Proiectlectie Munci Uzate Moralmunci Actuale

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Mirea Emilia


Clasa a X-a F
Data: 06.05.2014
Disciplina: Consiliere si orientare
Modulul tematic: Planificarea carierei
Titlul lectiei: Meserii uzate moral i meserii actuale
Tipul leciei: mixt
Scopul: Cunoaterea meseriilor spre care s i orienteze cariera
Competene specifice: Analizarea responsabilitilor personale cu privire la inseria profesional.
Competene derivate:
C1: defininirea termenilor de meserii uzate moral i meserii actuale;
C2 : enumerarea principalelor surse de informare cu privire la caracteristicile profesiilor, instituiile universitare de formare profesional;
C3: caracterizarea unor meserii actuale;
C4: identificarea aptitudinilor necesare pentru a practica unele meserii.
Stategii didactice:
Mijloace de nvmnt: tabla i creta, documente, ilustraii, calculatorul, videoproiectorul, laptopul, flipchart, markere, fie de lucru
Metode didactice: conversaia euristic, creionul magic,ciorchinele, nvarea prin descoperire, problematizarea, studiul de
caz,nvarea prin cooperare (n grup), metoda colajului, jocul didactic, turul galeriei.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe
Bibliografie: Declaraia Universal a Drepturilor Omului;
Constituia Romniei (2003), capitolul Drepturile i libertile fundamentale
Site-ul wikipedia.ro
Desfurarea leciei:

Momentele Durat Comp. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/mijloace Evaluare


leciei Organizarea
clasei
1. Organizez grupele de lucru. Verific Numesc absenii. Conversaia; Numrul de
Moment 3 funcionarea tehnicii IT. Se pregtesc pentru Catalogul, abseni.
Organizatoric Verific curenia clasei,solicit absenii lecie. Mapele de
realizez motivarea elevilor. lucru

2. Reactualizarea 5 Ce este C.V.-ul? Ce informaii cuprinde? Rspund. Conversaia Aprecieri


cunotinelor De ce trebuie actualizat periodic? verbale

3. Propun elevilor s mimeze cteva Identific meseriile Conversaia Aprecieri


Captarea ateniei 2 meserii i ceilali s le recunoasc: Jocul de rol verbale
dactilograf, zugrav.

4. Enunarea titlului leciei: Noteaz titlul pe caiete.


Anunarea temei Meserii uzate moral i meserii Caiete observarea
lectiei i a 2 actuale i a competenelor urmrite. Recepioneaz mesajul. Tabl sistematic
competenelor La sfritul orei vei cunoate cteva
meserii actuale care s v ajute s v
orientai profesional n urmtorii ani

5.Dirijarea 28 C1 Propun spre vizionare o Elevii urmresc Explicaia Observarea


nvrii prezentare Power Point pe tema prezentarea i identific Conversaia euristic sistematic
meseriilor practicate n Romnia . noiuni i cunotine videoproiector Chestionare
Dup prezentare iniiez o discuie pe legate de drepturile Activitate frontal oral
tema evoluiei meseriilor i solicit omului.
elevilor s enumere principalele domenii Rspund la ntrebri i
de activitate. cer unele explicaii.
Pe baza prezentrii date i a
C3 materialului suport oferit, prezint
fiecrei grupe cte o fi de lucru i cer
rezolvarea ei. Fiecare grup va selecta Citesc cerinele Explicaia
din fi meseriile care sunt actuale/care fiei de lucru i rezolv la Conversaia euristic Formativ
nu se regsesc la bursa locurilor de nivelul grupului. videoproiector pe
munc, corespunztor cerinei. Trec rspunsurile laptop baza
Pe baza fiei de lucru rog liderii gsite n fia de lucru Activitate frontal gradului de
grupurilor s treac rspunsurile gsite pe tabl i completeaz implicare n
pe tabl, realizndu-se astfel un ciorchine ciorchinele la tabl. rezolvarea
pe tema meseriilor. i noteaz n caiet. Vezi anexa 1. sarcinilor de
Explic sarcina de lucru: Explicaia lucru i a
C2 Ierahizai urmtoarele meserii n funcie Citesc sarcina de Conversaia euristic calitii
de nivelul studiilor necesare pentru a pe fia de lucru, Ciorchinele rspunsurilor
putea profesa anumite meserii. Expunei colaboreaz cu colegii de
concluziile. grup pentru rezolvarea Activitate pe grupe Formativ
Supraveghez realizarea sarcinii i sarcinii,explic opiunile Fie de lucru pe
corectez greelile constatate. fcute, autoevalueaz Tabl baza
Expun noua sarcin de lucru: La rezultatele muncii lor. Foi de flip-chart modului de
C4 nivelul grupei alegei o meserie actual i Markere colaborare
precizai domeniul de activitate, Vezi anexa 2. ntre elevi i
aptitudinile de care este nevoie pentru a o Rspund oral apoi la a
profesa cu succes, motivai alegerea ntrebrile profesorului. corectitudinii
fcut. rezolvrii
sarcinii.
6 .Asigurarea 8 C4 Desenai un simbol al profesiei pe care Rezolv sarcina, rspund. Turul galeriei Aprecieri
feed-backului vrei s o urmai i precizai 2 caliti orale
necesare pentru a o practica cu succes.

7. Aprecieri 2 Se fac aprecieri despre aportul elevilor la Ascult Conversaia Aprecieri


finale desfurarea activitii. generale i
particulare
ANEXA 1 FIA 1

GRUPA 1

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

croitor, agent paz, mediator, copywriter

GRUPA 2

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

tmplar, contabil, farmacist, designer

GRUPA 3

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

fierar, cercettor, inginer, blnar

GRUPA 4

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

consultant financiar, mecanic, plrier, economist

GRUPA 5

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

ceasornicar, specialist n iluminat, opincar, stilist

GRUPA 6

Grupai meseriile urmtoare dup criteriul meserii actuale/ meserii uzate moral:

cizmar, consilier sportiv, ambulanier, mecanic


ANEXA 2
FIA 2
Ierahizai pe o piramid urmtoarele meserii n Ierahizai pe o piramid urmtoarele meserii n
funcie de nivelul studiilor necesare pentru a putea funcie de nivelul studiilor necesare pentru a putea
profesa anumite meserii: profesa anumite meserii:
tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat, tehnician silvic, muncitor necalificat, avocat,
coar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog, coar, frizer, zidar, asistent medical, sociolog.
programator, vopsitor. programator, vopsitor.
FIA 3
Alegei o meserie actual i precizai:
- domeniul de activitate:..................
- motivaia alegerii: nevoia de ......................
- aptitudini necesare pentru a o profesa:
-
-
-

S-ar putea să vă placă și