24.03 L. 5-A Țepordei Eugeniu

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

ELABORAT: studentul Țepordei Eugeniu, grupa BM-31


DATA: 24.03.2021, lecția a 5-a
DISCIPLINA: BIOLOGIE
CLASA: a XII-a
SUBIECTUL : Organizarea materiei vii la nivel de individ
TIPUL LECŢIEI: Lecție de însușire de noi cunoștințe
COMPETENȚE :
 Elevul va fi capabil să definească noțiune de habitat.
 Elevul va fi capabil să enumere factorii de mediu care influențează individul.
 Elevul va fi capabil să explice ce reprezintă forma vitală a organismului.
 Elevul va fi capabil să clasifice plantele după localizarea mugurilor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 Însușirea termenului de habitat, formă vitală.
O2 Enumerarea și exemplificarea factorilor de mediu ce influențează organismul.
O3 Clasificarea plantelor după forma vitală.
O4 Consolidarea cunoștințelor prin rezolvarea exercițiilor ( Ex. 1, 8, 5. p.125)
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, învăţarea prin exemplificare;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, TIC.
Desfășurarea lecției
NR. ETAPELE OB. CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE
CRT LECŢIEI OP. ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment •face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea conversaţia


organizatoric lecţiei
•pregăteşte materialele necesare pentru
începerea activitaţii
2. Evocarea Adresarea întrebarilor referitor la Elevii răspund la întrebările propuse Interogarea
informația studiata la lecția precedentă:
de profesor.
Ce tema am studiat data trecută?; Care
sunt caracteristicile materiei vii?;
Enumerarea câtevai caracteristici a
materiei vii!.
3. Captarea atenţiei Monolog scurt cu durata de 2-3 minute •Elevii ascultă și meditează. monologare
pe tema Influența factorilor de mediu
asupra dezvoltării organizmelor.
4. Anunţarea temei •prezintă obiectivele lecţiei •urmăresc obiectivele prezentate conversaţia
şi a obiectivelor
•notează titlul lecţiei pe tablă •notează titlul lecţiei în caiete explicaţia
5. Realizarea O1 •cercetăm informația din carte (p124), •meditează, adresează intrebari, conversaţia
obiectivelor rog elevii sa formuleze noțiunea de raspund la întrebarile puse de
explicaţia
habitat. profesor, notează în caiete
cercetare
Conversaţia,
O2 •vizualizarea imaginilor din carte și •Notează în caiete, raspund la întrebăr, învăţarea prin
prezentare; aduc exemple, adresează întrebări. exemplificare,
Propun elevilor să numească factoii de Adresare de
mediu. întrebări.

•cu ajutorul manualului examinăm


•Examinarea informației din carte, informsția. Conversație
O3 exemplificarea grupelor.
•elevii aduc exemple din viața meditare
cotidiană.

6. Reflexia  Discutăm despre importanța •reflexii și raspunderea la întrebarile conversatie


factorilor de mediu și a relațiilor propuse de profesor
intra, inter specifice în
dezvoltarea oragnismelor.
7. Aprecierea •apreciază verbal activitatea levilor, în conversaţia
activităţii elevilor special celora care au avut o
contribuţie deosebita la lecţie

S-ar putea să vă placă și