RPH Micro Bahasa Jepun

Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Unduh sebagai doc, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 6

FAKULTI PENDIDIKAN TEKNIKAL DAN VOKASIONAL

UNIVERSITI TUN HUSSEIN ONN MALAYSIA


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA: M. FIKRI BIN SAIFFULLAH
NO MATRIK: DB170014
SEMESTER: SEMESTER 2 SESI 2018/2019
SUBJEK:

TARIKH 29/04/2018
KELAS BBG
TEMPAT DK1
BIL PELAJAR 25/25 Orang pelajar
MASA 10.00 a.m. – 11.00 a.m.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran pelajar di dalam kelas akan mendapat:
1. Pelajar dapat mengetahui ucapan harian dalam Bahasa Jepun
OBJEKTIF 2. Pelajar fasih menyebut perkataan asas Bahasa Jepun yang digunakan dalam ucapan harian

PENGETAHUAN SEDIA Pelajar telah mempunyai pengetahuan sedikit mengenai ucapan harian dan situasi yang melibatkan pengunaan ayat tersebut
ADA
ALAT/BAHAN BANTU 1. Papan Putih
MENGAJAR (ABBM) 2. Pena Penanda
PENGURUSAN 1. Memastikan kelas dalam keadaan bersih
KELAS/LANGKAH 2. Memastikan alat bahan bantu mengajar berfungsi dengan baik
KESELAMATAN
TUGASAN/KERJA 1. Menulis ucapan harian dalam tulisan hiragana
RUMAH
REFLEKSI SESI Saya merasa gembira dengan sesi Pengajaran dan Pembelajaran hari ini kerana kerjasama yang diberikan oleh pelajar serta mereka
PENGAJARAN PELATIH telah diberi pujian oleh saya kerana telah berusaha bersungguh-sungguh sepanjang sesi Pengajaran dan Pembelajaran. Saya juga
sedar bahawa pelajar memerlukan lebih latihan berkaitan teknik pertuturan dalam Bahasa Jepun.

KOMEN PENYELIA
KOMEN PEMBIMBING
BIL MASA ISI ABBM/ KOMEN KOMEN
KANDUNGAN HASIL PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN PENYELIA PEMBIMBING
PEMBELAJARAN

Pengenalan/Pra Pengajaran:  Pelajar dapat  Wakil kelas akan memberi Nilai murni:
 Kebersihan
1. Memberi salam menerapkan nilai murni salam kepada guru dan
 Hormat
 Adab antara guru dan saling hormat - diikuti oleh pelajar-pelajar
menghormati
pelajar menghormati antara lain.
 Berdisiplin
guru dan pelajar.  Guru menjawab salam
 Bekerjasama
2. Bacaaan doa  Pelajar dapat faedah  Guru meminta pelajar

 Bacaan doa dapat kepentingan membaca membaca doa sebelum


ABBM:
memberi keberkatan doa bermula kelas P&P.
1. Buku
kepada pelajar  Pelajar dapat  Guru meminta pelajar
kehadiran
mengamalkan membersihkan sekitar
pelajar
3. Kebersihan kelas kepentingan kebersihan tempat duduk masing-
1 5 Minit
• Kebersihan di dalam kelas  Pelajar dapat mengikuti masing.
mewujudkan suasana proses pengajaran dan  Pelajar
pembelajaran yang pembelajaran melaksanakan
kondusif dan selesa. tugasan tersebut.
 Guru menyemak kehadiran

4.Kehadiran pelajar pelajar berpandukan buku

• Untuk memastikan kehadiran pelajar.

bilangan pelajar yang


hadir dan tidak hadir.
Set Induksi:  Mewujudkan hubungan  Guru meminta seorang Nilai murni:
1. Sketsa awal yang baik dan pelajar untuk hadir  Memupuk
 Berkaitan ucapan mesra kehadapan untuk sifat berani
harian yang selalu  Memulakan sesi melakonkan sebuah sketsa dalam diri
diucapkan komunikasi dan  Seorang pelajar hadir pelajar
mengalakkan pelajar kehadapan  Memupuk
berrinteraksi  Guru memberikan kepada keyakinan
 Menngaitkan pelajar sebuah kotak yang dalam diri
pengetahuan lepas mengandungi pelbagai jenis pelajar
pelajar dengan tajuk situasi berkaitan ucapan
yang hendak diajar pada harian ABBM:
 Papan putih
2 10 minit hari ini  Pelajar memilih tiga situasi
 Penanda
yang terdapat kotak
pena
tersebut
 Guru dan pelajar
melakonkan sketsa
berdasarkan situasi tersebut
dihadapan pelajar yang
lainnya
 Guru menjelaskan topik
pembelajaran pada hari ini

Penyampaian Isi:  Mengetahui ucapan  Guru menulis jenis-jenis Nilai murni:


 Bersemangat
1. Menilai pertuturan harian dalam bahasa ucapan harian dalam  Hormat
ucapan harian dalam jepun bahasa jepun menghormati
bahasa jepun  Berkebolehan bertutur  Guru dan pelajar menyebut  Berdisiplin
dalam bahasa jepun bersama-sama perkataan  Bekerjasama
yang telah ditulis
 Mengetahui ucapan
 Guru meminta pelajar
harian untuk setiap ABBM:
membuat sebuah kumpulan
situasi  Guru meminta setiap  Papan putih
kumpulan menghantar  Penanda
wakil untuk membuat pena
cabutan undi
 Guru menulis dihadapan
3 40 minit urutan giliran cabutan undi
 Guru memilih sebuah situasi
dari kotak yang
mengandungi pelbagai jenis
situasi berkaitan ucapan
harian dan meminta setiap
kumpulan melakonkannya
 Setiap kumpulan pelajar
melakonkan setiap situasi
yang diberi
 Ahli kumpulan pelajar
meneka situasi dan maksud
ucapan harian tersebut

Penutup:  Guru membuat rumusan


 Pelajar dapat memahami Nilai Murni:
1. Rumusan isi pelajaran pengajaran pada hari ini
keseluruhan  Tidak berasa
 Membuat pengukuhan pembelajaran pada  Guru bertanyakan sebarang malu untuk
bersama pelajar akhir pengajaran persoalan yang pelajar ingin menuntut
5 5 minit dengan membuat dengan rumusan yang nyatakan ilmu
 Pelajar bertanyakan kepada
rumusan pembelajaran diterangkan.  Berani
guru mengenai persoalan
2. Sesi pertanyaan  Pelajar dapat bertanyakan
terhadap isi pembelajaran
 Membuat sesi mengetahui jawapan soalan
 Guru menjawab persoalan
pertanyaan bersama terhadap persoalan kepada guru
yang disampaikan oleh
pelajar terhadap isi dalam isi pembelajaran
murid
pembelajaran
