RPH Minggu 4 BM SJK THN 3 2023 by Cikgu Gorgeous

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI Ahad KELAS
TEMA KELUARGA BAHAGIA
TAJUK Keluarga Prihatin
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar, mengecam sebutan, memahami dan menyebut ayat
tunggal dengan betul dan tepat.
STANDARD 1.1.2(i) Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap
PEMBELAJARAN
suruhan dan permintaan
KEMAHIRAN TMK 1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Mendengar, memahami dan memberikan respons 1. Memberikan respons terhadap __ daripada empat
terhadap empat suruhan dan permintaan suruhan dan permintaan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang saya prihatin. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan menaakul teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman mereka terhadap gambar dan teks ada murid.
tersebut  Guru Menggunakan
3. Murid memberikan respons terhadap suruhan dan permintaan. strategi pembelajaran
4. Murid melakukan aktiviti main peranan. Role-Play (Main Peranan) kolaboratif dan
5. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang koperatif dengan
memainkan peranan yang diberi. menerapkan PAK21
6. Murid menulis respons terhadap suruhan dan permintaan di buku aktiviti. Fill It In dan elemen
(Isikannya) sekolahku sejahtera
7. Murid menuturkan respons yang ditulis. supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang saya prihatin dengan bimbingan guru. memotivasikan
murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 013 BUKU AKTIVITI 1 Halaman 012
ELEMEN SEKOLAHKU Selamat, Seronok ,Sehat PAK-21 Role-Play (Main Peranan)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Interpersonal PAK-21 Fill It In (Isikannya)
KBAT Menilai PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Prihatin KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI Ahad KELAS
TEMA KELUARGA BAHAGIA
TAJUK Keluarga Prihatin
STANDARD KANDUNGAN 2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD 2.1.1(iii) Membaca petikan dengan sebutan yang betul dan intonasi yang
PEMBELAJARAN
sesuai
KEMAHIRAN TMK 1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
ASPIRASI MURID Pengetahuan
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membaca dua petikan dengan sebutan yang betul 1. Membaca __ daripada dua petikan dengan sebutan
dan intonasi yang sesuai yang betul dan intonasi yang sesuai
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang istimewanya Pavalan. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan menaakul teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid membaca teks dengan sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai. ada murid.
3. Murid menyatakan nilai murni berdasarkan teks. Shout Out (Laungan)  Guru Menggunakan
4. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat menyatakan strategi pembelajaran
nilai murni dengan betul. kolaboratif dan
5. Murid membaca teks di buku aktiviti dengan pasangan. koperatif dengan
6. Murid berbincang melengkapkan ayat. Think – Pair – Share (Fikir-Pasang – menerapkan PAK21
Kongsi) dan elemen
7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk membacakan ayat yang telah sekolahku sejahtera
dilengkapkan supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang istimewanya Pavalan dengan bimbingan memotivasikan
guru. murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 014 BUKU AKTIVITI 1 Halaman 013
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21 Shout Out (Laungan)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21
Think - Pair - Share (Fikir - Pasang - Kongsi)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Tolong-menolong KB Menghubungkaitkan
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI Ahad KELAS
TEMA KELUARGA BAHAGIA
TAJUK Keluarga Prihatin
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.1(i) Membina dan menulis ayat
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN TMK 1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membina dan menulis tiga ayat 1. Membina dan menulis __ daripada tiga ayat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang sokongan keluarga. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan menaakul teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid membina ayat menggunakan frasa yang diberikan. Constructivism ada murid.
(Konstruktivisme)  Guru Menggunakan
3. Murid menulis ayat yang dibina. strategi pembelajaran
4. Murid menulis ayat dengan betulnya. kolaboratif dan
5. Murid akan diberi masa untuk menulis ayat dengan betulnya. koperatif dengan
6. Murid diminta untuk membacakan ayat yang ditulis. Watch & Listen (Lihat & menerapkan PAK21
Dengar) dan elemen
7. Murid lain di minta untuk memberikan perhatian terhadap murid yang sedang sekolahku sejahtera
membacakan ayat yang telah dibina. supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang sokongan keluarga dengan bimbingan memotivasikan
guru. murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 015 BUKU AKTIVITI 1 Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Tekun , Teliti Terampil PAK-21
Constructivism (Konstruktivisme)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Bacaan Luncuran PAK-21
Watch & Listen (Lihat & Dengar)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
EMK : NILAI Prihatin KB Mencipta
EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI Ahad KELAS
TEMA KELUARGA BAHAGIA
TAJUK Keluarga Prihatin
STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna
STANDARD 3.2.1(i) Membina dan menulis ayat
PEMBELAJARAN
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya
PKJR
STANDARD 2.2.4 Menerangkan kegunaann perabot jalan raya dan impaknya terhadap
PEMBELAJARAN PKJR
keselamatan pengguna jalan raya
KEMAHIRAN TMK 1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Membina dan menulis empat ayat 1. Membina dan menulis __ daripada empat ayat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang menolong keluarga. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan menaakul teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Murid berbincang dengan rakan untuk membina ayat dengan menggunakan frasa ada murid.
dberikan. Dynamic Duo (Dua Dinamik)  Guru Menggunakan
3. Murid menulis ayat yang dibina di buku aktiviti. strategi pembelajaran
4. Murid akan dipantau oleh guru ketika menulis ayat yang dibina di buku aktiviti. kolaboratif dan
5. Murid membacakan ayat yang dibina dengan kumpulan lain koperatif dengan
6. Murid lain di minta untuk menilai perbezaan dan persamaan ayat masing-masing. menerapkan PAK21
Chart and Share (Catat dan kongsi) dan elemen
7. Murid lain memberi respon serta membantu rakan yang tidak dapat menilai sekolahku sejahtera
perbezaan dan persamaan ayat masing-masing dengan betul supaya ada interaksi
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) antara murid dan
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang menolong keluarga dengan bimbingan memotivasikan
guru. murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 000 BUKU AKTIVITI 1 Halaman 014
ELEMEN SEKOLAHKU Harmoni PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Pembelajaran PAK-21
Chart and Share (Catat dan Kongsi)
Konstektual
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : NILAI Prihatin KB Mencipta


EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU SJK TAHUN 3
TARIKH 12/3/2023 MASA
MINGGU 4 HARI Ahad KELAS
TEMA KELUARGA BAHAGIA
TAJUK Keluarga Prihatin
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera
STANDARD 4.2.2 Menyanyikan lagu mengikut irama lagu kanak-kanak dan lagu rakyat
PEMBELAJARAN
serta menjelaskan maksud bahasa yang indah dalam lirik lagu.
KEMAHIRAN TMK 1.4 Menggunakan fitur References (rujukan).
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
ASPIRASI MURID Kemahiran Berfikir
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :
dapat :
1. Menyanyikan dan menjelaskan maksud tiga 1. Menyanyikan dan menjelaskan maksud __ daripada
rangkap lagu tiga rangkap lagu
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI ) CATATAN / IMPAK
1. Murid diingatkan Kembali tentang pelajaran yang lalu  Guru merangsang
2. Murid dan guru bersoal jawab untuk menguji tahap pengetahuan sedia ada murid. kembali pelajaran
3. Murid mendengar penerangan guru tentang saudara mara saya prihatin. dahulu dan
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI ) merangsang
1. Murid meneliti dan menaakul teks dan gambar. pengetahuan sedia
2. Guru mengimbas QR code di buku. ada murid.
3. Laman web akan membawa ke nyanyian lagu di buku. Internet Surfing  Guru Menggunakan
(Pelayaran ICT) strategi pembelajaran
4. Murid menyanyikan lagu dengan bimbingan guru. Sing Song (Nyanyi Lagu) kolaboratif dan
5. Murid menjelaskan maksud bahasa yang indah dalam lirik lagu. koperatif dengan
6. Murid menulis maksud di buku tulis. menerapkan PAK21
7. Murid mengenal pasti kata nama am dan kata nama khas jika ada di lirik lagu dan elemen
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP ) sekolahku sejahtera
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang saudara mara saya prihatin dengan supaya ada interaksi
bimbingan guru. antara murid dan
memotivasikan
murid.
 Menilai kefahaman
murid tentang
pembelajaran hari ini
.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU TEKS Halaman 016 BUKU AKTIVITI 1 Halaman 000
ELEMEN SEKOLAHKU Harmoni PAK-21
Internet Surfing (Pelayaran ICT)
SEJAHTERA
STRATEGI PdP Muzik PAK-21 Sing Song (Nyanyi Lagu)
KBAT Memahami PETA PEMIKIRAN -
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

EMK : NILAI Prihatin KB Menghubungkaitkan


EMK : ILMU & Pendidikan Moral PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
PENDEKATAN BERTEMA
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
TINDAKAN SUSULAN Pengukuhan Murid diberikan lembaran kerja untuk pengukuhan.
MURID
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
