Descărcați ca DOCX, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 10
PROIECT DIDACTIC
GRĂDINIȚA: „AMICUS JUNIOR”
GRUPA: MICĂ CATEGORIA ACTIVITĂŢII: Educarea limbajului MIJLOC DE REALIZARE: Lectura educatoarei TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Maricica”, de Luiza Vlădescu TIPUL ACTIVTĂŢII: transmitere de cunoştinţe SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie textul lecturii și îmbogăţirea vocabularului cu noi cuvinte. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O 1 – să descrie personajul principal al poveștii; O 2 – să-şi însuşească corect sensul cuvintelor noi; O 3 - să răspundă la întrebările adresate de către educatoare; O 4 - să redea conţinutul lecturii pe scurt, cu propriile cuvinte;
METODE ŞI PROCEDEE: lectura, explicaţia, conversaţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: textul povestirii, planşe ilustrative; MODUL DE ORGANIZARE: frontal şi individual; DURATA :15-20 minute Desfăşurarea activității: Etapele/ Strategia didactică Evaluare Nr. secvenţele Obiective Metode, Forme de crt lecţiei + operaţio- Conţinutul instructiv-educativ Mijloace de procedee, organizare a . intervalul de nale învăţământ tehnici activităţii timp alocat Voi asigura cadrul necesar Moment desfăşurării optime a activităţii. 1. - - organizatoric Voi aşeza scăunelele în formă de - - semicerc şi voi pregătii materialul didactic. 2. Captarea O1 Captarea atenției se va realiza prin Conversaţia Păpușă Individual Capacitatea atenției+ prezentarea unei păpuși. Copiii, prin Imagini Frontal copiilor de a intermediul unor întrebări și cu descrie, ărin Reactualizare ajutorul cadrului didactic, vor intermediul unor a descrie păpușa. Ulterior, îi voi cuvinte simple, cunoştinţelor propunța acesteia și numele – păpușa. asimilate Maricica – aceasta reprezentând Capacitatea anterior personajul principal din povestea ce copiilor de a se urmează a fi comunicată. Totodată, exprima corect în pe tot parcursul poveștii voi aduce propoziţii simple. în vederea preșcolarilor și imagini reprezentative fiecărui moment- cheie. Voi spune copiilor că astăzi, în cadrul activității, le voi spune o
Anunțarea poveste foarte frumoasă, despre o
temei și fetită, din care o să învăţăm multe Capacitatea
precizarea lucruri noi despre igienă. Ulterior, Conversaţia copiilor de a
3. Imagini Frontal obiectivelor le spun că titlul poveștii este înțelege mesajul reprezentat chiar de numele păpușii transmis, precum. care va „participa” la activitate, adică „Maricica”, poveste scrisă de Luiza Vlădescu. 4. Dirijarea O2 Se redă cât mai expresiv conţinutul Conversaţia Imagini Frontal Capacitatea învăţării povestirii (Anexa1). Explicaţia Individual copiilor de a se Voi expune povestea clar, accesibil Observația exprima corect în și expresiv pentru a putea trezi propoziţii simple. emoții și pentru a asigura motivația învățării. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, psihologice și dramaticale, accentuări și scăderi ale intensității vocii, repetiții, mimică și gestică. Voi explica copiilor sensul cuvintelor noi.
5. Obţinerea Pentru buna înțelegere a textului, Conversaţia Frontal Capacitatea
performanţei O3 preșcolarii sunt rugați să răspundă copiilor de a O4 la câteva întrebări, precum: Individual repovesti lectura.
- Care este titlul poveștii?
- Despre ce vorbește această poveste?
- De ce nu avea Maricica prieteni?
Copiii vor reproduce ideile lecturii
în succesiunea lor logică, folosindu- se de imaginile (ANEXA 2) reprezentative pentru fiecare scenă în parte. Inițial îi voi întreba ce moment din poveste reprezintă fiecare imagine, iar apoi îi voi încuraja să le punem în ordine pe planșă.
Evaluarea și Voi întreba copii despre ce am
discutat astazi si voi face aprecieri Încheierea colective asupra modului de activității participare a copiilor la activitate şi voi distribui stimulente copiilor care Conversaţia Frontal 7. Buline au răspuns pe parcursul activității. Activitatea se va încheia cu un joc muzical, tranziție către următoarea activitate didactică. ANEXA 1 ANEXA 2