Proiectul Carierei

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

al orei de dirigenţie la modulul orientare profesională


Subiectul lecţiei: Munca mă ajută să-mi aleg cariera
Tipul lecţiei: De asimilare a cunoştinţelor noi

Obiectivele operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil:
a) în aspect cognitiv-formativ
O1-să restabilească citatele, comentâdu-le;
O2-să utilizeze în contexte adecvate termenii muncă, carieră;
O3-să prezinte importanţa achiziţiilor educaţionale pentru viaţa cotidiană şi succesul în carieră;
O4- să coreleze abilităţile cu aspiraţiile şi cu cerinţele meseriei preferate

b) în aspect afectiv
O1-să formeze atitudini corespunzătoare subiectului discutat la lecţie;
O2-să dea dovadă de insistenţă în căutarea soluţiilor şi argumentelor.

Etapele lectiei Activitatea profesorului-diriginte Activitatea elevilor Timp Tehnologii didactice


1
Evocare Le propun elevilor citate “rătăcite”. Elevii vor Elevii citesc, comentează citatele.
lucra în grup pentru a realiza sarcina :
Cititi “citatele rătăcite”, indicind ideea Propun, din varietatea de citate, 2 min Fişe cu citate (Anexa 1)
principala. În urma activităţilor se alege motto-ul lecţiei. Lucrul în grup
motto-ul lecţiei.
Elevii concluzionează, dînd
Revedeţi, vă rog, citatele propuse. Cum variante de răspuns.
credeţi, care va fi subiectul lecţiei?
Se anunţă subiectul şi obiectivele lecţiei. Participă la discuţie, răspund la 2 min Prezentare Power Point
întrebări.
Care este munca voastră la moment?
Enumeraţi, vă rog, calităţile unui om care OM
munceşte. Discuţie ghidată

Harnic Străduitor
Perseverent 5 min
Ce calificative am putea atribui cuvîntului Sîrguincios Vrednic Clustering
MUNCĂ.
În urma răspunsurilor, le propun sarcinile: Elevii propun adjective potrivite Diapozitiv cu notiunile
I. Explicaţi, sensul notiunilor “Carieră” şi cuvîntului “muncă”:
“Muncă”. prestigioasă, plăcută, productivă, “MUNCĂ” ,“CARIERA”
Dupa raspunsurile primite de la elevi casnică, utilă, grea, dificilă, plătită,
profesorul prezinta notiunile conform DEX. operativă, asiduă, uşoară,
plictisitoare, eficientă, nerăsplătită. 3min Lucrul in grup
II.Exista diferite mituri despre cariera . Elevii studiaza „miturile” si le
Propun sa fie evaluate si sa li se acorde o selecteaza pe cele in care se (Anexa 3)
Realizarea sensului apreciere. regasesc. Lucrul in grup
III Daţi exemplu de 4 reguli ale unei unei Fiecare grup fixeaza cite o regula. Brainwriting
munci eficiente. 3min (Anexa 4)
IV. Explicaţi relaţia/corelaţia: Elevii explica relatia respectiva.
Muncă- Profesie - Carieră Lucru individual

V. Exercitiu « Detectiv in lumea profesiei » Elevii realizează sarcinile, în grup, 5 min


Cum credeti care sunt cele mai cautate fixînd răspunsurile/ ideile preţioase
2
profesii. pe postere. Lucrul in grup

5min Anexa 5

Profesia

Enumerati argumentele care au stat la baza Elevii completeaza „arborele de 15 Power point
alegerii profesiei voastre. idei” motivindu- si alegerea facuta. min Poster
Anexa 6
Prezint criterii de baza pentru alegerea unei Elevii fac notiţe.
profesii Power point
Remarcă: După răspunsurile lansate de elevi
dirigintele repartizeaza:
VI. Sarcinile
pentru grupul I- realizarea posterului cu
profesia aleasa (bucatar ); Elevii lucrează în grup, realizînd 20 Power point
pentru grupul II- realizarea posterului sarcinile propuse (alcatuiesc min Postere
posterul)
profesie (profesor);
pentru grupul III- realizeaza posterul cu
profesia de agricultor;
pentru grupul IV- realizeaza posterul cu
profesia de manager.

VII. În construcţia carierei un lucru foarte


important este să te proiectezi în viitor. Gândeşte- Lucrează inndividual Postere, markere
Anexa 7
3
Reflecţia te cum ar arăta locul tău de muncă ideal şi descrie:
Atributiile care le vei avea;
Programul; 15
Stilul de munca; min
Mediul in care vei lucra;
Stilul de viata pe care il permite;
Recompensarea .

Extindere Se apreciaza elevii cu calificative:


Foarte bine, bine, satisfacator. 3 min

Concluzie”Orice meserie isi alege un om


aduce satisfactii pe plan spiritual daca este
facuta cu pasiune”
Dezvoltati ideea realizind un mini eseu 2min
”Omul poate obţine succesul în carieră
prin...”.

Anexa 1

Citate oferite pentru a fi restabilite:

1. Munca este condiţia vieţii- al cărei scop e înţelepciunea şi răsplata- fericirea. (Fr. Schiller)
2. Orice muncă este goală fără dragoste. ( K. Gibran)
3. În orice carieră, fie că eşti electrician, musician sau chirurg, trebuie să ai încredere în tine şi în capacităţile tale.
4. Munca- singurul lucru pe care nu îl regretăm niciodată!
5. Munca este legea lumii moderne care nu are loc pentru leneşi. (M. Eminescu)
6. Munca este ingerul pazitor al omului.
7. Fara munca, intreaga viata putrezeste. Dar atunci cand munca nu e facuta cu pasiune, viata se inabusa si moare
8. Munca e aspra conditie a evidentierii unui talent.
9. Placerea cu care iti faci meseria se reflecta in munca ta , rezultatul fiind un lucru bine facut.(Aristotel)
10. Munca este parintele gloriei si a fericirii; (Euripides)
11. O profesie este coloana vertebrala a vietii.
Anexa 2
4
MUNCĂ- activitate specifică omului, avînd ca scop producerea de bunuri necesare traiului, adaptare parţială a naturii la necesităţile sale; activitate în
domeniul educaţiei, ştiinţei, cercetării intelectuale, artistice etc, în scopul realizării tuturor bunurilor şi valorilor specific existenţei umane; efort de a
realiza ceva.
CARIERĂ- domeniu de activitate, perioadă de activitate a unei persoane într-un anumit domeniu; profesiune, ocupaţie; situaţie bună, poziţie în ierarhia
profesională şi socială.
Anexa 3
Mituri despre carieră
alegerea carierei este un proces ireversibil; voi avea un singur domeniu de activitate;
există o singură carieră potrivită pentru mine; părinţii ştiu cel mai bine ce trebuie să fac;
valoarea mea ca persoană depinde de cariera mea; profesia trebuie să fie ideală, să-mi satisfacă toate nevoile şi
ştiu totul despre cariera pe care vreau s-o urmez; dorinţele;
ca să am succes în carieră trebuie să am multe diplome; ori ai succes în carieră ori eşuezi total;
trebuie să aleg între a avea o carieră şi o familie; nu poţi să planifici viitorul, viaţa se schimbă.
succesul în carieră se datorează exclusiv şansei;

5
Anexa 4

REGULI PENTRU O MUNCA EFICIENTA!

1.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________

2.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________

3.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________

4.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
________________

Perioada capacităților și a valorilor legate de


muncă
Primii pași
Nimeni nu este în egală măsură bun la toate. Succesul la școală, în viața profesională, în carieră și în viața de zi cu zi depinde de
ceea ce îți place să faci, de abilitățile pe care le ai, de încrederea în sine, în potențialul personal (cine sunt și ce pot?) precum și
de relațiile pozitive cu oamenii din jur.
Autocunoaşterea este primul pas în alegerea unei profesii şi cariere potrivite cu – interesele, aptitudinile (tehnice,
organizatorice, speciale – dans, muzică etc.), valorile (ajutor, dreptate, bani, prestigiu, tradiție) calitățile, caracterul precum și
de stilul de viaţă pe care-l dorești.
Descoperă ce se află în interiorul tău. Prin întrebări, descoperă ce este valoros și important pentru tine. Pentru a putea
răspunde  la întrebarea  „ce profesie să–mi aleg?” trebuie să poți răspunde la întrebarea: „Ce este important pentru mine în
alegerea profesiei?”:
 Valoarea economică: bunuri, prosperitate, bunăstare, bani?
 Valorile juridice: dreptate, justiție, egalitate în drepturi, conștiință civică?
 Valori morale: binele, răul, solidaritatea umană, fericirea, caritatea, altruismul?
 Valorile științifice: adevăr, certitudine, obiectivitate?
 Sau valorile estetice: frumos, tragic, comic?
Sfaturi:
1. Alege din multitudinea de interese, cele care ar putea să-ți fie de folos în muncă și antrenează-te în acest domeniu.
2. Știind ce domeniu te pasionează: tehnic (inginerie, construcție, transport), artistic (teatrul, muzeele, pictura, dansul) sau
cel social (medicina, jurisprudenţa, educația, psihologia) citește despre acesta în enciclopedii, citește în internet articole la temă.
3. Răspunde la întrebări și împreună cu părinții încearcă să găsești profesia care are caracteristicile dorite de tine:
 CUM aș prefera să lucrez? – este important pentru mine să am timp și pentru un hobby în paralel cu meseria aleasă? Aș
vrea o profesie la care să muncesc fizic, sau o meserie „într-un spațiu călduț și curat?” Prefer să lucrez în echipă sau singur?
 CARE îmi sunt aptitudinile? – Sunt o persoană activă? Știu să răspund pentru ceea ce fac? Aș putea îndeplini mai multe
sarcini în același timp? Sunt o persoană calmă, sau mă înfurii ușor? Mă descurc bine cu cifrele și formulele matematicii? Sunt
creativ? Am o gândire logică? etc.
 

4. Verifică dacă profesia la care te gândești este potrivită pentru tine – aplică testele existente pe site sau apelează la
consultația unui psiholog!
5. Vârsta preadolescenței este vârsta schimbărilor, azi îți place fotbalul, mâine îți place șahul, de aceea și interesele și valorile
profesionale se vor schimba de multe ori. Respectiv, nu rata cercurile gratuite din mediul școlar, și încearcă mai multe activități
diferite. Astfel, în dependență de dorințele tale de la zi la zi, îți vei reface de multe ori planul tău de dezvoltare profesională
și carieră .

S-ar putea să vă placă și