Clasa A Viiia Test de Evaluare

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Profesor:
Unitatea de învățământ:
Clasa: a VIII –a
Data: 28.02.2019
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Religie ortodoxă
Unitatea de învăţare : Exprimarea învățăturii creștine
Conţinutul supus evaluării : Biserica, locaș de închinare; Icoana – fereastră spre cer; Cântarea religioasă – formă de
rugăciune; Călătorind cu Dumnezeu – pelerinajul la biserici și mănăstiri.
Tipul lecției: Verificare şi evaluare a cunoștințelor

Competenţe generale :
C.G.2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare

Competenţe specifice :
2.1 Utilizarea în diferite contexte a expresiilor și a noțiunilor religioase nou învățate, realizând corelații interdisciplinare (istorie, literatură, muzică, geografie,
artă)
3.1 Prezentarea formelor de artă religioasă existente în Biserica Ortodoxă

Competențe derivate :
1. utilizarea corectă a termenilor religioși;
2. definirea termenilor religiosi Biserică și icoana;
3. identificarea în text a elementelor specifice invataturii creștine;
4. recunoașterea elementelor iconografice specifice sărbătorilor imparatesti;

Strategia didactică
1. Metode şi procedee: conversația, exercițiul, explicația, problematizarea
2. Mijloace de învățământ: fișa de evaluare
3. Forme de organizare a activităților: activitate frontală și individuală
Resurse
Oficiale:
1. Programa școlară pentru disciplina Religie ortodoxă, aprobată prin O.M. nr. 5097/09.09.2009, pentru clasa a VIII-a;
2. Planificarea calendaristică pentru clasa a VIII-a;
Temporale:
evaluare scrisă – 1 oră
durata – 40 min
Umane:
elevi – 25
nivel clasă - mediu
Bibliografice:
1. Noul Testament cu Psalmi, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 1991.
2. Cucoș, Constantin, Educația religioasă, Editura Polirom, Iași, 1999.
3. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura Polirom, Iași, 1998.
4. Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000.
5. Opriș, Monica, Metodologia evaluării, ediția a II-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2010.
6. Muha, Camelia, Caiet de religie creștin-ortodox pentru clasa a VIII-a, Editura Sf. Mina, Iași, 2009.
7. Pr. prof. dr. Braniște, Ene, Liturgica generală, Editura Institutului Biblic și de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București, 1993
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecției C.d Timp Activitatea profesorului Metode Mijloace Forme de Evaluare
crt. (min.) Activitatea elevului organiza
re
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Salut elevii.
1. Momentul 1' Se rostește rugăciunea „Împărate ceresc” cu elevii.
organizatoric Fac prezența elevilor la clasă și realizez managementul clasei pentru începerea activității Exercițiul Activitate Obs.
didactice care urmează să se desfășoare. de frontală comporta-
rugăciune mentului
Elevii răspund la salut, rostesc rugăciunea și se pregătesc pentru lecție. elevilor

Profesorul face cunoscut elevilor faptul că urmează o lecție de evaluare a unității de învățare Conversația
1' Exprimarea învățăturii creștine. Activitate
Anunțarea Conținutul ce urmează a fi verificat a fost anunțat în prealabil elevilor. De asemenea, sunt Explicația frontală și
2. temei și a 5 prezentate și obiectivele pe care și le propune în această lecție. Elevii au de rezolvat mai mulți individu-
obiectivelor itemi de tip: obiectiv (de tip pereche și cu alegere multiplă), semiobiectiv (itemi cu răspuns Problemati- ală
scurt, de completare și întrebări structurate) și subiectiv (rezolvarea de probleme). zarea
Elevii ascultă cu atenție și cer eventuale lămuriri în cadrul discuției.

1 Evaluare
3. Verificarea 2 40' Profesorul împarte fișele de evaluare și supravegheză elevii pe parcursul rezolvării fișelor, scrisă,
cunoștințelor 3 afisându-le pe tablă timpul pe care îl au la dispoziție pentru test. Observația Fișa Activitate individuală
4 de frontală și
5 Elevii rezolvă individual și independent testul propus. Exercițiul evaluare individu- Obs.
ală comporta-
mentului
elevilor
4. Evaluarea 1' Profesorul adună testele elevilor la finalul orei pentru a le evalua ulterior. Conversația Fișa Activitate
rezultatelor Elevii predau testele. de individu-
evaluare ală
Obs.
Încheierea 1' Rostesc rugăciunea „Cuvine-se cu adevarat” cu elevii, salut și ies din sala de clasă. Exercițiul de Activitate comporta-
5. activității Elevii spun rugăciunea și răspund la salut. rugăciune frontală mentului
elevilor
NUME ȘI PRENUME ............................................... CLASA .............. DATA...........................

TEST DE EVALUARE

Citește cu atenție textul și rezolvă următoarele cerințe:

Biserica străbună, locaș de închinare Citea cu glasul rar dintr-o carte bătrână,
În care s-au rugat în zi de sărbătoare Molitva dezlegării; și inima ei bună
Bătrânii mei, părinții și toți strămoșii-n șir Sălta de fericire la gândul că și eu
Ce odihnesc sub cruce în micul cimitir! Mă știu ruga ca dânsa la bunul Dumnezeu.

Pe lespezile tale îngenuncheam și eu Biserică străbună! De mic copil te știu,


vorbind în rugăciune cu bunul Dumnezeu Cu inima sfioasă pe punți de gând iar viu
Eram copil... și mama, zeloasă rugătoare Să sorb ca și-altă dată mireasma de tămâie
Purtându-mă de mână în orice sărbătoare Ce-aș vrea-o-ntotdeauna în suflet să rămâie.

Mă învăța metanii cum trebuie să bat În triluri meșterite, pe strune de eter,


La sfintele icoane, cu sufletul curat... Bătrâna toacă-mi spune că rugile nu pier!
Șoptindu-mi grijulie: Vezi, mamă, ia aminte! Iar dangătul de clopot adesea când răsună
În timp ce taica popa e-n sfintele veșminte Mi te recheamă-n suflet, biserică străbună.
(Nicolae Lungu, Biserica străbună)
I. Răspunde la următoarele întrebări:
1. Ce este Sfânta Biserică? 10 p
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
2. Identifică în text cum este numită „Biserica străbună”? 4p
.........................................................................................................................................................................
.
3. Ce este icoana? 10 p
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
4. Transcrie din text ce face copilul în fața sfintelor icoane, „cu sufletul curat”. 4p
..........................................................................................................................................................................
5. Selectează din text secvența din care reiese către cine se roagă băiatul împreună cu mama sa. 4 p
..........................................................................................................................................................................
6. Care este rolul clopotului ce se desprinde din ultima strofă? 4p
..........................................................................................................................................................................

II. Completează spațiile din textul următor: 16 p


Sfânta Biserică, văzută din lateral, are formă de ................................ și privită de sus are formă
de ...................................... pentru că Domnul nostru Iisus Hristos Și-a întemeiat Biserica prin moartea Sa
pe Cruce. Deasupra Bisericii se găsește ................................ , iar în vârful ei se
află .................... ......................... . Interiorul Bisericii este împărțit
în: .............................., .............................................. și .............................................. .
III. Pornind de la afirmația ,,Icoana este Evanghelia în culori”, numerotează în ordine
cronologică evenimentele religioase reprezentate în icoane: 10 p

............... ............. .............. ............. ................


IV. Stabilește corespondența pentru următorii termeni specifici, utilizați în muzica bisericească:
Imn religios Lăudați pe Domnul! 10 p
Amin Cântec de preamărire a dumnezeirii
Aliluia Așa să fie!
Osana Cântare de laudă, închinată unui sfânt
Acatist Doamne miluiește-ne! Ajută-ne!
V. Alegeti varianta corecta pentru data pelerinajului organizat in cinstea Maicii Domnului si a
urmatorilor sfinti cu Moaste la noi in tara:
1. Sfânta Cuvioasă Parascheva: 8p
a) Brașov – 12 septembrie
b) Curtea de Argeș – 20 iulie
c) Iași – 14 octombrie
2. Sfântul Dimitrie cel Nou:
a) București – 27 octombrie
b) Tulcea – 5 februarie
c) Buzău – 19 aprilie
3. Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou:
a) Cluj – 25 decembrie
b) Suceava – 2 iunie
c) Târgu-Jiu – 7 ianuarie
4. Adormirea Maicii Domnului – 15 august:
a) Mănăstirea Lipnița – județul Constanța
b) Mănăstirea Lepșa – județul Vrancea
c) Mănăstirea Putna – județul Suceava
VI. Pornind de la versurile poeziei de mai sus și de la îndemnul mamei: „Vezi, mamă, ia
aminte!”, formulează cinci îndemnuri de comportare plăcută lui Dumnezeu în biserică.
10 p
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
..........................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................
Se acordă 10 puncte din oficiu!
BAREM DE CORECTARE ȘI NOTARE
I.
1. Răspuns posibil: Biserica este instituția divino-umană formată din totalitatea celor care sunt botezați în numele
Sfintei Treimi. - 10 p
2. „locaș de închinare” – 4 p
3. Răspuns posibil: Icoana (gr. eikon) este o reprezentare a lumii spirituale nevăzute, cu ajutorul elementelor
materiale, lumești, un mijloc de întâlnire a omului cu Dumnezeu. – 10 p
4. „învață să bată mătănii” – 4 p
5. „la bunul Dumnezeu” – 4 p
6. Răspuns posibil: ...de a rechema creștinii la Sfânta Biserică, la rugăciune. – 4 p

II.
Se acordă câte 2 p pentru fiecare cuvânt completat corect: corabie, cruce, turla, Sfânta Cruce, naos, pronaos, altar.
– 16 p

III.
Se acordă câte 2 p pentru fiecare cifră completată corect: 5, 2, 4, 1, 3. – 10 p

IV.
Se acordă câte 2 p pentru fiecare corespondență stabilită corect: - 10 p
Imn religios - Cântec de preamărire a dumnezeirii

Amin - Așa să fie!


Aliluia - Lăudați pe Domnul!
Osana - Doamne miluiește-ne! Ajută-ne!
Acatist - Cântare de laudă, închinată unui sfânt

V.
Se acordă câte 2 p pentru fiecare răspuns corect: 1-c; 2-a; 3-b; 4-orice răspuns este corect. – 8 p

VI.
Se acordă câte 2 p pentru fiecare îndemn corect formulat. – 10 p

Oficiu – 10 p
Total – 100 p

S-ar putea să vă placă și