4.magia Povestilor

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 15

Proiect de activitate integrată

Prof. Înv. Preşcolar : Boiciuc Adina

Grădinița cu Program Prelungit Prichindel”

Întorsura Buzăului Județul Covasna

Nivelul⁄Grupa: I(3-5 ani), grupa mică


Tema anuală de studiu: „Cum este, a fost și va fi pe pământ?”
Tema săptămânii: „Bucurie, veselie, iarna-i o copilărie”
Tema activității: „Magia iernii ”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Transmitere de cunoştinţe şi consolidare de priceperi şi deprinderi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Evaluarea cunoştinţelor despre personajele din poveştile cunoscute (atitudini, conflicte, întâmplări,
situaţii, trăsături fizice şi morale) precum și formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specific
nivelului de dezvoltare motrică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
- să denumească personajele găsite în cutia poveştilor;
- să recunoască personajele după replicile audiate,precizând şi titlul poveştilor
- să identifice personajele după versurile ce le evidenţiază trăsăturile psihice;
- să lipească măștile personajele respectând etapele de lucru
- să lipească personajele în piramidă.
- să decoreze rochiţa Scufiţei Roşii
- să realizeze „Căsuţa bunicii” din piese de lemn şi lego

1
STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul individual,


problematizarea, jocul, observaţia, piramida
MATERIAL DIDACTIC: siluete ale personajelor din poveşti, lipici, imagini din poveşti, planşa
piramida poveştilor, hârtie glasată,siluete de personaje în alb, planşe de lucru, piese din lemn şi
lego,costume , măşti.
Locul desfășurării : Sala de grupă
Forma de organizare:
o Frontal, pe grupuri mici, individual;
Resurse temporale: O zi
Bibliografie:
o „Curriculum Pentru Educaţia Timpurie - 2019”
o „Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente și cu care operează
Curriculumul pentru Educație Timpurie- 2019”

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE PROPUSE

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


 Rutine: sosirea copiilor, introducerea in atmosfera grupei
 Întâlnirea de dimineaţă : poveşti ale copiilor , moment care i-au impresionat din poveştile
cunoscute - noutatea zilei
 Tranziții :
„Unu-doi, unu-doi, c-așa-i ordinea la noi!”( mers în coloană);
„Dacă vesel se trăiește...!”;
„Bat din palme, poc, poc, poc/ Din picioare, trop, trop, trop/ ne-nvârtim, ne răsucim / și la loc noi iar
pornim!”.
 Mesajul zilei „Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă !”
JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE (ALA1):
o Joc de masă : “Drumul fulgului de nea” – labirint;
o Bibliotecă : „Bulgări de zăpadă” – exerciții grafice.

2
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):
o Dezvoltarea Limbă și Comunicare: - joc didactic
o Domeniul Om și Societate -Activitate practică : „Măști” - colaj

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI DIDACTICE LIBER ALESE (ALA2):


o „Ștafeta fulgilor de nea”- joc de mișcare

I.ADP (Activităţi de dezvoltare personală) :

-ID : „Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă”

-RUTINE : calendarul naturii , mă pregătesc pentru activităţi

-TRANZIŢII : Cântec „Ursul păcălit”

II.ADE (Activităţi pe domenii experienţiale) :

DLC-DOS :Activitate integrată : „În lumea poveştilor”


-DLC (Domeniu limbă şi comunicare)- „În lumea poveştilor” -joc didactic

-DOS (Domeniu om şi societate) – „Măşti” - colaj

TRANZIŢII : Degetele

III. ALA 1
-Bibliotecă : Recunoaşte personajul şi aşază-l în căsuţa lui

-Artă : Cărticica cu poveşti

-Construcţii : Căsuţa bunicii Scufiţei Roşii

TRANZIŢII : „Luaţi seama bine !”

IV.ALA 2
- Jocuri recreativ distractive

Scenariu zilei

În lumea poveştilor

3
Se face primirea copiilor . Educatoarea (Zâna Poveştilor) cu o baghetă îl va atinge pe fiecare
copil făcând o vrajă , şi-l transformă în personajul preferat de ei –ataşând un ecuson cu personajul
(Scufiţa Roşie , vulpea , ursul .....) , apoi îi pofteşte să participle la întâlnirea de dimineaţă : ”Poveştile
ne învaţă lucruri bune despre viaţă “ , parcurgându-se momentele : salutul , calendarul naturii ,
mesajul zilei , activitatea de grup .

Dupa interpretarea cântecului „Ursul păcălit de vulpe” , îşi face apariţia , în sala de grupă ,
ursuleţul Martinel care este tare supărat pentru că s-a pierdut şi îşi caută locul în poveste . Astfel este
captată atenţia copiilor şi le este trezită motivaţia pentru activităţi . Se trece apoi la desfăşurarea
jocului didactic „În lumea poveştilor” . La finalul activităţii , Martinel le mai adresează copiilor
rugămintea de a-i ajuta şi pe prietenii lui să ajungă la „Căsuţa poveştilor”. Copiii vor căuta şi vor
așeza în căsuţă personajele(tranziţie).

După executarea jocului muzical „Luaţi seama bine!” , personajele (copii) sunt poftite în
trenuleţ pentru a descoperi 3 sectoare de lucru :Bibliotecă , Artă , Construcţii (în completare Joc de
rol) . Fiecare îşi va alege sectorul unde va lucra în funcţie de culoarea jetonului pe care îl primeşte de
la ursuleţul Martinel : „ Pentru că voi aţi ştiut / La-ntrebări îmi răspundeţi/ Eu vă dăruiesc în dar/ Un
jeton ce-i colorat/ Roşu , galben , alb , albastru/ Care-o fi culoarea lui/ Caută-ţi perechea-ndată/ Mergi
la masa asortată!”.

Merg către sectoare fredonând versurile :”Bat din palme clap , clap , clap ,/ Din picioare trap ,
trap , trap / Ne-nvârtim , ne răsucim , / La activităţi pornim !”.

Copiii vor lucra individual şi pe grupuri . În final , lucrările realizate vor fi aşezate lângă căsuţa
poveştilor .

Finalitatea zilei : mulţumirile ursuleţului Martinel pentru ajutorul primit , recompensarea


copiilor şi expoziţie cu lucrările acestora .

Activităţi de dezvoltare personală

Întâlnirea de dimineaţă

ETAPELE ACTIVITĂŢII :

-Salutul : „Bună dimineaţa , personaje din poveşti !”

-Prezenţa , verificarea prezenţei copiilor

-Completarea calendarului naturii

4
-Noutatea zilei , poveşti ale copiilor , moment care i-au impresionat din poveştile cunoscute

-Mesajul zilei „Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă !”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 : să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;

O2 : să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i numele;

O3: să observe cu atenţie vremea de afară vorbind verbal câteva caracteristici ale acesteia ,
marcându-le prin simbolul adecvat;

STRATEGII DIDACTICE

a)METODE ŞI PROCEDEE :conversaţia , explicaţia , demonstraţia,jocul,problematizarea;

b)ELEMENTE DE JOC: mişcarea,surpriza,mânuirea materialelor;

c)RESURSE MATERIALE: Catalogul grupei , Calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale


vremii, imagini simbol ale evenimentelor , ecusoane;

d)FORME DE ORGANIZARE : frontal, individual;

Momentele întîlnirii de dimineaţă


I.SALUTUL

E o zi deosebită.Sala de grupă e pregătită să-şi primească prinţii şi prinţesele.Aceştia nu sunt


alţii decât copiii grupei mici care s-au îmbrăcat frumos şi au venit la grădiniţă curioşi să vadă ce
surprize le mai oferă această zi , dar poate şi emoţionaţi ştiind că vor avea musafiri .

După ce vor intra în sala de grupă se opresc în locul destinat întâlnirii de dimineaţă. Vor
interpreta cântecul „Bună dimineaţa!”

PREZENŢA

II.CALENDARUL NATURII

Se lucrează pe panou

-Când aţi venit la grădiniţă aţi privit cerul?

-Ce culoare avea?

-Erau nori? Era soare? Bătea vântul?

5
III.EVOCAREA „Spargerea gheţii” Activitatea de grup Se vor expune la flipchart o vulpe , un
urs , Scufiţa Roşie.Se vor solicita copiii să „citească” imaginile , recunoscându-le ca fiind personaje
din poveşti .

-Cine credeţi că este?

- V-a plăcut de el? De ce?

IV.NOUTATEA ZILEI

Precizarea de către copii a unor momente ce i-a impresionat din poveştile cunoscute.
Se va concluziona „Poveştile ne învaţă lucruri bune despre viaţă!”

V.TRANZIŢIE

Cântec „Ursul păcălit”

-Despre cine era vorba în cântec?(urs)


-Cum face ursul?
-Dar ce se aude?

“Mor,mor,mor,vă rog să m-ajutaţi/ Fără codiţ-am rămas/ Dintr-o poveste-am plecat/ Nu mai
ştiu

s-ajung la loc/ Vreţi s-o facem printr-un joc? / Dacă mă veţi ajuta/ Recompens-aţi căpăta!”

Captarea atenţiei se realizează prin venirea ursului marionetă ce le propune copiilor jocul „În
lumea poveştilor.” Se anunţă şi se desfăşoară cu întreaga grupă jocul didactic cu tema „Recunoaşte
personajul!”.

Activităţi pe domenii experienţiale


1.DLC—EDUCAREA LIMBAJULUI

TEMA : Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

TEMA ACTIVITĂŢII : „În lumea poveştilor”(Scufiţa Roşie , Ursul păcălit de vulpe , Capra cu
trei iezi)

FORMA DE REALIZARE :Activitate integrată – joc didactic

TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidarea cunoştintelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Cognitive

O1 :să denumească personajele găsite în cutia poveştilor;

6
O2:să recunoască personajele după replicile audiate,precizând şi titlul poveştilor;

O3:să asocieze personajele cu cadrul de poveste adecvat;

O4:să identifice personajele după versurile ce le evidenţiază trăsăturile psihice;


Afective
O5 :să participle cu interes la desfăşurarea jocului;

O6:să execute sarcina dată manifestând spirit cooperant;

Psihomotorii

O7 : să mânuiască materialele didactice puse la dispoziţie;

O8:să se grupeze în funcţie de cerinţele educatoarei;

SARCINA DIDACTICĂ

• Recunoaşterea personajelor din poveşti după siluete,versuri ce le evidenţiază anumite


însuşiri.

• Plasarea personajelor în cadrul de poveste corespunzător.


REGULILE JOCULUI

o La cererea ursului-marionetă copiii vor alege un personaj din cutia fermecată, îl denumesc
precizând şi titlul poveştii din care face parte.

o Copiii vor audia fragmente din poveste şi vor recunoaşte personajele care dialoghează. După
ce vor alege diferite imagini din poveşti vor trebui să le aşeze pe panou, la cadrul de poveste potrivit.

o Copiii vor recunoaşte personajele după versurile ce le evidenţiază trăsăturile.

ELEMENTE DE JOC : marioneta,versurile,ghicirea,surpriza

STRATEGII DIDACTICE

I.Resurse procedurale

a.Metode si procedee : conversaţia,demonstraţia,explicaţia,observaţia,jocul,exerciţiul,problematizarea


b.Forma de organizare:frontal,pe grupe
II.Resurse materiale : marioneta,siluete ale personajelor , cutia fermecată, CD-uri, cadru de
poveste,flipchart

7
ETAPELE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII
ACTIVITĂŢII DIDACTICE
(metode,mijloace)
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a activităţii : Metoda: explicaţia
organizatori -aerisirea sălii de grupă
c -amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
-pregătirea materialelor
Captarea Se realizează la sfârşitul întâlnirii de dimineaţă, prin Mijloc didactic:
atenţiei apariţia ursuleţului Martinică.Acesta le va povesti copiilor marioneta ursuleţ
cum s-a pierdut din poveste şi îi va ruga să îl ajute să explicaţia
ajungă acasă.
Anunţarea a Ursuleţul Martinică le spune copiilor cum îl pot ajuta. Mijloc didactic
temei şi Printr-un joc numit „În lumea poveştilor”, vor descoperi marioneta ursuleţ
obiectivelor personaje pe care le vor aşeza la poveştile din care fac Metoda :
parte. explicaţia
Martinică le promite o surpriză,ca recompensă, dacă îl vor
ajuta.
Dirijarea Educatoarea anunţă regulile de joc şi precizează sarcinile Metode :
învăţării ce trebuie îndeplinite: explicaţia
Explicarea -trebuie să recunoască personajele din cutia poveştilor conversaţia
şi după siluete,replici care aparţin acestora,versuri ce le Mijloc
demonstrarea evidenţiază anumite însuşiri.De asemenea,vor trebui să didactic
regulilor plaseze personajele în cadrul de poveste corespunzător. ursuleţul
jocului marioneta
JOCUL DE PROBĂ
Se execută un joc de probă.La cererea ursului marionetă
copiii vor alege un personaj din cutia fermecată, îl
Desfîşurarea denumesc precizând titlul poveştii din care face parte.
propriu-zisă a Rezolvarea sarcinilor le va permite copiilor să descopere
jocului surpriza pregătită de ursuleţul Martinică.

VARIANTA I
La îndemnul ursuleţului Martinică: „Hai te rog pofteşte/
Personajul îl alege/ În poveste potriveşte-l!” , copiii aleg
personajul(din cutie), îl denumesc precizând şi povestea
din care face parte. Mijloace
didactice
VARIANTA II ursuleţul
Copiii vor audia fragmente din poveşti,vor recunoaşte marioneta,
personajele care dialoghează ,iar în final vor preciza titlul Siluete ale
poveştilor ascultate. personajelor,

8
cutia
VARIANTA IIII fermecată,
Copiiii vor alege imagini din poveste,apoi le vor aşeza pe
panou la cadrul de poveste potrivit. CD-uri, cadru de
poveste
VARIANTA IV
Copiii trebuie să recunoască personajul după versurile ce
le evidenţiază însuşirile:
“Mor,mor,mor,ce rău mă doare-acum Metode:
Mor,mor,mor,pe vulpe mă răzbun! conversaţia
Mor ,mor,mor,nimic n-am pescuit Explicaţia
Mor,mor,mor,de vulpe-s păcălit!” Demonstraţia
Observaţia
“Recunosc,l-am păcălit, Jocul
Dar la peşte a poftit exerciţiul
Eu n-o să mă lecuiesc
Îmi place să păcălesc!”

“Eu sunt vesela fetiţă


Ce am roşie scufiţă
La bunica am plecat
Cu coşuleşul încărcat!”

“Cred că mă cunoaşteţi bine


Eu sunt mare şi vestit
Şi pe iezi şi pe Scufiţă
Pe ei toţi i-am înghiţit.”

“Pe mama capră eu o ascult


Uşa eu nu o deschid
Ghiciţi oare cine sunt?”
Obţinerea ş Se va face la sectoare (Artă , Bibliotecă , Construcţii)
performanţe i
i încheierea
activităţii

2. DOS – Activitate practică

TEMA :Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

9
TEMA ACTIVITĂŢII : „În lumea poveştilor”

SUBIECTUL : Măşti

MIJLOC DE REALIZARE :Colaj

TIPUL ACTIVITĂŢII:Formarea şi consolidarea priceperilor şi deprinderilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

Cognitive

O1: să denumească materialele utilizate

O2:să reconstituie personajele respectând etapele de lucru

Afective

O3:să participle cu plăcere la desfăşurarea activităţii

O4 : să execute sarcina dată manifestând spirit cooperant

Psihomotorii

O5:să mânuiască materialele didactice puse la dispoziţie

O6:să se grupeze în funcţie de cerinţele educatoarei

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE :explicaţia, conversaţia, demonstraţia, instructajul verbal,


observaţia, exerciţiul

MIJLOACE DIDACTICE : cap de siluete în alb, hârtie glasată , lipici

ETAPELE CONTINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
(metode,mijloace)
Moment Crearea condiţiilor necesare bunei a Metoda: explicaţia
organizatoric desfăşurări activităţii :
-aerisirea sălii de grupă
-amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
-pregătirea materialelor
-intrarea copiilor în sala de grupă
Captarea Ursuleţul Martinică vrea să dea o petrecere cu copiii dar Mijloc didactic:
atenţiei vrea să le pună mască. marioneta ursuleţ
explicaţia
Anunţarea a Ursuleţul Martinică le spune copiilor cum îl pot ajuta. Mijloc didactic

10
temei şi Acesta le sugerează copiilor să confecţioneze măşti cu marioneta ursuleţ
obiectivelor chipuri de personaje din poveşti. Metoda :
Martinică le promite o surpriză,ca recompensă, dacă îl explicaţia
vor ajuta.
Dirijarea Educatoare îi va împărţi pe grupe. Metode : explicaţia
învăţării -intuirea materialului de lucru conversaţia
-explicarea sarcinilor Metode: conversaţia
-se stabileşte culoarea animalului ales pentru a Explicaţia
realiza masca Demonstraţia
-se stabileşte materialul de lucru potrivit Observaţia
-realizarea sarcinii , aplicând lipici şi bucăţi de Jocul
hârtie glase exerciţiul
-se aminteşte că lucrarea se va desfăşura în grup
-se fac exerciţii de încălzire pentru muşchii mici
ai mâinii
Obţinerea ş Se va face la sectoare (Artă , Bibliotecă , Construcţii)
performanţe i
i încheierea
activităţii

Activităţi liber alese

TEMA ZILEI: „În lumea poveştilor”

CATEGORIA DE ACTIVITATE : ALA 1(Jocuri şi activităţi alese)

TIPUL DE ACTIVITATE : Formare de priceperi şi deprinderi


MIJLOC DE REALIZARE :Jocuri şi activităţi liber alese

BIBLIOTECĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1:să recunoască personajele primite

O2:să le clasifice conform criteriului dat

O3:să aşeze personajele în piramidă ,lipindu-le

ARTĂ

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1:să denumească materialele aşezate

11
O2:să reconstituie personajele respectând etapele de lucru

O3:să decoreze rochiţa Scufiţei Roşii

O4:să aplice silueta reconstituită la locul potrivit în poveste

CONSTRUCŢII

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1:să realizeze „Căsuţa bunicii” din piese de lemn şi lego

JOC DE ROL(Opţional)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1:să-şi aleagă costumaţia necesară rolului ales

O2:să interpreteze rolul,folosind cunoştinţele însuşite anterior

STRATEGII DIDACTICE
I.RESURSE PROCEDURALE
a.Metode si procedee :conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, lucrul
individual, problematizarea, jocul, observaţia, piramida

b.Forma de organizare : individual, pe grupuri

II.RESURSE MATERIALE : siluete ale personajelor din poveşti, lipici, imagini din poveşti, planşa
piramida poveştilor, hârtie glasată,siluete de personaje în alb, planşe de lucru, piese din lemn şi
lego,costume , măşti.

ETAPELE CONTINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
(metode,mijloace)
Moment Organizarea spaţiului şi a climatului educaţional într-un explicaţia
organizatoric mod optim desfăşurării activităţilor de învăţare.
Captarea Se realizează prin prezentarea sectoarelor de activitate şi Explicaţia
atenţiei intuirea corespunzătoare în decorul de poveste. conversaţia
Anunţarea Se prezintă într-o manieră accesibilă(pe întelesul Mijloc didactic
temei şi a copiilor).Sarcinile oglindesc obiectivele operaţionale marioneta ursuleţ
obiectivelor urmărite. Metoda : explicaţia
Explicarea şi La centrul Bibliotecă,copiii vor recunoaşte personajele demonstraţia

12
demonstrare primite şi le vor aşeza la căsuţa lor. exerciţiul
a La central Artă, vor realiza „Cărticica cu poveşti”.După ce
sarcinii vor denumi materialele primite, vor reconstitui
personajele lipind componente ale acestora(cap, trunchi,
membre)pe o siluetă albă pe care o vor aplica apoi, pe una
dintre paginile cărţii.O altă sarcină va fi decorarea rochiţei
Scufiţei Roşii lipind bucăţi de hârtie glasse.
La centrul Construcţii ,având la dispoziţie piese din lemn
şi lego,vor realiza „Căsuţa bunicii”.
La sectorul Joc de rol copiii vor interpreta rolurile
personajelor din poveştile cunoscute.
În funcţie de opţiunile copiilor ei se vor constitui în
microgrupuri.
Se va interveni cu mici explicaţii dacă ei vor solicita
ajutorul.
Dirijarea Se va interveni cu mici explicaţii dacă ei vor solicita explicaţia
învăţării ajutorul. conversaţia,
demonstraţia,
exerciţiul jocul
Obţinerea Se vor lua în considerare următoarele criterii:
performanţei -colaborarea cu ceilalţi
şi asigurarea -îndemanare şi creativitate
feed back-ului
Lucrările realizate de copiii vor fi expuse lângă căsuţa
poveştilor.
Încheierea Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului de
activităţii lucru şi de comportare ale copiilor pe tot parcursul
activităţi şi li se împart stimulente.

Activităţi compensatorii/recreative

TIPUL ACTIVITĂŢII : Activităţi compensatorii/recreative

TEMA :Joc de mişcare : „Ursul şi albinele”

Joc distractiv: „ Cine l-a strigat pe ursuleţ?”

FORMA DE REALIZARE :Frontal

SCOPURILE ACTIVITĂŢII

-recreerea copiilor şi restabilirea bunei lor dispoziţii

-dezvoltarea intelectuală a copiilor în cadrul jocurilor

13
OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1:să participle cu interes la joc păstrând ordinea şi disciplina

O1:să manifeste interes prin participare efectivă şi afectivă

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE : conversaţia, explicaţia, demonstraţia ,


exerciţiul, observaţia, jocul de rol

RESURSE MATERIALE : un gărduţ construit din mese,scaune,ursuleţ de plus

DURATA : 15-20 minute


EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII
UL DIDACTICE
DIDACTIC
Moment Scaunele vor fi aşezate sub forma unui gărduţ în conversaţia
organizatoric mijlocul sălii de grupă.Voi aduna copiii într-un
semicerc şi le voi comunica tema jocului : „Ursul şi
albinele”.
Anunţarea Copiii, pentru că aţi fost cuminţi şi atenţi,aţi lucrat explicaţia
a
jocurilor şi frumos astăzi ne vom juca jocurile: „Ursul şi albinele”
obiectivelor şi „Cine l-a chemat pe ursuleţ?”.
Explicarea ş „Ursul şi albinele”—joc de mişcare demonstraţ
demonstrarea i Gărduţul instalat pe teren reprezintă stupii în care stau ia
jocului “albinele”-copiii. Educatoarea,jucând rolul ursuleţului exerciţiul
se ascunde. „Albinele” ies din “stup” să strângă jocul de rol
nectarul din flori.Ele zboară zumzăind.Deodată apare
„ursul”.El umblă legănându-se,căutând „mierea”.La
apariţia lui, albinele intră în stup(copiii trec după
gărduţ) , iar ursul se apropie de stup şi încearcă să
scoată mierea cu laba.Albinele bâzâie şi-l explicaţia
înţeapă(copiii caută să atingă mâna educatoarei,când demonstraţia
aceasta o introduce în despărţitură).Educatoarea se exerciţiul
preface că albinele au înţepat-o,scutură mâna,fuge şi se jocul de rol
ascunde.Albinele zboară iar ,şi jocul reîncepe.Se
execută jocul de probă.
„Cine l-a chemat pe ursuleţ?”—joc distractiv
Copiii stau în semicerc.În faţa lor,la o distanţă
Executarea oarecare, pe un scăunel, stă un copil cu un ursuleţ în
jocului de mână(el este aşezat cu spatele la ceilalţi copiii). După
către indicaţiile educatoarei, el leagă ochii ursuleţului.
copii Educatoarea indică,prin semne,un copil care să spună : Exerciţiul
„Moş Martin”. Dupş aceea ursuleţul porneşte spre cel Jocul de rol
care l-a
strigat.Copilul care duce ursuleţul trece pe rând pe la

14
toţi copiii.Ursuleţul se opreşte în faţa aceluia care crede
el că l-a strigat,pune labele pe genunchii lui şi
mormăie.Dacă Moş Martin a ghicit copilul care l-a
strigat,acesta capătă ursuleţul si se aşează cu el pe
scăunel. Jocul reîncepe. Astfel copiii pe rând ghicesc
după auz pe acela care l-a strigat pe Moş Martin.Se
execută jocul de probă.
Copiii execută jocurile urmând
regulile indicate de educatoare.
Încheierea Se fac aprecieri generale stimulative asupra modului de
activităţii implicare a copiilor în cadrul jocului. conversaţia

15

S-ar putea să vă placă și