Proiect Didactic La Unitatea Trairea Invataturii Crestine

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial Movilia

PROFESOR: Pr.Mihalache Marian Aurelian


CLASA: a VII - a
DATA: 18.05.2017
UNITATEA DE NVARE: Trirea nvturii cretine
LECIA: Legea cea nou: Fericirile, Faptele bune roade ale virtuilor, Faptele rele
nclcri ale voii lui Dumnezeu
TIPUL LECIEI: Verificare i evaluare a cunotinelor dobndite

COMPETENE GENERALE:
- Cunoaterea i iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mntuirii i desvririi omului
- Utilizarea adecvat a limbajului din sfera valorilor religioase n diferite contexte de
comunicare
- Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice n cadrul diferitelor
grupuri
- Aplicarea nvturii de credin n viaa personal i a comunitii

COMPETENE SPECIFICE:
- Recunoaterea iubirii lui Dumnezeu pentru oameni n minunile i nvturile Sale
- Utilizarea corect a termenilor religioi nvai n contexte lingvistice noi
- Explicarea modului de aplicare n viaa personal a nvturilor cuprinse n Fericiri
- Argumentarea importanei participrii active la viaa comunitii
- Participarea activ la aciuni civice alturi de persoane care au alte credine sau convingeri
religioase

CONCEPTE OPERAIONALE:
Cognitive
CO1 - definirea termenilor virtute i pcat;
CO2 - precizarea valorii de adevr a unor afirmaii, pe baza cunotinelor nvate;
CO3 - stabilirea unor legturi ntre anumite expresii i explicaiile lor;
CO4 - identificarea corect a celor patru virtui morale nvate;
CO5 - formularea nvturilor morale desprinse din Fericiri
Formative
C6 - formarea deprinderea de a aplica n viaa zilnic nvturile desprinse din Fericiri
Atitudinale
C7- formularea unor exemple concrete (fapte bune) ce decurg din virtutea milosteniei

EVALUAREA: formativ ameliorativ


OBIECTIVE ALE EVALUARII:
Cognitive: operarea cu noile concepte
Oe1: operarea cu noiunile nsuite
Formative:
Oe2: competena de a analiza i interpreta
Atitudinale:
Oe3: capacitatea de a susine opinii personale

VALORI I ATITUDINI VIZATE:


- Manifestarea respectului fa de ceilali
- Asumarea propriei identiti religioase
- Asumarea toleranei etnice, religioase i culturale

STRATEGII:
METODE:
1. Metode de transmitere i nsuire a cunotinelor:
Metode de comunicare oral:
- metode expozitive: explicaia, dialogul
MIJLOACE:
A. Mijloace informativ-demonstrative:
- mijloace cu mesaj informaional: auxiliare, caiete
B. Mijloace de evaluare a rezultatelor nvrii: proba scris

INSTRUMENTE DE EVALUARE: testul de evaluare


FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITTII: frontal, individual
RESURSE:
- Umane elevii clasei a VII-a
- De timp - 50
- Materiale:

Oficiale:

m1: Programa colar:

- ***, Curriculum naional. Programa colar pentru disciplina religie, clasa a VII-a,

Bucureti, 2008;

- Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VIIa ;


- Proiectarea unitii de nvare: Trirea nvturii cretine.

m2: Macroproiectarea didactic

1. Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misiune Bisericii Ortodoxe
Romne, Bucureti, 1982.

2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iai, 1999.

4. Muha, Camelia, Caiet de religie cretin-ortodox pentru clasa a VII-a, Editura Sf. Mina,
Iai, 2001.

5. Muha Camelia, Elena Mocanu, Ionela Ene, Ghid de proiectare didactic, Editura Sf. Mina,
vol. I, Iai, 2002.

6. ebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba
Iulia, 2000.
Mijloace
Nr Ob Timp Metode si Forme de
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevului de Evaluare
crt Op min procedee organizare
nvmnt

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

- Salutul - Salutul
Activitate
Momentul 2 - Rugciunea - Rugciunea
organizatoric - Notarea absenelor - Pregtirea pentru frontal
1. - Pregtirea pentru nceperea leciei nceperea leciei

- Se precizeaz obiectivele de
evaluare, respectiv cunoaterea unor
noiuni religioase (definiia virtuii,
pcatului, virtuile cuprinse n Fericiri, - Elevii ascult precizrile
2. Prezentarea
virtuile morale), dar i modalitatea fcute de profesor. Activitate
obiectivelor de 3 concret de mplinire a acestor virtui Explicaia
frontal
evaluare din Unitatea de nvare Trirea
nvturii cretine (Legea cea nou:
Fericirile, Faptele bune roade ale
virtuilor, Faptele rele nclcri ale
voii lui Dumnezeu)
Verificarea 40 - Se realizeaz prin mprirea fiei Explicaia Fia de Activitate Evaluare
cunotinelor de evaluare i acordarea lmuririlor evaluare frontal scris
elevilor necesare (de coninut, de timp etc.)
- Definiia unor concepte: virtute,
3. pcat
- Precizarea valorii de adevr a unor
afirmaii, pe baza cunotinelor
nvate
CO1
- Stabilirea unor legturi ntre
anumite expresii i explicaiile lor;
- Identificarea corect a celor patru
virtui morale nvate
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

CO2
- Formularea nvturilor morale
CO3 desprinse din Fericiri
- Formularea unor exemple
CO4 concrete (fapte bune) ce decurg din
virtutea milosteniei
CO5

CO6 - mpart fiele - Elevii primesc fia de Activitate


evaluare i rezolv itemii individual
CO7 - Supraveghez elevii testului

- La sfrit, strng testele i explic


rezolvarea corect.

- Discut cu elevii modul n care - Elevii numii prezint oral Activitate


trebuia rezolvat corect testul. rezolvarea exerciiului frontal

4. Aprecierea 3 - Testele se corecteaz i se discut Conversaia Activitate Aprecieri


rezultatelor, mpreun cu elevii, ora urmtoare. frontal verbale
concluziii

5. ncheierea
2 - Rugciunea - Rugciunea
activitii - Salutul - Salutul

S-ar putea să vă placă și