In Lumea Fluturasilor Isteti Proiect Didactic Integrat Fiat 10 Aprilie 20192

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data : 10. 04. 2019


Unitatea de învăţământ: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.27/Structură : Grădiniţa PP3 TIMIȘOARA
Educatoare: Prof. FIAT DOCHIA
Grupa: MIJLOCIE C (nivelul I)
Tema anuală: CÂND/ CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ ?
Proiect tematic transsemestrial : ANOTIMPURILE/Primăvara
Subtema: Din lumea celor care nu cuvîntă( insectele)
Tema activităţii: În lumea fluturaşilor isteţi
Tipul activităţii: consolidare şi verificare de cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, în perechi, individual.
Elemente componente ale activităţii integrate:
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Rutine: Ne pregătim pentru activităţi
- Sosirea copiilor la grădiniţă – deprinderi specifice;
- Servirea micului dejun – deprinderi de igienă şi autoservire.
Întâlnirea de dimineaţă: Să ne bucurăm de soare ! - memorarea versurilor și îndemnul de- a ne bucura de natură ca și micile
viețuitoare
Tranziţii:
- Gimnastica fluturaşilor! (gimnastică de înviorare cu folosirea unor mişcări specifice fluturaşilor).
- PRIMĂVARA a venit, hai la joc! (cântec).
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):
☻ Activitate matematică ( DOMENIUL ŞTIINŢE- DŞ): Fluturaşii matematicieni ( joc- exerciţiu).
☻ Educaţie plastică ( DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV-DEC): Câmp cu cu fluturaşi – pictură
(tema plastică: punctul plastic realizat prin tehnica stropirii şi amprentei) - activitatea se va realiza integrat la centrul
de interes Artă
 ACTIVITĂŢI LIBER ALESE- CENTRE DE INTERES (ALA ):
ALA I
*Ştiinţă:
1. Să- i ajutăm pe prietenii fluturaşilor să descifreze tainele matematicii! - fişăde lucru
*Artă:
1. Câmp cu fluturi (pictură ) DEC;
2. Fluturele (modelaj din plastilină)
3. Fluturi veseli- asamblare şi lipire
*Biblioteca:
1. Fluturaşii vin la flori ( citesc imagini şi formează propoziţii simple și dezvoltate folosesc corect singular-
plural , acord substantiv-adjectiv )
2. Fluturaşi și flori (trasarea grafică a fluturaşilor prin unirea punctelor);
*Construcţii: Fluturaşi coloraţi ( din mozaic);
ALA II:
* Dansul fluturaşilor- euritmie
Scop:
▪ Consolidarea şi verificarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de utilizare a numerelor în concentrul 1-5, exprimate
într-un limbaj matematic adecvat;
▪ Cultivarea sensibilităţii artistice, a spiritului de observaţie, a percepţiilor vizuale, a imaginaţiei creatoare ; dezvoltarea
capacităţii de exprimare plastică, spontană.
▪ Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător;
▪ Dezvoltarea capacităţii de comunicare în structuri corecte din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale/ Comportamente urmărite:


ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:
 DŞ (Activitate matematică):
- să alcătuiască grupe de elimente de acelaș fel ;
-să identifice grupele de obiecte cu 1-5 elemente
- să numere crescător şi descrescător în limetele 1-5;
- să alcătuiască şirul numeric crescător şi descrescător în limitele 1-5;
- să pună în corespondenţă cifra cu cantitatea de obiecte;
- să descopere cifrele care lipsesc într-un şir dat;
- să identifice poziţia unui obiect, utilizând numeralul ordinal, într-un şir de elemente;
 DEC (Educaţie plastică):
- să identifice punctul, ca element de limbaj plastic, în mediul înconjurător;
- să obţină efecte plastice prin combinarea unor tehnici de realizare a punctului plastic ( tehnica stropirii şi tehnica
amprentei);
- să aplice culoarea, realizând puncte spontane prin stropire cu periuţa de dinţi şi puncte elaborate cu beţişoare igienice;
- să identifice şi să realizeze punctul colorat, mare, mic, des, rar, contopit, suprapus;
- să folosească cuvinte şi expresii specifice activităţilor plastice în aprecierea lucrărilor proprii sau ale colegilor;
- să coopereze cu colegii în realizarea temei plastice.

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:


ALA1
Ştiinţă:
- să aplice cunoştinţe matematice dobândite în situaţii noi şi variate;
- să numească culorile şi felul acestora ;
- să colaboreze cu colegii în rezolvarea unor sarcini comune.
Artă:
- să creeze fluturaşi prin tehnici mixte ( tehnici ale picturii şi ale modelajului) din plastic recuperat din pungi de plastic şi
plastilină;
- să picteze fluturaşii mici utilizând în culori reci, iar fluturaşii mari în culori calde;
- să realizeze fluturaşi prin asamblare şi lipire ;
- să manipuleze corect materialele puse la dispoziţie;
- să participe afectiv la activităţi manifestându-se liber şi creativ;
Biblioteca:
- să formeze propoziţii simple și dezvoltate după imagini;
- folosească corect singularul și pluralul
- să să folosească corect acordul substantivului cu adjectivul ;
- să traseze fluturaşul unind punctele fără a ridica carioca de pe foaie.
Construcţii:
- să construiască prin alăturare de ţinte colorate modele de fluturaşi ;
- să identifice rolul constructiv al punctului plastic;
ALA 2:
- să execute corect mişcări ale braţelor şi picioarelor;
- să respecte formaţiile în care se realizează dansul;
- să-şi coordoneze mişcările cu ritmul solicitat de linia melodică.
Strategii didactice:
Resurse procedurale: povestirea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul motric, exerciţiul, jocul, lucrul individual şi în
grupuri , lucrul în perechi, problematizarea, , surpriza.
Elemente de joc: manipularea materialelor, aplauze, utilizarea medalioanelor, vorbirea rimată, surpriză, mişcarea ritmată.
Resurse materiale: coş cu materiale, pensule, flori pentru prezenţa la centrele de interes, fluturaşi din plastic, table magnetice,
buline colorate, cifre , flori, fluturi, fişe de lucru, şabloane de fluturi, hârtie creponată, tempera, beţişoare igienice, şerveţele,
aripi de fluturi, plastilină, planşete, poeniţă confecţionată din polistiren, cartoane colorate, imagini cu gâze, carioca, creioane
cerate, jocuri de construcţii cu ţinte, stimulente.
Resurse umane: copii, educatoare;

Bibliografie :

- CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIE TIMPURIE (copii de la naștere la 6 ani) –MEN -2017-;


- Aplicarea Noului Curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?, Editura Diana, Piteşti , 2009;
- Activitatea integrată din grădiniţă- ghid pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2008;
- Maria Bojneag -“Ghid pentru învăţământul preşcolar”, Editura Tehno-Art, 2007;
ALA I - ŞTIINŢE ALA I - ARTĂ
1. Fluturele (modelaj din plastilină)
2 Fluturi veseli- asamblare şi lipire
1. Să-i ajutăm pe prietenii
fluturaşilor să dezlege tainele
matematicii! - fişe de lucru

ADE ALA I - BIBLIOTECA


ALA I - CONSTRUCŢII
1. DŞ: Fluturaşii matematicieni (joc-exerciţiu); 1. Fluturaşii vin la flori ( citesc
Fluturi coloraţi- construcţii 2. DEC: Câmp e cu fluturi (pictură - tema plastică- imagini şi formează propoziţii;
plane din ţinte ( mozaic) punctul plastic obţinut prin tehnica stropirii şi tehnica 2. Fluturaşi și flori (trasarea
amprentei) grafică a fluturaşilor prin unirea
punctelor);

ALA II

Dansul fluturaşilor -euritmie


Scenariul zilei

Până la venirea tuturor copiilor la grădiniţă, aceştia vor decora cu buline aripile fluturaşilor pe care le vor folosi la ,,Dansul
fluturaşilor”
Activitatea propriu-zisă debutează cu Întâlnirea de dimineaţă.
Copiii se aşază în semicerc intonând cântecelul ,,Primăvara a venit /Hai la joc”. După intonarea cântecului, le voi povesti
copiilor că m—am întâlnit cu Primăvara care le-a transmis mesajul ,, Să ne bucurăm de soare ! le recit versurile pe care le vor
memora și promit că se vor bucura de natură cu micile viețuitoarepe care le vor denumii folosind expresiile din poezie. Dau copiilor
medalioane cu fluturi coloraţi, pe care îi vor alege după preferinţe şi în funcţie de care se vor grupa la centrele de interes:
Atenţia copiilor este îndreptată spre completarea Calendarului naturii. Sunt adresate următoarele întrebări:
-În ce zi a săptămânii suntem? ( este aşezat jetonul extras din coşuleţul special pregătit, în dreptul zilei corespunzătoare)
-Cum este vremea astăzi? ( este aşezat jetonul care indică starea vremii din ziua respectivă)
Prezenţa este realizată în manieră interactivă, copiii fiind solicitaţi la acţiunea de mimare a zborului şi de
rostire a onomatopeelor ,, fâl-fâl!”. Prilejul va fi folosit şi pentru a realiza prezenţa numerică.
Noutatea zilei. Pentru că preşcolarii s-au transformat în fluturaşi, educatoarea propune ca întreaga activitate a zilei să se
desfăşoare sub genericul ,,În lumea fluturaşilor isteţi” .
Îi informeaz pe copii că Primăvara mi-a dăruit o pensulă magică cu care pictează întreaga natură pentru că este cel mai iscusit
pictor. Foloseşte pete de culoare, puncte divers colorate, tehnici diferite. Se recunosc culorile, se fac asociaţii între punctele colorate şi
ce reprezintă acestea în natură (floricele pe câmpii, mugurii copacilor, gâzele etc.).
Uneori culorile se mai ceartă între ele.(se intonează cântecul ,,Culorile se ceartă”).
În timpul intonării cântecului , o păpușă Regina Fluture, aduce materialele necesare activităţii :
Cu ajutorul ei se realizează anunţarea temei şi a obiectivelor pentru prima activitate comună propusă, Activitatea matematică,
care se va desfăşura sub forma jocului-exerciţiu ,,Fluturaşii matematicieni”
Tranziţia către activităţile desfăşurate la centrele de interes se va realiza prin intermediul jocului de mişcare
,,Gimnastica fluturaşilor”(Unu-doi, unu-doi/ Fluturaşi vioi/ Dăm din aripioare/ Şi zburăm spre soare/ Unu-doi,unu-doi/ Fluturaşi
vioi/ Dăm din aripioare/ Şi zburăm spre floare)
Centrele de interes propuse sunt: Ştiinţe, Artă, Bibliotecă, Construcţii. Centrele de interes sunt marcate cu flori colorate pe
care le-au ales copiii.
Se explică sarcinile pe care le vor avea de îndeplinit la fiecare sector, iar copiii se vor aşeza după culoarea fluturaşului pe care l-
au ales, astfel încât fluturaşii să aibă aceeaşi culoare cu floarea de la centrul de interes ales. Fiecare copil îşi va marca prezenţa la
centrul de interes prin desenarea unor puncte pe aripile fluturaşului .
Pentru că fluturaşii zboară din floare în floare, după finalizarea lucrului la unul din centre, copilul se anunţă astfel:
,,Lucrarea am terminat/ Spre altă floare am zburat”. Se subliniază faptul că fiecare copil va trece pe la mai multe centre de interes, iar
centrul Construcţii va fi ales doar în momentul în care nu sunt locuri libere la alt centru.
Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind explicaţiile suplimentare acolo unde este
necesar.
Pregătirea copiilor pentru servirea micului dejun se realizează pe versurile:
,,Înspre baie noi zburăm /Pe aripioare să ne spălăm /Dăm cu apă şi săpun /Mai curaţi suntem acum.”
Comportamentele urmărite în cadrul DEC ( Educaţie plastică) se realizează la centrul de interes ARTĂ, dar se vor urmări şi la
celelelte centre de interes ca şi comportamentele urmărite la DEŞ (Activitatea matematică), prin transfer de cunoştinţe.
La finalul activităţii, lucrările copiilor vor fi expuse, realizându-se evaluarea lucrărilor la care participă şi păpușa Regina Fluture
Tranziţia spre ALA 2 se realizează prin intermediul cântecului ,,Fluturele”.
Activitatea desfăşurată pe parcursul întregii zile se încheie cu ,,Dansul fluturaşilor”-euritmie, pentru a-se bucura de soare la
îndemnul PRIMĂVERII
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
EVENIMENT CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE (instrumente şi
E DIDACTICE PROCEDEE DE indicatori)
ÎNVĂŢĂM
ÂNT
Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a
Momentul activităţii:
organizatoric - se va aerisi sala de grupă;
-se amenajează centrele de interes unde vor merge copiii să lucreze; Observarea
- mijloacele de învăţământ vor fi distribuite la fiecare centru de Conversaţia comportamentului
interes; copiilor;
- se organizează grupa de copii care va intra în sala de clasă intonând
cântecul Primăvara a sosit/Hai la joc!.

Se realizează prin întâlnirea de dimineaţă, în cadrul căreia Păpușa Observarea


Captarea şi voi povesti copiilor că m-am întâlnit cu Primăvara care le-a transmis Regina comportamentului
orientarea mesajul ,, Să ne bucurăm de soare ! le recita versurile pe care le vor Conversaţia Fluture copiilor; interesul
atenţiei memora și promit că se vor bucura de natură cu micile vețuitoare pe Povestirea Coş cu flori pentru personajele
copiilor care le vor denumii folosind expresiile din poezie. Explicaţia şi cu material surpriză;
Atenţia copiilor este îndreptată spre completarea didactic;
 Regina Fluture care aduce materialele necesare desfăşurării Medalioane Răspunsurile
primei părţi a activităţii, precum şi stimulentele pe care preşcolarii le Surpriza cu fluturi; copiilor;
vor primi la sfârşitul zilei .
 Se vor purta discuţii premergătoare unei bune desfăşurări a
activităţii.
Anunţarea Regina Fluture prin intermediul meu anunţă tema precum şi Observarea
temei şi a obiectivele urmărite, prin intermediul unor versuri: Expunerea Coş cu comportamentului
obiectivelor ,,Iată, v-am adus aici/ Bulinuţe mici Conversaţia materiale copiilor şi interesul
Să le număraţi cu spor/ Că mi-ar fi de ajutor , Explicaţia manifestat pentru
Iar în coş am adunate/ Multe flori înmiresmate activitatea ce va fi
Să le ordonaţi pe toate./ Mulţi fluturi coloraţi desfăşurată;
Care aşteaptă să fie aşezaţi./Apoi să-i numărați
Pe flori să-i așezați./ Să pictaţi, să desenaţi
Mulţi fluturi coloraţi! / Şi când voi veni din nou
Să văd pe panou/ Munca voastră înşirată
Şi de părinți apreciată!”
Primăvara(scrisoare citită de educatoarea) menţionează din nou
tema activităţii, mijlocul de realizare şi obiectivele urmărite, într-un
limbaj accesibil vârstei preşcolare.
Se prezintă materialele.
Este derulată prima secvenţă a activităţii matematice, Fluturaşii Explicaţia Frontală
Dirijarea matematicieni (joc-exerciţiu), care se va desfăşura frontal cu întreaga
învăţării grupă de copii. A doua secvenţă a activităţii se va realiza la centrul de Individuală
interes Ştiinţe. Jocul
Se explică copiilor regulile jocului, care va avea următoarea Observarea
desfăşurare: comportamentului
▪ se propune primului copil să numere crescător în limitele 0-5, iar alt Lucrul în table copiilor
copil va număra descrescător; perechi magnetice
▪ doi copii vor aşeza la cele două table magnetice puse la dispoziţie, Colaborarea dintre
cifrele în ordine crescătoare şi în ordine descrescătoare; Exerciţiul buline copii în timpul
▪ alţi doi copii vor aşeza bulinele fluturaşilor, pe culori, în dreptul colorate, jocului, respectarea
cifrelor, raportându-se cantitatea la număr, realizându-se astfel şirul magnetice regulilor ,
crescător şi descrescător; Explicaţia aplauze, aprecieri
▪ se vor număra florile şi fluturaşii , identificându-se mulţimea cu mai Problematizare verbale.
multe elemente; a
▪se vor aşeza florile într-un rond, iar fluturii vor zbura la florile de Lucrul flori Utilizarea limbajului
aceiași culoare ; individual fluturi matematic
▪ se cere copiilor să închidă ochii, timp în care va zbura câte un Exerciţiul Analiza şi aprecierea
fluturaş; copiii vor identifica al câtelea fluturaş a zburat; rond de flori răspunsurilor
Copiii vor verbaliza orice acţiune, folosind un limbaj matematic Jocul
adecvat vârstei.
▪este enunţat conţinutul unor probleme – ghicitori ( cu suport ilustrat) Explicaţia probleme Observarea
Obţinerea la care copiii vor găsi rezolvarea: Problematizare ilustrate comportamentului
performanţei *Am o gâză - Buburuză/ Multe puncte are-n spate, a copiilor
Numără și spune dacă poți / Câte puncte sunt pe spatele ei lucios? Exerciţiul probleme Colaborarea dintre
*Câte albine mititele / Strâng nectar din floricele. ghicitori copii în timpul
Cifra 5 să o găsești lângă ele să o așezi .. jocului, respectarea
Copiii sunt invitaţi să verifice corectitudinea unor răspunsuri prin regulilor de joc,
versurile: ,,În grădina fermecată /Poţi acum şi tu să vii/ Şi sub aplauze, aprecieri
floarea colorată / Un răspuns tu vei găsi.” Explicaţia verbale.

Asigurarea ▪ Fiecare copil va avea câte o paletă de culoare verde şi una de Palete verzi, Corectitudinea
feed-back-ului culoare roşie. Trierea palete roşii operaţiilor
▪ Se descoperă câte un plic din cele aduse de păpușa Regina Fluture aserţiunilor
în care este expusă câte o aserţiune. Plicuri Aprecierea
Ex: Sunt mai multe flori decâ fluturi . Dacă aserţiunea este adevărată colorate răspunsurilor
se ridică paleta verde, iar dacă este falsă se ridică paleta roşie. Se Jocul de având sarcini
expun 2-3 aserţiuni, după modelul de mai sus. mişcare diferite
Tranziţia către centrele de interes se va realiza prin intermediul Capacitatea de
jocului de mişcare ,, Gimnastica fluturaşilor” concentrare
După terminarea acestuia, copiii sunt îndrumaţi mimând zborul Utilizarea unui
fluturaşilor, către centrele de interes. limbaj matematic
Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru: adecvat
☻La centrul Ştiinţe copiii vor avea de rezolvat următoarele sarcini: Explicaţia
Vor rezolva fişe matematice sub genericul: Să-i ajutăm pe prietenii Demonstraţia
fluturaşilor să dezlege tainele matematicii! Fişe de lucru Relaţionarea în
O sarcină pe care o vor avea de îndeplinit este decorarea cu puncte a Tehnica Lotus timpul formării
fluturaşului în funcţie de cifra aflată sub imagine folosind culoarea Lucrul în grup Carioca grupurilor
specificată ( ex: unde este cifra 4 - 4 puncte verzi etc..). Exerciţiul Gruparea după
Asfel, un obiectiv al educaţiei plastice se va regăsi şi la centrul criteriile date
Ştiinţe, realizându-se integrarea cunoştinţelor. Problematizare
La acest centru, copiii vor avea posibilitatea de a alege să a Capacitatea de
îndeplinească şi alte sarcini: concentrare,
▪ recunosc şi numără insectele din imagine; desenezează insecta Observaţia modalitatea de
care are puncte pe spate şi scrie cifra corespunzătoare numărului manipulare a
de insecte pe care le-a găsit; materialelor

☻La centrul Artă se va realiza cea de-a doua activitate obligatorie Explicaţia Observarea
- Educaţia plastică- unde vor realiza Câmp cu fluturi prin tehnica Demonstraţia Coli de comportamentului,
stropirii şi a amprentei, obţinându-se punctul plastic, spontan şi Observaţia carton relaţionarea în
elaborat, folosind instrumente şi suporturi de lucru Exerciţiul Tempera timpul rezolvării
neconvenţionale ( ștampile, beţişoare igienice ). Vase cu apă sarcinilor de grup
După explicarea şi demonstrarea tehnicii de lucru de către Şerveţele
educatoare, se vor executa exerciţii de încălzire a muşchilor mici umede Observarea
ai mâinii: Mâinile nu stau deloc/ Ci se pregătesc de joc Exerciţii Beţişoare comportamentului
Degetele-mi sunt petale/ Se deschid ca la o floare motrice igienice copiilor şi
Ploaia cade ne-ncetat,/ Degetele le-am mişcat înţelegerea sarcinilor
Spre stânga şi spre dreapta mea,/ Le mişcăm noi uite-aşa! Aripioare din de lucru
Iar apoi le răsfirăm,/ Şi la pian frumos cântăm, /Do, re, mi. plastic Relaţionarea în
Copiii vor lucra câte 2-4 la fiecare masă recuperat din timpul lucrului cu
La acest centru, copiii vor mai avea posibilitatea să aleagă : Lucrul în pungi de colegii
▪ să picteze fluturi machetă , să modeleze corpul fluturilor din perechi plastic
plastilină și să aplice aripi din pungi de plastic ; Plastilină Capacitatea de
▪ realizează Fluturaşi veseli prin asamblare şi lipire pe care îi vor planşete concentrare şi
aşeza într-o poeniţă confecţionată. Foi de desen înţelegerea sarcinilor
☻ La centrul Biblioteca copiii vor avea de ales să îndeplinească Observaţia Carioca de lucru
următoarele sarcini: Fluturi din Relaţionarea în
- să asocize fluturii și florile după culoare; Explicaţia carton timpul realizării
- să formeze propoziţii simple și dezvoltate; Conversaţia colorat sarcinilor în grup
- folosească corect singularul și pluralul Expunerea Lipici Utilizarea unui
- să să folosească corect acordul substantivului cu adjectivul ; Imagini limbaj adecvat
- să traseze fluturaşul unind punctele fără a ridica carioca de pe Exerciţiul Fluturi de Corectitudinea
foaie.; dimensiuni rezolvării sarcinilor
- decorează fluturaşii mici utilizând puncte în culori reci, iar mari
fluturaşii mari cu puncte în culori calde; Lucrul în grup Fluturi
☻ La centrul Construcţii copiii vor realiza conturul fluturaşului Metoda decupaţi
din ţinte, vor număra ţintele folosite pe culori, vor numi culorile şi interactivă- Fişe de lucru Observarea poziţiei
felul lor. cu grafisme pe care o au faţă de
După explicarea sarcinilor la fiecare centru de interes, copiii Exerciţiul suportul de lucru
sunt rugaţi să se aşeze la centrul la care floarea are aceeaşi culoare Problematizare Joc de Utilizarea
ca fluturaşul pe care l-au ales. Se face precizarea că fiecare va a construcţii instrumentelor de
trece pe la mai multe centre de interes, dar nu au obligaţia să Lucrul plane din scris
treacă pe la toate sectoarele şi să îndeplinească toate sarcinile, însă individual mozaic
ar trebui să rezolve sarcinile matematice de la centrul Ştiinţe şi să Ocuparea poziţiilor
realizeze Câmpul cu fluturi. Fiecare copil îşi va marca prezenţa la la centrele de interes
centrul de interes, prin realizarea unor puncte mai mari pe aripile Explicaţia
fluturaşului. Demonstraţia Capacitatea de
Educatoarea va supraveghea şi antrena copiii la fiecare centru concentrare
de activitate, oferind explicaţii suplimentare acolo unde este
necesar.
La finalul activităţii, lucrările realizate de copii vor constitui o
expoziţie care va fi analizată şi apreciată. expoziţie Aprecieri pozitive
Evaluarea şi Evaluarea activităţii preşcolarilor se va face cu ajutorul Reginei Conversaţia ale răspunsurilor;
încheierea Fluture, prin aprecieri verbale şi autoaprecieri asupra modului de Observaţia Interpretarea
activităţii lucru, asupra calităţilor estetice ale lucrărilor (sectorul Artă) şi ale Turul galeriei lucrărilor;
construcţiilor realizate. Aprecierea modului
Copiii care au lucrat la sectorul Ştiinţă şi Biblioteca vor fi apreciaţi de lucru, a calităţii
pentru corectitudinea cu care au rezolvat fişele de lucru, pentru modul estetice şi acurateţea
în care au colaborat pentru realizarea sarcinilor comune, dar şi cele lucrărilor copiilor;
individuale. Aprecierea
Se fac aprecieri individuale şi colective, după care se trece la creativităţii
ALA II, prin tranziţia ,,PRIMĂVARA a venit,hai la joc !,, interpretare răspunsurilor;
cântec. Costumaţii Analiza produselor
După interpretarea cântecului, copiii sunt invitaţi la dans: ,,După Intonare cântec de activităţii.
muncă şi răsplată!/ Hai să dănţuim puţin!/Şi cu paşi de balet îndată/ fluturaşi(arip
Munca să ne-o împodobim!” ioare, antene Aprecieri
Ziua se încheie cu Dansul fluturaşilor- euritmie, pe fond muzical Euritmie Combină individuale şi
clasic. muzicală colective asupra
La încheierea tuturor activităţilor, se fac aprecieri individuale şi CD-audio modului în care au
colective asupra modului în care au lucrat, s-au comportat, au lucrat, au colaborat
colaborat cu colegii, dar şi asupra modului în care au dansat. şi s-au comportat pe
Se oferă copiilor stimulente pentru efortul depus. Conversaţia parcursul întregii
zile.

S-ar putea să vă placă și