Proiect Evaluare O Scrisoare Pierduta

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA ŞCOLARĂ: Liceul Tehnologic Bucecea


PROFESOR: Profir Laura
DATA: 28.05.2019
CLASA: a VIII-a B
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Genul dramatic
SUBIECTUL LECŢIEI: Evaluare- Genul dramatic
TIPUL LECŢIEI: Evaluare

Competenţe specifice:
3.1 dovedirea înţelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerinţe date;
4.1 redactarea diverselor texte, adaptându-le la situaţia de comunicare concretă;
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfosintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie.

OBIECTIVELE EVALUĂRII
O1. să recunoască trăsăturile genului dramatic;
O2. să analizeze tipurile de comic din operă;
O3. să recunoască trăsăturile şi modalităţile de caracterizare ale unui personaj;
O4. să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale;
O5. să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate studiate.

Strategia didactică:
a) Metode si procedee: conversaţia, exerciţiul, analiza literară şi gramaticală;
b) Forme de organizare: frontal, individual;
c) Resurse:
 materiale: fişa de evaluare;
 temporale: 50’
 umane: colectivul clasei a VIII-a B

Evaluare: proba scrisă.

Bibliografie:
1. Pamfil Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Piteşti, ed. Paralela 45, 2006;
2. Popescu Olga, Teste de evaluare pentru clasele IV-VIII, ed. Corint, Bucureşti, 2003;
3. Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a VIII-a, elaborată în cadrul
M.E.N, 2009.

Anexe:
Analiza itemilor;
Fişa de evaluare;
Barem de notare;
Interpretarea rezultatelor.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Nr Etapele Ob Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare


. lecţiei ev. resurse
crt
Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale Forme de
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru 1` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate oră. individual verbale
materialele necesare pe -semnalează absenţii
bancă. sau probleme de
organizare, dacă este
cazul.
2. Captarea - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la explica- 1` conversaţia frontal aprecieri
atenţiei faptul că vor fi evaluate ţiile profesorului, cer verbale
cunoştinţele referitoare la eventuale lămuriri în
genul dramatic şi li se cadrul discuţiei.
explică obiectivele
propuse.
3. Verificarea O1 - împarte fişele de - rezolvă fişele primite exerciţiul fişe de individual proba
cunoştinţelor - evaluare 47` analiza evaluare scrisă
O5 - supraveghează elevii pe literară
parcursul rezolvării fişelor analiza
gramaticală

4. Tema pentru - comunică elevilor tema - notează tema pentru 1` conversaţia caietele frontal aprecieri
acasă pentru acasă acasă verbale
TIPURI DE ITEMI

Itemi obiectivi: a) cu alegere duală I1 Itemi semiobiectivi: a) de completare I3, I6


b) cu alegere multiplă I2 b) cu răspuns scurt I5, I7
c) de tip pereche I4 Itemi subiectivi – I8 (eseu structurat)
Nr. Itemi Punctaj
crt.
1. I1. (Selectaţi răspunsul corect (A/F) referitor la enunţul dat)
 să recunoască trăsăturile genului dramatic; 1p
 punctaj de tip calitativ- totul sau nimic
 pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,25 puncte
2. I2. (Alegeţi răspunsul corect din variantele date)
 să recunoască trăsăturile genului dramatic; 0,20 p
 punctaj de tip calitativ- totul sau nimic;
 pentru fiecare alegere corectă s-au acordat câte 0,10 puncte
3. I3. (Completaţi spaţiile punctate cu răspunsuri adecvate)
 să recunoască trăsăturile genului dramatic; 0,50 p
 pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10 puncte;
4. I4. (Asociaţi exemplul cu tipul de comic corespunzător)
 să analizeze tipurile de comic din operă; 1p
 pentru fiecare asociere corectă s-au acordat câte 0,33 puncte;
5. I5. (Indicaţi formele literare ale structurilor date)
 săsesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale; 0,50 p
 pentru fiecare formă literară se acordă 0,10 puncte;
6. I6. (Analizaţi propoziţiile subordonate din frazele date)
 să diferenţieze tipurile de propoziţii subordonate;
 să sesizeze valoarea expresivă a unităţilor lexicale; 2p
 pentru fiecare propoziţie subordonată se acordă 0,50 puncte, conform
baremului.
7. I7. (Explicaţi semnificaţia structurii indicate)
 să analizeze tipurile de comic din operă; 1p
 pentru răspuns corect alcătuit, nuanţat şi logic s-a acordat 1 punct;
 pentru răspuns incomplet sau cu greşeli de exprimare/ scriere s-au acordat
0,50 puncte;
 pentru încercare de răspuns s-au acordat 0,20 puncte;
8. I8. (Caracterizaţi personajul Ghiţă Pristanda)
 să recunoască trăsăturile şi modalităţile de caracterizare ale unui personaj; 1,60 p
 punctajul se distribuie conform precizărilor din baremul de corectare.
Punctajul pentru redactarea întregii lucrări se acordă astfel:
Coerenţa textului:
(Unitatea compoziţiei – 0,1p; claritatea şi coerenţa enunţurilor – 0,1 p)…… 0,2 puncte
Registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinuturilor: 1,20 p
( în totalitate – 0,4 p, parţial – 0,2 p )………… ……………….…….. … … 0,4 puncte
Ortografia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1- 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p)
.............................................................................................................................0,2 puncte
Punctuaţia: ( 0 greşeli – 0,2 p; 1 - 2 greşeli – 0,1 p; 3 greşeli sau mai multe – 0 p)
………………………………………………………….…………………….0,2 puncte
Aşezarea corectă a textului în pagină – 0,1p; lizibilitatea – 0,1 p……..…… 0,2 puncte

OFICIU 1p
TOTAL 10 p
Nume şi prenume……………………………………
Clasa a VIII-a B

Test de evaluare

Pornind de la textul de mai jos şi prin raportare la întreaga opera formulează răspunsuri
adecvate cerinţelor date:
TIPĂTESCU, puțin agitat, se plimbă cu „Răcnetul PRISTANDA: Cum vă spuneam, coane Fănică (se
Carpaților" în mână; e în haine de odaie; PRISTANDA în apropie), aseară, ațipisem nițel după-masă, precum e
picioare, mai spre ușă, stă rezemat în sabie misia noastră... că acuma dumneavoastră știți că bietul
TIPĂTESCU (terminând de citit o frază din jurnal) : polițai n-are și el ceas de mâncare, de băutură, de culcare,
„...Rușine pentru orașul nostru să tremure în fața unui de sculare, ca tot creștinul...
om!... Rușine pentru guvernul vitreg, care dă unul din cele TIPĂTESCU: Firește...
mai frumoase județe ale României pradă în ghearele unui PRISTANDA: Și la mine, coane Fănică, să trăiți! greu de
vampir!..." (indignat) Eu vampir, 'ai?... Caraghioz! tot... Ce să zici? Famelie mare, renumerație mică, după
PRISTANDA (asemenea) : Curat caraghioz!... Pardon, să buget, coane Fănică. Încă d-aia nevastă-mea zice: „Mai
iertați, coane Fănică, că întreb: bampir... ce-i aia, roagă-te și tu de domnul prefectul să-ți mai mărească
bampir? leafa, că te prăpădești de tot!..." Nouă copii, coane Fănică,
TIPĂTESCU: Unul... unul care suge sângele poporului... să trăiți! nu mai puțin... Statul n-are idee de ce face omul
Eu sug sângele poporului!... acasă, ne cere numai datoria; dar de! nouă copii și optzeci
PRISTANDA: Dumneata sugi sângele poporului!... Aoleu! de lei pe lună: famelie mare, renumerație mică, după
TIPĂTESCU: Mișel! buget.
PRISTANDA: Curat mișel! TIPĂTESCU (zâmbind) : Nu-i vorbă, după buget e mică,
TIPĂTESCU: Murdar! așa e... decât tu nu ești băiat prost; o mai cârpești, de ici,
PRISTANDA: Curat murdar! de colo; dacă nu curge, pică... Las' că știm noi!
TIPĂTESCU: Ei! nu s-alege! PRISTANDA: Știți! Cum să nu știți, coane Fănică, să
PRISTANDA: Nu s-alege! trăiți! tocma' dumneavoastră să nu știți!
TIPĂTESCU: Cu toată dăscălimea dumnealui, cu toată TIPĂTESCU: Și nu-mi pare rău, dacă știi să faci lucrurile
societatea moftologică a dumnealui... degeaba! să-mi rază cuminte: mie-mi place să mă servească funcționarul cu
mie mustățile! tragere de inimă... Când e om de credință...
PRISTANDA: Și mie! PRISTANDA: De credință, coane Fanică, să trăiți!
TIPĂTESCU: Dar în sfârșit, las-o asta! lasă-l să urle ca TIPĂTESCU: Nu mă uit dacă se folosește și el cu o para,
un câine! două... mai ales un om cu o familie grea.
PRISTANDA: Curat ca un câine! PRISTANDA: Nouă suflete, coane Fănică, nouă, și
TIPĂTESCU: Începuseși să-mi spui istoria de aseară. renumerație...
(șade) TIPĂTESCU: După buget!...
PRISTANDA: Mică, sărut mâna, coane Fănică.
(O scrisoare pierdută, de I. L. Caragiale)

1. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmaţia este adevărată, încercuieşte
litera A. Dacă tu crezi că este falsă, încercuieşte litera F: (0,25p * 4)
a) A/ F Textul citat aparţine genului dramatic.
b) A/ F Opera citată se incadrează în specia comedie.
c) A/ F Modul de expunere predominant este naraţiunea.
d) A/F Naratorul se află în spatele personajelor, identificându-se în indicaţiile scenice pentru a
regiza comportamentul acestora.

2. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: (0,10p * 2)


o Opera „O scrisoare pierdută”, de I.L. Caragiale este structurată în :
a) capitole b) acte, scene, tablouri c)versuri
o Conflictul operei reiese din:
a) replicile personajelor b) indicaţiile scenice c) prezentarea iniţială a personajelor
3. Completează spaţiile punctate cu răspunsul corect: (0,50p)
Comedia este specia genului ...................................... care provoacă ....................... prin
surprinderea ........................., a unor tipuri .............................sau a unor situaţii .............................

4. Scrie, în spaţiul punctat din faţa fiecărui caz din prima coloană, litera corespunzătoare enunţului
din cea de-a doua coloană. (0,33p * 3)
..................comic de caracter A. Curat murdar!
..................comic de nume B. ... sărut mâna, coane Fănică.
..................comic de limbaj C. bietul polițai n-are și el ceas de mâncare…
D. Pristanda în picioare, mai spre ușă, stă rezemat în sabie

5. Indică formele corecte pentru: bampir, să rază, niţel famelie, renumerație. (0,10p *5)

6. Desparte în propoziţii frazele următoare şi completează următorul tabel:


a) Începuseși să-mi spui istoria de aseară. (0,5p)
b) Mie-mi place să mă servească funcționarul cu tragere de inimă... (0,5p)
c) ... Când e om de credință... Nu mă uit dacă se folosește și el cu o para, două... (1p)

Propoziţia subordonată Felul propoziţiei Termenul regent Elementul de


relaţie
(0,10p) (0,20p) (0,10p) (0,10p)

7. Explică în 30-50 cuvinte (3-5 rânduri) sensul expresiei: “dacă nu curge, pică”, prin raportare la
comicul de moravuri ilustrat în fragment. (1 p)

8. Într-o compunere de cca 10-15 rânduri, prezintă personajul Ghiţă Pristanda. Vei avea în vedere
următoarele: (1,60p)
 încadrarea sa în operă, într-o tipologie umană;
 precizarea trăsăturilor fizice/ morale ce reies din fragmentul citat;
 exemplificarea trăsăturilor prin raportare la textul dat;
 indicarea modalităţilor de caracterizare folosite.

Timp de lucru: 50 min. Din oficiu: 1 punct.


Pentru redactarea întregii lucrări vei primi 1,20 puncte, repartizate astfel: coerenţa textului-0,2p;
registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului-0,4p; ortografia-0,2p; punctuaţia-
0,2p; aşezarea corectă a textului în pagină, lizibilitate-0,2p.
BAREMUL DE CORECTARE ŞI NOTARE

1. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,25p.


a) A b) A c) F d) A
2. Pentru fiecare răspuns corect se acordă 0,10 p.
o Opera este structurată în acte, scene, tablouri – varianta corectă b.
o Conflictul operei reiese din replicile personajelor – varianta corectă a.
3. Pentru fiecare cuvânt/ expresie adecvat/ă se acordă 0,10p.
Comedia este specia genului dramatic, care provoacă râsul prin surprinderea moravurilor, a
unor tipuri umane sau a unor situaţii neaşteptate.
4. Pentru fiecare asociere corectă se acordă 0,33p:
o comicul de caracter: B (tipul omului servil);
o comicul de nume: D (pristanda= dans moldovenesc în care dansatorul se mişcă după
cum i se impune de cel care cântă);
o comicul de limbaj: A (nonsensul, ticul verbal).
5. Se acordă câte 0,10 p pentru fiecare răspuns corect: vampir, să radă, puţin, familie,
remuneraţie.
6. Pentru fiecare propoziţie subordonată, respectiv element regent/ de relaţie corect precizate
se acordă 0,10 p/ 0,20p (felul propoziţiei), astfel:
Propoziţia subordonată Felul Termenul regent Elementul de relaţie
propoziţiei
să-mi spui istoria de aseară începuseşi= verb să= conj. subord.
CD personal
să mă servească funcționarul cu (îmi) place= verb să= conj. subord.
tragere de inimă SB impersonal

când e om de credință nu mă uit= verb când= adverb relativ


CT personal
dacă se folosește și el cu o para, nu mă uit= verb dacă= conj. subord.
două CI personal

7. Se acordă 1p pentru răspunsul corect – se pot face trimiteri la tipul omului corupt (ce doreşte
să câştige orice sumă – mică sau mare – pe căi ilicite) sau la societatea degradată de dorinţa
de câştig material. Pentru răspunsuri parţial corecte, cu greşeli de exprimare sau de logică
se acordă 0,50p, iar pentru încercare de răspuns se acordă 0,20 puncte.
8. Se acordă câte 0,40p pentru fiecare cerinţă corect rezolvată: încadrarea motivată în tipologia
umană specifică (omul servil/ omul corupt), precizarea elementelor de portret fizic/ moral
prin raportare la textul citat şi prin precizarea modalităţilor de caracterizare: directă/
indirectă. Pentru răspunsuri parţiale sau cu greşeli de logică şi/ sau exprimare se acordă 0,30
puncte, iar pentru încercare de răspuns se acordă 0,10 puncte.
ANALIZA REZULTATELOR TESTULUI SUMATIV
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: COMEDIA

Număr de elevi înscrişi: 18


Număr de elevi prezenţi: 17
Note obţinute:
1-1,99 2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9-10
- - 1 4 2 6 2 1 1
Media clasei:
Note obţinute==Media clasei = 6,06
Număr elevi

Pentru a putea identifica şi îmbunătăţi capacităţile elevilor, am analizat gradul de rezolvare


al exerciţiilor propuse. Se poate observa astfel că la clasa a VIII-a B elevii au cunoştinţe, le înţeleg
şi le aplică, însă le analizează parţial corect. De asemenea, manifestă dificultate în a selecta
informaţiile, în a le descompune în concepte mai mici pentru ca apoi să le sintetizeze şi să
argumenteze opiniile personale, emiţând judecăţi de valoare.

100

80

60 Integral

Partial
40
deloc
20

0
I1 I2 I3 I4 I5 I6 I7 I8

I temii ce operează cu înţelegerea şi aplicarea informaţiilor au un grad de acoperire relativ


mare. Aşadar itemii I1,I2,I3 au fost rezolvaţi corect sau parţial corect de toţi elevii testaţi. I4, ce
viza şi analiza informaţiei a fost realizat integral sau parţial de 83 % dintre elevi, însă 3 elevi nu au
reuşit să îl rezolve deloc. Exerciţiile care vizau identificarea şi distingerea valorilor morfologice şi
sintactice au fost realizate integral de 2 elevi, restul de 88 realizându-le parţial – aceştia nu disting
valorile morfologice/ sintactice în contexte noi sau fac confuzii. Itemii ce au vizat înţelegerea
textului nu au ridicat probleme deosebite. Probleme a ridicat itemul care viza caracterizarea unui
personaj, elevii manifestând dificultate în a respecta normele de redactare a unui text, coerenţa
textului, precum şi raportarea informaţiilor la operă. Acest item a fost rezolvat parţial de 15 din 17
elevi. Aspectul pozitiv al acestei evaluări este acela că elevii (cu 2 excepţii) au încercat rezolvări
pentru toţi itemii propuşi. Aplicând taxonomia lui Bloom, elevii se situează în partea mediană a
nivelului de performanţă.
Greşeli frecvente Măsuri ce se impun
-confuzia între perspectiva naratorială şi -abordarea unui nou text dramatic în
perspectiva regizorală unitatea „Îmbinarea genurilor” şi
introducerea unor exerciţii de distingere a
trăsăturilor genului dramatic (se va propune
textul „Chiriţa în provincie” de V.
Alecsandri – cel puţin actul I)
-forma literară a unor regionalisme/ -exerciţii de vocabular şi semantică aplicate
arhaisme pe texte noi (la fiecare dintre modelele de
teste pentru E. N.)
-identificarea părţilor de vorbire şi a -exerciţii de recunoaştere a valorii
valorilor sintactice gramaticale şi de aplicare în contexte noi –
abordare în toate unităţile de învăţare
-raportarea informaţiilor la text -exerciţii de motivare a opiniei prin
trimitere la textele citate
-dificultăţi în respectarea normelor de
redactare a unui text:
nerespectarea părţilor componente ale unei -exerciţii de redactare a unor texte,
compuneri (lipseşte fie introducerea, fie urmărindu-se remedierea aspectelor
încheierea); enumerate.
lipsa conexiunilor între informaţii
(informaţii prezentate haotic, fără un curs - exerciţii de structurare a unui text şi de
logic al enunţurilor); aşezare în pagină.
greşeli de ortografie (lipsa cratimei unde
este cazul, lipsa semnelor diacritice); -exerciţii de motivare a utilizării semnelor
greşeli de punctuaţie (enunţuri ce încep cu de ortografie şi de punctuaţie.
minusculă, lipsa semnelor de punctuaţie la
finalul enunţurilor).

S-ar putea să vă placă și