MODUL AJAR BAHASA INGGRIS Month of The Year

Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Unduh sebagai docx, pdf, atau txt
Anda di halaman 1dari 8

MODUL AJAR BAHASA INGGRIS

Days of the week_Months of the year (Chapter 0)


Informasi Umum
A. IDENITITAS MODUL
Nama Pengampu : Ahmad Rama Ramadhan
Institusi : MTs NU Ma’rifatul Ulum
Tahun Pelajaran : 2024/ 2025
Jenjang : SMP
Kelas : VII
Fase :D
Alokasi Waktu : 2 JP (2 x 40 menit)

B. KOMPETENSI AWAL
Peserta didik mengenal hari-hari dalam seminggu dan bulan-bulan dalam setahun.

C. PROFIL PELAJAR PANCASILA


1. Selalu berdoa kepada Allah sebelum dan sesudah melakukan pembelajaran
(Imtak)
2. Kreatif Membuat kalender satu bulan sederhana
3. Mandiri Dapat menyebutkan dan menuliskan Days of the week and Months of the
year

D. SARANA PRASARANA

✔ Smartphone

✔ Speaker Bluetooth

✔ Jaringan Internet

✔ Papan tulis, spidol, dan penghapus.

E. TARGET PESERTA DIDIK


Peserta didik kelas 7 Reguler

F. MODEL PEMBELAJARAN
Project based Learning
Komponen Inti
A. TUJUAN PEMBELAJARAN
1. Peserta didik mampu menyebutkan hari-hari dalam seminggu dan bulan-bulan
dalam setahun dalam Bahasa inggris.
2. Peserta didik mampu membuat kalender satu bulan sederhana dalam Bahasa
inggris.

B. РЕМАНAMAN BERMAKNA
Mampu menyebutkan dan menuliskan hari dan bulan dalam Bahasa inggris dengan
tepat.

C. PERTANYAAN PEMANTIK
1. When do you go to mosque to pray for jummah?
2. When is your birthday

D. PERSIAPAN PEMBELAJARAN
Guru menjelaskan tentang tujuan pembelajaran yang akan dipelajari dan menjelaskan
capaian pembelajaran yang harus dicapai siswa pada pembelajaran ini.

E. KEGIATAN PEMBELAJARAN
SYNTAX ACTIVITY TIME
Preliminary 5 minutes
Aperception
1. The teacher greets the students
2. The students pray before the lesson starts
3. The teacher checks the students’
attendance
4. The teacher motivates the students to
prepare for lesson
5. The teacher conveys the learning
objectives to be achived
Main Activities 70 minutes
Phase 1 6. The teacher plays two songs; “7 days in a 10 minutes
Basic Questions week” and “Months of the year”
7. The stusents listen to the teacher carefully
8. With the teacher’s guidance, the students
identify the days of the week and months
of the year
9. The students are asked questions related to
the songs sung by the teacher
Phase 2 10. The teacher divides student into some 15 minutes
Design Product groups
Planning 11. The students collaborate in group to write
the days of the week and months of the
year.
12. The teachers give worksheet to the
students to be completed
Phase 3 13. The teacher asks the students in a group to 20 miinutes
Develop a project design and create a nice calendar
plan
Phase 4 14. Teacher monitor the activeness of students 5 minutes
Monitor Project 15. The teacher guides students if they have
Activity and difficulties
Progress
Phase 5 16. Students present the results of their finding 15 minutes
Test results 17. Teachers give appreciation to the results of
the student’s work
Phase 6 18. The teacher gives a chance for students to 5 minutes
Evaluation of ask questions related to the material.
learning 19. The teacher and students conclude and
experiences reflect about material
Closing 5 minutes
20. The teacher provides formative questions
in as a learning evaluation
21. The teacher informs the material for the
next meeting
22. The teacher saysz goodbye and end the
lesson

F. ASESMEN
1. Penilaian Keterampilan
No Nama Siswa Aspek Penilaian Skor
Conformity Design

Conformity dengan skor 3, jika sangat tepat dan sesuai


2, jika ada sedikit yang kurang tepat
1, jika ada banyak yang kurang tepat

Design 3, jika terlihat sangat rapi dan menarik


2, jika terlihat sedikit kurang rapi
1, jika terlihat kurang rapi

NA Jumlah perolehan skor x 100

2. Penilaian Pengetahuan
Soal Dialog rumpang/ Soal Menuliskan ejaan
Soal berjumlah 10
Nilai Jumlah benar x 10

3. Penilaian Sikap
No Aspek Peniilaian Nilai
1 Kreatif
2 Mandiri
3 Team-work

Kreatif
5 = Tidak pernah menunjukkan sikap tidak kreatif
4 = Pernah menunjukkan sikap tidak kreatif
3 = Beberapa kali menunjukkan sikap tidak kreatif
2 = Sering menunjukkan sikap tidak kreatif
1 = Sangat sering menunjukkan sikap tidak kreatif

Mandiri
5 = Tidak pernah menunjukkan sikap tidak mandiri
4 = Pernah menunjukkan sikap tidak mandiri
3 = Beberapa kali menunjukkan sikap tidak mandiri
2 = Sering menunjukkan sikap tidak mandiri
1 = Sangat sering menunjukkan sikap tidak mandiri

Team-work
5 = Tidak pernah menunjukkan sikap tidak kerjasama
4 = Pernah menunjukan sikap tidak kerjasama
3 = beberapa kali menunjukkan sikap tidak kerjasama
2 = sering menunjukkan sikap tidak kerjasama
1 = Sangat sering menunjukkan sikap tidak kerja sama

NA = x 100

G. MEDIA PEMBELAJARAN
Audio, Paper, etc

H. SUMBER BELAJAR
Buku Siswa dan Buku Guru Kelas 7 Kurikulum Merdeka
https://youtu.be/t2SnaidIUJI

Mengetahui Kudus, 4 Agustus 2024


Guru Pamong Bahasa Inggris Mahasiswa PLP

Muhammad Ibnu Wafa, S.Pd, M.Pd Ahmad Rama Ramadhan

Mengetahui
Kepala Madrasah MTs NU Ma’rifatul Ulum

Moh, Thoriq, S.Pd.I, M.S.I


LEMBAR KERJA PESERTA DIDIK (LKPD 1)

I. Sing the songs below!


Song 1: Seven days in a week

There are seven days


There are seven days
There are seven days in a week
(2 X)

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday


(2 X)

Song 2: Months of the year

January February
March April
May and June
July August September
October November
December December
LEMBAR KERJA PESERTA DIDIK (LKPD 2)

II. Choose the best answers!

1. Today is Sunday. Tomorrow will be …


2. Its Saturday. Yesterday was …
3. Now is Tuesday. The day after tomorrow is …
4. Students usually don’t go to school on …
5. After Monday is …
6. The first Month in a year is …
7. Its August now. Next month will be …
8. We commemorate Kartini Day on …
9. Indonesian people celebrate the heroes’ day on …
10. Before June is …

III. Design and create a one month calendar with your group and presnt it!
