20 Proiect Didactic Matematica

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 15.03.2021
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Găgeşti
Clasa:a III-a B
Profesor pentru învățământul primar: Popa Mihai
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Unitatea tematică: „Salutare, primăvară!”
Disciplina: Matematică
Tipul lecției: dobândire de noi cunoştinţe;
Subiectul lecției:„Corpuri geometrice”
Competențe specifice:
3.1.Localizarea unor obiecte în spaţiu şi în reprezentărin în situaţi familiare;
3.2.Explorarea caracteristicilor simple ale figurilor şi corpurilor geometrice în contexte familiare;
Competențe derivate:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili de:
C1: recunoaşterea formelor feţelor unor corpuri geometrice prezentate;
C2: identificarea, în mediul înconjurător, a obiectelor asemănătoare corpurilor geometrice prezentate;
C3: recunoaşterea corpurilor geometrice învăţate;
C4: descrierea corpurilor geometrice prezentate;
C5: corelarea obiectelor cu corpul geometric asemănător;

Strategia didactică:

- Materiale: caiete de matematică, planşe, markere, corpuri geometrice, obiecte, fişe de lucru;
- Metode și procedee: conversația euristică, observaţia, exerciţiul, explicația, problematizarea, jocul didactic, demonstraţia;
- Forme de organizare: frontal, individual;

Resurse:

- Umane: 18 elevi
- Temporale: 40 minute

Bibliografie: - Programa școlară pentru clasa a III-a, București, 2014;

- Manualul „Matematică” clasa a III-a, M. Mihăescu, Şt. Pacearcă, A. Dulman, C. Alexe, O. Brebenel, Bucureşti, editura
Intuitext, 2016;
- „Didactica matematicii pentru ciclul primar”, C. Petrovici, editura Polirom, 2015;
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE C CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI Resurse Evaluare


Procedu- Materia- Forme Tempo-
INSTRUIRII D Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor rale le de org. rale

1.MOMENT * stabileşte ordinea şi disciplina în sala - se pregătesc pentru desfăşurarea conversa manual frontal 1 min.
ORGANIZATORIC de clasă; lecţiei; ţia caietele
*pregăteşte materialele necesare în
desfăşurarea activităţii;

2.VERIFICAREA ŞI *verificarea cantitativă si calitativă a


REACTUALIZA- temei conversa caiete frontal 4 min. observare
REA C5 *observă dacă elevii au efectuat tema - prezintă tema; ţia sistematică
CUNOŞTINŢELOR dată; - citesc exerciţiile indicate şi evaluare
*verifică tema selectiv şi corectează corectează greşelile apărute în indivi- reciprocă
greşelile ; temă; dual
- Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi? exerciţiu

3.CAPTAREA -Ce figuri geometrice cunoaşteţi? - răspund la întrebări; conversa frontal 2 min. apreciere
ATENŢIEI - Ce fel de forme sunt acestea? ţia verbală
-Mai cunoaşteţi şi alte tipuri de forme?

„- Astăzi vom învăţa despre forme conversa


4.ANUNŢAREA
spaţiale şi anume despre corpuri ţia
TEMEI
geometrice. Le vom numi care sunt -notează titlul lecţiei în caiete;
acestea, le vom analiza şi le vom
descrie. manual frontal 2 min.

*scrie titlul pe tablă: Corpuri caiete indivi-


geometrice. dual
5.DIRIJAREA C4 Prezint elevilor obiectele -intuiesc obiectele prezentate; proble- 25 min. observare
ÎNVĂŢĂRII confecţionate de mine. matiza- sistematică
rea
-Îmi puteţi spune ce sunt acestea?
Recunoaşteţi vreunul din ele? explicaţi

Să observăm cubul ! -urmăresc, cu atenţie cubul;

Prezint cubul, îl rotesc pentru a se


observa feţele lui. Stabilesc că feţele lui
sunt pătrate.
caiete
Formulez apoi definiţia corpurilor
geometrice: corpurile care au ca -notează definiţia corpurilor indivi- autoevalua-
suprafeţe figuri geometrice se numesc geometrice în caiete; dual re
C1
corpuri geometrice.
C2
C3 Stabilesc că, cubul are 6 feţe, 8
C4 tabla
vârfuri şi 12 muchii.
C5 apreciere
-desenează cubul pe caiete; verbală
Redau desenul la tablă. Solicit
copiilor să identifice în mediul apropiat -caută cu privirea împrejur şi
obiecte care au aceeiaşi formă. numesc exemple evaluare
reciprocă
Prezint apoi cuboidul. Stabilesc ce -urmăresc, cu atenţie cuboidul;
marker
figuri geometrice reprezintă feţele sale,
câte feţe are. Cuboidul are 6 feţe, 8
vârfuri, 12 muchii. Feţele sunt în formă
de dreptunghi.
-desenează cuboidul pe caiete;
Redau desenul la tablă. Solicit
copiilor să identifice în mediul apropiat
obiecte care au aceeiaşi formă.
demon-
Prezint cilindrul. straţia corpuri
geome-
- Câte feţe plane are (feţe pe care -urmăresc, cu atenţie cilindrul; trice
poate sta) un cilindru? Ce formă au ele?
(de cerc) Ce mai observaţi? (se -răspund la întrebări;
rostogoleşte) Dar cubul se
rostogoleşte? (nu are forme rotunde,
are muchii şi colţuri)

Desenez cilindrul pe tablă. Rulez -desenează cilindrul pe caiete;


apoi o foaie de caiet pe lăţimea ei şi o
ţin aşa un minut maxim apoi îi dau
drumul .

- Ce observaţi?

- Daţi exemple de obiecte care au


această formă.
-urmăresc, cu atenţie sfera;
Prezint sfera.

- Aceasta este o sferă. Observaţi că o


sferă arată la fel din orice direcţie am
privi-o. (se poate rostogoli în orice
direcţie).
-desenează sfera pe caiete;
Desenez sfera pe tablă.

- Daţi exemple de obiecte care au


această formă! (o minge de tenis, glob
terestru, o portocală)
-urmăresc, cu atenţie conul;
Prezint copiilor conul.
- Acesta este un con. Are feţe plane şi
sub ce formă? (una în formă de cerc)
Se verifică apoi cu elevii dacă se poate
rostogoli şi se observă că se
rostogoleşte pe o direcţie circulară.
-desenează conul pe caiete;
Desenez conul la tablă.

Daţi exemple de obiecte care au


formă de con! (un coif de clovn, o
îngheţată la cornet, un turn de biserică)

Prezint copiilor piramida. Stabilesc


-urmăresc, cu atenţie piramida;
ce figuri geometrice reprezintă feţele
sale laterale (triunghiuri) şi ce figură
geometrică reprezintă faţa plană a
piramidei. Are un vârf, 4 colţuri, 8
muchii.

Desenez piramida la tablă. Daţi


-desenează piramida pe caiete;
exemple de obiecte care au aceasta
formă. (acoperişurile caselor)

Prezint apoi planşele pe care sunt


prezentate corpurile geometrice
descompuse pentru a se putea observa -sunt atenţi la explicaţii;
cum se poate construi corpurile
geometrice şi anume: cubul, cuboidul,
cilindrul, conul, piramida.

(ANEXA 1, 2, 3)

6. OBŢINEREA C1 Solicit elevilor deschiderea -vor ieşi la tablă pentru rezolvarea explicaţi manual indivi- 5 min. autoeva-
PERFORMANŢEI C2 exerciţiului; a luare
C3 manualului la pagina 30. Lucrăm caiete dual
C4 exerciţiul 1 pe caiete şi la tablă.

C5

7. ÎNCHEIEREA *face aprecieri frontale cu privire la - ascultă aprecierile făcute; explicaţi auxiliar 1 min. apreciere
LECŢIEI modul de participare al elevilor la lecţie - notează tema pentru acasă; a frontal verbală
*transmite si explică tema pentru
acasă;
ANEXA 1

CUBUL CUBOIDUL
ANEXA 2

PIRAMIDA

CILINDRUL
ANEXA 3

SFERA CONUL
Fişă de lucru

1.Uniţi corpurile geometrice cu figurile geometrice care le pot fi feţe.

2.Uneşte obiectele cu corpurile geometrice corespunzătoare şi scrie denumirea lor:

.................

.............. ............. ............ ................ ..............

S-ar putea să vă placă și