Proiect de Lectie Clasa 7

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT

DIDACTIC
Data: 22.03.2024
Clasa: a VII-a B
Disciplina: Matematică
Titlul lectiei : Teorema Fundamentală a Asemănării.Aplicatii
Unitatea de învăţare: Asemănarea triunghiurilor
Tipul lecţiei: de fixare şi consolidare a noilor cunoştinţe
Durata: 50 min
Profesor Irina Balhuc
Scopul: - însuşirea de către elevi a Teoremei Fundamentale a Asemănării , necesară rezolvării
problemelor

Competenţe specifice:
1.Stabilirea relaţiei de asemănare ȋntre două triunghiuri prin metode diferite.
2.Interpretarea asemănării triunghiurilor ȋn corelaţie cu proprietăţi calitative şi/sau metrice
3.Aplicarea asemănării triunghiurilor ȋn rezolvarea unor probleme matematice sau practice.
Obiective operaţionale :
O1.să identifice elemente corespondente la triunghiuri asemenea;
O2.să folosească corect rapoartele de asemănare;
O3.să determine prin calcul lungimile unor segmente;
O4.să enunţe corect Teorema Fundamentală a Asemănării ;
O5.să aplice noile cunoştinţe în rezolvarea problemelor.

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică , rezolvarea de exerciţii , explicaţia , rezolvarea de
probleme,exerciţiul .
 Mijloace de învăţământ: fisa de lucru, trusă de geometrie.
 Metode de evaluare: evaluare frontală , evaluare individuală , aprecieri verbale
 Forme de organizare: frontală și individuală

1
Mijloace
/
Competenţ Metode şi Forme de Evaluar
Desfãşurarea lecţiei Material Timp
Etapele lecţiei e vizate procedee activitate e
e
didactice

Conversaţi
I. Moment Se salută clasa. Se notează absenţii. Elevul de serviciu anunţă elevii absenţi 2’
a
organizatoric
Profesorul ȋntreabă elevii ce lecţie au avut de pregătit .
Răspunsul este : „Teorema Fundamentală a Asemănării”

Ce ȋnseamnã cã douã triunghiurilor asemenea ?


Definiţie: Douã triunghiuri sunt asemenea dacã au unghiurile corespondente
congruente şi laturile corespondente proporţionale.
A ' B ' B' C ' A ' C ' Conversaţi
CS1 = = a euristică
II.
ΔA ' B' C ' ~ Δ ABC dacă AB BC AC şi Evaluare
3’
Reactualizarea CS2 ¿ A '≡¿ A ,¿ B'≡¿ B , ¿ C '≡¿ C . frontalã
cunoştinţelor
Explicaţia
Cine enunţã T.F.A ?
Enunţ T.F.A:O paralelã dusã la una din laturile unui triunghi determinã pe Trusă de
celelalte doua laturi sau pe prelungirile acestora un nou triunghi asemenea geometri
cu cel initial. e
Profesorul anunţã titlul lecţiei de azi:”Teorema Fundamentală a
Asemănării’.Aplicatii

2
Li se da elevilor Fisa 1 spre rezolvare apoi se rezolva la tabla
problemele urmatoare :
Problema1 :
În tapezul ABCD, { Ο }= AC∩BD .
AO BO AB
= = rezolvarea de
a) Demonstraţi că OC OD CD ; probleme
AO Trusă de
CS1,2,3
b)Dacă AB=8cm şi DC=6cm, aflaţi valoarea raportului OC .
geometrie Evaluare
frontalã
Explicaţia frontalã

. Ip.ABCD−trapez ; AB=8cm; DC=6cm Conversaţia

AB║CD ; { Ο }= AC∩BD
AO BO AB
= =
Cl. OC OD CD =?

3
D C

Explicaţia

A T . F. A. def . B 40’

Dem. AB║CD ⇒ Δ AOB ~ ΔCOD ⇒


Frontală
Aprecieri
culegere
verbale
AO BO AB 8 4
= = = = Conversaţia
OC OD CD 6 3
Explicaţia
Problema2 : Dandu-se figura de mai jos si stiind că A E, calculati
lungimile segmentelor AC, CE,AB si DE .
III. Fixarea şi Exerciţiul
consolidarea CS1,2,3
cunoştinţelor Frontală
Evaluare
frontalã
Trusă de
geometrie

Conversaţia manual
individualã

Cf Teoremei:Dacã douã drepte determinã cu o secant o pereche de


unghiuri alterne interne congruente, atunci dreptele sunt paralele.
Din AB,DE drepte şi AE secantã şi A ETh AB║EDT . F . A
⇒ ⇒
X X +1
∆ABC~∆EDC⇒ = ⇒x(x+5)=(x+1)(x+2)
X +2 X +5
x +5x= x +2x+x+2
2 2

2x=2⇒x=1 deci AC=1 ;CE=3 ; AB=2 ; DE=6

4
Problema3 : Fie ABCD trapez cu bazele AB||CD, AB=36cm, CD=12cm, AD=10cm,
BC=16cm. Daca AD¿ BC= {M}. Calculati perimetrul triunghiului MDC.

Ip. ABCD−trapez ; AB||CD


AB=36cm, CD=12cm
AD=10cm, BC=16cm
AD¿ BC= {M}
C: perimetrul triunghiului MDC
Dem:

M Explicaţia

Individualã
culegere
Rezolvarea
CS1,2,3 de probleme Aprecieri
verbale
D C

Conversaţia Frontală

A B

T . F. A. MD MC 12 1
AB║CD
a)AB||CD ⇒ Δ MDC ~ Δ MAB ❑
⇒ MD+10 = MC+ 16 = 36 = 3
MD 1
Din = ❑ 3 MD=MD +10❑ MD=5 cm
MD+10 3 ⇒ ⇒

MC 1
Din = ❑ 3MC=MC+16❑ MC =8 cm
MC+ 16 3 ⇒ ⇒

Perimetrul ∆MDC=5cm+12cm+8cm=25cm

5
Problema 4:
Se dã elevilor spre rezolvare urmãtoarea problemã: Evaluare
Conversaţia frontală
Stiind ca AE CD, determinati lungimile laturilor necunoscute :
Explicaţia

IV. Concluzii și
CS1,2,3
realizarea feed Rezolvarea 4’
de probleme
back-ului Trusa de
geometrie
Individual

Conversaţia
Anunţ rezolvarea corectă şi ofer câteva sugestii. Aprecier
Fac aprecieri, recomandări, notarea elevilor care s-au remarcat la lecţie. e orală

V. Anunţarea Conversaţia
temei pentru Exercitiile de pe fisa ramase nerezolvate. Explicaţia Frontală fisa 1’
acasă

6
Fisa de lucru nr 2

Problema 1
În tapezul ABCD, { Ο }= AC∩BD .
AO BO AB
= =
a) Demonstraţi că OC OD CD ;
AO
b)Dacă AB=8cm şi DC=6cm, aflaţi valoarea raportului OC .
Problema2 :

Dandu-se figura de mai jos si stiind că A E , calculati lungimile segmentelor AC, CE,AB si DE .

Problema3 :

Fie ABCD trapez cu bazele AB||CD, AB=36cm, CD=12cm, AD=10cm, BC=16cm. Daca AD¿ BC= {M}. Calculati perimetrul triunghiului MDC.

Problema 4:
Se dã elevilor spre rezolvare urmãtoarea problemã:
Stiind ca AE CD , determinati lungimile laturilor necunoscute :

7
8

S-ar putea să vă placă și