Cls 9 A Chemarea Omul Sprea Asemanarea Cu Dzeu

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a IX- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Național Mihai Eminescu Satu Mare
DISCIPLINA: RELIGIE
LECTIA: CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMĂNAREA CU DUMNEZEU
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROPUNĂTOR: profesor Pop Radu Ioan
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să prezinte căderea în păcat a omului
2. Să identifice modele de comportament creştin în exemplele biblice
3. Să cunoască treptele desăvârşirii creştine
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea, metoda S.V.I.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Imagini
3. Video proiector
4. Biblia
5. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Modalităţi
Momentele Metode şi Forme de Resurse
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor de
instruirii (timp) procedee organizare materiale
evaluare
Moment - Profesorul rosteşte cu elevii rugăciunea Rostesc rugăciunea Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
organizatoric Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului Elevii spun absenţii şi se
(2 min) clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie.
- Elevii notează în caiet titlul Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează lecţiei, ascultă şi devin atenţi cretă
(1 min) obiectivele urmărite la competenţele specifice
urmărite.
Evaluare
Reactualizarea Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din Elevii răspund la întrebări Conversaţia Frontal Manual orală
cunoştinţelor lectia aneterioarea despre monarhism și ce înteleg ei prin expunându-şi punctele de euristică
asimilate anterior aceasta slujire. vedere
(7 min)

O1 Povestirea unei pilde. Elevii răspund cu ajutorul Evaluare


O2 Notează titlul lecţiei pe tablă. profesorului, dacă va fi nece- Conversaţia orală
O3 Prezintă elevilor crearea omului de către Dumnezeu după sar. Expunerea Frontal Manual
chipul şi asemănarea Lui. Elevii raspund eventualelor Modelarea Biblia
Dirijarea învăţării. O4 Explică elevilor ce înseamnă căderea în păcat. întrebări. Notează în caiete.
Prezintă elevilor treptele desăvârşirii creştine,
explicandu-le pe fiecare în parte.
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi Elevii răspund. Pun întrebări. Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele Feed-back- Biblia scrisă
neînţelegeri. ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare. Sunt atenţi la cerinţe -
Rosteşte rugăciunea. Rostesc rugăciunea
Schiţa tablei
CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMĂNAREA CU DUMNEZEU
Căderea în păcat a determinat o schimbare profundă a relaţiei omului cu
Dumnezeu, cu natura şi cu el însuşi.
1. Prin căderea în păcat, chipul dumnezeiesc în om slăbeşte dar nu
dispare de tot.
2. O dată cu omul întreaga creație a decăzut din comuniunea cu
Dumnezeu.
3. Slăbirea comunicării cu Dumnezeu prin păcat strămoşesc a
determinat nevoia unui efort sporit pentru împlinirea legii lui
Dumnezeu şi înclinarea spre păcat.
Sfinţirea omului este realizată prin botez.
Desăvârşirea este starea de sfinţenie la care poate ajunge creştinul
prin purificare, iluminare şi unire cu Dumnezeu. Treptele desăvârşirii
sunt:
1. Credinţa primită de om la botez trebuie întărită pe parcursul vieţii
prin efort personal şi voinţă proprie.
2. Frica de Dumnezeu – îl ajută pe om să conştientizeze importanţa
mântuirii.
3. Pocăinţa – presupune conştientizarea păcatului, regretul pentru
faptele rele
4. Înfrânarea – păcatele repetate devin patimi, după eleiberarea din
păcat prin spovedanie omul trebuie să îşi înfrâneze faptele rele.
5. Răbdarea
6. Nădejdea
7. Nepătimirea – starea la care ajunge omul după ce parcurge
celelalte trept ale desăvârşirii.
Metoda „Ştiu/vreau să ştiu/am învăţat” – S.V.I.

Metoda se concretizează în realizarea unui tabel cu trei rubrici şi


împărţirea elevilor în trei grupe.
Rubricile tabelului:
ŞTIU VREAU SĂ ŞTIU AM ÎNVĂŢAT

În rubrica „ştiu” elevii notează ceea ce consideră cunoscut deja, în


legătură cu tema/subiectul dat;
În rubrica „vreau să ştiu” elevii vor nota ideile despre care au dubii şi
ceea ce ar dori să ştie în plus în legătură cu tema respectivă; să cunoască
elementele necunoscute;
În rubrica „am învăţat” se notează ideile asimilate.
Trebuie să se discute cu elevii, se pot folosi materiale complementare, se
clarifică necunoscutele sau problemele înţelese greşit. Se poate utiliza
lucrul în echipă pentru obţinerea de noi informaţii. După ce elevii
termină lucrul se discută despre elementele noi
pe care le-au dobândit. Totodată trebuie cerut elevilor să compare: ce
ştiau iniţial, cu ce au învăţat; ce doreau să înveţe, cu ce au învăţat.
Trebuie decis în final dacă mai sunt probleme care ar trebui clarificate şi
dacă sunt, trebuie lămurite.
Poate fi aplicată la o lecţie de predare-învăţare sau de recapitulare, chiar
şi de evaluare.

S-ar putea să vă placă și