Standard 4 Baharu
Standard 4 Baharu
Standard 4 Baharu
Aspek 4.1:KRITIKAL:
KRITERIA GURU SEBAGAI PERANCANG
Guru bertindak sebagai perancang untuk memastikan kesediaan dan persediaan rapi dalam melaksanakan Pembelajaran dan
Pemudahcaraan
4.1.1 (PdPc).
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI STANDARD
Guru merancang pelaksanaan PdPc secara profesional Menyediakan RPH, menentukan kaedah pentaksiran dan menyediakan
dan sistematik sumber pendidikan mengikut keupayaan murid, peruntukan masa, dan
mematuhi arahan yang berkuat kuasa/ketetapan kurikulum.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru merancang 4 3 2 1 0
pelaksanaan
a) MenyediakanPdP:RPH
ii. mengikut
yang mengandungi dengan mengambil
peruntukan masa dengan mengambil dengan mengambil
objektif yang boleh kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
yang ditetapkan kira perkara (ii) dan kira mana- mana satu
diukur dan aktiviti atau perkara (i) dan mana-mana perkara
iii. dengan mematuhi (iii) (1) perkara
pembelajaran yang (iii)
arahan yang berkuat
sesuai
SKOR SEKOLAH
ii. mengikut dengan mengambil
peruntukan masa dengan mengambil dengan mengambil
b) Menentukan kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
yang ditetapkan kira perkara (ii) dan kira mana- mana satu
kaedah pentaksiran atau perkara (i) dan mana-mana perkara
iii. dengan mematuhi (iii) (1) perkara
(iii)
arahan yang berkuat
SKOR SEKOLAH
ii. mengikut dengan mengambil
peruntukan masa dengan mengambil dengan mengambil
c) Menyediakan kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
yang ditetapkan kira perkara (ii) dan kira mana- mana satu
ABM/BBM/BBB/TMK atau perkara (i) dan mana-mana perkara
iii. dengan mematuhi (iii) (1) perkara
(iii)
arahan yang berkuat
SKOR SEKOLAH
4.2.2
TINDAKAN UNTUK MENCAPAI STANDARD
STANDARD KUALITI Mengawasi komunikasi dan perlakuan murid, menyusun atur kedudukan
Guru mengawal suasana pembelajaran secara murid dan mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan
profesional dan terancang. mengikut kesesuaian dan keperluan, secara berhemah, menyeluruh, dan dari
semasa ke semasa
TINDAKAN
Guru mengawal PENSKORAN
suasana 4 3 2 1 0
pembelajaran: berhemah/mengikut
dengan mengambil
a) Mengawasi kesesuaian dengan mengambil dengan mengambil
kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
komunikasi murid ii. secara menyeluruh kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
atau perkara (i) dan mana-mana perkara
dalam PdPc meliputi semua murid (iii) (1) perkara
(iii)
iii. dari semasa ke
SKOR SEKOLAH
berhemah/mengikut
kesesuaian dengan mengambil
b) Mengawasi dengan mengambil dengan mengambil
ii. secara menyeluruh kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
perlakuan murid kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
dalam PdPc meliputi semua murid atau perkara (i) dan (iii) (1) perkara
mana-mana perkara
iii. dari semasa ke (iii)
SKOR SEKOLAH
i. mengikut
kesesuaian dengan mengambil
ii. secara menyeluruh dengan mengambil dengan mengambil
c) Menyusun atur kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
meliputi semua murid kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
kedudukan murid atau perkara (i) dan mana-mana perkara
iii. dari semasa ke (iii) (1) perkara
(iii)
semasa
SKOR SEKOLAH
i. mengikut
kesesuaian dengan mengambil
d) Melaksanakan dengan mengambil dengan mengambil
kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
aktiviti pembelajaran ii. secara menyeluruh kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
atau perkara (i) dan mana-mana perkara
yang menyeronokkan meliputi semua murid (iii) (1) perkara
iii. dari semasa ke (iii)
semasa
SKOR SEKOLAH
Aspek 4.3:KRITIKAL:
KRITERIA GURU SEBAGAI PEMBIMBING
Guru bertindak sebagai pembimbing untuk membolehkan murid menguasai pengetahuan, kemahiran dan mengamalkan nilai
berdasarkan
4.3.1 objektif pembelajaran.
TINDAKAN UNTUK MENCAPAI STANDARD
Memberi tunjuk ajar dalam menguasai isi pelajaran dan kemahiran,
STANDARD KUALITI
memandu murid membuat keputusan dan menyelesaikan masalah, dan
Guru membimbing murid secara profesional dan
menggunakan sumber pendidikan serta menggabung jalin isi pelajaran
terancang.
dengan kemahiran/mata pelajaran lain mengikut keperluan dan keupayaan
murid dengan betul, tepat, secara berhemah, dan bersungguh-sungguh.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru membimbing
4 3 2 1 0
murid: keperluan/pelbagai
ajar/tunjuk
aras keupayaan murid
cara/panduan dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
ii. dengan betul dan tidak mengambil kira
menguasai isi kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
tepat mana-mana perkara
pelajaran/konsep/fak (3) perkara (2) perkara (1) perkara
iii. secara berhemah
ta berkaitan
iv. bersungguh-
SKOR SEKOLAH
b) Memberi tunjuk keperluan/pelbagai
ajar/tunjuk aras keupayaan murid
dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
cara/panduan ii. dengan betul dan tidak mengambil kira
kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
menguasai tepat mana-mana perkara
(3) perkara (2) perkara (1) perkara
kemahiran dalam iii. secara berhemah
aktiviti pembelajaran iv. bersungguh-
SKOR SEKOLAH
keperluan/pelbagai
c) Memandu murid
aras keupayaan murid
membuat keputusan dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
ii. dengan betul dan tidak mengambil kira
dan menyelesaikan kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
tepat mana-mana perkara
masalah dalam (3) perkara (2) perkara (1) perkara
iii. secara berhemah
aktiviti pembelajaran
iv. bersungguh-
SKOR SEKOLAH
keperluan/pelbagai
d) Memandu murid
aras keupayaan murid
menggunakan/mema dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
ii. dengan betul dan tidak mengambil kira
nfaatkan sumber kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
tepat mana-mana perkara
Pendidikan berkaitan (3) perkara (2) perkara (1) perkara
iii. secara berhemah
pelajaran
iv. bersungguh-
SKOR SEKOLAH
Menggabung/merent keperluan/pelbagai
as/ mengaitkan isi aras keupayaan murid
pelajaran dengan ii. dengan betul dan dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
tidak mengambil kira
tajuk/unit/tema/nilai tepat kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
mana-mana perkara
/kemahiran/ mata iii. secara berhemah (3) perkara (2) perkara (1) perkara
pelajaran lain dalam iv. bersungguh-
SKOR SEKOLAH
4.4.2
STANDARD KUALITI TINDAKAN UNTUK MENCAPAI STANDARD
Guru mendorong emosi murid dalam melaksanakan Memberi pujian, galakan, penghargaan dan keyakinan serta prihatin
aktiviti pembelajaran secara profesional dan terhadap keperluan murid secara berhemah, menyeluruh dan dari semasa ke
terancang. semasa.
TINDAKAN PENSKORAN
emosi murid dalam
4 3 2 1 0
melaksanakan aktiviti
a) Memberi i. secara berhemah dengan mengambil
pujian/galakan ii. secara menyeluruh kira perkara (i) dan (ii) dengan mengambil dengan mengambil tidak mengambil kira
kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
terhadap perlakuan meliputi semua murid atau perkara (i) dan mana-mana perkara
iii. dari semasa ke (iii) (1) perkara
positif (iii)
semasa
SKOR SEKOLAH
b) Memberi i. secara berhemah
dengan mengambil
penghargaan ii. secara menyeluruh dengan mengambil dengan mengambil
kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
terhadap hasil meliputi semua murid kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
atau perkara (i) dan mana-mana perkara
kerja/idea yang iii. dari semasa ke (iii) (1) perkara
(iii)
bernas semasa
SKOR SEKOLAH
c) Memberi i. secara berhemah
dengan mengambil
keyakinan dalam ii. secara menyeluruh dengan mengambil dengan mengambil
kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
mengemukakan meliputi semua murid kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
atau perkara (i) dan mana-mana perkara
soalan/memberi iii. dari semasa ke (iii) (1) perkara
(iii)
respons semasa
SKOR SEKOLAH
i. secara berhemah
ii. secara menyeluruh dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
d) Prihatin terhadap meliputi semua murid kira perkara (i) dan (ii) tidak mengambil kira
kira perkara (ii) dan kira mana-mana satu
keperluan murid iii. dari semasa ke atau perkara (i) dan mana-mana perkara
(iii) (1) perkara
semasa (iii)
SKOR SEKOLAH
Aspek 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI
KRITERIA KRITIKAL:
Guru berperanan sebagai penilai untuk mengesan tahap penguasaan murid.
4.5.1
TINDAKAN UNTUK MENCAPAI STANDARD
Menggunakan pelbagai kaedah pentaksiran, menjalankan aktiviti
STANDARD KUALITI
pemulihan/pengayaan, memberi tugasan, membuat refleksi serta menyemak
Guru melaksanakan penilaian secara sistematik dan
hasil kerja murid berdasarkan objektif pelajaran, mengikut arahan
terancang.
pelaksanaan pentaksiran yang berkuat kuasa atau ketetapan kurikulum,
secara menyeluruh, dan dari semasa ke semasa.
TINDAKAN PENSKORAN
Guru melaksanakan 4 3 2 1 0
penilaian: ii. mengikut arahan
pelaksanaan
a) Menggunakan pentaksiran yang
dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
pelbagai kaedah berkuat tidak mengambil kira
kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
pentaksiran dalam kuasa/ketetapan mana-mana perkara
(3) perkara (2) perkara (1) perkara
PdPc kurikulum
iii. secara menyeluruh
SKOR SEKOLAH kepada semua murid
i. berdasarkan
objektif pelajaran
b) Menjalankan ii. mengikut dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
aktiviti ketetapan kurikulum kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu tidak mengambil kira
pemulihan/pengayaa iii. secara menyeluruh mana-mana perkara
(3) perkara (2) perkara (1) perkara
n dalam PdPc kepada semua murid
iv. dari semasa ke
SKOR SEKOLAH semasa
objektif pelajaran
ii. mengikut
c) Memberi ketetapan kurikulum dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
latihan/tugasan iii. secara menyeluruh kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu tidak mengambil kira
mana-mana perkara
berkaitan pelajaran daripada segi (3) perkara (2) perkara (1) perkara
kecukupan dan
kecakupan
SKOR SEKOLAH iv. dari semasa ke
ii. mengikut arahan
pelaksanaan
pentaksiran yang dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
d) Membuat refleksi berkuat tidak mengambil kira
kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
PdPc kuasa/ketetapan mana-mana perkara
(3) perkara (2) perkara (1) perkara
kurikulum
iii. secara menyeluruh
kepada semua murid
SKOR SEKOLAH i. berdasarkan
objektif pelajaran
e)
ii. mengikut
Menyemak/menilai dengan mengambil dengan mengambil dengan mengambil
ketetapan kurikulum tidak mengambil kira
hasil kerja/gerak kira mana-mana tiga kira mana-mana dua kira mana-mana satu
iii. secara menyeluruh mana-mana perkara
kerja/latihan/tugasa (3) perkara (2) perkara (1) perkara
kepada semua murid
n
iv. dari semasa ke
SKOR SEKOLAH semasa