SAINS T4 CUP 3 Minggu 1 Unit 1 (Inculkate - My)
SAINS T4 CUP 3 Minggu 1 Unit 1 (Inculkate - My)
SAINS T4 CUP 3 Minggu 1 Unit 1 (Inculkate - My)
KELAS MASA
STANDARD 1.1.1 Memerhati dengan menggunakan semua deria yang terlibat dan alat jika
PEMBELAJARAN
perlu untuk membuat pemerhatian secara kualitatif bagi menerangkan
fenomena atau perubahan yang berlaku.
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit
piawai dengan teknik yang betul.
1.1.6 Berkomunikasi dengan merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang
sesuai dan mempersembahkan maklumat atau idea tersebut secara sistematik.
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
Menggunakan enam kemahiran proses sains.
ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP
Set Induksi
1. Murid membina satu model 1. Murid membina dua model 1. Murid merancang dan membina
jambatan. jambatan A dan B. satu model jambatan.
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
2. Murid menyatakan kemahiran 2. Murid membuat ramalan. 2. Murid melalukan beban dan
proses sains yang digunakan. 3. Murid mencuba dan menyatakan membuat pertandingan dengan
cara memperbaiki jambatan. kumpulan atau pasangan lain.
4. Murid menyatakan kemahiran 3. Murid menyatakan kemahiran
proses sains yang digunakan. proses sains yang digunakan.
Mind Map (Peta Minda) Pick and Search (Pilih dan Cari) Drafter (Pembina Draf)
Penutup
Murid menjalankan uji kaji payung terjun, mengelaskan objek dan kecerahan mentol dan berbincang hasil uji kaji.
Murid mencatatkan pemerhatian dan menjawab soalan dan berbincang soalan yang dijawab.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran proses sains dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan /
pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
TP3
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP4
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP5
TP6
Murid membina peta buih kemahiran Murid membina peta buih kemahiran Murid membina infografik kemahiran
proses sains. proses sains dan contohnya. proses sains.
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS MASA
STANDARD 1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian
PEMBELAJARAN
sesuatu fenomena atau peristiwa mengikut kronologi berdasarkan masa.
1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa
atau pola yang terdapat pada data untuk membuat penerangan.
ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP
Set Induksi
1. Murid meletakkan ketulan ais 1. Murid meletakkan sekeping 1. Murid meletak pewarna dalam
dalam air suam. coklat di tempat panas. balang air.
2. Murid mencatat perubahan ais 2. Murid mencatatkan perubahan 2. Murid mengacau air tersebut.
coklat selepas 5 dan 10 minit. coklat selepas 5 dan 10 minit. 3. Murid mencatatkan dan
menjelaskan perbezaan.
I See, I Think, I Wonder (Saya Use Me (Gunakan Saya) Try It Out (Mari Mencuba)
Lihat, Saya Fikir dan Saya
Bertanya)
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Penutup
Murid berbincang tentang jalur komik, mentafsir data yang diberikan dan cara mendefinisi berdasarkan jalur
komik.
Murid menjalankan uji kaji doh dan masa, membuat tafsiran data dan pertumbuhan pokok kacang hijau dan
berbincang hasil pemerhatian uji kaji.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KELAS MASA
STANDARD 1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak
PEMBELAJARAN
balas dan dimalarkan setelah pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam
sesuatu penyiasatan.
1.1.11 Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji
tentang hubungan antara pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
ABM/BBM - - -
AKTIVITI PdP
Set Induksi
1. Murid merancang 1 uji kaji 1. Murid merancang 1 uji kaji 1. Murid merancang 1 uji kaji
(contoh gula melarut) (contoh gula melarut) (contoh gula melarut)
2. Murid menentukan pemboleh 2. Murid menentukan pemboleh 2. Murid menentukan pemboleh
ubah dan membuat hipotesis ubah, membuat hipotesis dan ubah, membuat hipotesis dan
3. Murid mengeksprimen. mengeksprimen.
3. Murid membincangkan hasil 3. Murid membincangkan hasil
eksperimen. eksperimen.
4. Murid membuat laporan
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
I See, I Think, I Wonder (Saya Use Me (Gunakan Saya) Test It Out (Jalankan Ujian)
Lihat, Saya Fikir dan Saya
Bertanya)
Penutup
Murid menjalankan aktiviti jauh dan dekat serta membuat laporan eksperimen.
Murid membina bot air, mencatatkan pemerhatian dan menjawab soalan dan berbincang soalan yang dijawab.
Murid merumuskan isi pelajaran tentang menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan bimbingan guru.
PENTAKSIRAN REFLEKSI
TP1 ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan / pengayaan
TP2
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
TP3 pemulihan
TP4 ☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: -
TP5
dan akan dijalankan pada waktu seterusnya
TP6
https://inculkate.my/
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Terima kasih atas pembelian dan sokongan pihak tuan dan puan. Kami sangat menghargai segala
bentuk sokongan, komen dan pertanyaan daripada semua. Namun, bahan ini ialah hak cipta
terpelihara. Kami tidak mengizinkan mana-mana pihak untuk berkongsi bahan ini kepada rakan
taulan tanpa izin bertulis daripada pihak InculKate.
Jika bahan ini memberi manfaat kepada cikgu, tuan dan puan sekalian dan ingin berkongsi dengan
rakan, sila kongsikan link di bawah untuk pembelian. Boleh juga menekan link whatsapp untuk
dibantu ejen-ejen kami.
Salam sayang,
Kate Alias
CEO Kate Alias Ent.
Owner Inculkate.com, PembantuPendidik.com
Untuk pembelian:
https://inculkate.my/
Masalah/Tutorial:
Admin : https://katmins.wasap.my
Tutorial : https://www.tiktok.com/@inculkate.my
Tutorial : https://inculkate.my/order/form/faq
https://inculkate.my/