Plan de Lectie

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

UNITATEA: PALATUL COPIILOR


GRUPA: ÎNCEPĂTORI
PROFESOR: B MIHAELA
CERCUL: ATELIERUL FATEZIEI
TEMA PLASTICĂ Tehnici de pliere a hartiei. Origami
SUBIECTUL : FLORI MULTICOLORE
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi, mixtã;
DATA: 11-06-2019

COMPETENŢE GENERALE:
C1: Dezvoltarea capacitatii de exprimare plastic utilizand material, instrumente si tehnici variate
C2: Dezvoltarea sensibilitatii, a imaginatiei si a creativitatii artistice
C3: Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic
C4: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului visual- artistic

COMPETENŢE SPECIFICE:- identificarea si denumirea materialelor de lucru, a instrumentelor necesare


- observarea unor tehnici de lucru
- familiarizarea cu instrumente si material de lucru
- utilizarea unor tehnici simple de indoire, pliere, insirare, rasucire, taiere,
decupare dupa contur

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) COGNITIVE : - O1- Sã recunoascã diferite tipuri de flori în naturã şi în imagini de artã;
- O2- Sã utilizeze diferite tipuri de forme pentru a reda compoziția cu flori;
- O3- Sã realizeze armonia cromaticã cu ajutorul culorilor semnificative pentru acest
subiect;
- O4- Sã organizeze spațiul de lucru intr-o compoziție plasticã, unitarã şi echilibratã;
- O5- Sã evalueze şi sã autoevalueze lucrãrile pe baza criteriilor de evaluare;
- O6- Sã decupeze şi sã lipeascã hârtia coloratã pe suportul stabilit cu ajutorul aracetului sau
a lipiciului special de hartie;
b) AFECTIV- APTITUDINALE:- O7- Sã manifeste obiectivitate in aprecierea lucrãrilor celorlalți colegi:
- O8- Sã-şi dezvolte gustul estetic prin realizarea unor compoziții echilibrate;
c) PSIHOMOTORII: - O 9- Sã pastreze poziția corectã în bancã pe parcursul activitãții;

CRITERII DE EVALUARE:
- realizarea temei plastice si a subiectului;
- diversitatea petelor, formelor si liniilor utilizate;
- expresivitatea petelor, liniilor si formelor plastice decupate din colile colorate;
- armonia cromaticã;
- creativitate, originalitate;
- finalizarea lucrãrii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) RESURSE PROCEDURALE: conversația euristicã, demontrația, exercițiul, explicația, lucrul individual;
b) MIJLOACE ŞI MATERIALE: planşe didactice, materiale din naturã, albume de artã, carton colorat, hârtie
coloratã, foarfecã, lipici etc;
Secvențe didactice. Conținut Activitatea de predare- învațare
OB.OP esențializat ( metode didcatice, conținuturi, evaluare)
1.Momentul organizatoric Metode didactice: conversația, explicația
-Pregatirea materialelor necesare desfâşurãrii lecției.

2. Captarea atenției. Metode didactice: conversația, explicația


Descrierea multitudinilor de flori existente si a multitudinilor
de culorir acestora .

3. Reactualizarea cunoştințelor Metode didactice: conversația, explicația, demontrația.


dobândite anterior. Ce este compoziția decorativã?
- compoziția decorativã - in arta decorativã, pata este platã, uniformã si de cele mai
- centrulde interes multe ori are rol de decorare a unor obiecte sau material.
- stilizarea - Componentele de baza alei artei decorative sunt: elementele
de limbaj (punctul linia, forma, culoarea si valoarea),stilizarea
(ornamentele raman figurative), juxtapunerea si suprapunerea,
intersectarea sau impletirea elementelor de limbaj si
compunerea lor in ornamente nonfigurative,combinarea
elementelor geometrice nonfigurative cu elementele figurative
stilizate
Ce este centrul de interes si câte existã?
- zona, forma, detaliu - subliniate intenționat prin modalitãți
precum: modulãri liniare (subtire-gros), facturã (cu sens
evident directionat, aparent spontan etc.), contraste (cald-rece,
închis-deschis, aglomerat-aerat, mare-mic etc.); intr-o
compozitie pot fi mai multe centre de interes; ele sunt punctele
nodale ale liniilor de forta ale compozitiei, locurile catre care
tind celelalte forme, detalii lipsite de accente, mai linistite
coloristic etc. si pe care nu le distingem in primul rand;
Se recunosca diferite centre de interes pe planse didactice.
Evaluare: frontala

4. Anunțarea temei plastice si a Tema plastica: Tehnici de pliere a hartiei. Origami


subiectului. Subiectul: “Flori multicolore”
O1, O4 5. Dirijarea invațãrii şi Metode didactice: demonstrația, conversația, explicația,
stimularea creativitatii: descrierea.
- prezentarea cartoanelor Profesorul prezinta diversitatea de coli colorate si a
colorate si a materialelor de materialelor ce pot fi folosite in aceasta temã, prezintã alte
decupat si lipit lucrãri realizate de alți copii si le explicã cum au fost realizate.
- culori specifice Prezintã pe rând etapele de creație. Explicã individual dupã
- modalitați de organizare a caz, sau intregului grup modalitatea de decupare si de lipire
compoziției. optime pentru a rezista pe suport.
Evaluare: frontala.
O2, O3, 6. Obținerea performanței Metode didactice: exercițiul, demontrația, explicația.
O4, O8 In timp ce elevii decupeazã şi lipesc formele de flori,
profesorul va indruma individual fiecare elev, îl va evalua
individual si parțial sau ii va demontra problema neînteleasã.
Se va ajuta si de planşe demonstrative.
Evaluare: individuala.
O1, O4 7. Evaluarea si autoevaluarea. Metode didactice: conversația, explicația, analiza.
O5, O7 Criterii de evaluare: Se realizeazã o expozitie cu lucrãrile elevilor care se vor evalua
- realizarea temei plastice si a dupã criteriile stabilite.
subiectului Itemii de evaluare se vor elabora cu ajutorul criteriilor de
- diversitatea si expresivitatea evaluare.
florilor decupate din hartie Ce subiect ați realizat?
coloratã; Denumiți tipurile de forme obținute prin decupare in aceastã
- semnificația culorilor; lucrare.
- originalitate, mesajul lucrãrii; Ce semnificã gama de culori utilizatã în aceastã lucrare?
- finalizarea lucrãrii. Se vor aprecia lucrãrile cu un grad de originalitate in ceea ce
priveşte cromatica lucrãrii si a diversitãții de flori realizate
obținute prin colarea si decolarea hârtiilor colorate.
Evaluare: frontalã si individualã.
8. Încheierea lecției Metode didactice: conversația
Scurtã apreciere asupra desfãşurãrii lecției şi a
comportamentului elevilor
Anunțarea materialelor necesare lecției urmãtoare.

S-ar putea să vă placă și