Proiect de Activitate Integrata

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

“SUPA DE ZARZAVAT”

Educ.Nela Darjan
Gradinita de copii Tichilesti
Judetul Braila

NIVEL:II
TEMA ANUALA: “Cand,cum si de ce se intampla”
SUBTEMA: “Toamna cea bogata-Legumele-s o avere,si vitamine si putere”
TEMA ZILEI: “Supa de zarzavat”
DURATA: o zi
FORMA DE REALIZARE :activitate integrata

SCOPUL ACTIVITATII:
Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului
inconjurator,precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
Dezvoltarea capacitatii de a colabora la rezolvarea unor sarcini de lucru in
perechi sau in grup;

INTEGRARE:
ADE:DLC: “Supa de zarzavat”-memorizare
DS: “Ordoneaza dupa marime si lungime legumele din ladite”
-exercitiu cu material natural
ALA: Arta : “Legume de toamna”-modelaj
Constructii: “Ladite pentru legume”
ADP: Activitate gospodareasca :Pregatim masa si servim supa de
legume
OBIECTIVE OPERATIONALE:

ADE Memorizare “Supa de zarzavat”


-sa recite clar,corect si expresiv poezia,privind suportul intuitiv;
-sa vorbeasca liber despre continutul acesteia utilizand cunoastintele din
experienta proprie;
-sa formuleze impresii,idei,mesaje care transpar din poezie;

Exercitiu cu material natural “Ordoneaza legumele dupa marime si


lungime,in ladite”
-sa ordoneze multimile de legume dupa marime(rosiile,ardeii grasi,cartofii)
si lungime(morcovii),prin corespondenta cu sirul numeric crescator;
-sa foloseasca un limbaj matematic adecvat in motivarea sarcinii;

ALA Constructii: “Ladite pentru legume”


-sa construiasca ladite de diferite forme din jocuri lego si placute de lemn;
Arta: Modelaj “Legume de toamna”
-sa modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta,prin
apasare,adancire,aplatizare;
-sa redea prin modelaj forma si culoarea legumelor de toamna.

ADP: Activitate gospodareasca “Asezam masa si servim supa de zarzavat”


-sa aseze corespunzator spatiul mesei pentru servirea supei (asezarea
scaunelor,a servetelelor,a tacamurilor)
-sa manance,respectand regulile bunului simt la masa (fara zgomote
aplecat asupra farfuriei,sa ceara frumos ceea ce-i trebuie)

METODE SI PROCEDEE:
-conversatia euristica,exercitiul,problematizarea,invatarea prin descoperire,
explicatia,chip-urile vorbitoare

MATERIAL DIDACTIC:
-imagine suport a memorizarii,legume de mai multe dimensiuni,fise de lucru
individual,panou,plastilina,planseta,cuburi lego si din lemn,tacamuri, farfurii,
servetele.

SCENARIUL ZILEI

Dimineata,inainte se sosirea copiilor,am amenajat coltul “Stiinta” astfel:


Am asezat pe o masuta toate legumele aduse de copii cu o zi inainte;am adus
mai multe ladite si jetoane cu cifre.Am lasat toate acestea intr-o “dezordine”
incitanta care sa-i stimuleze sa actioneze.
La “Arta” am asezat la dispozitia copiilor plansetele si plastilina de
diverse culori.
La “Constructii” am pus la dispozitia copiilor cuburile lego si alte
cuburi din lemn.
La “Biblioteca” am asezat o imagine reprezentand o gospodina care
pregateste mancare din diverse legume.Alaturi de imagine,se afla un text scris.
Tot aici,copiii vor gasi cateva imagini reprezentand copii obezi alaturi de copii cu
greutate corporala normala.
Dupa sosirea tuturor copiilor la gradinita,una dintre mamici va aduce
in clasa o oala cu supa de zarzavat.Copiii vor observa ceea ce se intampla si vor
pune intrebari: “Ce este in oala?”,”Din ce este facuta supa de zarzavat?”, “De ce a
facut mamica Oanei supa si a adus-o la gradinita?....
Am anuntat copiii ca prin activitatile pe care le vom desfasura,ne vom
da seama de ce a facut mamica fetitei supa de zarzavat si a adus-o la gradinita.
La sfarsitul zilei ne vom aseza impreuna la masa si vom manca supa de
zarzavat,savurand gustul legumelor de toamna.
Eveniment Continut stiintific Strategii Evaluarea
didactic didactice
Evocarea Dupa observarea materialelor din -frontal observarea
(spargerea sectoarele “Stiinta”,”Arta” si “Biblioteca”,va -observa comporta-
ghetii)
intra in clasa mamica care aduce oala cu supa tia mentului
de zarzavat. copiilor
Copiii se aduna in jurul acesteia pentru a
observa ce se intampla.
Reactualiza- Voi initia o scurta conversatie. -conversa -urmaresc
rea “De ce credeti ca a preparat mamica Oanei tia explicatia
cunostintelor
supa de zarzavat tocmai azi?”(pentru ca am euristica copiilor
observat ieri legumele de toamna) -frontal
“Care sunt legumele de toamna ?”(enumera
legumele observate cu o zi in urma)
“De ce consumam legume?”(contin multe
vitamine)
Anuntarea “Astazi vom invata o poezie despre supa -frontal -urmaresc
temei de zarzavat,vom observa de ce este important explicatia explicatia
sa mancam supa,dar,inainte de a data
degusta,vom alege si sorta legumele din care
se prepara supa.
Pentru legume,vom construi ladite
frumoase.Daca nu avem suficiente legume
naturale,vom modela si cateva legume
pentru a le expune mai mult timp in clasa.
La sfarsitul zilei,daca vom munci cu
spor,vom manca supa sa prindem puteri
pentru restul zilei”
Dirijarea Pentru inceput,voi invita copiii in zona -frontal -urmaresc
invatarii bibliotecii unde,asezati pe pernute,vom invata -conversa capacita
poezia “Supa de zarzavat” de O.Cazimir. tia tea de a-si
Pentru a memora mai usor,voi aduce si voi explicatia mentine
aseza,in ordinea in care apar in atentia
poezie,legumele de toamna:
“S-a dus gospodina sa ia zarzavat
Si vine acasa cu cosu-ncarcat:
Cu morcov,
Cu varza,
Cartofi,
Patrunjel,
Cu sfecla,
Cu ceapa,
Ca toate-s la fel…”
Obtinerea DS-“Ordoneaza legumele dupa marime si
performantei lungime”
si asigurarea
feedback-
Constructii :“Lazi de diverse forme pentru
ului legume”
“Pentru a prepara supa de zarzavat,vom -pe grupe
merge impreuna la piata si vom alege cele Explicatia
mai frumoase legume.Cativa dintre voi vor
merge cu mine la piata si altii vor construi
ladite pentru a aseza legumele.”
In timp ce unii dintre copii vor construi
ladite, cu ceilalti copiii voi merge in coltul
“Stiinta” unde ne vom alege legume pentru
supa.
a)Mai intai vor separa,individual,dupa exercitiul Rezolva
forma si vor aseza legumele care au aceeasi sarcina
forma in laditele care sunt aduse din zona Data
constructiilor.
Metoda “Chip-urile vorbitoare”-copiii -Chip- Fosoleste
primesc cate un nasturel colorant si il aseaza urile un limbaj
pe masa dupa ce colegul de langa el a vorbitoa matematic
terminat de raspuns la intrebari. re adecvat
“Ce ai in ladita?”(o multime de rosii_
“Ce forma are ladita in care sunt
rosiile?”(forma de patrat,forma de
dreptunghi) conversa
Exista in sector legume de forme diferite tia
pentru ca toti copiii sa lucreze si sa motiveze. euristica
b) “Dupa ce am asezat legumele in
ladite,pentru supa noastra vom alege cele
mai grozave legume.Haideti sa ordonam,de
exemplu,multimea rosiilor,dupa marime si -proble
sa alegem rosiile cele mai mari. matizarea
Cel care are rosii in ladita le va aseza in sir Urmaresc
crescator dupa marime si va motiva folosind corectitu-
un limbaj matematic adecvat.Ceilalti copiii dinea
ajuta acolo unde e necesar. exercitiul executarii
“ Ce alte legume se mai pot ordona dupa sarcinii
marime?”(ardeii grasi,gogosarii,ceapa, si
cartofii).Copiii care au aceste legume in rapiditatea
ladite,le ordoneaza. gandirii
“Dar morcovii dupa ce anume ii -proble
ordonam?” matizarea
(dupa lungime)
Copilul care are in ladita morcovi,ii
ordoneaza dupa lungime,de la cel mai scurt,la
cel mai lung. -proble
c)“Haideti sa le si numerotam!” matizarea
Copiii aseaza cate un autocolant pe care este
scrisa o cifra(intre 1 si 7 pentru ce e numarul exercitiul
maxim de dimensiuni ale legumelor) -conversa
“Ce legume vom alege pentru supa” (copiii tia
raspund,pe rand,indicand in ladita proprie: euristica
-cea mai mare rosie
-cea mai mare ceapa
-cel mai lung morcov
-cel mai mare ardei gras
“Cat costa fiecare?”
Copiii denumesc cifra corespunzatoare celei
mai mari sau lungi legume.
“Rosia cea mai mare costa 6 lei.Morcovul
cel mai lung costa 5 lei.”
Toate legumele cumparate vor fi asezate intr-
un cosulet.Restul laditelor vor fi asezate la
centrul tematic. explicatia
Arta: Modelaj “Legume de toamna”
“Noi stim ca legumele trebuie sa fie
conservate ca sa dureze mai mult
timp.Dar,daca incercam sa modelam cateva
dintre legumele preferate,le vom avea cat
mai mult timp aproape si ne vom
reaminti,mai usor ,poezia “Supa de
zarzavat”. exercitiul Voi
Copiii vor incalzi plastilina si vor modela aprecia
legume de toamna,luand drept model pe cele produsele
naturale de la centrul tematic. conversa modelate
“Cum se numesc legumele modelate fata de tia si le voi
cele din ladite?” (artificiale/naturale) expune in
“La ce folosim legumele artificiale?” clasa
(infrumusetarea clasei)
Asigurarea ADP “Asa cum v-am promis,vom manca si
retentiei si supa de zarzavat la care a muncit asa de
a
transferului
mult mamica colegei noastre.
Cativa copii aseaza ,pe masa,servetele si exercitiul
tacamuri si-i pofesc pe ceilalti sa se aseze.
Le voi servi copiilor supa de zarzavat si voi Urmaresc
manca alaturi de ei,oferindu-le un exemplu de atitudinea
conduita la masa. conversa fata de
“Ce gust are supa” tia servirea
“Din ce legume credeti ca e preparata?” supei
Reflectia Ma voi intoarce cu intregul grup de copii la -frontal
biblioteca unde descoperim imaginile copiilor
obezi.
“De ce credeti ca sunt atat de grasi copiii -proble Urmaresc
din imagine?”(mananca dulciuri multe) matizarea intelege
“E bine sa fii asa gras sau nu?De ce?” (nu te rea
mai poti juca cu ceilalti fiindca nu mai poti sensului
alerga) activitatii
“Ce vom manca de acum inainte pentru a fi
sanatosi si frumosi?” (supa de zarzavat
pentru ca are vitamine)
Evaluarea In incheiere voi solicita catorva copii sa recite -frontal Apreciez
poezia . copiii
Voi face aprecieri asupra participarii copiilor pentru
la activitate si le promit ca ,din legumele participa
aflate in cos,le voi prepara salata de rea la
legume.Aceasta e la fel de sanatoasa ca si activitate
supa de zarzavat.
De asemenea,copiii au multumit mamicii
colegei lor pentru supa de zarzavat.

S-ar putea să vă placă și