Evaluare Vi Verbul

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: Liceul Teoretic Buziaş


Data: 22.01.2019
Clasa: a VI-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Profesor: Ciobanu Elena-Corina
Unitatea de învățare: Modele în viață
Tema: Test de evaluare - Verbul
Tipul lecţiei: evaluare
Durata: 50 de minute

Competenţe generale/ Competenţe specifice:


2. Receptarea textului scris de diverse tipuri
2.3. Prezentarea unor răspunsuri personale, creative şi critice pe marginea unor texte diverse;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
3.1. Redactarea unui rezumat, a unui text, pe un subiect la alegere, având în vedere
etapele procesului de scriere și structurile specifice, pentru a comunica idei și informații sau
pentru a relata experiențe trăite sau imaginate;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
4.1. Utilizarea structurilor sintactice și morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă și precisă a intenţiilor communicative;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă;
4.5. Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii.

Competenţe vizate/ Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
C1: să definească verbul;
C2: să precizeze felul verbelor şi categoriile gramaticale specifice părții de vorbire;
C3: să recunoască formele verbale din texte date;
C4: să exemplifice funcțiile sintactice ale verbului;
C5: să identifice valorile verbului a fi în enunțuri variate;
C6: să redacteze o compunere liberă, respectând cerințele date.

1
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

b) Psihomotorii: C1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului, al
fişelor de lucru;
c) Afective: C1’’: să participe cu interes la activitate;

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de evaluare, flipchart, caiete notiţe.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate individuală, activitate frontală.
d) Resurse şi managementul timpului:
- spaţiu de lucru: sala de clasǎ;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 de minute.
Modalităţi de evaluare:
- evaluare scrisă.

Bibliografie:
1. *** Curriculum Național - Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura română,
clasele V – VIII, București, 2017;
2. Norel, Mariana, Bucurenciu, Petru, Dragu, Mihaela, Limba şi literatura română - manual
pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică S.A., București, 2018;
3. Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura
Paralela 45, Piteşti, 2006;
4. Rusu, Mina-Maria (coord.), Ciotoi, Geanina, Hăilă, Carmen-Irina, Timingeriu, Mihaela,
Exerciții practice de limba română. Competență și performanță în comunicare. Clasa a VI -
a, Editura Paralela 45, Pitești, 2013;
5. Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Șerban, Marilena, Limba și literatura română – manual
pentru clasa a VI -a, Grup Editorial Art, București, 2012;
6. Trofin, Eliza – Maria, Chiriţă Cornelia, Fişe de lucru cu itemi şi teste de evaluare, Editura
Paralela 45, Piteşti, 2017.

2
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Scenariul didactic
Conţinutul activităţii

Nr. Etapele Tim C.V Activitatea profesorului Activitatea


crt lecţiei p . elevului
.
Moment 2' - asigură ordinea şi verifică dacă - se pregătesc pentru
1. organizatori C1’ toţi elevii au toate materialele oră.
c necesare pe bancă. - semnalează absenţii
C1’ sau probleme de
’ organizare, dacă este
cazul.
C1’ - se reaminteşte elevilor faptul - sunt atenți la
Captarea 2' ’ că vor fi evaluate cunoştinţele explicaţiile profesorului,
2. atenţiei C1 referitoare la verb şi li se cer eventuale lămuriri în
prezintă obiectivele propuse. cadrul discuţiei.
C2

C2 - împarte fişele de evaluare;


Verificarea 44' C1’ -supraveghează elevii pe - rezolvă fişele primite.
3. cunoştinţelor C3 parcursul rezolvării fişelor.
C1’

C4
C5

Tema pentru 2' C1’ - comunică elevilor tema pentru - notează tema pentru
4. acasă acasă: manual - Evaluare, pag. acasă.
C1’ 87,88.

3
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Nume şi prenume elev:


Data:
Test de evaluare
Clasa a VI -a A

Subiectul I 68 de puncte
1. Citește cu atenție afirmațiile de mai jos. Dacă apreciezi că afirmația este adevărată,
încercuiește litera A. Dacă tu crezi că este falsă, încercuiește litera F.

a. //A-F// Verbele sunt predicative când pot forma singure predicatul.


b. //A-F// Modurile ale căror forme nu se schimbă după persoană și nu au în propoziție funcția
sintactică de predicat se numesc moduri nepersonale (nepredicative).
c. //A-F// Verbele la moduri nepersonale au funcția sintactică de predicat nominal.
d. //A-F// Modurile conjunctiv și conditional-optativ au două timpuri: viitor și perfect simplu.
e. //A-F// Verbele la modul infinitiv au două forme: afirmativă și negativă.
f. //A-F// Verbele la perfect compus sunt alcătuite din forme specifice ale auxiliarului a avea și
participiul verbului de conjugat, care este o formă verbal nepersonală.
g. //A-F// Verbul auxiliar a vrea ajută la formarea modului conjunctiv, timpul perfect.
7×1p=7p
2. Trece în casetele corespunzătoare verbelor din coloana A cifra analizei potrivite din coloana
B.
A B
reparau 1. imperativ, formă afirmativă
aș fi construit 2. participiu
mersesem 3. conjunctiv, prezent
să scriu 4. condițional-optativ, perfect
citește! 5. indicativ, imperfect
scris 6. indicativ, viitor anterior
a vedea 7. infinitiv
să fi plecat 8. indicativ, mai-mult-ca-perfect
voi fi lucrat 9. indicativ, perfect compus
au plecat 10. conjunctiv, perfect
văzui 11. indicativ, perfect simplu
nu te duce! 12. imperativ, formă negativă
4
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

12×2p=24p
3. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect:

A. Verbul eram din enunțul Eram tânără și fără griji. este:


a) verb auxiliar; b) verb copulativ; c) verb predicativ.
B. Verbul să iei din enunțul Vreau să iei note mari. este la modul:
a) indicativ, imperfect; b) conjunctiv; c) condiţional-optativ.
C. Alege seria corectă:
a) Nu fă!; Nu te du!; Nu zi!; b) Nu face!; Nu te duce!; Nu zice!
D. Verbul vor din enunțul Ei vor merge la film. este:
a) predicativ; b) copulativ; c) auxiliar.
E. Alege seria corectă:
a) știi, întârzii, vii, fii; b) ști, întârzi, vi, fi;
F. Verbele la modul conjunctiv exprimă o acțiune:
a) reală; b) realizabilă; c) dorită.
G. Verbul marcat din enunțul Ai văzut cum plouă? este la modul:
a) indicativ; b) conjunctiv; c) condiţional-optativ.
H. Modul imperativ are forme pentru:
a) toate persoanele; b) persoana a II-a, singular; c) persoana a II-a, singular și plural.
I. Se dau versurile:
O fâșie nesfârșită/Dintr-o pânză pare calea,/Printre holde rătăcită,/Toată culmea-i
adormită,/Toată valea. (G. Coșbuc, În miezul verii)
Valoarea stilistică a participiilor rătăcită și adormită este:
a) inversiune; b) comparație; c) epitet personificator.
9×2p=18p
4. Alcătuieşte enunţuri în care verbul „a fi” să aibă următoarele valori morfologice:
a) verb predicativ: ……………………………………………………………………………..
b) verb copulativ: ………………………………………………………………………............
c) verb auxiliar:…………………………………………………………………………………
3×3p=9p
5. Scrie, în spațiul punctat din fața fiecărei funcții sintactice din prima coloană, litera
corespunzătoare enunțului din cea de-a doua coloană.

………predicat verbal A. În bancă sunt doi elevi.


………predicat nominal B. Al treilea concurent este câștigător.
2×5p=10p

II. Subiectul al II-lea 22 de puncte


Alcătuiește o compunere de minimum zece rânduri cu titlul În vârful muntelui, în care să
folosești cel puțin patru verbe la moduri personale și două valori morfologice ale verbului a fi.
5
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

În compunere trebuie:

 să folosești forme verbale corecte; 6x2p=12 puncte


 să adopți un conținut adecvat situației imaginate; 1 puncte
 să respecţi normele de exprimare, ortografice şi de punctuaţie; 8 puncte
 să respecți numărul minim de rânduri. 1 punct

Notă:
Vei primi 8 puncte pentru respectarea normele de exprimare, ortografice şi de punctuaţie:
– unitatea compoziţiei și coerența textului; 1 punct
– registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului; 1 punct
‒ ortografia (0 – 2 erori: 2 p.; 3 – 4 erori: 1 p.; 4 sau mai multe erori: 0 p.); 2 puncte
‒ punctuaţia (0 – 2 erori: 2 p.; 3 – 4 erori: 1 p.; 4 sau mai multe erori: 0 p.); 2 puncte
‒ aşezarea corectă a textului în pagină; 1 punct
‒ lizibilitatea 1 punct

Timp de lucru: 50 de minute


Se acordă 10 puncte din oficiu.
Succes!

6
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE

 Se punctează oricare alte formulări/modalități de rezolvare corectă a cerințelor.


 Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit în barem. Nu
se acordă fracțiuni de punct.
 Se acordă 10 puncte din oficiu.

Subiectul I 68 de puncte
1. Item obiectiv - cu alegere duală 7×1p=7p
a. A, b. A, c. F, d. F, e. A, f. A, g. F.
2. Item obiectiv - de tip pereche 12×2p=24p

5 reparau
4 aș fi construit
8 mersesem
3 să scriu
1 citește!
2 scris
7 a vedea
10 să fi plecat
6 voi fi lucrat
9 au plecat
11 văzui
12 nu te duce!

3. Item obiectiv - cu alegere multiplă 9×2p=18p


Câte două puncte pentru identificarea variantelor: A-b, B-b, C-b, D-c, E-a, F-b, G-a, H-c, I-c.
4. Item semiobiectiv - cu răspuns scurt 3×3p=9p
Câte trei puncte pentru fiecare enunț construit, care conține valoarea morfologică indicată.
5. Item obiectiv - de tip pereche 2×5p=10p
Predicat verbal-A
Predicat nominal-B

Subiectul al II-lea 22 de puncte


 folosirea formelor verbale corecte; 6x2p=12 puncte
7
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

 conținut adecvat situației imaginate; 1 punct


 respectarea normele de exprimare, ortografice şi de punctuaţie; 8 puncte
 respectarea numărului de rânduri. 1 punct
Se acordă 8 puncte pentru respectarea normele de exprimare, ortografice şi de punctuaţie
astfel:
– unitatea compoziţiei și coerența textului; 1 punct
– registrul de comunicare, stilul şi vocabularul adecvate conţinutului; 1 punct
‒ ortografia (0 – 2 erori: 2 p.; 3 – 4 erori: 1 p.; 4 sau mai multe erori: 0 p.); 2 puncte
‒ punctuaţia (0 – 2 erori: 2 p.; 3 – 4 erori: 1 p.; 4 sau mai multe erori: 0 p.); 2 puncte
‒ aşezarea corectă a textului în pagină; 1 punct
‒ lizibilitatea. 1 punct

S-ar putea să vă placă și