Corpuri Rotunde Inspectie

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

SCOALA :Liceul Tehnologic Mirsa


PROFESOR : Calmis Diana
DATA : 14.05.2014
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Matematica- Geometrie
UNITATEA DE INVATARE: Corpuri rotunde ;
TIPUL LECTIEI : Lectie de fixare si consolidare a cunostintelor ;
SUBIECTUL LECTIEI : Fixarea formulelor de calcul pentru arii si volume ;
SCOPUL LECTIEI : Elevii sa aiba capacitatea de a aplica cunostintele dobandite, in exercitii si probleme ;
COMPETENTE GENERALE :
1. Identificarea unor date si relatii matematice si corelarea lor in functie de contextul in care au fost definite ;
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse in enunturi matematice ;
3. Utilizarea algoritmilor si a conceptelor matematice pentru caracterizarea locala sau globala a unei situatii concrete ;
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situatii concrete si a algoritmilor de prelucrare a acestora ;
5. Analiza si interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situatii problema ;
6. Modelarea matematica a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunostintelor din diferite domenii.
COMPETENTE SPECIFICE:
1. Recunoaşterea şi descrierea unor proprietaţi ale unor figuri geometrice plane în configuraţii date în spaţiu sau pe desfaşurari ale
acestora;
2. Calcularea ariilor şi volumelor corpurilor geometrice studiate
3. Analizarea şi interpretarea condiţiilor necesare pentru ca o configuraţie geometrica sa verifice anumite cerinţe.
COMPETENTE DERIVATE:
A. Cognitive:
CC1: Sa realizeze reprezentarile spatiale ale corpurilor rotunde invatate;
CC2: Sa evidentieze elementele corpurilor rotunde;
CC3 : Sa aplice formulele de calcul pentru arii si volum;
CC4: Sa puna in evidenta sectiuni paralele cu baza si sectiuni axiale in corpurile rotunde;
B. Psiho-Motorii :
CP1 : Sa redacteze in mod logic rezolvarea unor exercitii ;
CP2 : Sa dovedeasca abilitate in rezolvarea exercitiilor;
C. Afective:
CA1: Sa fie atenti la lectie;
CA2: Sa-si dezvolte interesul pentru studiul matematicii prin aplicarea cunostintelor in probleme variate;
CA3: Sa participe activ si cu interes la lectie ;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, munca pe grupe,problematizarea ;
b) Mijloace de realizare : fisa de lucru ,culegere,manual;
c) Forme de organizare : Frontala,pe grupe.
DURATA : 50 min
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE COMP CONŢINUT ŞI SARCINI DE ÎNVAŢARE STRATEGII DIDACTICE


ETENT
LECŢIEI E ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVULUI METODE MIJLOACE
PROFESORULUI
Se pun absenţele, elevii îşi Se pregatesc cu cele necesare
I.Moment pentru lecţie. Se asigura ordinea şi Conversaţia
pregatesc materialele;
organizatoric disciplina.
5 min Se asigura de existenţa materialelor Se corecteaza tema.
necesare;
Sunt efectuate la tabla exerciţiile şi
problemele din tema la care elevii
au întâmpinat dificultaţi.
Elevii sunt atenţi şi reţin
explicaţiile oferite în vederea
soluţionarii exerciţiilor şi
problemelor.

II.Reactualizarea CC3 Se reamintesc formulele de calcul Ies la tabla elevi si scriu pe rand Conversaţia Caietul de clasa
cunoştinţelor CA1 pt arii si volum. formulele pt corpurile rotunde euristica. Tabla
anterioare CA2 studiate.
5 min
CA1 Se anunta faptul ca este o lectie de Elevii sunt atenti si
III.Precizarea consolidare si se precizeaza constientizeaza obiectivul. Conversaţia.
temei şi a obiectivele urmarite.
competentelor
2 min
CC1,2 Pentru a se asigura ca notiunile au Conversaţia Caietul de clasa.
IV.Consolidarea CC3,4 fost inţelese, se realizeaza o Elevii primesc cate o fisa de lucru Explicaţia Fişe de lucru
cunoştinţelor CP1- activitate pe grupe. si lucreaza in grupe. Exerciţiul
28 min CP2 Se formeaza 5 grupe : Se rezolva aplicaţiile din fişa, Expunerea
CA1- fiecare elev din grupa indeplineşte Munca pe grupe
CA3 câte o sarcina.
-matematicienii După ce au rezolvat aplicaţiile din
fişă, fiecare grupă numeşte un
reprezentant ce prezintă la tablă
-studioşii rezultatele obţinute; fiecare
răpsuns corect primeşte 1 punct.

-înţelepţii

-jucatorii

-campionii
Se realizeaza supravegherea
activitatii elevilor, ajutându-i când
întâmpină dificultăţi.Profesorul
anunţă elevii că notarea se va
realiza pe durata intregii activităţi,
şi echipa cu cel mai mare punctaj
va ieşi invingatoare.

V.Aprecierea Profesorul evaluează elevii care au Elevii sunt atenţi la aprecierile Conversatia
activitaţii elevilor răspuns la lecţie şi au participat cât făcute de către profesor.
8 min mai activ. Se fac aprecieri asupra
modului in care s-a desfăşurat
activitatea si se notează membrii
echipei câştigătoare.

VI.Precizarea şi Se anunţă tema pentru ora viitoare: Noteaza tema. Conversaţia.


explicarea temei ex. pag din manual.
2 min
-matematicienii

Fişă de lucru

1.Enumeră corpurile rotunde studiate:.................................


2.Realizează căte un desen corespunzător fiecărui corp;
3. Realizează desfăşurarea plană a fiecărui corp;
4. Identifică în desenele realizate elementele definitorii pentru corpurile respective;
5. Se dă un triunghi dreptunghic ABC cu masura unghiului A de 90 şi având catetele [AB]
=3cm şi [AC] =4cm. Descrie corpul format prin rotaţia acestui triunghi în jurul ipotenuzei
sale.

-studioşii
Fişă de lucru

1. Se dă dreptunghiul ABCD cu [AB]=4cm şi [CD]=5cm.Se consideră o dreaptă(d) în


exteriorul dreptunghiului situată la distanţa de 2cm faţă de segmentul [CD]. Să se descrie
corpul obţinut prin rotaţia dreptunghiului în jurul dreptei (d).

2.Redactaţi şi comparaţi rezultatele obţinute:


Se dă o piramidă triunghiulară regulată cu latura bazei de 9cm , înălţimea de 3 cm.Să se
afle volumul acestei piramide, apoi volumul conului circular drept al cărui vârf coincide cu
vârful piramidei şi a cărui bază este inscrisă în triunghiul de la baza piramidei şi să se compare
rezultatele.
-înţelepţii

Fişă de lucru
1.Asociază fiecărui corp rotund studiat formulele corespunzătoare pentru calculul ariei
laterale, totale şi pt calculul volumului.
2.Completaţi spaţiile punctate cu răspunsurile corecte:
a) O sferă are volumul de 36 cm3 atunci aria sferei este de ........
b) Un con circular drept are R=4cm Si H =6cm. Atunci volumul conului este
de.....
c) Aria laterală a unui cilindru circular drept este de 36 cm2 şi se sştie că are
secţiunea axială în formă de pătrat,atunci volumul cilindrului este......
d) Intr-o sferă cu raza de 6cm se înscrie un con cu Inălţimea de 8cm.Atunci
volumul conului este ....% din volumul sferei.

-jucătorii

Fişă de lucru
1.Desenaţi un cilindru circular drept şi puneţi în evidenţă secţiunile axiale şi cu plane paralele
cu baza.
2. Desenaţi un con circular drept şi puneţi în evidenţă secţiunile axiale şi cu plane paralele cu
baza.
Pentru fiecare secţiune specificaţi forma secţiunii şi corpurile care se formează prin secţionare
o formulă utilă pentru calculul ariei secţiunii formate.
Intocmiţi un tabel de forma de mai jos pentru a sistematiza datele:

Corpul studiat forma secţiunii axiale forma secţiunii cu un


plan paralel cu baza

3.Secţiunea axială a unui cilindru circular drept are aria cm2. Arătaţi că şi aria laterală a
cilindrului este 2cm2.
4.Un trunchi de con circular drept are razele de 10 cm şi 7cm , iar volumul de 292 cm3.
Calculaţi aria laterală a trunchiului şi lungimea înălţimii din care provine trunchiul.
-campionii

Fişă de lucru

Adevărat sau fals?


1. Dacă raza unui cilindru circular drept se dublează atunci aria laterală a cilindrului se
dublează şi ea.
2. Dacă raza unui con se triplează atunci volumul conului se triplează şi el.
3. Dacă rază unei sfere se înjumătăţeşte atunci aria sferei devine o pătrime din aria sferei
iniţiale.
4. Dacă secţionăm un con cu un plan paralel cu baza ce trece prin mijlocul înălţimii
atunci volumele celor două corpuri formate sunt egale.
Alegeţi varianta corectă :
1. Un trunchi de con circular drept are r=2cm, R=5cm, G=5cm. Aria laterală a sa este
de :
a) 34 cm2
b) 35 cm2
c) 36 cm3

2. O sferă are R=6 cm . Calculat cu aproximaţie volumul său este de :


a) 903,1cm3
b) 905 cm3
c) 904,3 cm3
3. Dacă raza şi generatoarea unui cilindru se dublează atunci volumul cilindrului :
a) rămâne acelaşi
b) se dublează
c) se înmulţeşte cu 8
4.Desfăşurarea pe un plan a unui cilindru circular drept este un dreptunghi cu aria de 24
cm 2. Dacă raza bazei este de 3 cm atunci volumul este :
a) 36 cm3
b) 36 cm3
c) 18 cm3
d) 18 cm3
e) 48 cm3

S-ar putea să vă placă și