Dezv - Personala Ue

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 25 octombrie 2019


INSTITUȚIA: Liceul Teoretic cu Profil Real „M. Marinciuc”, or.Chișinău
PROFESOR/ DIRIGINTE: Fărîmă Valentina
CLASA: a IX-a “ B”
DISCIPLINA: Dezvoltarea personală
Dimensiunea 2: Unitatea de învățare: Asigurarea calității vieții.
Competența specifică: Demonstrarea autonomiei personale în realizarea unui comportament
orientat spre valorificarea optimă a resurselor personale și a mediului de viață.
Unitatea de competență: 2.2. Analiza posibilităților de realizare a unei vieți de calitate, axată
pe muncă și respectul de sine.
Subiectul lecției: Împărtășesc valorile europene – sunt european.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1. să identifice contextele istorice ale evoluției parteneriatului UE - RM;
O2. să stabilească oportunitățile sociale și economice ale parteneriatului UE - RM;
O3. Să demonstreze interes pentru analiza ofertelor programelor UE de care pot beneficia
tinerii din Republica Moldova.

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. Resurse procedurale
 Metode şi procedee: conversaţia, argumentarea, dezbaterea, expunerea,
dialogul dirijat, problematizarea.
 Forme de organizare: frontal, individual, lucru în grup, observare sistemică.

2. Resurse materiale: tabla, fișe de lucru, steluțe, informații adăugătoare, bandă adezivă.

BIBLIOWEBOGRAFIE:
1.Curriculum național ,aria curriculară consiliere școlară și dezvoltare personală, Chișinău,
2018
2.Andrei Barna (coordonator): „Îndrumar metodic pentru practică pedagogică”, Editura
Europlus, Galaţi, 2006;
3. „Didactica Pro” – Revistă de teorie şi practică educaţională, Nr. 4 (32), Chișinău, 2005;
4. Lucia Bricicaru, Ecaterina Stratan “Dezvoltare personală, manual pentru cl. a 9-a”,
Chișinău, 2018

1
Demersul didactic

Obie Resurse procedurale


ctive Evaluare
Etapele Timp Resurse
opera Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Forme de
lecției alocat materiale
ţi- procedee organizare
onale
1 min. - Organizarea clasei - Elevii se pregătesc pentru Conversația Frontal
-Creeză condiţiile necesare desfăşurării oră. Organizare
lecţiei. a elevilor

1 min. - Captarea atenției - Elevii își împărtășesc buna Brain- Individual


EVOCARE -Întreabă elevii cum se simt, ce dispoziție pe care o au storming
dispoziție au și ofer fiecăruia câte o colegilor și profesorului. Opinia
steluță. proprie

1 min. - Anunțarea temei lecției precum și a - Elevii ascultă și sunt atenți la Conversație Frontal Tabla
obiectivelor acesteia expunerea celor spuse de Expunerea
- Anunță titlul activității „Împărtășesc profesor.
valorile europene – sunt european”!
- Scrie pe tablă titlul lecției. - Își notează în caiete data și
- Enumeră obiectivele lecției. subiectul orei.

- Profesorul întreabă elevii cu ce li se - Elevii răspund cu ce li se Conversație Individual Steluțe


asociază steluța primită. asociază steluța primită apoi colorate Cunoștințe-
REALIZA- - Profesorul spune elevilor să scrie pe scriu pe steluță. Frontal le
REA steluță o serie de valori pe care ei le - Elevii ies la tablă, citesc Tabla acumulate
30 împărtășesc. Apoi fiecare iese la tablă valorile pe care le-au scris și la lecțiile
SENSULUI min. și încleie steluța sa în dreptul grupei de își încleie steluța în dreptul precedente
valori în care se încadrează cele scrise grupei pe care o reprezintă
de ei pe steluță: valori materiale sau valorile sale.
valori moral-spirituale, general-umane.
- Profesorul face concluzia că valorile
moral-spirituale și general-umane sunt
valorile pe care UE le susține și le
încurajează.
2
O1 - În urma concluziei făcute, profesorul - Elevii parcurg informația Conversație Lucru în Fișe
O2 grupează elevii în 4 grupuri și dă apoi un reprezentant din Expunere echipă Lucrul în
fiecărui grup cîte o informație diferită, fiecare grup iese în față și Frontal echipă
dar care are același subiect - Uniunea relatează informația și pentru
Europeană. ceilalți. Dialog Colabora-
dirijat rea
- După ce sunt ascultate toate 4 Elevii fac cunoștință cu Fișe
persoane, elevii trec înapoi în grup și informațiile din fișe, le
profesorul le oferă altă informație pe împărtășesc unul altuia în
care trebuie s-o parcurgă – relatările interiorul grupului apoi iese
unor persoane care au beneficiat de cîte un reprezentant din fiecare
anumite programe ale Uniunii grup în față și spune tuturor
Europene: Erasmus, călătorii fără vize, informația nouă aflată.
Micul Business și cazuri rezolvate la
CEDO.
REFLECȚIE 5 min. -Profesorul întreabă elevii ce au aflat Elevii completează fișele apoi Conversaţie Lucru în Foi A4 Aplicarea
O3 nou azi și cum văd ei viitorul RM ca le expun la tablă și le explică. Explicaţie grup cunoștințe-
parte a UE. Pentru asta profesorul lor
acordă fiecărui grup câte o foaie pe Frontal acumulate
care ei trebuie să schițeze niște pe
simboluri: parcursul
- Un simbol al relației RM-UE lecției
- Portret al unui cetățean
european
- Prezicere pentru RM ca stat
membru al UE
- Chișinău – oraș european

EXTENSIE 2 min. Ca temă pentru acasă, profesorul Conversația Individual Autoeva-


propune elevilor să răspundă la luare
întrebarea ce schimbări își doresc în
localitatea lor, de ce. Cum cred ei, care
ar fi necesitățile de formare a tinerilor
din localitatea lor pentru a face
schimbările nominalizate.

3
4

S-ar putea să vă placă și