RPH Minggu 8 (Rabu)

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Stephenie Fifi Anak Louis

Mata pelajaran : Fizik


Tingkatan : 4 Sains
Tarikh : 11/10/2023
Hari : Rabu
Masa : 7:40 pagi-9:00 pagi
Bil. Murid : 20 /21
Bidang / Tema : Tema 4- Gelombang, Cahaya dan Optik
Tajuk/ Standard Kandungan : 5.6 Interferens Gelombang
Standard Pembelajaran :
5.6.1 Menghuraikan prinsip superposisi gelombang
5.6.2 Menghuraikan corak gelombang interferens
5.6.3 Menghubungkait λ, a, x dan D berdasarkan corak
intereferens gelombang
5.6.4 Menyelesaikan masalah yang melibatkan interferens
gelombang
5.6.5 Berkomunikasi untuk menerangkan aplikasi interferens
gelombang dalam kehidupan harian
Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid dapat:
A. Menguasai kandungan pengetahuan
 Menjelaskan prinsip superposisi gelombang dengan
betul.
 Menerangkan huraian corak gelombang interferens
dengan betul.
B. Menguasai kemahiran saintifik
 Menghubungkait λ, a, x dan D berdasarkan corak
intereferens gelombang dengan betul.
C. Mendemonstrasi sikap saintifik dan nilai murni
 Bekerjasama di dalam kumpulan semasa melakukan
aktiviti yang dilakukan oleh guru.
Konsep Saintifik : Interferens Gelombang
Kaedah/Teknik Pembelajaran : Fan-n-Pick
Material/Peralatan/Sumber :
 Buku teks
 Kertas
 Pen
 Smart TV
 Tangki riak digital
 Spring slinki
Langkah Berjaga-jaga :-
Pengetahuan Sedia Ada : Prinsip superposisi gelombang
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

FASA ISI AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR CATATAN


KANDUNGAN
Permulaan /  Standard  Guru memberi salam dan  Pelajar menjawab salam dan  Strategi/ Teknik:
Mencungkil kandungan bertanya mengenai menjawab mengenai pembelajaran  Berpusatkan pelajar
Idea  Standard pembelajaran lepas. yang lepas.  Sikap saintifik dan nilai murni:
(10 min) pembelajaran  Guru mengimbas kembali  Pelajar menganalisis video yang  Berfikir secara kritis dan
 Hasil pembelajaran pembelajaran lepas. ditayangkan. kreatif
 Video  Guru menayangkan video  Pelajar memberi respon secara lisan.  Sumber pengajaran:
untuk mencungkil idea  Pelajar memberi perhatian terhadap  Buku teks Sains
pelajar. penerangan guru dan memberi  Video
pendapat terhadap gambar yang
ditunjukkan.

 Guru menyatakan hasil


pembelajaran dan
menerangkan berkaitan topik
yang dipelajari pada hari ini.

Penstrukturan  Simulasi komputer  Guru menunjukkan simulasi  Pelajar memberi respon dan bertanya  BBM:
Semula Idea superposisi komputer superposisi. tentang pertunjukkan simulasi  Buku teks
(40 min) gelombang  Guru menyoal definisi komputer superposisi.  Simulasi
 Definisi interferens interferens gelombang.  Pelajar menjawab persoalan guru
gelombang  Guru menayangkan video tentang definisi interferens  EMK:
 Video interferens interferens air, cahaya dan gelombang.  Sains dan Teknologi
gelombang air, bunyi untuk menstruktur  Pelajar memberi respon dan bertanya  Pendidikan Alam Sekitar
cahaya dan bunyi semula idea pelajar. soalan terhadap video interferens air,
 Aktiviti PAK-21:  Guru membahagikan pelajar cahaya dan bunyi.
Fan-n-Pick kepada kumpulan untuk  Pelajar membentuk kumpulan untuk  KBAT:
menjalankan aktiviti. menjalankan aktiviti PAK-21.  Menganalisis
 Guru menyatakan tujuan  Pelajar merujuk halaman 215 dan 216  Mengaplikasi
menjalankan aktiviti ini. untuk menjalankan aktiviti. Dalam  Mencipta
(Melukis corak interferens kumpulan masing-masing, pelajar
gelombang). menjalankan aktiviti Fan-n-Pick.
 Guru memberi arahan untuk Secara bergilir-gilir, pelajar  Nilai murni
merujuk halaman 215 dan 216 menjawab soalan 1 dan soalan 2.  Bekerjasama
dalam buku teks.  Pelajar diterangkan dengan langkah
menganalisa corak gelombang air.
 Pelajar menjawab soalan 3 melalui
proses perbincangan kumpulan.
 Pelajar diterangkan mengenai rumus
interferens gelombang.

Pengukuhan /  Menyelesaikan  Guru menunjukkan rumus  Pelajar menyelesaikan masalah yang  Sumber pengajaran:
Aplikasi Idea masalah yang yang menghubungkait k melibatkan interferens gelombang.  Buku teks
(20 min) melibatkan interferens gelombang air,  Pelajar menjawab persoalan guru  Sikap saintifik dan nilai murni
interferens bunyi dan cahaya, pemboleh tentang aplikasi interferens  Sistematik
gelombang ubah λ, a, x dan D. gelombang dalam kehidupan harian.  Yakin dan beretika
 Aplikasi  Pelajar memberi respon dan bertanya  Bekerjasama
interferens soalan tentang hubungkait antara  Minat dan sifat ingin tahu
gelombang dalam  Guru menyoal aplikasi pemboleh ubah yang kurang difahami  Elemen Merentas Kurikulum:
kehidupan harian interferens gelombang dalam  Sains dan Teknologi
 Hubungkait antara kehidupan harian.  KBAT:
pemboleh ubah  Guru menyatakan hubungkait  Menganalisis
dalam corak antara pemboleh ubah dalam  Memahami
interferens corak interferens gelombang.  Mengingat
gelombang
Penutup /  Rumusan  Guru memberi latihan yang  Pelajar memberi respon tentang  Strategi/Teknik:
Refleksi pembelajaran dipelajari sebagai kerja rumah rumusan yang diberi oleh guru.  Penyoalan keseluruhan kelas
(10 min)  Latihan untuk menguji kefahaman  Pelajar memahami isi kandungan  Sikap saintifik dan nilai murni:
pengukuhan di pelajar. yang dipelajari.  Peka dan membuat rumusan
dalam buku teks  Guru membuat rumusan  Pelajar menjawab latihan pengukuhan dengan betul
halaman 219 berkaitan topik yang dipelajari
yang diberi.  Pentaksiran
dan hasil pembelajaran.  Latihan pengukuhan
 Guru meminta seorang pelajar
membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang
dipelajari.
 Guru meminta pelajar
mengulangkaji pelajaran akan
datang.
LAMPIRAN
(nota, pentaksiran, lembaran kerja, link simulasi, etc)
1. Video interferens gelombang
https://www.youtube.com/watch?v=BFpLXVQAe5E
https://www.youtube.com/watch?v=IdwRHlP22og
2. Video interferens gelombang air
https://www.youtube.com/watch?v=om03nsZWwkk&pp=ygUZaW50ZXJmZXJlbnMgZ2Vsb21iYW5nIGFpcg%3D%3D
3. Video interferens gelombang cahaya
https://www.youtube.com/watch?v=zQwnLu7F69E
4. Video interferens gelombang bunyi
https://www.youtube.com/watch?v=uym_zDV33Pk&pp=ygUbaW50ZXJmZXJlbnMgZ2Vsb21iYW5nIGJ1bnlp
