-langkah melaksanakan aktiviti membuat rantai leher daripada manik
kertas)
12
13
Lampiran 4:
Apreasiasi seni
Memperagakan alat perhiasan diri Rantai leher daripada manik kertas
14
15
16