9 Biodiversitatea Ecosistemului Subteran.

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic la Biologie

Clasa: a IX-a Data: ____________

Profesor : Caisin Liuba

Subiectul: BIODIVERSITATEA ECOSISTEMULUI SUBTERAN.


Tipul lecției: De asimilare a cunoștințelor.

Resurse: 45min.

Subcompetența: Diferențierea biodiversităii în diferite tipuri de ecosisteme: terestru, acvatic, subteran.

Obiective operaționale: Oo1 – să recunoască organismele ce populează mediul subteran;

Oo2 – să descrie, în baza algoritmului propus, ecosistemul subteran;

Oo3 – să compare biodiversitatea unei peșteri cu biodiversitatea altor ecosisteme;

O4 – să enumere factorii care influiențează asupra numărului de verigi dintr-un lanț trofic din ecosistemul
subteran.

Strategii didactice: activități frontale, în grup, în perechi, individuale, diferențiate.

Tehnologii didactice: Careul ;Lectura intensivă; Observarea; Exercițiul; Tabelul;; Jocul de rol; Diagrama Venn

Bibliografie: Curriculum la disciplină; Ghidul de implimentare și Ghidul profesorului la Biologie ; Manualul cl. a
IX-a la Biologie;

Materiale: video ”Pestera Emil Racovita” ( min 11-14) You Tube; postere, cretă color; plic, lipici, markere.

Demers didactic explicit:

Etapele lecției Obiec Timp Activitatea de predare—învățare Strategii și Activități de


- min. tehnologii evaluare
tive didactice
op.
Evocare Salutul. Prezența elevilor la lecție.
Pregătirea celor necesare la lecție.
Verificarea temei de acasă: Analiza Frontală.
10 piramidei trofice a unui ecosistem local (la
alegere).
Descifrînd careul, veți descoperi denumirea Careul.
ecosistemului subteran.
p i r a m i d ă
i e r b i v o r e
s t e p a
t a i g a
c e r b u l
a e r u l
a n t r o p i c
1. Nivelurile trofice pot fi reprezentate
schematic sub formă de ....
1. Consumatorii primari se mai numesc și ....
1. Ecosistem : ..... Bugeacului.
1. Pădure de conifere din regiunile nordice
sau ....
1. Reprezentant ierbivor al pădurii de
foioase.
1. Factor abiotic.
1. Factor cu impact negativ asupra mediului.
Enunțare 1 Se va nota subiectul lecției. Se enunță
obiectivele lecției.
Realizare Prin intermediul : citind al treilea capitol
dela tema studiată, răspundeți la Lectura intensivă.
7 întrebările: Observarea .
Oo1 1. Ce niveltrofic lipsește în biocenoza Elevii găsesc
peșterii? răspunsurile
1. Care este unica sursă de nutriție în manual.
pentru consumatorii acestui
ecosistem?
1. Ce specii populează peșterile?
--Descrieți ecosistemul subteran după
algoritmul:
Feed-back Oo2 : Tabelul . Elevii
Ecosistemul completează
5 Factorii Solul Lucru în perechi tabelul cu
abiotici: informația
Temperatura din manual.
:
Umiditatea:
Lumina:
Apa:
Biocenoza Producători:
Consumatori
Reducători:

Reflecție: Oo3 10 Prin intermediul ”Află mai mult”, p.25 Materiale Elevii își
În continuare vă propun să vizionați un audiovizuale. expun opinia
asupra celor
fragment de video ”Pestera Emil Racovita” vizionate.
( min 11-14) You Tube, pentrua completa o
diagramă.
A – ecosist. acvatic; Diagrama Venn Elevii
completează
B –ecosist. de peșteră;
diagrama.
C – ecosist. de pădure. Lucru în grup

Ex. 2 p. 25 Exercițiul.
Oo4
Evaluare 7
Relatați tot ce ați învățat în cadrul Joc de rol
lecției prin jocul de rol: Lucru diferențiat Evaluare
”Eu sînt (un reprezentant al frontală
biocenozei peșterii).........”

Aprecierea 2 Elevii sînt apreciați și lăudați.


Notarea 1 Elevilor li se spun notele, făcînd
comentariile de rigoare.
Tema pe acasă 2 Info: alte peșteri din R. Moldova;tema 3.9 Explicarea temei
de citit; ex. 5 p. 66 – de scris. de acasă

S-ar putea să vă placă și