10 Proiect Didactic
10 Proiect Didactic
10 Proiect Didactic
A.Algoritm introductiv:
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date si relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite.
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ,calitativ,structural sau contextual cuprinse în enunţuri matematice.
3. Utilizareaalgoritmilorşi a conceptelormatematicepentrucaracterizarealocalăsauglobală a uneisituaţii concrete.
4. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii problemă în scopul găsirii de strategii pentru optimizarea
soluţiilor.
5. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a
acestora.
Competenţe specifice:
1. Utilizarea de proprietăţi ale funcţiilorîntrasareagraficelorşirezolvarea de ecuaţii.
2. Interpretarea unor probleme de calcul în vederea optimizării rezultatului.
3. Utilizarea echivalenţei dintre bijectivitate şi inversabilitate în trasarea unor grafice şi în rezolvarea unor ecuaţii algebrice.
4. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete şi reprezentarea prin grafice a unor funcţii care descriu situaţii practice.
Page 1 of 7
Competenţe derivate:
A.Cognitive:
CC 1 să definească noţiunea de ecuaţie,
CC 2 să identifice şi să clasifice ecuaţiile
B.Psiho-motorii:
CP1 Să redacteze în mod logic rezolvarea unor exerciţii .
CP2 Să dovedească abilitate în rezolvarea exerciţiilor.
C. Afective
CA1 Să fie atenţi la lecţie.
CA2 Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii prin aplicarea cunoştinţelor în probleme variate.
CA3: Să participe activ la lecţie .
Valori şi atitudini vizate:
Dezvoltarea unei gândiri deschise şi creative.
Dezvoltarea iniţiativei, independenţei în gândire şi în acţiune pentru a avea disponibilitate de a aborda sarcini
variate.
Dezvoltarea spiritului de observaţie.
Strategii: activ-participativă, dirijată.
Metode didactice:
Expozitiv – euristice:
- conversaţia euristică
- explicaţia
- observaţia
- exerciţiul
- munca independentă
- învăţarea prin descoperire
Instrumente de evaluare
- observarea sistematică
- verificarea orală – frontală
- compararea rezultatelor obținute
- fişă de lucru
Forme de organizare a activităţii
- frontală
- pe grupe
Resurse:
Page 2 of 7
- umane : 30 elevi
- de timp : 40 min
- materiale: Programa şcolară, Proiectarea unităţilor de învăţare,
manual Matematică clasa a X-a, Ed Carminis
fişă de lucru
tablă
Forme de
Etapele Obiec Conţinutul lecţiei organizare
lecţiei tivele
vizate Activitatea profesorului Activitatea elevului
1 2 3 4 7
O8 Notarea absenţelor. Elevii după ce şi-au scos caietele de teme şi
1. MOMENT Asigurarea condiţiilor optime pentru maculatoarele aşteaptă în linişte începerea orei. individuala
ORGANIZATORIC desfăşurarea lecţiei.
Page 3 of 7
O1 1. Ce temă aţi avut de pregătit pentru 1. Elevii raspund la intrebarile profesorului.
O2 acasă? 2. Elevii ies la tabla pentru a rezolva exercitiile Orala
O3 2. Sunt întrebări la tema pentru acasă? din tema pe care nu au reusit sa le faca Scrisa
2. VERIFICAREA O4 Invită un elev la tablă să rezolve un acasa.
LECŢIEI O5 exerciţiu din tema de acasă. 3. Elevii raspund: ecuatii irationale ,
ANTERIOARE O6 Profesorul verifică şi apreciază oral exponentiale si logaritmice
rezultatele obţinute.
3. Ce tipuri de ecuatii am studiat?
3. ANUNTAREA O8 -Profesorul anunta tema lectiei: - elevii notează titlul lecției frontala
LECTIEI SI A Ecuatii irationale, exponentiale si - elevii urmaresc obiectivele
OBIECTIVELOR logaritmice- aplicatii
-profesorul anunta obiectivele lectiei
Se propun spre rezolvare elevilor Elevii ies la tabla pentru a rezolva exercitiile
O5 următoarele exerciții: propuse
4. O8 Ex 1: Să se rezolve ecuațiile: Ex 1: a)
DESFASURAREA O9 a) ( x 2−2 x )( e x−2−1 )=0 . Soluție:
b) √ x−1=−x 2−1 ( x 2−2 x )( e x−2−1 )=0 ⇒ x 2−2 x=0 cu soluțiile x 1=0 ,
LECTIEI
c) √ x−2+ √ 3−x=1 x 2=2
sau e x−2−1=0 , adică e x−2=e0 , cu soluția x 3=2 , deci Scrisa
d) log3 x=4− x. x 1=0 și x 2=x 3=2 soluție dublă. frontala
e) log 7 ( 2 x+1 ) =3
f) √ 3 x+ 4=4
Page 4 of 7
g) log 7 ( x +2 )−log 7 ( x +6 ) =1−log7 (2 x +1)
b)
Ex2. Să se rezolve ecuația:
√ x+ 2+ √ x−2=√ 3 x −2. Soluție:
CE: x−1 ≥ 0⇒ x ∈ [ 1 , ∞ ) , D= [ 1 , ∞ ) .
Ex3. Să se rezolve ecuația:
x x+1 x
4 +2 ∙ 3 =3 ∙ 9
x
{ √ x−1≥ 0 , ⩝ x ∈ D
−x −1=−( x +1 ) <0 , ⩝ x ∈ D
2 2
⇒ S=∅
{
2
Ex4. Rezolvați ecuația: √ x−1− √ x +2=−1 CE: x −3 x +2>0 ⇒ x ∈ ( 2 , ∞ ) , D= (2 , ∞ ) .
x−1
Ex5. Se considerăfuncția Eliminând logaritmii se obține x 2−3 x+ 2=x−1, cu
f : D → R , f ( x )= √ x +3−x−1. soluția x=3 ∈ D .
a) Determinați domeniul D maxim de
definiție. c)
Soluție:
b) Rezolvați ecuația f ( x )=0.
CE: { x−2≥ 0 ⇔ x ≥ 2⇒ x ∈ [ 2 , ∞ ) ⇒ D=[ 2,3 ] .
3−x ≥ 0 ⇔ x ≤ 3⇒ x ∈¿
√ x−2+ √ 3−x=1 ⇔
2 2
⇔ ( √ x−2 ) + 2 √ x−2 ∙ √ 3−x+ ( √3−x ) =1⇔
Profesorul intervine cu întrebări, adresate x−2+2 √ x−2∙ √ 3−x +3−x=1⇔ 2 √ x−2∙ √ 3−x=0
atât elevilor de la tablă cât şi celor din ⇔ ( x −2 )( 3−x )=0 ⇒ x−2=0 ⇔ x=2 sau
3−x=0 ⇒ x=3 ∈ D .
clasă, pentru a se clarifica demersul
rezolvării d)
Soluție:
CE: x >0, Este o egalitate între o funcţie strict
crescătoare şi una strict descrescătoare, 3 este Scrisa
soluţia unică.
frontala
e) Soluție:
CE :2 x +1>0 ⇔ x >
−1
2 (
, D=
−1
2),∞
log 7 ( 2 x+1 ) =2⇔ 2 x +1=29⇔ x=14 ∈ D.
f) Soluție:
Page 5 of 7
4
CE: 3 x+ 4 ≥ 0 ⇔ x ≥−
3
√ 3 x+ 4=4 ⇔ 3 x+ 4=16 ⇔ x =4
g) Soluție:
{
x +2>0
CE : x+ 6>0 ⇒ x ∈
2 x+ 1> 0
(
−1
2 ) (
, ∞ , D=
−1
2
,∞ .)
Din injectivitateafuncției logaritmice se obține
x+ 2 7
ecuația = cu soluțiile x 1=5 ∈ D , x2 ∉ D .
x+6 2 x +1 Scrisa
{
x+ 2≥ 0
CE: x−2≥ 0 ⇔ x ∈ [ 2 , ∞ ) , D=[ 2 , ∞ )
3 x −2≥ 0
Oservând că ambii membri ai ecuației respective
sunt pozitivi și ridicând la pătrat, se obține:
2 √ x −4=x−2.
2
Ex 4. Soluție:
Page 6 of 7
CE: {x−1≥ 0 ⇔ x ≥ 1⇒ x ∈ [ 1 , ∞ ) ⇒ D=[ 1 , ∞ ) .
x+ 2≥ 0 ⇔ x ≥−2 ⇒ x ∈ ¿
√ x−1− √ x +2=−1 ⇔ √ x−1+1=√ x +2 ⇔
2 2
⇔ ( √ x−1+1 ) =( √ x+2 ) ⇔2 √ x−1=2 ⇔ √ x−1=1⇔ x−1=1 ⇔ x =2∈ D.
Ex 5. Soluție:
a) x +3 ≥0 ⇔ x ∈ ¿.
b) Avem de rezolvat ecuația
√ x+ 3=x +1. Punând condiția
x ≥−1 putem ridica ambii membri la pătrat, se obține
2 2
x +3=x +2 x+1 ⇔ x + x−2=0 cu soluțiile
x 1=−2 , x1=1, doar , x 1=1 verifică condiția de
existență.
frontala
5. REALIZAREA -se realizează pe tot parcursul lecţiei individuala
FEEDBACK-ULUI
6. EVALUAREA Propunem pentru acasa rezolvarea individuala
PROGRESULUI subpunctelor (b,c,d) ale exercitiilor E1 pana Noteaza tema in caiete.
REALIZAT la E4 de la paagina 141
Page 7 of 7