Gimnosperme

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECIE

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Biologie
SUBIECTUL:ncrengtura Gimnosperme
TIPUL LECIEI: mixt
SCOPUL LECIEI: Cunoaterea i caracterizarea speciilor reprezentative de
conifere i evidenierea caracterelor de superioritate fa de ferigi.

COMPETENE SPECIFICE:
-Stabilirea relaiilor ntre factorii de mediu i plante;
- utilizarea metodelor i mijloacelor adecvate explorrii lumii vegetale;
- reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
- utilizezarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare;

COMPETENE
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:

O1- s defineasc conceptul de gimnosperme;


O2-s enumere speciile de conifere cunoscute;
O3-s evidentieze caracterele comune coniferelor;
O4-s compare bradul, molidul si pinul, ca morfologie i alctuire;
O5-s observe alctuirea conului i s explice nmulirea coniferelor;
O6-s descrie importana gimnospermelor;
FORMA DE ORGANIZARE A LUCRULUI CU ELEVII: frontal, individual;

STRATEGIA DIDACTIC
METODEE I PROCEDEE: observaia spontan i dirijat, conversaia euristic, demonstraia, exerciiul,
explicaia, nvarea prin descoperire;
MATERIALE DIDACTICE: fie de lucru, manualul de biologie, plane, atlase botanice, material natural (crengi de
brad, molid, pin; ierbar);
FORMA DE ORGANIZARE A LUCRULUI CU ELEVII: frontal, individual;
Proiect didactic
la biologie clasa a VIII -a

SUBIECTUL: GIMNOSPERME

PROFESOR :ROCA ALEXANDRA

GIMNAZIUL: ,,V. BADIU,,MGURELE


Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

1. Moment Pregtete materialul didactic. i pregtesc crtile i -conversa


organizatoric Noteaz n catalog elevii abseni i caietele. ia; -frontal;
verific dac sunt condiii optime pentru
desfsurarea leciei.
2. Captarea Solicit elevii s gseasc rspunsul la Gsesc rspunsul la -observaia
ateniei urmtoarele ghicitori: ghicitori. -conversa -frontal;
1) Sus pe coama munilor, ia;
Munilor, crunilor, -explicaia;
St voinicul cel epos bradul.
Venic verde i frumos.

2) E rspndit n pduri
La umbra copacilor
i de-a lungul apelor. feriga.
De-o aezi lng o floare
Un farmec distins ea are.
3. Reactualizarea Solicit elevilor s rspund unui set de Eleviii rspund la ntrebri:
cunotinelor ntrebri care sistematizeaz cunotinele
acumulate despre plantele superioare: -conversa -plane;
Care sunt principalele grupe de plante ferigile, gimnospermele ia; -frontal;
superioare? i angiospermele; -observa -individual;
Ce nseamn corm?Dar cormofit?(dati Cormul este format din ia spontan
exemple) organe vegetative: rdcina, i dirijat;
tulpina, frunzele, cu esuturi
conductoare lemnoase i
liberiene. Cormofitele sunt
plante al cror corp se numete
corm: ferigile, gimnospermele,
angiospermele.
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

Ce sunt ferigile? plante superioare-


primele cormofite care au
rdcin, tulpin i frunze.
Care este mediul de via a ferigilor? n locuri umbroase, -conversa
de-a lungul apelor de munte. ia;
Din ce este alctuit o ferig? rdcini adventive, -explicaia;
rizom, frunze compuse, mari
lobate ce prezint sori, n care -frontal;
sunt grupai sporangi cu -idividual;
spori.
Cum se realizeaz hrnirea i Hrnirea este autotrof,
nmulirea la ferigi? prin fotosintez. nmulirea
este asexuat, prin spori
i sexuat prin celula-
ou(descrierea ciclului de
via).
Dati exemple de alte ferigi. coada-calului, pedicua,
struiorul.
De ce sunt importante ferigile? deoarece unele dintre
ele sunt plante medicinale -de
ex. din rizom se obine un
medicament mpotriva
viermilor intestinali
(vermifug);au rol ornamental,
au dat natere zcmintelor de
crbuni.
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

4. Prezentarea Pornind de la clasificarea plantelor Noteaz n caiete. -tabla;


coninutului superioare anun titlul lectiei: -conversa -frontal; -manualul de
Gimnosperme. ia; biologie;
Noteaz titlul i data la tabl.
5. Dirijarea leciei Explic noiunea de gimnosperme-
conifere .
Gimnospermele sunt plante superioare Sunt ateni la explicaii.
cu flori, a cror smn este dezvelit (de -conversa -plane;
la gr. gymnos gola, descoperit i sperma ia; -manualul de
smn). Dintre gimnosperme, cele mai -observa biologie;
frecvente sunt coniferele, numite astfel ia spontan -material
pentru c florile lor sunt n form de con. i dirijat; -frontal; natural;
Sunt plante lemnoase, reprezentanii lor -explicaia; -individual; -atlas botanic;
actuali sunt arbori i arbuti,care formeaz -exerciiul;
pdurile de conifere. Cele mai multe pot
suporta cldura excesiv, seceta, dar i
temperaturile sczute.
Gimnospermele sunt rspndite n
zonele reci ale globului, formnd pduri, i
n regiunile nalte, de deal i de munte.
(molidul(ntre 1200-1800m),formnd
molidiuri). Grupa coniferelor include:
molidul, bradul, pinul, zada, tisa, tuia,
jneapnul etc.
Cu ajutorul unei plane ce reprezint un Identific organele
molid, cere elevilor s descrie prile vegetative ale molidului i
componente ale acestuia. descriu caracteristicile
acestora;
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

Coniferele se fixeaz n pmnt prin


rdcini rmuroase, ntinse orizontal,
deoarece srtatul de sol este subire. La
majoritatea coniferelor, rdcinile se -conversa -plane;
asociaz cu filamente de ciuperci (formnd ia; -manualul de
micorize). Acestea mresc capacitatea -observa biologie;
arborilor de a absorbi apa cu srurile ia spontan -material
minerale din sol. Tulpinile arborilor de i dirijat; -frontal; natural;
conifere sunt drepte i nalte de 30-40m(la -explicaia; -individual; -atlas botanic;
brad, molid, pin), iar jneapnul, care e un -exerciiul;
arbust, are tulpin trtoare.
n tulpin, n scoar i n frunze
coniferele prezint nite canale pline cu
rin. Aceste canale se deschid n exterior,
astfel c rina astup rnile aparute i
protejaz copacul de frig i duntori.
Frunzele coniferelor(numite popular
cetin)sunt aciculare(n form de ac)i sunt
dispuse de jur mprejurul ramurilor.Au o
singur nervur, iar epiderma este
acoperit cu cear,transpiraia fiind foarte
redus,permind astfel adaptarea la
condiii de clim rece.Frunzele rmn verzi
pe timpul iernii.
Pe parcursul leciei se va completa Completeaz schema
schema leciei la tabl. ( ANEXA 1). leciei.
mparte elevilor conuri de molid i cere Identific conul ca fiind
s identifice care organ al plantei ar floarea.
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

putea fi. Realizeaz desenul n caiete,


Subliniaz prezena florii caracter care observ i identific
dovedete superioritatea lor fa de ferigi. modalitatea de nmulire i
Descrie cu ajutorul planelor structura structurile care rezult n urma -conversa -plane;
conurilor brbteti i femeieti. ntocmete acestui proces. ia; -manualul de
un desen al lor, pe care reprezint i modul -observa biologie;
de nmulire i structurile care rezult. ia spontan -material
(Anexa 1). i dirijat; -frontal; natural;
-explicaia; -individual; -atlas botanic;
-exerciiul;

a-conurile mascule(stanga), conurile


femele(dreapta)
b-conuri femele tinere(roii-purpurii,
ndreptate n sus)
c-conuri femele mature(brune, ndreptate n
jos
Etapele leciei Activitatea propuntoarei Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

Spre deosebire de ferigi, nu este


necesar apa pentru a se realiza
fecundaia, ntruct grunciorii de polen
sunt transferai de vnt, iar spermaia este
condus pn la oosfer prin tubul polinic.
De asemenea, gametofitul , format n
interiorul ovulului, va fi n acest mod mai -plane;
bine protejat pe parcursul dezvoltrii lui, -frontal; -manualul de
ca i zigotul n formare. -individual; biologie;
Florile gimnospermelor sunt -conversa -material
unisexuate, dispuse mai adesea monoic ia; natural;
(mascule i femele pe acelai exemplar), -observa -atlas botanic;
mai rar dioic, ca la tis, ienupr etc., cnd ia spontan
florile mascule se formeaz pe unii indivizi, i dirijat;
iar cele femele pe alii. -explicaia;
Cu ajutorul manualului, a atlasului Identic unele specii de -exerciiul;
botanic i al materialului biologic viu se conifere i caracteristicile
enumera ali reprezentani i caracteristicile acestora.
lor specifice.
-Care credei c este importana Lemnul este folosit pentru
coniferelor? mobil, construcii.
Lemnul gimnospermelor este folosit ca
materie prim n construcii, la fabricarea
chibritelor, mobilei, instrumentelor
musicale.Din conifere se obin diverse
materiale i substane chimice:viscoz,
spirt, celuloz.
Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode i Forma de Mijloace de
procedee organizare nvmnt

Din scoar se extrage tanin, folosit n


tbcrie, din rin-
terebentin.Gimnospermele sunt folosite i
ca plante decorative.
Dintre toate coniferele, cel mai rezistent
la coniii nefavorabile de sol i de clim
este pinul. El se fixeaz puternic de sol prin -frontal;
rdcini lungi, care ptrund la adncimi -individual;
considerabile. -conversa
Cetina coniferilor poate fi utilizat pentru ia;
bi i inhalaii n tratarea rcelilor. Poi s -observa
faci o rezerv de cetin din pomul de ia spontan
Crciun, dup ce l-ai folosit. i dirijat;
Pdurile de conifere produc o cantitate -explicaia;
mare de oxigen i secret substane care -exerciiul;
distrug bacteriile patogene. De aceea este
bine ca sanatoriile i casele de odihn s
fie construite n preajma pdurilor de
conifere.
Completeaz schema leciei.

6. Obinerea Propune elevilor spre rezolvare Rspund solicitrilor -conversaia -frontal; -manualulde
performanei exerciiile din manualul de biologie Rezolv exerciiile. -explicaia -individual; biologie;
-exerciiul;
7. Evaluarea Evaluarea se va realiza printr-o fi de Rezolv sarcinile de lucru -conversaia -individual; -fia de lucru;
evaluare (Vezi Anexa 2) . -explicaia
Face aprecieri individuale i globale -exerciiul;
asupra modului de desfurare a leciei.
ANEXA 1
SCHIA LECIEI

GIMNOSPERME

Gimnospermele sunt plante superioare cu flori, a cror smn este dezvelit (de la gr.
gymnos gola, descoperit i sperma smn).

Raspandirea: formeaza paduri in zona de munte


Alcatuire:
Radacina ramuroas sau lemnoas;
Tulpina coran i trunchi drept ce conine rina RINOASE
coroana conica
Frunza - forma de ace ceruite cu o singur nervur;
- ramn verzi pe timpul iernii

Floarea =CONURI CONIFERE

Brbteti Femeieti
FLOARE INFLORESCENTA

polenizare
vnt

Ovul
Gruncior de
polen Fecundaie

Smna liber (nenvelit n fruct)


nmulirea: -celule sexuate brbteti i femeieti care se gsesc n gruncioarele de polen i n
ovule.
NU AU FRUCT
Ali reprezentani:-brad
-tuia
-jneapan arbust
-zada protejata de lege
-Sequoia gigantea (145m)
Importana:
o Aer curat aurul verde
o Lemnul n industrie
o Plante ornamentale
o Plante medicinale
ANEXA 2 DATA
NUME...
FI DE EVALUARE PRENUME
CLASA..

1. Grupele de plante superioare sunt: a).


b)
c).
2. Gimnospermele sunt plante care au . i seminele . n
fructe.
3. Frunzele gimnospermelor au forma de.., au o singur
nervur,epiderma este acoperit cu .. i rmn verzi iarna excepie
fcnd .
4. nmulirea se realizeaz prin i .., care
se gsesc n gruncioarele de polen i respectiv, n ovule.
5. Dintre plantele enumerate mai jos, subliniaz-le pe acelea care
nu aparin gimnospermelor: pinul, mrul, molidul, zada, cpunul,
stejarul,prunul.
6. Importana coniferelor:

S-ar putea să vă placă și