0 Monede Si Bancnote Proiect de Activitate Integrata
0 Monede Si Bancnote Proiect de Activitate Integrata
0 Monede Si Bancnote Proiect de Activitate Integrata
SCOPUL ACTIVITII:
mbogirea cunotinelor despre monede i bancnote prin valorificarea
experienei personale a copiilor.
dezvoltarea auzului muzical i a simului ritmic al copiilor ; exersarea deprinderii
de a intona corect un cntec dup auz ; antrenarea memoriei muzicale, dezvoltarea
gustului estetic; executarea micrilor sugerate de jocul muzical.
formarea unei atitudini pozitive, responsabile fa de mediul n care triesc;
exersarea unor deprinderi de ngrijire i ocrotire a naturii.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
-s fac distincie ntre bancnote i monede;
-s realizeze prin joc munca pe care o fac vnztorii;
-s comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;
-s intuiasc imaginile prezentate ;
-s ordoneze cresctor monede i bancnote ;
-s-i nsueasc textul i melodia cntecului;
-s execute exerciii euritmice coordonndu-i micrile corporale n ritmul
muzicii.
- s-i exprime opinia fa de cum pot intervenii copiii mpotriva polurii naturii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee:
observaia, conversaia, expunerea,explicaia, exerciiul, jocul de rol,
instructajul.
Mijloace didactice:
monede i bancnote din hrtie imprimat, monede i bancnote reale vechi i
noi, poster cu monedele i bancnotele aflate n circulaie, cas de marcat, cntar, fructe
din plastic, jucrii din plu, obiecte din plastic, CD- player, buchetul de flori
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
LOC DESFURARE: sala de grup.
DURATA: o zi
SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA: SALUTUL: La sosirea copiilor n sala de grup, acetia se
vor aeza n semicerc pe scunele :
,,Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n semicerc ne adunm
Cu toi s ne salutm.
NOUTATEA ZILEI: n sala de grup intr o florreas cu un buchet de flori. Eu i voi
plti buchetul i ntreb dac banii pe care i-am dat sunt suficieni.
PREZENA COPIILOR: Se vor identifica copiii abseni prin strigarea catalogului.
MPRTIREA CU CEILALI: Astzi vom nva despre bani i valoarea lor.
ACTIVITATEA DE GRUP: Se va ntocmi calendarul naturii, pentru a ti n ce zi
suntem, n ce lun, an i anotimp.
-,,n ce anotimp suntem?
-,,n ce dat suntem?
-,,Cum este vremea afar?
Prin tranziia,, Bat din palme/ Clap, clap, clap/ Din picioare/ Trap, trap, trap/ Nenvrtim, ne rsucim/ i la centre noi pornim! i voi ndruma pe copiii spre centrele de
interes.
Se anun tema i obiectivele activitilor, apoi le voi prezenta sectoarele i
materialele existente. Copiii aleg centrul la care doresc s lucreze. La centrul tiin,
copiii vor observa monede i bancnote actuale, dar i monede i bancnote vechi. La
centrul joc de rol se vor juca de-a vnztorii.
Trecerea de la activitile liber alese la activitile pe domeni experieniale se
realizeaz prin tranziia ,,Veseli cu toii suntem, / Banii o s-i observm/ n linite ne
vom aeza / Cu doamna vom colabora.
La domeniul cunoaterea mediului vom observa ,, moneda naional- LEUL.
La domeniul estetic- creativ vom nva jocul cu text i cnt ,,Mergem toi n pas
vioi i vom repeta cntecul ,, ade raa pe butoi .
Prin tranziia ,,i jocul nostru s-a sfrit!/ Pe scaunele v-aezai/ i pe mine mascultai!se trece la activitatea extracurricular- EDUCAIE ECOLOGIC- ,,Cum ne
rspltete natura.
Joc de rol:
,,De-a vnztorii
tiin:
,, Monede i bancnote
Activitate integrat:
MONEDE I BANCNOTE
ACTIVITI PE DOMENII
EXPERIENIALE:
Activitate extracurricular
EDUCAIE ECOLOGIC-
SECVENA
DIDACTIC
1.Organizarea
activitii
2.Captarea
ateniei
3.Anunarea
temei i a
obiectivelor
CONINUTUL STIINIFIC
METODE
I
PROCEDEE
MIJLOACE
DIDACTICE
conversaia
calendarul
naturii
observaia
flori
Explicaia,
conversaia,
observaia
FORME
DE
ORGANIZARE
EVALUARE
Frontal
corectarea
inutei copiilor
frontal
observarea
comportamentului
copiilor
Materiale
didactice
existente la
centre
nelegerea
sarcinilor pe
centre de
interes
Frontal
4.Dirijarea
nvrii
Frontal
explicaia,
exerciiul
jocul de rol
Individual
Aprecieri verbale
Foarte bine!
Pe grupe
Poster cu
bancnote i
monede
romneti aflate
n circulaie
Expunerea,
observarea
comportamentului
copiilor
Frontal
Individual
Bancnote
Monede
Pe grupe
Sinteza parial
Voi cere copiilor s recunoasc cea mai mic
moned (att ca valoare ct i ca dimensiune). Apoi
s recunoasc cea mai mare moned.
Sinteza final
Moneda naional a Romniei este LEUL.
Bancnotele i monedele romneti n circulaie au
diferite mrimi, culori, greutate material din care Conversaia,
sunt confecionate i nu n ultimul rnd valoarea
lor .
Banii ne ajut s ne cumprm tot ce ne trebuie
n viaa de zi cu zi, ns trebuie s munceti pentru a
primi bani.
Voi atrage atenia asupra pstrrii n bune
condiii a banilor, pentru a evita deteriorarea lor.
Atunci cnd monedele i bancnotele sunt deteriorate
acestea sunt duse la Banca Naional, care le retrage
din circulaie i emite monede i bancnote noi.
Regului de igien privind folosirea banilor
Aprecieri verbale
Foarte bine!
Frontal
Individual
Frontal
Aprecieri verbale
aplauze
Frontal
CD-player
exerciii
de
intonaie
pentru
omogenizarea
vocilor
Frontal
Aprecieri verbale
individual
capacitii de
concentrare i de
verbalizare a
propriei opinii
6.ncheierea
activitii
Monede i
bancnote
Frontal
individual
frontal
Aprecieri verbale
Aplauze