Rancangan Pengajaran Praktikum Pencerapan

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM

Subjek Pendidikan Topik 5.2 Era Masyarakat Jahiliyah Kelas 1R1


Islam 5.2.1 Maksud Jahiliyyah serta
pembahagiannya
5.2.2 Keadaan Masyarakat
Arab Sebelum Kerasulan Nabi:
i. Akidah
ii. Akhlak
5.2.3 Pengutusan Rasulullah
kepada Masyarakat Jahiliyah

Peringkat Sekolah Tarikh 3/7/2023 Hari Isnin


Menengah
Masa 12:40-2:00 Tempoh 80 minit Kemahiran Memahami
maksud
jahiliyyah

Di akhir pembelajaran hari ini, murid-murid akan dapat:


Kognitif Menyatakan maksud jahiliyyah dengan betul selepas penerangan
Objektif guru.
Pembelajaran Psikomotor Membezakan keadaan masyarakat arab jahiliyyah sebelum
kerasulan dari segi akidah dan akhlak dengan baik selepas aktiviti
sumbang saran.
Afektif Melibatkan diri dengan semangat ketika aktiviti dalam kumpulan.
Pengetahuan
Murid telah mengetahui maksud jahiliyyah
Lepas
Kemahiran Menggalakkan murid bekerjasama ketika dalam aktiviti berkumpulan
Berfikir
Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Mengajar Pengurusan
Kelas
Set Induksi Guru menunjukkan Murid melihat gambar Keratan gambar
(5 minit) gambar berhala kepada yang ditunjukkan oleh
murid dan bertanya guru dan menjawab Individu
kepada murid apakah soalan guru dengan
yang murid faham betul.
tentang gambar tersebut.
Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
pembelajaran hari ini.
Aktiviti Guru menerangkan Murid mendengar Buku Teks
Pembelajaran maksud jahiliyah dan penerangan guru Individu
pembahagiannya dengan tekun
Aktiviti 1
(10 minit)

Aktiviti 2 Guru menceritakan Murid mendengar Buku Teks


(15 minit) keadaan masyarakat arab penerangan guru
sebelum kerasulan Nabi dengan tekun Individu
Muhammad saw dari
sudut akidah dan akhlak.
Aktiviti 3 Guru mengarahkan murid Murid berada dalam Buku Teks
(20 minit) berada dalam kumpulan kumpulan masing- Kad Manila
dan membuat nota masing dan mula Buku Rujukan Individu
ringkas dalam bentuk membuat nota ringkas Pen Marker
peta minda menggunakan
kad manila

Aktiviti 4 Guru mengarahkan murid Murid melengkapkan Buku Teks Individu


melengkapkan latihan latihan berkaitan topik
(15 minit) dalam buku latihan hari ini. Buku Latihan
Pengukuhan Guru menyimpulkan Murid dapat memahami Papan Putih
(10 minit) pembelajaran topik hari dan menjawab kuiz Pen Marker Individu
ini dalam bentuk kuiz. yang telah diberikan Buku Teks
oleh guru dengan baik. Buku Latihan
Kesimpulan Guru meminta 2 orang 2 orang murid berdiri Buku Teks
(5 minit) murid untuk membuat untuk membuat Buku Nota
kesimpulan tentang topik kesimpulan berkaitan Individu
hari ini. topik hari ini dengan
baik.
Renungan Pemerhatian: Sesi pembelajaran berjalan dengan baik dan murid
Harian: menunjukkan tindak balas yang aktif
Penilaian: Murid berupaya menjelaskan semula pembelajaran dan boleh
menjawab soalan guru dengan betul.
Tindakan masa pendek: Guru boleh mengekalkan momentum yang baik dengan
memuji murid serta menggunakan latihan yang bersesuaian.
Tindakan masa Panjang: Guru boleh menyediakan bahan mengajar yang interaktif
bagi menarik perhatian murid untuk lebih fokus.

Tandatangan Guru Pembimbing

Nama Guru Pembimbing:

Tarikh:
RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM
Subjek Pendidikan Islam Topik 1.5 Indahnya Tajwid Kelas 1R1
1.5.1 Makhraj Huruf
1.5.2 Hukum Istiazah
dan Basmalah
1.5.3 Alif Lam
Syamsiah dan Alif
Lam Qamariah
Peringkat Sekolah Tarikh 5/7/2023 Hari Rabu
Menengah
Masa 10:00-11:20 Tempoh 80 minit Kemahira Mengenalpasti
n cara bacaan
setiap hukum.

Di akhir pembelajaran hari ini, murid-murid akan dapat:


Kognitif Mengenalpasti makhraj huruf hijaiyyah dengan betul selepas
Objektif penerangan guru.
Pembelajaran Psikomotor Menerangkan setiap hukum di hadapan kelas dengan baik selepas
aktiviti padanan contoh menggunakan wheel of names.
Afektif Menjawab setiap soalan yang dipaparkan dihadapan kelas secara
beramai-ramai selepas aktviti kuiz.
Pengetahuan
Murid telah mempelajari topik ini ketika kelas Fardhu ‘Ain.
Lepas
Kemahiran Menggalakkan murid bekerjasama antara satu sama lain ketika aktiviti kuiz.
Berfikir

Pengurusan
Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Mengajar
Kelas
Set Induksi Guru memaparkan Murid melengkapkan Buku Teks
(5 minit) kepingan puzzle di kepingan puzzle dan Slaid Powerpoint
hadapan kelas. mengaitkan denga nisi Laptop Individu
pembelajaran hari ini Projektor
Guru meminta seorang dengan baik. Pembesar Suara
murid untuk
menyelesaikan
kepingan puzzle
tersebut dan membaca
perkataan pada puzzle
tersebut.

Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
isi pembelajaran hari
ini.
Aktiviti Guru menyoal murid Murid mendengar Buku Teks
Pembelajara tentang maksud penerangan guru dan Slaid Powerpoint Individu
n makhraj huruf. melihat slaid yang Laptop
dibentangkan oleh Projektor
Aktiviti 1 Guru menerangkan guru dengan teliti. Pembesar Suara
(10 minit) maksud makhraj huruf
dengan menayangkan
slaid berkaitan maksud
makhraj huruf.

Aktiviti 2 Guru menerangkan Murid mendengar Buku Teks


(10 minit) pembahagian makhraj penjelasan guru Slaid Powerpoint
huruf. dengan tekun. Laptop
Projektor
Guru memaparkan Murid melihat paparan
slide berkaitan slide power point Pembesar Suara
pembahagian makhraj dengan teliti.
huruf.
Murid cuba menyebut
Guru meminta murid huruf-huruf dengan
menyebut huruf-huruf cara yang betul.
dengan cara yang
betul dan
membetulkan sebutan
murid yang kurang
tepat.
Aktiviti 3 Guru menyoal murid Murid menjawab Buku Teks
(10 minit) tentang hukum pertanyaan guru. Slaid Powerpoint
istiazah dan basmalah. Laptop Individu
Murid mendengar Projektor
Guru memberi penerangan guru Pembesar Suara
penerangan tentang dengan teliti.
hukum istiazah dan
basmalah.
Aktiviti 4 Guru memaparkan Murid melihat contoh
(10 minit) contoh bacaan istiazah bacaan istiazah dan
dan basmalah basmalah dengan
menggunakan slide tekun.
power point
Murid mendengar
Guru membimbing bacaan guru dan
murid membaca lafaz mengikut bacaan guru
istiazah dan basmalah secara beramai-ramai
dengan betul.
Aktiviti 5 Guru memberi Murid mendengar Buku Teks
(10 minit) penerangan tentang penerangan guru Slaid Powerpoint
hukum Alif Lam dengan tekun. Laptop
Syamsiah dan Alif Projektor Individu
Lam Qamariah. Murid melihat contoh- Pembesar Suara
contoh bacaan Alif
Guru memaparkan Lam Syamsiah dan
contoh-contoh Alif Alif Lam Qamariah
Lam Syamsiah dan dengan teliti.
Alif Lam Qamariah.

Pengukuhan Guru memaparkan 10 Murid melihat soalan Buku Teks


(20 minit) soalan kuiz berkaitan kuiz yang dipaparkan Slide Powerpoint Individu
makhraj huruf di oleh guru. Laptop
hadapan kelas. Projektor
Murid menjawab Pembesar Suara
Guru meminta murid soalan tersebut dengan
menjawab soalan yang betul secara beramai- Kuiz Makhraj Huruf
dipaparkan secara ramai. (wordwall.net)
beramai-ramai.

Guru memilih Beberapa murid ke


beberapa murid secara hadapan bagi
rawak menggunakan memadankan contoh
wheel of names bagi alif lam syamsiah dan
memadankan contoh qamariah dengan
alif lam syamsiah dan betul.
qamariah dengan
betul.

Kesimpulan Guru menyimpulkan Murid menjawab Buku Teks


(5 minit) pembelajaran hari ini pertanyaan guru Slide Powerpoint
melalui sesi soal dengan betul. Laptop
Individu
jawab bersama murid. Projektor
Pembesar Suara

Renungan Pemerhatian: Sesi pembelajaran berjalan dengan baik walaubagaimanapun


Harian: pada langkah kesimpulan tidak dapat dijalankan dengan baik.
Penilaian: Sesi pembelajaran tidak cukup masa
Tindakan masa Sesi pembelajaran bermula lambat 15 minit kerana tempat sesi
pendek: pembelajaran digunakan oleh pelajar lain.
Tindakan masa Guru perlu membuat peancangan sampingan bagi mengelakkan
Panjang: sebarang masalah berlaku ketika sesi pengajaran dan
pembelajaran berlangsung.
RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM

Subjek Pendidikan Islam Topik 1.5 Indahnya Tajwid Kelas 1R1


1.5.3 Hukum Alif Lam
Syamsiah dan Alif
Lam Qamariah
1.5.4 Hukum Wajibul
Ghunnah
1.5.5 Hukum Fawatih
As-Suwar
Peringkat Sekolah Tarikh 12/7/2023 Hari Rabu
Menengah
Masa 10:00-11:20 Tempoh 80 minit Kemahira Mengenalpasti
n cara bacaan
setiap hukum.

Di akhir pembelajaran hari ini, murid-murid akan dapat:


Kognitif Mengenalpasti cara bacaan setiap hukum tajwid dengan baik
Objektif selepas penerangan guru.
Pembelajaran Psikomotor Menerangkan setiap hukum di hadapan kelas dengan betul
selepas aktiviti padanan contoh menggunakan wheel of names.
Afektif Mengetuai ahli kumplan yang lain dalam melakukan aktiviti yang
diberikan oleh guru dengan bekerjasama antara satu sama lain
selepas aktviti berkumpulan.
Pengetahuan
Murid telah mempelajari topik ini ketika kelas Fardhu ‘Ain
Lepas
Kemahiran Menggalakkan murid berkolaborasi ketika membuat aktiviti berkumpulan.
Berfikir
Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Mengajar Pengurusan
Kelas
Set Induksi Guru memaparkan Murid Buku Teks
(5 minit) kepingan puzzle di melengkapkan Slaid Powerpoint
hadapan kelas. kepingan puzzle dan Laptop Individu
Guru meminta seorang mengaitkan denga Projektor
murid untuk nisi pembelajaran Pembesar Suara
menyelesaikan kepingan hari ini dengan baik.
puzzle tersebut dan
membaca perkataan
pada puzzle tersebut.
Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
isi pembelajaran hari
ini.
Aktiviti Guru memberi Murid mendengar Buku Teks
Pembelajara penerangan tentang penerangan guru dan Slaid Powerpoint Individu
n hukum Alif Lam melihat slaid yang Laptop
Syamsiah dan Alif Lam dibentangkan oleh Projektor
Aktiviti 1 Qamariah. guru dengan teliti. Pembesar Suara
(10 minit)
Guru menayangkan
contoh-contoh Alif Lam
Syamsiah dan Alif Lam
Qamariah.
Aktiviti 2 Guru memberi Murid mendengar Buku Teks
(10 minit) penerangan hukum penerangan guru Slaid Powerpoint
wajibul ghunnah serta dengan teliti. Laptop Individu
cara bacaannya. Projektor
Guru memaparkan Murid melihat Pembesar Suara
contoh-contoh wajibul contoh-contoh
ghunnah hukum wajibul
ghunnah dengan
Guru membimbing tekun.
bacaan murid
Murid mendengar
bacaan guru dan
mengikut bacaan
guru secara beramai-
ramai
Aktiviti 3 Guru memaparkan surah Murid membaca Buku Teks
(10 minit) pendek yang surah tersebut Slaid Powerpoint
mengandungi hukum dengan bimbingan Laptop Individu
wajibul ghunnah dan guru. Projektor
meminta murid Pembesar Suara
membacanya dengan
bertajwid

Aktiviti 4 Guru memberi Murid mendengar Buku Teks Individu


(10 minit) penerangan tentang penerangan guru Slaid Powerpoint
hukum Fawatih As- dengan teliti. Laptop
Suwar menggunakan Projektor
slaid pembentangan. Murid melihat slaid Pembesar Suara
yang dipaparkan
Guru memaparkan oleh
contoh cara bcaan guru serta membaca
hukum Fawatih As- contoh Fawatih As-
Suwar Suwar dengan baik.

Aktiviti 5 Guru mengarahkan Murid berada dalam Buku teks


(20 minit) murid berada dalam kumpulan dan mula Kad Manila
kumpulan bagi membuat aktiviti Pen Marker
melakukan aktiviti topik tentang Makhraj Flashcard Huruf
yang lepas (Makhraj Huruf. Hijaiyyah
Huruf) menggunakan
kad manila.
Guru mengedarkan
flashcard huruf
hijaiyyah kepada setiap
kumpulan megikut tajuk
masing-masing.
Pengukuhan Guru memilih beberapa Beberapa murid ke
(10 minit) murid secara rawak hadapan bagi Individu
menggunakan wheel of memadankan contoh
names bagi alif lam syamsiah Wheel of names
memadankan contoh alif dan qamariah
lam syamsiah dan dengan betul.
qamariah dengan betul.
Murid mengeluarkan
Guru memilih murid hukum wajibul
secara rawak untuk ghunnah yang
mengeluarkan hukum terdapat pada surah
wajibul ghunnah yang tersebut.
terdapat pada surah
tersebut.
Kesimpulan Guru memilih 2 orang 2 orang murid Buku teks Individu
(5 minit) murid secara rawak bangun dan Slaid Powerpoint
untuk menyimpulkan membuat
pembelajaran hari ini. kesimpulan tentang
topik hari ini dengan
baik.
Renungan Pemerhatian: Sesi pembelajaran berjalan dengan baik walaubagaimanapun
Harian: pada langkah kesimpulan tidak dapat dijalankan.
Penilaian: Sesi pembelajaran tidak cukup masa
Tindakan masa pendek: Kerana terlalu banyak aktiviti dilakukan.
Tindakan masa Panjang: Guru perlu mengurangkan aktiviti yang dilakukan.

Tandatangan Guru Pembimbing

Nama Guru Pembimbing:

Tarikh:

RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM


Subjek Pendidikan Islam Topik 4.3 Suci Daripada Najis Kelas 1R1
4.3.1 Maksud Najis
Mukhaffah,
Mutawassitoh dan
Mughallazoh
4.3.2 Cara Menyucikan
Najis
4.3.3 Cara Menyucikan
Kulit Haiwan
Peringkat Sekolah Tarikh 30/7/2023 Hari Ahad
Menengah
Masa 12:40-2:00 Tempoh 80 minit Kemahira Mengetahui
n contoh najis

Di akhir pembelajaran hari ini, murid-murid akan dapat:


Kognitif Menjelaskan maksud najis, pembahagiannya dan cara menyucikan
Objektif kulit haiwan dengan baik selepas penerangan guru.
Pembelajaran Psikomotor Menunjukkan cara menyucikan najis mengikut setiap kategori
dengan mahir selepas aktiviti sumbang saran
Afektif Melibatkan diri dengan semangat dalam menyenaraikan alat untuk
bersuci ketika melakukan aktiviti berkumpulan
Pengetahuan
Murid telah mengetahui jenis-jenis najis. (Mukhaffah, Mutawassitoh, Mughallazah)
Lepas
Kemahiran Menggalakkan murid berfikiran kritis ketika aktiviti menyenaraikan alat yang
Berfikir digunakan untuk bersuci

Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Mengajar Pengurusan


Kelas
Set Induksi Guru mengarahkan Murid berada dalam Kertas A4
(5 minit) murid membuat 5 kumpulan masing- Pensil
kumpulan dan masing bagi berbincang Individu
menyenaraikan 10 dan menyenaraikan 10
benda bersih dan benda bersih dan kotor
kotor yang terdapat di yang terdapat di
sekeliling mereka. sekeliling mereka.
Guru mengaitkannya
dengan konsep
"Mensucikan diri
daripada najis"
Aktiviti Guru menerangkan Murid diminta untuk Buku Teks
Pembelajaran maksud najis dan mendengar dengan teliti Papan Putih Individu
pembahagiannya tentang penerangan
Aktiviti 1 (mukhaffah,mutawas yang dibuat oleh guru.
(10 minit) sitoh, mughallazoh) Murid berikan contoh
Guru meminta murid najis mengikut kategori
memberikan contoh- dengan betul.
contoh najis
mengikut kategori
dengan betul.
Aktiviti 2 Guru meminta murid Murid menyebut Buku Teks
(10 minit) menyebut kembali kembali kategori dan Papan Putih
kategori najis dan pengertian najis Pen Marker Individu
pengertiannya. Murid memadankan
Guru memanggil gambar mengikut
murid secara rawak kategori najisnya
dan memintanya dengan betul
untuk memadankan
gambar mengikut
kategori najisnya
dengan betul
Aktiviti 3 Guru meminta murid Murid menceritakan Buku Teks
(15 minit) untuk menceritakan pengalaman mereka Buku Nota
pengalaman mereka membersihkan pakaian Individu
membersihkan mereka yang terkena
pakaian yang terkena najis.
najis Murid mendengar
Guru menerangkan penerangan guru yang
cara-cara yang betul dibuat oleh guru dengan
membersihkan diri teliti
daripada najis
mengikut setiap
kategori
Aktiviti 4 Di dalam kumpulan, Murid menyenaraikan Buku Teks Individu
(15 minit) guru mengarahkan bahan yang digunakan Buku Nota
murid menyenaraikan ketika membersihkan Kad Manila
bahan yang diri daripada najis Pen Marker
digunakan ketika
membersihkan diri
daripada najis
Aktiviti 5 Guru menerangkan Murid mendengar Buku Teks Individu
(10 minit) cara menyucikan penerangan guru dengan
kulit haiwan dan alat tekun.
yang digunakan
untuk
menyucikannya
Pengukuhan Guru mengarahkan Murid mendengar Papan Putih
(10 minit) murid membuat arahan guru dan Pen Marker Individu
latihan dalam buku menjawab soalan dalam Buku Teks
latihan yang telah buku latihan. Buku Latihan
disediakan. Murid menghantar hasil
Guru memberi arahan kerja yang dibuat
dan menerangkan
kepada murid.
Kesimpulan Guru memilih 2 2 orang murid berdiri Buku Teks
(5 minit) orang murid secara dan membuat Buku Nota
rawak untuk kesimpulan tentang isi Individu
menyimpulkan pembelajaran hari ini.
pembelajaran hari ini.
Renungan Pemerhatian: Sesi pembelajaran hari ini kurang memuaskan
Harian: Penilaian: Tidak dapat menggunakan LCD
Tindakan masa
Pihak sekolah menggunakan bilik tayang (LCD)
pendek:
Tindakan masa Guru perlu membuat persediaan awal dengan memohon lebih
Panjang: awal untuk menggunakan bilik tayang.

Tandatangan Guru Pembimbing

Nama Guru Pembimbing:

Tarikh:
RANCANGAN PENGAJARAN PRAKTIKUM

Subjek Pendidikan Islam Topik Kelas 2R3


Peringkat Sekolah Tarikh 30/7/2023 Hari Ahad
Menengah
Masa 8:20-9:40 Tempoh 80 minit Kemahira
n

Di akhir pembelajaran hari ini, murid-murid akan dapat:


Kognitif
Objektif
Pembelajaran Psikomotor
Afektif
Pengetahuan
Lepas
Kemahiran
Berfikir

Tahap Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Mengajar Pengurusan


Kelas
Set Induksi
(5 minit)
Individu
Aktiviti
Pembelajaran Individu

Aktiviti 1
(10 minit)
Aktiviti 2
(10 minit)

Aktiviti 3
(15 minit)
Individu
Aktiviti 4 Individu
(15 minit)
Aktiviti 5 Individu
(10 minit)
Pengukuhan
(10 minit) Individu

Kesimpulan
Individu
(5 minit)
Renungan Pemerhatian:
Harian: Penilaian:
Tindakan masa
pendek:
Tindakan masa
Panjang:
