Structura Internă A Pământului - V.Nicu

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: V-a
Subiectul: „Structura internă a Pământului şi compoziţia scoarţei terestre”
Tipul lecţiei: mixtă
Timp rezervat: 45 minute
Profesor: Nicu Victoria

Subcompetenţe:
S1 – Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;
S2 – Selectarea şi structurarea informaţiilor din internet, din surse de literatură despre învelişurile interne ale Terrei;
Obiective operaţionale: La finele lecţiei elevul va fi capabil :
O1 – să identifice straturile interne a Pământului în baza globului geografic din plastilină;
O2 – Să explice esenţa noţiunilor geografice: litosferă, scoarţa terestră, minerale şi roci studiind un fragment din text;
O3 – Să descrie învelişurile interne ale Terrei în baza informaţiei din manual;.
O4 – Să completeze schema ”Clasificarea rocilor” cu informaţia necesară;
O5 – Să caracterizeze o rocă/mineral, folosind informaţia din revista ”Comorile Pământului”.
 Obiective afective:
- formarea si exprimarea părerilor personale;
- formarea convingerilor si sentimentelor morale.

Strategii didactice:
 Metode şi procedee, tehnici: conversaţie euristică, explicaţia, lucrul cu atlasul, lucrul cu manualul, descrierea, jocul didactic ” Lanţul noţiunilor”,
brainstormingul, explozia stelară.
 Mijloace de instruire: manualul, TIC, atlasul, reviste, fişe, PPT, harta politică a lumii.
 Forme de activitate: individuală, frontală, în perechi.

Referinţe bibliografice:
1. Nicolae Râmbu, Petru Prunici, Zinaida Calanda. Geografie. Manual pentru Cl. a V-a. Lumina, Chişinău 2015;
2. Curriculum pentru disciplina Geografie. Treapta învăţământ gimnazial. Clasele V-IX. Chişinău, 2010;
3. Ghid de implimentare a curriculumului modernizat la geografie pentru treapta gimnazială. Chişinău, 2011;
4. Nicolae Ilinca. Didactica Geografiei. Corint, Bucureşti, 2002;
5. Revista ” Comorile Pământului”. Editura Deagostini.
Designul lecţiei

Etapele Ob Ti Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Evaluare


lecţiei . mp procedee
Evocarea 2 Salut elevii printr-un joc” Lanţul noţiunilor geografice” . Pregătesc necesarul lecţiei. Conversaţie Orală
Elevii se salută în lanţ numind câte o
Exemplu: Salut Terra- salut Miercur- salut mişcarea de noţiune geografică: Joc didactic
rotaţie a pământului... Salut: ” Lanţul
Pământ, galaxie, geografie, hartă, glob noţiunilor”
geografic, ecuator, meridian, fus orar,
tropic, cerc polar, mişcare de rotaţie,
mişcare de revoluţie, paralelă, plan,
atlas geografic, Scara numerica,
Univers, Soarele,

7 Povestesc elevilor despre învelişurile Terrei: Elevii descoperă tema lecţiei rezolvând
Atmosferă, Hidrosferă, Litosferă şi Biosferă. rebusul propus.!„ Structura internă a Rebus
Pământului”.
Propun elevilor să descopere tema nouă prin rezolvarea Elevii răspund:
rebusului. Anexa1.  Se extrage petrol, carbune;
 Din interior es la suprafaţă Chestionar
Iniţiez elevii să răspundă ce cunosc despre interiorul vulcanii; Brainstormi e orală
Pământului.  În interiorul Pământului se produc ngul
cutremure .

O1 Atenţionez elevii asupra globului mare geografic plin cu Elevii extrag câte un glob din plastilină
surprize ( globuri geografice mici din plastilină). şi taie cu cuţitul pentru plastilină.
Propun fiecărui elev : Glob din
 să extragă câte o surpriză ( glob din plastilină) şi să Observă că în interior sunt diferenţiate 3 plastilină
taie o felie din acest glob ; straturi.
 să expună ce au observat.

Realizarea 25 Anunţ elevii ce vom realiza în cadrul lecţie. Ascultă atent . PPT
sensului
Comunic elevilor informaţia cu privire la metodele de
studiere a structurii interne a Terrei de către om: Înregistreză în caiet
1. Sonde şi foraje;
2. Metoda seismică
O2
Repartizez elevilor sarcina de a descrie un înveliş intern Elevii studiază textul din manual şi Analiza
al Pământului: informaţia din atlas, înregistrează
Nucleul - 1 elevi informaţia în caiet.
Mantaua- 7 elevi Nucleul- se află între 2900 şi 6370 km. Lucrul cu
Scoarţa terestră- 10 elevi Se deosebeşte: manualul
La fiecare elev pe cap le pun câte o bonetă: nucleul intern –solid, forma sferică
La nucleu- bonetă roşie; extern- lichid. To ajunge la 5000o Lucrul cu Orală
La manta- bonete galbene; Mantaua- 80% din volumul atlasul
La scoarţa terestră- bonete cafenii. Pământului. Partea inferioară- solidă,
O3 partea superioară- formată din substanţă
Cer elevilor să prezinte informaţia studiată în faţa clasei. topită- magmă. Temperatura- 1000o.
Primul elev-nucleul, în mijloc, cei 7 elevi formând Aici au loc procese ce determină
(mantaua) două cercuri în jurul primului elev( nucleul) şi mişlcările scoarţei terestre,formarea
cei 10 formând ultimul cerc- scoarţa terestră. vulcanilor şi cutremurelor de pământ.
Scoarţa terestră- învelişul extern, solid
al Pământului. Se deosebeşte:
Scoarţa terestră continentală- 30-80 km;
Distribui fiecărui elev spre completare fişa „Clasificarea Scoarţa terstră oceanică- 5-10 km.
rocilor” (Anexa2) Temperatura creşte odată cu adâncimea,
O4 la fiecare 33m cu 1°.
Scoarţa terestră şi partea superioară a
mantalei formează Litosfera. Lucru în
perechi
Repartizez la fiecare doi elevi câte o rocă. Elevii formeză straturile internă a
Studiind revista ” Comorile Pământului” , cer să indice pământului. Scris
cîteva curiozităţi despre roca primită. Elevii completează fişa cu informaţia harta
necesară. Caracterizează roca.
politică a
Prezint câteva curiozotăţi despre aur. lumii
O5
Reflecţia 7 Completează fişa.
Propun fiecărui elev câte o fişă în care trebuie să Fişa
recunoască şi să indice stratul intern al pământului. ”Structura
Formulează întrebări. Răspund la internă a
Explozia de steluţe. Ofer fiecărui elev câte o steluţă. întrebări. Pământului”
Propun să formuleze o întrebare la temă. Cine formează primul strat intern al
Pământului? Nucleul Explozia
Ce reprezintă magma? Partea superioară stelară
a mantalei.
Când elementele chimice s-au grupat în
mai multe învelişuri?
Cu milioane de ani în urmă.
Unde au loc procesele ce determină
mişcările scoarţei terestre?
În mantaua.
De ce temperatura în scoarţa terestră
creşte odată cu adâncimea?
Extensia 4 Întreb elevii despre ceea ce am realizat la lecţie. • Am identificat straturile interne a Explicația
Voi efectua completările necesare, aprecierea şi notarea Pământului ;
elevilor activi. • Explicat esenţa noţiunilor
Explic tema pentru acasă: exerciţiul 5 şi 6, pagina 34 geografice: litosferă,
scoarţa terestră, minerale şi roci
• Descris învelişurile interne ale
Terrei
• Completat schema ”Clasificarea
rocilor”
Ascultă explicaţiile. Prezintă agenda
Notarea temei în caiete şi agende

Anexa 1 Rebus: „Structura internă a Pământului”


G=CT E =A E=Ă , ,

Anexa 2 : Clasificarea rocilor


Roci

Mineralele –
Exemple:
Ministerul Educației, Culturii și Cercetării al Republicii Moldova
Direcția Educație Sîngerei
Gimnaziul Mărinești

Proiect didactic
la geografie

Profesor: Nicu Victoria

2017

S-ar putea să vă placă și