Cursa Piticilor Ala 2

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa P.P. 14 Iasi ;


Propunător: Budianu Roxana Petronela, căs. Paiu ;
Grupa :Mare;
Data : 14.03.2018;
Categoria de activitate :Activităţi liber alese II ;
Tema activităţii: ,,Cursa piticilor”;
Tipul de activitate: mixtă;
Forma de desfăşurare: Joc de mişcare
Scopul:
- Dezvoltarea fizică armonioasă a atitudinii de cooperare, spirit de echipă, recreerea copiilor şi restabilirea bunei lor dispoziţii,

Locul desfăşurării : Sala de grupă


Obiective operaţionale:
O1- să respecte regulile prevăzute de joc;
O2 –să alerge şerpuit printre popice;
O3-să nu scape hârtia din lingură;
O4-să predea ştafeta următorului participant;
O5 - să participe cu interes la activitate.
Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul,
Material didactic folosit: două linguri, două cutii, un fluier, patru popice, hârtie mototolită, stimulente;
Elemente de joc: mişcarea ,
Bibliografie:
 Curiculum pentru învatamantul preşcolar” (3-6/7 ani) M.E.C.T. 2008;
 Culegere jocuri de mişcare
Nr. Secventele Continutul instructiv-educativ Strategie didactica Evaluare
OB Metode si Mijloace Forme de
Crt. activitatii
OP.
didactice procedee didactice organizare
1. Momentul Pentru buna desfasurare a activităţii se vor lua
organizatoric următoarele masuri organizatorice: Explicaţia Frontal
-Aerisirea sălii de grupa
-Aranjarea mobilierului
-Pregătirea materialului
-Copii vor intra în ordine şi disciplină în sala
de grupă.
2. Captarea atenţiei
Se va realiza prin elementul surpriză “plicul de
Scrisoarea
la cei şapte pitici”. piticilor
Manifesta interes si
Copii am primit o scrisoare de la cei şapte Conversaţia Frontal
atentie
pitici, vreţi să aflaţi ce scrie in ea?
Copii noi ştim că vouă vă place să vă jucaţi
aşa că in scrisoare v-am scris un joc pe care
voi il veţi invăţa să îl jucaţi.”
3. Anunţarea temei Astăzi ne vom juca impreuna jocul: ,, Cursa Conversatia Frontal
piticilor”. Observarea
Pentru a ne juca împreuna, voi trebuie să fiţi comportamentului
atenţi la regulile jocului si să le respectaţi. copiilor
I

4. Desfasurarea Se va trage la sorţi de doua ori pentru a Bilete ce


conţin
activitatii desemna cei doi căpitani pentru echipele care
cuvântul
urmează să fie formate. Explicaţia căpitan Pe grupe
Vor fi doar două bilete ce conţin cuvântul
căpitan celelalte vor fi goale. Doi pitici
Aceştia vor primi doi pitici diferiţi si două
linguri cu hârtie mototolită: piticul bucuros şi
piticul înţelept.
Căpitanii işi vor alege un număr egal de copii
pentru a-şi forma cele două echipe.
Copii vor fi asezaţi pe două rânduri unul în
spatele celuilalt.
Explicaţia
Explicarea şi demonstrarea jocului
Capacitatea copiilor
O1 Cele două echipe se vor aseza la linia de de a fi atenţi si de a
start , în frunte cu cei doi căpitani ai reţine regulile
echipelor. La semnalul fluierului, cei doi Patru popice jocului.
Lingura,hârtie
O2 căpitani vor pleca
mototolită,
in alergare cu lingura in mână fară a scăpa două cutii din
carton, un
hârtia din lingură, printre popice, dispuse la
fluier.
un metru distanţă, punând hârtia în cutii. Demonstraţia
Întorşi la linia de start, căpitanii vor preda
lingura următorului copil şi se vor deplasa la
capătul rândului.
Le voi arăta copiilor cum se va desfăşura
jocul.
Exerciţiul
O3 Jocul de probă Capacitatea de a
Fiecare copil va executa sarcina prezentată. respecta regulile
Se reiau regulile jocului, după care se execută jocului şi de a
jocul propriu-zis. executa corect
Să vedem dacă aţi înteles regulile jocului: mişcările.
- La semnanul fluierului veţi porni în
alergare, cu lingura in mână;
- Ocoliţi popicele, fără să scăpaţi hârtia
O4 din lingură şi fără să dărâmaţi
popicele;
- Vă întoarceţi şi predaţi lingura
O5 următorului copil;
- Vă asezaţi la capatul rândului.
Voi urmări respectarea regulilor
jocului,participarea tuturor copiilor la
joc,corectarea mişcărilor greşite.

5. Obţinerea
performanţei Se va realiza învăţarea secvenţelor de joc cu
copiii. Conversaţia Pe echipe
Voi urmări: Exerciţiul Capacitatea de a
 Deplasarea în alergare la semnal ; realiza corect
 Ocolirea corectă a popicelor ; sarcinile jocului.
 Păstrarea hârtiei în lingură până la
cutie ;
 Predarea lingurei următorului copil ;
 Asezarea la capătul rândului.
6. Asigurarea Le voi adresa întrebări copiilor:
Conversaţia Frontal
retenţiei şi a - Copii, cum se numeşte jocul pe care l-
transferului am jucat astăzi?
- Cum v-aţi simtit jucând acest joc?
- Cine credeţi că a câştigat?

7. Incheierea Voi face aprecieri cu privire la desfăşurarea Aprecierea şi


activităţii jocului. evidenţierea
Copii,toţi aţi câştigat pentru că aţi învăţat să Conversaţia Stimulente Frontal participării active a
colectaţi deşeul (hârtia mototolită). copiilor.
Aceasta este o faptă bună.
Ii voi aplauda şi falicita.
Copiii vor primi stimulente.

S-ar putea să vă placă și