Inspectie Gradul 2
Inspectie Gradul 2
Inspectie Gradul 2
SINGEORZ-BAI
PROIECT DE
ACTIVITATE
INTEGRATA
Animalele de la ferma!
PROIECT DE ACTIVITATE
Grdinia cu Program Normal Valea Borcutului, Singeorz-Bai
Data: 24.02.2015
Educatoare: Dumitru Lucretia
Grupa: mica
Tema anual: Cand/ cum si de ce se intampla?
Tema sptmnii: Animalele din ograda bunicilor
Tema activitii integrate: ,,Animalele de la ferma
Tipul activitii: verificare si consolidare de cunostinte;
Forma de realizare: activitate integrat;
masa ;
Obiective generale :
S1: Verificarea si sistematizarea cunostintelor despre animalele cunoscute privind mediul de
viata , infatisare , hrana si foloasele pe care le aduc ;
S2: Dezvoltarea unei exprimri verbale corecte din punct de vedere fonetic i lexical;
S3: Consolidarea si dezvoltarea abilitatii de a realiza lucrari practice, valorificand
deprinderile de lucru insusite anterior;
S4: Stimularea i dezvoltarea proceselor psihice cognitive i afective: memoria, atenia,
limbajul, gndirea, imaginaia creatoare, afectivitatea, voina i motivaia;
Obiective operaionale:
Pe parcursul i pn la sfritul activitii, precolarii vor fi capabili:
O1- S denumeasca animalele din cosulet;
O2- S precizeze hrana acestora, asociind animalul prezentat cu hrana corespunzatoare;
O3- S asocieze fiecare animal prezentat cu adapostul acestuia;
O4-S denumeasca foloasele pe care le avem de la animalele domestice;
O5 -S se exprime n propozitii logice, corecte din punct de vedere gramatical i lexical;
O6-S mnuiasc materialele puse la dispoziie n mod corect i organizat, pentru a realiza tema
propus;
O8- S respecte indicatiile primite pentru realizarea temei propuse;
O9-S respecte regulile jocurilor propuse de educatoare.
SARCINA DIDACTIC:
Sa rezolve toate sarcinile primite pentru a-l ajuta pe fermier sa-si recupereze animalele de
la ferma;
Recunoasterea animalului , denumirea lui ,incadrarea in categoria din care face parte si
plasarea lui in mediul de viata din care provine;
REGULILE JOCULUI:
Copilul va alege o silueta cu animale domestice, va denumi animalul ,va spune din ce
categorie face parte si il va plasa in mediul de viata potrivit. Apoi copiii vor alege
jetoane dupa o caracteristica spusa de educatoare , motivand verbal.
ELEMENTE DE JOC:
Inchiderea i deschiderea ochilor, aplauze ,
Strategii didactice:
Metode i procedee de nvmnt:
m1-conversaia
m2-explicaia
m3-expunerea
m4-demonstraia
m5-instructajul
m6-exerciiul
m7- problematizarea
m8-surpriza
Mijloace de nvmnt :
M1- siluete cu animale domestice ;
M2- planse cu animale domestice ;
M3- jetoane cu animale domestice;
M4-fisa de lucru ;
M5 -creioane colorate ;
M6-calendarul naturii ;
M7-puzzle ;
M8-recipiente cu hrana pentru animalele prezentate ;
M9-ferma animalelor ;
M10- fermierul ;
Forme de organizare a activitii:
frontal
individual
n grupuri mici
Forme de evaluare :
curenta ;
Metode de evaluare :
chestionare oral ;
observare curenta ;
Instrumente de evaluare :
recompense ;
Resurse temporale: 1 zi
Bibliografie :
-
,,Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar , Nivel I(3-5 ani),
2010,Editura DPH, Bucureti.
SCENARIUL ZILEI
Ziua va debuta cu ntlnirea de diminea. La auzul versurilor :De manute ne
luam/Cercul mare il formam/Dimineata ne-am trezit/ i la gradinita am venit/Buna dimineata
dragi pitici/Ma bucur ca suntem aici/A-nceput o noua zi/Buna dimineata copii!, toi copiii
mpreun cu educatoarea formeaz un cerc n fata panoului dedicat ntlnirii de diminea, unde
se vor saluta. Urmeaz prezena, care se realizeaz prin identificarea tuturor copiilor din ,,Grupa
buburuzelor dup semnul caracteristic fiecarui copil. Dup ce ne-am adunat i frumos ne-am
salutat,/ Colegii ne-am ntlnit,/ Oare cine n- a venit ?Un copil vine la panoul cu Intlnirea de
diminea i aeaz la abseni copiii care nu au venit la gradinita.
Strategii
Secvenele
activitii
Resurse
Coninut tiinific
Tempo-
Ob
rale
op
Sistem de
didactice
Metode i
Resur
Forme de
evaluare
Forme de
Metode
procedee
se
organizar
evaluare
Mater
de evaluare
iale
Voi asigura condiiile psiho-pedagogice
1.Moment
organizatoric
conversaia
n activitate
Observare
frontal
Evaluare
continua
curent
M6
3.Anunarea
Chestionare
oral
temei i a
obiectivelor
conversaia
frontal
M1
Evaluare
continua
Povestirea
l ajutam pe fermier!
-Astazi copii vom desfasura un joc didactic care se
numeste Sa l ajutam pe fermier apoi vom realiza
diferite sarcini.
O1
10
Chestionare
orala
4. Dirijarea
nvrii n
Evaluare
manier
continua
integrat
Povestirea
frontal
Conversaia
frontal
II:
Da
fiecarui
animal
hrana
corespunzatoare!
Se prezinta copiilor mai multe recipiente cu
mancare pentru animalelele descoperite din cosulet.In
primul recipient este lapte, in al doilea un morcov, in
al treilea porumb, in al patrulea fan, in al cincilea O7
iarba, in ultimul un os. Se solicita copiilor sa dea de
mancare fiecarui animal. Astfel, va veni, pe rand cate
un copil, va lua cate un animal si il va pune langa
recipientul in care se afla hrana animalului respectiv. O8
11
frontal
Evaluare
Observare
continua
curent
M8
Evaluare
continua
Chestionare
M3
orala
explicaia
M3
M1
conversaia
instructajul
fiecare animal!
Cate un copil va veni in fata si va alege un animal
M3
IV:
Realizeaza
animale
pentru
12
Chestionare
ferma!
Piramida
orala
M2
exerciiul
frontal
Animalele de la ferma
Fermierul isi recupereaza ferma(un panou sub forma O2
demonstratia
O5
frontal
Observare
curent
conversaia
Evaluare
continua
M3
M7
M3
Evaluare
13
continua
individual
M4
Explicatia
O7
M5
Chestionare
Pe grupuri
orala
performantelor
Observare
M3
curent
conversaia
Exerciiu
frontala
14
explicaia
Evaluare
Verificarea
finala
produselor
activitatii
15
activitatii
16