Proiect Didactic Clasa A Viia Arii

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.04.2014
Clasa: a VII-a
Obiectul: Matematică
Profesor: Morun Mirela – Georgiana (căs Șchiopu)
Unitatea de învăţare: Cercul
Tema lecţiei: Arce și coarde în cerc - proprietăți
Tipul lecţiei: Lecţie mixtă
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care
au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în
enunţurile matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau
globală a unei situaţii concrete
4. Analiza şi prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă.

Competenţe specifice:
1.8 Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dată
2.8 Calcularea unor lungimi de segmente şi a unor măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate
în configuraţii care conţin un cerc
3.8 Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometrică pentru deducerea unor
proprietăţi ale cercului
4.8 Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic
Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, lucrul în echipă, explicaţia, algoritmizarea,
exercițiul.
Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, culegeri de probleme.
Metode de evaluare: evaluare frontală, evaluare individuală, aprecieri orale.

1|Page
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

2|Page
COMPETE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE NȚE
ACTIVITATEA METODE ŞI
LECŢIEI SPECIFIC ACTIVITATEA PROFESORULUI EVALUARE
ELEVILOR MIJLOACE
E
1. Moment Asigur condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei. Se conformează
conversaţia
organizatoric Verificarea prezenţei. cerinţelor profesorului.
euristică,

2. Verificare temei Profesorul verifică tema.

3. Anunţarea temei Se anunţă şi se scrie titlul lecţiei pe tablă:


şi a obiectivelor Arce și coarde în cerc - proprietăți
Se anunţă obiectivele lecției: Notează în caiete titlul
- Fixarea și aprofundarea noțiunilor de arc, coardă și lecţiei.
unghi al centru;
- Utilizarea proprietăților arcelor și coardelor în
contexte matematice diferite.
4. Dirijarea 1.8; 2.8; 3.8
învăţării 4.8 Este înmânată fișa de lucru elevilor.
Profesorul solicită elevilor rezolvarea părții A a fișei în Elevii sunt atenti la Evaluare
vederea fixării și consolidării noțiunilor predate anterior. profesor. individuală, frontală,
Elevii efectuează sarcina orală
Sunt introduse teoremele referitoarea la arce și coarde: solicitată

Teorema 1 (referitoare la arce și coarde congruente în


cerc) Conversaţia
Într-un cerc, sau în cercuri congruente, coardelor congruente euristică,
le corespund arce congreunte, și reciproc.

Teorema 2 ( referitoare la diametrul perpendicular pe Elevii răspund întrebării


coardă) profesorului, reproduc explicaţia,
Într-un cerc, diametrul perpendicular pe o coardă trece prin desenul. exercițiul,
mijlocul coardei și determină pe fiecare dintre arcele
subîntinse de coardă, arce congruente.
3|Page

Teorema 3 (referitoare la arce cuprinse între coarde


paralele)
FIȘA NR 1

PARTEA I. Completați spațiile punctate cu răspunsul corect. 50


puncte
5p 1. Aria unui pătrat cu latura de 10 cm este egală cu ………………………….. .
5p 2. Perimetrul unui romb este egal cu 48 cm. Latura sa are …………………………… cm.
5p 3. Aria unui dreptunghi cu dimensiunile de 12 cm, respectiv 8 cm este egală cu ……………………… .
5p 4. Aria unui trapez cu bazele egale cu 12 cm, respectiv 18 cm, iar înălțimea 8 cm, este egală cu ………………. .
5p 5. Aria unui triunghi dreptunghic ce are catetele egale cu 8 cm, respect 6 cm este egală cu …………………. .
5p 6. Aria unui triunghi dreptunghic isoscel cu lungimea ipotenuzei de 24 cm este egală cu ……………………… .
5p 7. Un romb ABCD are AC=20 cm și BD=24 cm . Acest romb are aria ……………….. .
5p 8. Fie trapezul dreptunghic ABCD având bazele A B=20 cm ,CD =15 cm, m ( ∢ A )=900 , AD=10 cm . Aria
trapezului este egală cu ……………… cm.
5p 2
9. Fie ABCD un paralelogram cu A ∆ ABC =24 cm . Aria paralelogramului este egală cu ……………… .
5p 10. Un dreptunghi ABCD are perimetrul egal cu 48 cm. Dacă lățimea este o treime din lungimea, atunci aria
dreptunghiului este egală cu ………………….. .

PARTEA a II-a. scrieți rezolvările complete pe foaia de test. 40


puncte
5p 1. Trapezul ortodiagonal ABCD , cu AB∥ CD , are diagonalele AC=135 cm și BD=96 cm . Calculați aria
trapezului ortodiagonal.
10p 2. Un romb are lungimile diagonalelor sale egale cu 30 de cm, respectiv 40 cm, iar lungimea laturii sale egală
cu 25 cm. Calculați:
a) Aria rombului;
b) Lungimea înălțimii rombului.
15p 3. Trapezul dreptunghic ABCD are AB∥CD , AB=36 cm, CD=12 cm, m ( ∢ A )=m ( ∢ D ) =900 și
m ( ∢ B )=450. Calculați:
a) Înălțimea trapezului;
b) Aria trapezului;
c) Aria triunghiului DCB .
10p 4. Un gospodar are terenul din figura alăturată și dorește să-l închidă cu un gard de sârmă.
a) Știind că cele trei parcele sunt pătrate având dimensiunile scrise pe figură, aflați câtă sârmă este
necesară împrejmuirii întregului teren, știind că gospodarul vrea să pună trei rânduri de sârmă.
b) Prima parcelă o cultivă 30% cu cartofi, din parcela mijlocie cultiva 40% cu varză, iar din parcela mai
mică cultivă 60% cu castraveți. Calculați întreaga suprafață cultivată de gospodar.

48 m 24 m 12 m

4|Page

S-ar putea să vă placă și