RPH2 SN T5ok

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 Khamis 6/4/2023 5 0730 - 0830 SAINS

TEMA: INKUIRI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


TAJUK KEMAHIRAN PROSES SAINS UNTUK MENYELESAIKAN MASALAH
STANDARD
1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa
mengikut kronologi berdasarkan masa.
1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data
untuk membuat penerangan.
1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
STANDARD
diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang ditentukan.
PEMBELAJARAN
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.11.Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan antara
pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data
serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data serta
PEMBELAJARAN membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjalankan eksperimen dengan baik.


Pengenalan:
1. Murid membaca dan memahami situasi dalam dialog.
Aktiviti:
2. Murid secara dalam kumpulan, berbincang tujuan, penyataan masalah, hipotesis dan cara menentukan
pemboleh ubah.
3. Murid menyediakan alatan dan bahan yang diperlukan.
AKTIVITI PDPC 4. Murid membaca dan memahami langkah-langkah sebelum memulakan eksperimen.(PAK21)
5. Murid melakukan eksperimen dengan berpandukan langkah-langkah yang diberi. (PBD)
6. Murid mencatakan data dan mentafsir data.
7. Murid membuat kesimpulan. (KBAT)
8. Murid membentangkan hasil data eksperimen mereka.
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Learning Experiences (Pengalaman Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21
Peribadi) berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan /
Mengelaskan / Menggunakan perhubungan ruang dan masa /
Mengukur dan menggunakan nombor / Mentafsir data /
KPS
Membuat inferens / Mendefinisi secara operasi /
Mengawal pemboleh ubah / Mengeksperimen /
Membuat hipotesis / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains /
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains / Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains / Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 10-11
KBAT/EMK/NILAI Menilai Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Projek Mudah
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

3 Jumaat 7/4/2023 5 1020 -1120 SAINS

TEMA: INKUIRI DALAM SAINS UNIT: 1.0 KEMAHIRAN SAINTIFIK


TAJUK KEMAHIRAN PROSES SAINS UNTUK MENYELESAIKAN MASALAH
STANDARD
1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
1.1.3 Mengukur dan menggunakan nombor dengan menggunakan alat dan unit piawai dengan teknik yang betul.
1.1.7 Menggunakan perhubungan ruang dan masa dengan menyusun kejadian sesuatu fenomena atau peristiwa
mengikut kronologi berdasarkan masa.
1.1.8 Mentafsir data dengan memilih idea yang relevan tentang objek, peristiwa atau pola yang terdapat pada data
untuk membuat penerangan.
1.1.9 Mendefinisi secara operasi dengan memerihalkan satu tafsiran tentang perkara yang dilakukan dan
STANDARD
diperhatikan bagi sesuatu situasi mengikut aspek yang ditentukan.
PEMBELAJARAN
1.1.10 Mengawal pemboleh ubah dengan menentukan pemboleh ubah bergerak balas dan dimalarkan setelah
pemboleh ubah dimanipulasi ditentukan dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.11.Membuat hipotesis dengan membuat pernyataan umum yang boleh diuji tentang hubungan antara
pemboleh ubah dalam sesuatu penyiasatan.
1.1.12 Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data
serta membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF Mengeksperimen dengan menggunakan kemahiran proses sains asas bagi mengumpul dan mentafsir data serta
PEMBELAJARAN membuat rumusan untuk membuktikan hipotesis dan membuat laporan.

KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya menjalankan eksperimen dengan baik.


Pengenalan:
1. Murid mengimbas pelajaran lalu.
Aktiviti:
2. Murid secara dalam kumpulan, berbincang hubungan ruang dan masa.
3. Murid mendefinisi secara operasi.
AKTIVITI PDPC
4. Murid secara dalam kumpulan menjawab soalan (a) hingga(e). (PAK21)
5. Murid membincangkan jawapan (KBAT)
6. Murid menjawab semula soalan dalam buku latihan.(PBD)
Penutup:
6. Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Presentations (Persembahan)- individu,
AKTIVITI PAK-21
Kongsi) berpasangan, berkumpulan.
Memerhatikan / Meramalkan /
Mengelaskan / Menggunakan perhubungan ruang dan masa /
Mengukur dan menggunakan nombor / Mentafsir data /
KPS
Membuat inferens / Mendefinisi secara operasi /
Mengawal pemboleh ubah / Mengeksperimen /
Membuat hipotesis / Berkomunikasi /
Menggunakan peralatan dan bahan sains / Membersihkan peralatan sains /
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains / Mengendalikan spesimen /
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains / Tidak berkenaan
BAHAN BANTU BELAJAR Kertas. Buku teks m/s 12-13
KBAT/EMK/NILAI Menilai Sains dan Teknologi Bekerjasama
TAHAP PENGUASAAN 5 Pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Buku Latihan
Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

Anda mungkin juga menyukai

  • NEUROPSIKOLOGI: dasar-dasar masalahnya
    NEUROPSIKOLOGI: dasar-dasar masalahnya
    Dari Everand
    NEUROPSIKOLOGI: dasar-dasar masalahnya
    Belum ada peringkat
  • RPH3 SN T5ok
    RPH3 SN T5ok
    Dokumen3 halaman
    RPH3 SN T5ok
    annie ni
    Belum ada peringkat
  • RPH3 Sains T5
    RPH3 Sains T5
    Dokumen2 halaman
    RPH3 Sains T5
    g-68047642
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T5ok
    RPH1 SN T5ok
    Dokumen3 halaman
    RPH1 SN T5ok
    annie ni
    Belum ada peringkat
  • RPH SN THN 5
    RPH SN THN 5
    Dokumen7 halaman
    RPH SN THN 5
    Muhamad Fadrul
    Belum ada peringkat
  • RPH SN THN 5 (Semakan 2017) - Free 3 Minggu RPH 2021
    RPH SN THN 5 (Semakan 2017) - Free 3 Minggu RPH 2021
    Dokumen7 halaman
    RPH SN THN 5 (Semakan 2017) - Free 3 Minggu RPH 2021
    mohnissh
    Belum ada peringkat
  • RPH33 SN T4
    RPH33 SN T4
    Dokumen3 halaman
    RPH33 SN T4
    Mat Nordin Mustafa
    Belum ada peringkat
  • RPH22 SN T5
    RPH22 SN T5
    Dokumen3 halaman
    RPH22 SN T5
    ANUSRIA KRISHNAN
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T2
    RPH1 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH1 SN T2
    yenohubby
    Belum ada peringkat
  • RPH39 SN T5
    RPH39 SN T5
    Dokumen2 halaman
    RPH39 SN T5
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • RPH38 SN T5 Edited
    RPH38 SN T5 Edited
    Dokumen3 halaman
    RPH38 SN T5 Edited
    Lenzely Salimin
    Belum ada peringkat
  • RPH4 SN T2
    RPH4 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH4 SN T2
    yenohubby
    Belum ada peringkat
  • RPH4 SN T5
    RPH4 SN T5
    Dokumen2 halaman
    RPH4 SN T5
    JONATHAN JANTING ANAK JOANESS SPIDY KPM-Guru
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN THN 6
    RPH1 SN THN 6
    Dokumen2 halaman
    RPH1 SN THN 6
    Muhammad Ashraf
    Belum ada peringkat
  • RPH3 SN T2
    RPH3 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH3 SN T2
    yenohubby
    Belum ada peringkat
  • RPH Sains - Natgeo
    RPH Sains - Natgeo
    Dokumen1 halaman
    RPH Sains - Natgeo
    Panitia Sains Sk Btu
    Belum ada peringkat
  • RPH33 SN T5
    RPH33 SN T5
    Dokumen2 halaman
    RPH33 SN T5
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • RPH23 SN T5
    RPH23 SN T5
    Dokumen3 halaman
    RPH23 SN T5
    Adly Hisham Abdullah
    0% (1)
  • RPH6 SN T2
    RPH6 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH6 SN T2
    yenohubby
    Belum ada peringkat
  • RPH32 SN T4
    RPH32 SN T4
    Dokumen3 halaman
    RPH32 SN T4
    Mat Nordin Mustafa
    Belum ada peringkat
  • RPH Sains Tahun 6 KSSR Semakan
    RPH Sains Tahun 6 KSSR Semakan
    Dokumen64 halaman
    RPH Sains Tahun 6 KSSR Semakan
    ALIZA BINTI AZIM Moe
    100% (1)
  • Minggu Ke 4
    Minggu Ke 4
    Dokumen19 halaman
    Minggu Ke 4
    azlin rusli
    Belum ada peringkat
  • RPH 3
    RPH 3
    Dokumen1 halaman
    RPH 3
    Muhamad Fadrul
    Belum ada peringkat
  • RPH9 SN T4
    RPH9 SN T4
    Dokumen3 halaman
    RPH9 SN T4
    Reney Azmi
    Belum ada peringkat
  • RPH21 SN T4
    RPH21 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH21 SN T4
    NOR AIN
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T4
    RPH1 SN T4
    Dokumen7 halaman
    RPH1 SN T4
    Ahjumma Zurie Nor
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T4
    RPH1 SN T4
    Dokumen19 halaman
    RPH1 SN T4
    Ahjumma Zurie Nor
    Belum ada peringkat
  • RPH32 SN T4
    RPH32 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH32 SN T4
    NOR AIN
    Belum ada peringkat
  • RPH2 SN T4
    RPH2 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH2 SN T4
    qaqa90
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T2
    RPH1 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH1 SN T2
    Huzaini Ismail
    Belum ada peringkat
  • RPH3 SN T2
    RPH3 SN T2
    Dokumen2 halaman
    RPH3 SN T2
    SAIFUL AMRI BIN MOHD NOR Moe
    Belum ada peringkat
  • RPH T2 Permainan Bayang2
    RPH T2 Permainan Bayang2
    Dokumen2 halaman
    RPH T2 Permainan Bayang2
    WAHIDAH BINTI ABD MANAN Moe
    Belum ada peringkat
  • Isnin 200323
    Isnin 200323
    Dokumen2 halaman
    Isnin 200323
    g-66354400
    Belum ada peringkat
  • RPH
    RPH
    Dokumen2 halaman
    RPH
    Nur Hayati Wan
    Belum ada peringkat
  • 1 Khamis 4 Teknologi Dan Kehidupan Lestari 10.0 MESIN
    1 Khamis 4 Teknologi Dan Kehidupan Lestari 10.0 MESIN
    Dokumen2 halaman
    1 Khamis 4 Teknologi Dan Kehidupan Lestari 10.0 MESIN
    Suri irus Paul
    Belum ada peringkat
  • RPH36 SN T4
    RPH36 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH36 SN T4
    Mat Nordin Mustafa
    Belum ada peringkat
  • RPH35 SN T4
    RPH35 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH35 SN T4
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • W25 SC THN2
    W25 SC THN2
    Dokumen2 halaman
    W25 SC THN2
    schakeyrak
    Belum ada peringkat
  • RPH37 SN T4
    RPH37 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH37 SN T4
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • RPH29 SN T4
    RPH29 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH29 SN T4
    Reney Azmi
    Belum ada peringkat
  • RPH Sains Tahun 2 Keli
    RPH Sains Tahun 2 Keli
    Dokumen1 halaman
    RPH Sains Tahun 2 Keli
    Ismail Myl
    Belum ada peringkat
  • RPH1 SN T4
    RPH1 SN T4
    Dokumen1 halaman
    RPH1 SN T4
    shangkaran manickam
    Belum ada peringkat
  • Sains Tahun 4 Isnin
    Sains Tahun 4 Isnin
    Dokumen3 halaman
    Sains Tahun 4 Isnin
    helinary
    Belum ada peringkat
  • RPH24 SN T4
    RPH24 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH24 SN T4
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • Modul PDPR Sains Tahun 5 Zon Selama
    Modul PDPR Sains Tahun 5 Zon Selama
    Dokumen197 halaman
    Modul PDPR Sains Tahun 5 Zon Selama
    Che Faiz Fathurrahman Bin Che Kamaruzzaman
    Belum ada peringkat
  • RPH Minggu 43 130122 Khamis
    RPH Minggu 43 130122 Khamis
    Dokumen4 halaman
    RPH Minggu 43 130122 Khamis
    Md Fuad Md Rafik
    Belum ada peringkat
  • ISNIN
    ISNIN
    Dokumen3 halaman
    ISNIN
    aqeel13
    Belum ada peringkat
  • Modul Tahun 5 Sains
    Modul Tahun 5 Sains
    Dokumen5 halaman
    Modul Tahun 5 Sains
    Roslinda Rosli
    Belum ada peringkat
  • RPH10 SN T4
    RPH10 SN T4
    Dokumen3 halaman
    RPH10 SN T4
    Reney Azmi
    Belum ada peringkat
  • RPH SN t5 U6
    RPH SN t5 U6
    Dokumen4 halaman
    RPH SN t5 U6
    api-352413407
    0% (1)
  • RPH SN t6 U7
    RPH SN t6 U7
    Dokumen2 halaman
    RPH SN t6 U7
    api-352413407
    100% (1)
  • RPH11 SN THN 6
    RPH11 SN THN 6
    Dokumen2 halaman
    RPH11 SN THN 6
    NOR EDAWATI BINTI RAMLI Moe
    Belum ada peringkat
  • RPH23 SN T4
    RPH23 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH23 SN T4
    Saiful Nizam
    Belum ada peringkat
  • RPH29 SN T4
    RPH29 SN T4
    Dokumen2 halaman
    RPH29 SN T4
    zoolfadly
    Belum ada peringkat
  • RPH21 SN T5
    RPH21 SN T5
    Dokumen3 halaman
    RPH21 SN T5
    ANUSRIA KRISHNAN
    Belum ada peringkat
  • RPH 1
    RPH 1
    Dokumen2 halaman
    RPH 1
    Muhamad Fadrul
    Belum ada peringkat
  • Inkuari Dalam Sains 1.0 Kemahiran Saintifik 60 Minit 2 Isnin Kerjasama Sains Dan Teknologi
    Inkuari Dalam Sains 1.0 Kemahiran Saintifik 60 Minit 2 Isnin Kerjasama Sains Dan Teknologi
    Dokumen7 halaman
    Inkuari Dalam Sains 1.0 Kemahiran Saintifik 60 Minit 2 Isnin Kerjasama Sains Dan Teknologi
    MOHD SHARUL ANUAR BIN OMAR
    Belum ada peringkat
  • RPH 4
    RPH 4
    Dokumen2 halaman
    RPH 4
    Muhamad Fadrul
    Belum ada peringkat
  • Week 9 6.5.24 - 10.5.24
    Week 9 6.5.24 - 10.5.24
    Dokumen10 halaman
    Week 9 6.5.24 - 10.5.24
    RASYADA BINTI RAHIM Moe
    Belum ada peringkat
  • RPH1 Sains T4
    RPH1 Sains T4
    Dokumen1 halaman
    RPH1 Sains T4
    g-68047642
    Belum ada peringkat