Proiect de Lecție, Fungi Și Licheni V
Proiect de Lecție, Fungi Și Licheni V
Proiect de Lecție, Fungi Și Licheni V
I. ALGORITM INTRODUCTIV
1. . Unitatea de învătământ:
2. Cadru didactic: :
3. . Clasa. a V-a
4. Data.
5. . Unitatea de învatare: Grupe de viețuitoare
6. . Lecţia.: Regnul Fungi și Licheni
7. Tipul lecţiei: Lecţie de transmitere şi însuşire a noilor cunoştinţe
8. Locul de desfăşurare: sala de clasă.
9. Competenţe generale:
1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Rezolvarea unor situatii problema din lumea vie pe baza gandirii logice si a
creativitatii.
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei.
5. Transferarea şi integrarea cunoştinţelor şi metodelor de lucru specifice biologiei în
contexte noi.
10. . Competenţe specifice:
C.sp.1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de
organe ale diferitelor vietuitoare.
C.sp.2.1 Colaborarea in echipa pentru indeplinirea sarcinilor de explorare a sistemelor
vii.
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.3.2 Elaborarea şi aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare
şi rezolvare a unor situaţii problemă.
C.sp.4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specific biologiei în diferite situaţii de
comunicare.
11. . Obiectivele operaţionale la sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili :
Cognitive: O 1 Sa inteleaga noțiunea de regn.
O 2 Sa enumere câțiva reprezentanți ai ciupercilor.
O 3 Sa identifice importanța regnului fungi în natură.
Formative: O 4 Să observe diferențele dintre ciupercile microscopice și macroscopice.
O 5 Să deduca prin exemple diferitea activități benefice pentru natură,
datorate ciupercilor.
12. . Evaluarea : Formativă
13. Obiectivele evaluării:
Cognitive: E1: Să opereze cu noţiunile învăţate
Formative: E2: Sa deducă rolul clasificării lumii vii în regnuri.
14. Valori şi atitudini vizate:
Interes pentru realizările şi descoperirile din domeniul ştiintelor.
Dezvoltarea curiozităţii pentru orice formă de viaţă.
Cultivarea receptivităţii pentru aplicarea cunoştinţelor de biologie în viaţa
cotidiană
1
15. Strategia: euristică – învăţarea prin descoperire
2
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Lichenii
- reprezintă de fapt o simbioză între o ciupercă și o algă
- ciuperca asigură necesarul de apă, iar alga face fotosinteză
- cele 2 organisme care formează lichenul nu ar putea trăi separat