Rancangan Pengajaran Pembelajaran ALAT MUZIK

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Pembelajaran

Kelas : Tabika KEMAS Felda Air Tawar 4 (1)

Kumpulan Usia kanak-kanak : 5 dan 6 tahun

Fokus/Tunjang : Kreativiti dan Estetika

Pengajaran Moral: 1. Menanamkan perasaan menghargai bahan terpakai dan terbuang

Tarikh / Masa: 20 Mac 2022 ( 8.40 – 9.20 pagi )

Tempoh: 40 Minit

Bahan pembelajaran: Alat Perkusi ( Marakas )

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pengajaran murid dapat :-

1. Murid dapat bermain alat muzik dengan kreatif tanpa bantuan guru.
2. Beberapa murid dapat mengaplikasi cara bermain alat muzik kepada rakan sekelas.

Pengetahuan sedia ada : Kanak-kanak mengetahui bahawa semua alat muzik mampu
mengeluarkan bunyi.

Kemahiran : Bermain alat muzik dengan baik.

Bahan bantu mengajar : Lembaran kerja, hasil ciptaan muzik (Marakas)

Nilai-nilai : Berdikari, bersabar dan tolong-menolong

Langkah/ Isi Kandungan Aktiviti Abm/ Catatan


masa
(Set Induksi) Soalan 1) Guru menunjukkan contoh Gambar alat muzik
 Adakah alat muzik gambar alat muzik.
( 5 minit ) mampu 2) Kanak-kanak
mengeluarkan menumpukan perhatian
bunyi? dengan penuh perasaan.
 Apakah contoh alat 3) Guru menyuruh kanak-
muzik yang anda kanak meneka nama alat
tahu? muzik itu. Marakas yang telah
 Apakah nama alat 4) Guru menjawab dengan dibuat oleh guru.
muzik ini? pelbagai jawapan.
5) Guru menunjukkan hasil
alat muzik yang telah
dihasilkan menggunakan
bahan terpakai (marakas)
6) Guru memberi penerangan
berkaitan marakas kepada
kanak-kanak.
7) Kanak-kanak mendengar
dengan
teliti.

Langkah 1 Soalan : 1. Guru menunjukkan bahan- 1.Biji kacang hijau


(10 minit) baan untuk membuat alat 2.Batu kecil
 Apakah contoh muzik (marakas kepada 3.Botol
bahan terpakai? murid). 4.Tisu roll
 Manakah antara 2. Guru menunjukkan cara 5.Pita pelekat
bahan ini tergolong membuat alat muzik 6.Gunting
dalam bahan tersebut sambil 7.Gam uhu
terpakai? bertanyakan beberapa 8.hiasan
soalan kepada beberapa
orang kanak-kanak.
3. Kanak-kanak memberi
perhatian dengan teliti
sewaktu guru
menerangkan cara
membuat alat muzik.

Langkah 2 Lembaran kerja. 1. Guru mengagihan bahan Alat muzik


(10 minit) kepada kanak-kanak. perkusi(marakas)
 Kanak-kanak 2. Guru meminta kanak-
diminta untuk kanak menghasilkan
membuat marakas marakas menggunakan
berpandukan bahan bahan yang diberikan dan
yang diberikan. mengikut kreativiti
 Alat muzik yang mereka sendiri.
dicipta oleh kanak- 3. Guru memberikan masa
kanak hendaklah kepada murid untuk
mampu melakukan aktiviti dengan
mengeluarkan bunyi. pantauan guru.
4. Guru memilih secara
rawak beberapa orang
kanak-kanak untuk
menunjukkan hasil
lembaran kerja.
5. Guru bertanyakan kepada
kanak-kanak lain adakah
alatan muzik itu mampu
mengeluarkan bunyi.

Langkah 3 1. Guru memanggil seorang  Marakas


(10 minit) Lembaran kerja demi seorang kanak-kanak  Rakaman
untuk menyanyikan lagu video
 Menyanyi “sayang keluarga”  Lirik lagu
menggunakan sambil memainkan alat  Lagu-
marakas yang telah muzik (marakas). sayang
dihasilkan. keluarga
 Menunjukkan “ satu-satu saya sayang ibu,
kehebatan menyanyi Dua-dua saya sayang ayah.
sambil bermain alat Tiga-tiga, sayang abang, 1.Lembaran kerja
muzik. kakak, 2.Alat tulis
Satu,dua,tiga sayang
semuanya”.

2. Guru memberikan pujian


kepada semua kanak-
kanak kerana sikap dan
keberanian mereka.
3. Guru meminta murid
mengemas tempat
membuat lembaran kerja.
4. Guru mengumpul semua
lembaran kerja untuk di
semak

Penutup 1. Guru memilih beberapa


(5 minit)  Soal jawab guru dan orang kanak-kanak untuk Ganjaran (hadiah)
kanak-kanak menceritakan
pembelajaran pada hari
ini.
2. Murid yang dipilih
menceritakan apa yang
dipelajarai berdasarkan
pengetahuan mereka
sendiri.
3. Guru memberikan pujian
dan ganjaran kepada
semua murid kerana
berjaya membuat
lembaran kerja dengan
mematuhi arahan yang
guru berikan.
4. Sesi bergambar sebagai
bukti aktiviti diambil.

Refleksi : 18 daripada 20 orang kanak-kanak gembira dan melibatkan diri dengan aktiviti
yang dijalankan oleh guru.

Kelemahan :

1. Seorang daripada 2 orang kanak-kanak masih lemah dan perlukan bimbingan guru.

Kelebihan :
1. Kanak-kanak memberi lebih perhatian semasa sesi pembelajaran dan penerangan
dijalankan.
2. Kanak-kanak dapat menambah pengetahuan berkaitan alat muzik marakas.

Penambahbaikkan : Guru perlu menghasilkan 2 atau 3 lagi alat muzik perkusi bagi
membezakan perbezaan alat, bunyi dan bahan. Guru boleh membahagikan kanak-kanak
kepada beberapa kumpulan dan meminta kanak-kanak menghasilkan alat perkusi yang
berlainan jenis.
