Verbul Copulativ. Locuțiunile Verbale

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Profesor: E. Palanciuc Clasa : a VII-a Data:


Obiectul: Limba şi literatura română
Subiectul: Verbul copulativ. Locuțiunile verbale.
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe.
Timp : 45 de min
Competenţe specifice:
Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: să identifice trăsăturile verbului;
O2: să analizeze morfologic și sintactic verbele;
O3: să identifice verbele copulative şi să alcătuiască propoziţii cu aceste
Strategiaa didactică:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exercițiul
2. Materiale, mijloace didactice şi bibliografice:
-manualul, tabla, creta,
SCENARIUL DIDACTIC:
NR. EXPERIMENTUL ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA
DURA
CRT INSTRUCŢIONAL ELEVILOR
TA
1. Organizarea clasei Asigur liniştea şi disciplina în sala de
2’ clasă. Solicit elevilor să-şi pregătească
manualele şi caietele pentru ora de Elevii se pregătesc pentru
limba română. Stabilesc un climat lecţie.
favorabil de lucru.

2. Solicit elevilor să răspundă la întrebări


despre verb.
- Ce este verbul?
Reactualizarea unor - Cum se clasifică verbul (criterii de Elevii răspund la întrebări
cunoştinţe clasificare cu exemple)
dobândite anterior 7’ -Care sunt funcţiile sintactice?

4. Enunţarea Comunic elevilor subiectul lecţiei şi


subiectului şi obiectivele urmărite Verbul copulativ. Elevii ascultă obiectivele
obiectivelor lecţiei 2’ Locuțiunile verbale şi îşi notează titlul lecţiei
Scriu titlul lecţiei pe tablă. pe caiete.
Se realizează o scurtă discuţie despre
Dirijarea învăţării verbele copulative(definiţie, exemple,) Răspund la întrebări
Ex. 5 pag. 97
Ex. 9, 10pag 98
5. După rezolvarea sarcinilor, cere Rezolvă fişa
20’ elevilor să îşi prezinte lucrările oferind
lămuriri acolo unde este nevoie .
Notează în caiete.
6. Evaluarea Solicit elevii să rezolve fişa de evaluare Elevii rezolvă individual
performanţei 5’ (anexa1). fişa de evaluare.

7. Formularea de Precizez rezultatele aşteptate şi


aprecieri asupra 2’ sintetizez.
obţinerii Notez câţiva elevi care s-au remarcat Elevii ascultă aprecierile
performanţei prin răspunsuri. şi recomandările
profesorului.
8. Asigurarea retenţiei Solicit elevii să efectueze ca temă Elevii notează tema pentru
şi a transferului 1’ pentru acasă 1-2 exerciţii din manual. acasă.

1. Asociază fiecărei propoziţii din prima coloană litera care corespunde tipului de verb
subliniat:
.A rămas uimit de notă. A. Verb predicativ, mod indicativ
Elevul este în tabără. B. Verb copulativ şi nume predicativ multiplu
Trebuia să fi mers cu mine. C. Verb copulativ, mod indicativ
Clasa noastră este frumoasă şi primitoare. D. verb predicativ, modul conjunctiv
Nu ştia să ajungă acolo. E. Verb auxiliar
F. Verb copulativ, modul conjunctiv
2. Identifică verbele din enunţurile următoare şi argumentează alegerea făcută.

Copacii erau trişti şi singuri.


Copila devenise ca o floare.
Şcoala era acolo.
A însemnat în calendar ziua aceasta.
Aş fi sunat dacă ajungeam.

Anexa 1
FIŞA DE LUCRU
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât
copulative cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.

Zapada era batuta si ei alunecau strasnic. Uneori se tineau unul de altul. Alteori, sirul se rupea si mai
ales cei din spate erau zvarliti departe in zapada. era batuta = predicat nominal, alcatuit din verb
copulativ „era”, intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a IV-a, diateza activa, modul
indicativ, timpul imperfect si numele predicativ „batuta”, exprimat prin adjectiv provenit din participiu,
genul feminin, numarul singular, cazul nominativ, grad de comparatie pozitiv. alunecau = predicat
verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea I,
diateza activa, modul indicativ, timpul imperfect. se tineau = predicat verbal, exprimat prin verb
predicativ, personal, intranzitiv, persoana a III-a, numarul plural, conjugarea a III-a, diateza reflexiva,
modul indicativ, timpul imperfect. se rupea = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal,
intranzitiv, persoana a III-a, numarul singular, conjugarea a III-a, diateza reflexiva, modul indicativ, timpul
imperfect. erau zvarliti = predicat verbal, exprimat prin verb predicativ, personal, intranzitiv, persoana a
III-a, numarul plural, conjugarea a IV-a, diateza pasiva, modul indicativ, timpul imperfect.

Trebuia sa ia parte la placerea lui si a pus la cale isprava aceea de pomina. sa ia parte = locutiune verbala,
intranzitiva formata din verb si substantiv, diateza activa, conjugarea I, modul conjunctiv, timpul prezent,
persoana a III-a, numarul singular, functie sintactica de predicat verbal. a pus la cale = locutiune verbala
tranzitiva, formata din verb si substantiv, diateza activa, conjugarea a III-a, modul indicativ, timpul perfect
compus, persoana a III-a, numarul singular, functie sintactica de predi
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât copulative
cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât
copulative cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.
Fişa de lucru
1. Formulaţi propoziţii în care verbele ,,a ieşi’’, ,, a ajunge’’, ,, a însemna’’ şi ,, a părea’’ să fie atât
copulative cât şi predicative.
2. Precizaţi ce valori poate să aibă verbul ,, a fi’’ şi exemplificaţi.
3. Folosiţi în propoziţii verbele ,, a fi’’, ,, a avea’’, şi ,, a vrea’’ cu valoare predicativă şi cu valoare auxiliară.

S-ar putea să vă placă și