Contoh RPH BMT6

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN ENAM
MINGGU 1 TARIKH 1
HARI
Ahad
KELAS MASA
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Bakat Istimewa
STANDARD 1.2 Mendengar, mengecam dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan , frasa dan ayat dengan betul.
KANDUNGAN
STANDARD 1.2.6 Mendengar, memahami, dan menyebut jenis ayat dan ragam ayat dengan struktur binaan ayat yang betul dan tepa
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyebut enam jenis ayat dan ragam ayat dengan betul dan tepat.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Melafazkan pelbagai jenis dan ragam ayat..
2. Mengenalpasti pelbagai jenis dan ragam ayat.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang TAJUK
Aktiviti
1. Murid membaca dialog “Sayangi Keluarga” dengan sebutan yang betul. Loud
Reader (Pembaca Lantang)
2. Murid melakonkan dialog dalam kumpulan. Dramatization (Drama) (Kemahiran
Bertutur)
3. Murid mengenal pasti jenis ayat dalam dialog dengan bimbingan guru.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang TAJUK dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 001 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -

PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang)


PAK-21 Dramatisation (Drama)
STRATEGI PdP Bacaan luncuran
KBAT Memahami KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN ENAM
MINGGU 1 TARIKH 1
HARI
Ahad
KELAS MASA
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Bakat Istimewa
STANDARD 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
KANDUNGAN
STANDARD 2.2.3 Membaca dan memahami ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan dalam bahan bacaan prosa dan puisi de
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca lima ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan dengan sebutan
yang betul.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenalpasti ayat yang mempunyai perkataan imbuhan.
2. Membaca ayat yang menggunakan perkataan imbuhan dengan sebutan yang
betul.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang TAJUK
Aktiviti
1. Murid dipilih untuk mendeklamasikan sajak.
2. Murid membaca dan memahami teks “Permata Keluargaku”.
3. Murid mengenal pasti ayat yang mengandungi perkataan berimbuhan pinjaman.
Salad Bowl (Mangkuk Sayur)
4. Murid mencari maksud perkataan berimbuhan pinjaman. Brain Racking
(Fikirkannya)
5. Murid menjelaskan pernyataan berdasarkan teks.
6. Murid berbincang menjawab soalan pemahaman yang diberikan oleh guru.

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang TAJUK dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 003 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -

PAK-21 Salad Bowl (Mangkuk Sayur)


PAK-21 Brain Racking (Fikirkannya)
KP KP - Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami STRATEGI PdP (KB) Mengenal pasti
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK: NILAI Hormat-menghormati
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN ENAM
MINGGU 1 TARIKH 1
HARI
Ahad
KELAS MASA
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Bakat Istimewa
STANDARD 3.2 Menulis huruf, suku kata, perkataan, frasa, dan ayat secara mekanis (menyalin) dengan betul dan kemas.
KANDUNGAN
STANDARD 3.2.6 Menulis teks prosa dan puisi secara mekanis dengan betul dan kemas.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis enam teks prosa dan pantun dengan betul dan kemas.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Memahami cara penulisan prosa dan pantun.
2. Menulis teks prosa dan pantun dengan betul dan kemas.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang kejayaan Irfan
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami puisi.
2. Murid menulis catatan dan puisi. Write It Out (Tuliskanlah)
3. Murid menulis teks secara mekanis dengan betul dan kemasnya.
4. Murid menulis dua pantun dengan tulisan yang kemas dalam kumpulan.
Conference (Mesyuarat)
5. Seorang wakil dipilih untuk membaca pantun yang dipilih oleh ahli kumpulan.

Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kejayaan Irfan dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 004 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -

PAK-21 Write It Out (Tuliskanlah)


PAK-21 Conference (Mesyuarat)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU Sosiobudaya EMK: NILAI Menghargai
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN ENAM
MINGGU 1 TARIKH 1
HARI
Ahad
KELAS MASA
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Bakat Istimewa
STANDARD 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
KANDUNGAN
STANDARD 4.1.1 Menyebut dan memahami seni kata lagu dengan melahirkan imaginasi melalui penghasilan karja sastera.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyebut lima rangkap lagu dengan sebutan yang betul dan menghasilkan tiga
perenggan cerita daripada lagu.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menyebut sekurang-kurangnya ______ daripada lima rangkap lagu dengan
sebutan yang betul.
2. Menghasilkan sekurang-kurangnya ____ daripada tiga perenggan cerita daripada
lagu.

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang adikku istimewa
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami seni kata lagu.
2. Murid meniru guru untuk menyanyikan lagu berdasarkan seni kata lagu. Simon
Says (Simon Cakap)
3. Murid menghasilkan cerita berpandukan seni kata lagu. Brainstorming
(Sumbangsaran)
4. Murid dipilih untuk membaca cerita yang ditulis.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang adikku istimewa dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 005 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK 1.1 Kenderaaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
PKJR SP 1.1.6 Membandingkan masa dan jarak berhenti kenderaan serta menceritakan faktor yang menghalang pandangan pem

PAK-21 Simon Says (Simon Cakap)


PAK-21 Brainstorming (Sumbangsaran)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU Kebudayaan EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BM TAHUN 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN ENAM
MINGGU 1 TARIKH 1
HARI
Ahad
KELAS MASA
TEMA ISTIMEWANYA KELUARGAKU
TAJUK Bakat Istimewa
STANDARD 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
KANDUNGAN
STANDARD 5.1.1 Memahami dan menggunakan pelbagai kata nama am dan penjodoh bilangan mengikut konteks dengan betul.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menggunakan enam kata nama am dan penjodoh bilangan dengan betul.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti kata nama am dan penjodoh bilangan
2. Mengaplikasikan penggunaan kata nama am dan penjodoh bilangan dengan
betul

AKTIVITI PdP Set Induksi


1. Murid mendengar penerangan guru tentang aktiviti rekreasi keluarga Amar
Aktiviti
1. Murid membaca dan memahami teks dan gambar.
2. Murid mengenal pasti kata nama am dan penjodoh bilangan. Read and Highlight
(Baca dan Tandakan)
3. Murid melengkapkan cerita menggunakan kata nama am dan penjodoh bilangan
yang betul.
4. Murid bercerita dengan menggunakan kata nama am dan penjodoh bilangan
yang betul. Story Telling (Ceritakannya)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang aktiviti rekreasi keluarga Amar dengan
bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 006 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM -
PKJR SK -
PKJR SP -

PAK-21 Read and Highlight (Baca dan Tanda)


PAK-21 Story Telling (Ceritakannya)
STRATEGI PdP Pembelajaran Konstruktivisme
KBAT Memahami KB Menjanakan idea
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK: NILAI Kasih Sayang
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
