Proiect de Lectie
Proiect de Lectie
Proiect de Lectie
Competente generale:
receptarea informatiilor despre lumea vie;
explorarea sistemelor biologice;
comunicarea orala si scrisa utilizand corect terminologia specifica biologiei.
Competențe specifice:
identificarea elementelor componente ale unui ecosistem ( 1.1);
descrierea organizării funcționale a unui ecosistem ( 1.2.) ;
comunicarea orală și scrisă utilizând corect terminologia specifică biologiei ( 4 ).
Competențe derivate:
enumerarea categoriilor trofice dintr- un ecosistem;
descrierea corecta a modului de realizarea a lanturilor trofice;
determinarea diferitelor tipuri de consumatori prezenți într- un ecosistem;
reprezentarea schematica a lanturilor , retelelor si piramidelor trofice;
precizarea alcătuirii nivelurilor și piramidelor trofice;
definirea producției primare și producției secundare.
Strategia didactică:
a). resurse procedurale :
- conversația;
- observația;
- explicația;
- conversația euristică.
e). evaluare:
- formativă prin chestionare orală;
- fișă de lucru și test de evaluare prin evaluare scrisă.
Bibliografie:
1.Aglaia Ionel, Victoria Oaida – Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas;
2.Aurora Mihail si colab. – Biologie , manual pt. clasa a VIII-a ,Ed. ALL 2000.
3.Violeta Ionel, I. Dărăbăneanu, D. Copilu – Biologie , manual pentru clasa
a VIII- a Ed. ALL 2003.
4.V. Lazăr,Mariana Nicolae – Lecția – forma de bază a organizării procesului de predare -
învățare - evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves 2007.
SCENARIU DIDACTIC
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE LECȚIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVIRATEA ELEVILOR
1. Momentul - stabilirea ordinii, notarea absenților, - își pregătesc caietele și cărțile;
organizatoric pregătirea materialului didactic necesar
desfășurării lecției;
2. Verificarea - profesorul adreseaza elevilor întrebări: - elevii răspund la întrebări
cunoștințelor 1. Ce este biotopul? Dar biocenoza?
2. Din ce este format un ecosistme?
4. Cum se clasifica ecosistemele?
5. Dați exemple de ecosisteme!
6. Ce organisme se hranesc autotrof?
7. Cum se hranesc majoritatea
bacteriilor,ciupercilor si animalelor?
3. Anunțarea temei și a - anunță și scrie pe tablă tema lecției - notează în caiete titlul lecției și
obiectivelor ,,Relații trofice în ecosisteme – urmăresc obiectivele;
recapitulare,, ;
- prezintă obiectivele care exprimă ceea
ce elevii trebuie să cunoască la sfârșitul
lecției;
4. Dirijarea învățării - profesorul prezintă un set de întrebări cu - elevii răspund activ la
privire la continutul din lecția ce este întrebări;
recapitulată; - alcatuiesc lanturi trofice in
- propune elevilor alcatuiasca la tabla caiete si sunt atenti la elevii care
lanturi trofice formate din mai multe verigi sunt la tabla.
si anume: diurn,nocturn, acvatic si terestru
5.Obținerea - inventariază principalele informații prin - răspund la întrebările adresate
performanței elevilor chestionare orala și solicită elevilor să dea de către profesor.
raspunsuri clare și rapide ;
SCHEMA LECȚIEI
RELAȚII TROFICE ÎN ECOSISTEME - RECAPITULARE
Structura trofica a unei biocenoze este ansamblul de relatii trofice stabilite intre speciile
pe care o populeaza.
Principalele categorii de relații trofice sunt: → Producători ( organisme atutotrofe);
→ Consumatori ( organisme heterotrofe);
→ Descompunători (bacterii și ciuperci).
Producatorii – sunt organisme autotrofe; adică plante verzi terestre și acvatice.
Consumatorii – toate animalele dintr-o biocenoza;
Consumatorii se împart în: - consumatori primari (ordin I), comsumatori secundari
(ordin II), consumatori tertiari(ordin III) si consumatori cuaternari(ordin IV).
Descompunatorii- se mai numesc si reducatori; cuprinde bacteriile si ciupercile
microscopice.
Lanturile trofice dintr-o biocenoza sunt legate unele de altele formand retele trofice.
Piramidele trofice sunt repezentari grafice ale raporturilor numerice dintre nivelurile
trofice ; fiecare nivel trofic este reprezentat ca fiind un strat al piramidei.
TEST DE EVALUARE
RELATII TROFICE IN ECOSISTEME
Subiectul I 1 ,5 P
Alegeți raspunsul corect:
1. Producătorii sunt :
a). plante verzi;
b). descompunători;
c). ciuperci;
Subiectul II
Completează spațiile punctate cu noțiunile care lipsesc: 4P
1.Ecosistemul reprezintă unitatea dintre…………… si ……………..
2.Biotopul cuprinde factorii …………………… si biocenoza factorii……………..
3.În orice biocenoză se găsesc trei …………………trofice reprezentate de:
……………,
4……………… și …………………….( reducători)
5.După tipul de ecosistem, lanțurile trofice pot fi:………………și……………………
6.Într-o rețea trofică se găsesc lanțuri ……….principale și lanțuri trofice…………….
7.Formula lanțului trofic este: ………., C1, C2, ……. și …….…
Subiectul V 2 p
Asociați corect cele doua coloane.
A B
a). fitofag; 1. păduche, limbric;
b). zoofag; 2. porcul, maimuța;
c). omnivore; 3. ciocănitoarea, leul;
d). parazit. 4. elefantul ,vaca.
BAREM DE CORECTARE
Subiectul I - 1,5 P;
1- a, 2- b, 3-b.
Subiectul II - 4 P;
1. biotop si biocenoza
2. abiotici si biotici
3. categorii,producatori,consumatori si descompunatori
4. tereste,acvatice
5. trofice,secunare
6. P, C3, C4.
Subiectul IV
a-4, b-3, c- 2, d-1.
REBUS
1. Categorii trofice care sunt organisme autotrofe……1……….
2. Se mai numesc și reducători…………2…………………….
3. Un șir de verigi se numește…………3……… trofic.
4. Consumatorii primari se mai numesc și……4……………..........
5. Lanțurile trofice pot fi:………5……….. și ……………6……..
6. Consumatorii de ordin III se mai numesc ……7……………….
7. Consumatoriii……………8…………sunt de ordin IV.
8. …………………9…… sunt toate animalele dintr-o biocenoză.
9. Porcul mistreț și ursul sunt animale………………10……..
10. Consumatorii care se hrănesc numai cu alte animale se numesc animale………11……
11. ………12…… și ciupercile sunt organisme microscopice.
12. Biotopul și biocenoza alcătuiesc un……………13…………..
13. lanțurile trofice sunt formate din mai multe………14………
A – B . Toate viețuitoarele depind unele de altele și stabilesc…………………
REBUS
A
B
REBUS
REZOLVARE
A
P R O D U C A T O R I
D E S C O M P U N A T O R I
L A N T
F I T O F A G E
N O C T U R N E
D I U R N E
T E R T I R I
C U A T E R N A R I
C O N S U M A T O R I
O M N I V O R E
Z O O F A G E
B A C T E R I I L E
E C O S I S T E M
V E R I G I