Verificarea Cunostintelor

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Unitatea de învățământ: LICEUL TEORETIC ,, I.C.VISSARION" TITU


Clasa: a X-a A
Profesor: ACHIM MIHAELA NICOLETA
Data: 8.12.2022
Anul școlar: 2022-2023
Disciplina: EDUCATIE ANTREPRENORIALA
Unitatea de învățare: Initierea si derularea uni afaceri
Tema :Conditii legislative ale activitatii antreprenoriale
Tipul lecției: : Lectie de verificare a cunoștințelor
Timp alocat: 50’
Locul de desfășurare: sala de clasă

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de


cunoaştere şi de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice educaţiei antreprenoriale în situaţii caracteristice economiei de
piaţă, precum şi în analizarea posibilităţilor de dezvoltare personală.

COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE

1.2. Utilizarea adecvată a conceptelor specifice 1. Planul de afaceri(I)


antreprenoriatului. 2. Conditii legislative ale activitatii
antreprenoriale
5.1. Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei
afaceri proprii şi profitabile, luând în
considerare interesele comunităţii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


1. Să recunoască elementele de conţinut ale unui plan de afaceri
2. Să identifice normele de aplicare la constituirea unei societati comerciale
3. Să enumere etapele infiintarii unei societati comerciale
4. Să cunoasca drepturile si responsabilitatile salariatilor si angajatorilor.

Resurse procedurale (strategie didactică)


Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul
Principii didactice: învățarea centrată pe elev
Mijloace de învățământ: test, pix
Forme de organizare a activității: activitate individuală.
Evaluarea: observarea, evaluarea scrisă.
Resurse bibliografice:
1. Elena Lupșa si Victor Bratu, EDUCATIE ANTREPRENORIALA, manual pentru clasa a X-a,
București, Editura Corvin Deva, 2005;
SCENARIU DIDACTIC
Eșalonarea conținutului Strategia didactică
Secvențele lecției/ Activitatea Activitatea Metode și Mijloace de Forme de Evaluare
dozare timp profesorului procedee învățământ organizare
elevilor
didactice
1. Moment Salută elevii. Verifică Salută profesorul, Conversația Caiete, Activitate Observare
organizatoric/ 5’ prezența elevilor. răspund pixuri, frontală
sistematică
Stabilește o atmosferă solicitărilor catalog
prielnică desfășurării acestuia
activității.
2. Anunțarea Profesorul anunță Elevii sunt atenți Conversația Caiete Activitate Observare
obiectivelor de obiectivele evaluării. la explicațiile frontală sistematică
Pixuri
evaluare/ 5’ profesorului.
O1: Să recunoască Activitate
elementele de conţinut ale individuală
unui plan de afaceri

O2: Să identifice normele


de aplicare la constituirea
unei societati comerciale

O3: Sa cunoasca etapele


infiintarii unei societati
comerciale

O4. Să cunoasca
drepturile si
responsabilitatile
salariatilor si
angajatorilor.

3. Reactualizarea Prin întrebări frontale se Elevii sunt atenți Explicația, Activitate Aprecieri
cunostintelor/ 10’ realizează verificarea și răspund la Conversația frontală
cunoștintelor cu privire intrebari
Activitate Verbale
la Planul de afaceri si
conditiile legislative ale individuală
activitatii
antreprenoriale.
3. Evaluarea Profesorul distribuie Elevii primesc Explicația Test de Activitate Observare
performantelor/15’ testele de evaluare și testul . evaluare frontală sistematică
precizeaza timpul de
lucru, oferind informații
necesare.

Asigurarea Profesorul strânge Explicația, Test de Activitate Apreciere


conexiunii inverse testele și comunică evaluare frontală verbală
Conversația
10’ răspunsurile corecte,
evidențiază greșelile
tipice, dând explicații
suplimentare pentru
corectarea acestora și
pentru clarificarea unor
probleme, acolo unde
este cazul.
4.Aprecieri si Profesorul multumeste Elevii sunt atenți Explicația Caiete Activitate
recomandari,temă elevilor pentru la explicațiile frontală
Apreciere
pentru acasă/ 5’ participare. profesorului și
notează tema verbală
Solicită elevilor ca temă pentru acasă
sa elaboreze un eseu impreună cu
despre economia de planul pentru
piata,in care se regasesc redactarea ei.
urmatoarele cuvinte
piata , concurenta , pret ,
libertate economica.
TEST DE EVALUARE
I.Alege varianta corectă pentru următoarele enunţuri: 2 puncte

1.Codul muncii reprezintă:


a).norme ce reglementează totalitatea relaţiilor dintre angajaţi:
b).legea ce reglementează totalitatea relaţiilor dintre angajaţi şi jurisdicţia muncii;
c.)norme ce exprimă aderarea angajaţilor la un sindicat;
d.)dreptul de organizare şi funcţionare a societăţii.

2.Drepturile salariatului vizează:


a.) negocierea colectivă;
b.)disciplina muncii;
c).secretul de serviciu;
d.)fidelitatea fata de angajator.

3.Obligaţiile angajatorului vizează:


a.)repaosul zilnic şi săptămânal;
b)confidenţialitatea datelor despre angajaţi;
c)atribuţiile corespunzătoare fiecărui angajat
d)controlul asupra îndeplinirii sarcinilor de serviciu

4.Unul din principiile care stau la baza codului muncii este:


a)informarea salariaţilor privind condiţiile de muncă;
b)asigurarea măsurilor de securitatea muncii ;
c)înfiinţarea registrului genaral de evidenţă a salariaţilor;
d)asigurarea protecţiei sociale şi protecţia muncii prestate în unitate;

II.Completază spaţiile libere pentru obţinerea unui enunţ corect:…………..2 puncte

1.Angajatorul trebuie să comunice periodic……(1)…… situaţia economică şi financiară a societăţii.


2.Munca forţată este interzisă, prin muncă forţată înţelegând orice…..(2)………… impus sub ameninţare .
3.Planul de afaceri este un instrument de………(3)………………care se foloseste pentru………(4)
……………..
4.Inregistrarea comerciantilor in Romania este reglementata de……………(5)………………..privind registrul
comertului si de …………………(6)……………………..privind societatile comerciale.
III.Realizează corespondenţa corectă între elementele coloanei A( tipuri de societăţi comerciale) şi
elementele coloanei B(răspunderea asociaţilor):
3 puncte

A( tipuri de societăţi comerciale) B(răspunderea asociaţilor)


1.SA(Societate pe acţiuni) a.până la concurenţa capitalului social subscris, nelimitat
şi solidar
2. SCS (Societate în comandită simplă b.răspundere nelimitată şi solidară
3.SNC(Societate în nume colectiv) c.răspundere solidară
d. până la concurenţa capitalului social subscris
IV.Stabileşte valoarea de adevăr (A) sau fals (F) pentru următoarele enunţuri:..2 puncte
1.Orice salariat care prestează o anumită muncă , poate să beneficieze de drepturi salariale.
2. Orice salariat care prestează o activitate de muncă , trebuie să beneficieze de protecție socială.
3. Rolul planului de afaceri este de a ghida întreprinzătorul începând cu primul an al afacerii.
4. Societatea comerciala își poate desfășura activitatea si in alte domenii de activitate, pe lângă producție,
comerț, servicii sau import-export fără a fi nevoie de obținerea unor aprobări sau avize speciale.
BAREM DE EVALUARE SI CORECTARE

I.

1-b; 2-a, 3-b, 4-d

II:

(1)salariaţilor

(2)serviciuI

(3)de lucru

(4)incepe si derula o afacere

(5)Legea 26/1990

(6)Legea 31/1990

III. 1-d, 2-a, 3-b,

IV: 1-F , 2-A , 3-A , 4-F


FIŞĂ
PRIVIND REZULTATELE OBŢINUTE LA TESTELE INIŢIALE

DISCIPLINA: EDUCATIE ANTREPRENORIALA


COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice educaţiei antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de


cunoaştere şi de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală
2. Aplicarea cunoştinţelor specifice educaţiei antreprenoriale în situaţii caracteristice economiei de
piaţă, precum şi în analizarea posibilităţilor de dezvoltare personală.

COMPETENŢE SPECIFICE CONŢINUTURI ASOCIATE

1.2. Utilizarea adecvată a conceptelor specifice 3. Planul de afaceri(I)


antreprenoriatului. 4. Conditii legislative ale activitatii
antreprenoriale
5.1. Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei
afaceri proprii şi profitabile, luând în
considerare interesele comunităţii.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


5. Să recunoască elementele de conţinut ale unui plan de afaceri
6. Să identifice normele de aplicare la constituirea unei societati comerciale
7. Să enumere etapele infiintarii unei societati comerciale
8. Să cunoasca drepturile si responsabilitatile salariatilor si angajatorilor.

NUMĂR DE ELEVI EVALUAŢI: 25


Data: 8.12.2022
Clasa: a X-a A
Unitatea de învățare

Subiecte I II III

Câţi elevi au realizat competenţele propuse 21 11 12

Câţi elevi n-au realizat rezultele de învăţăre 4 10 13


propuse
Punctajul acordat pe fiecare rezultat al învăţării 5px6 2px25 10p

Nota acordată / rezultat al învăţării 3 5 1


Realizarea rezultatelor învăţării (%) 96% 40% 48%
Model in functie de itemii din test- adaptezi dupa testul tau

NOTA OBŢINUTĂ LA TESTUL INTERDISCIPLINAR:

NOTA 10 9-10 8-9 7-8 6-7 5-6 4-5 3-4 2-3 1-2
NUMĂ - - 7 9 5 1 1 - - -
R
ELEVI
% 36%
- - 28% 20% 4% 4% - - -

MEDIA CLASEI: 7,13

GREŞELI TIPICE:

 Elevii nu au identificat
 Elevii nu au descris integral.
 Elevii nu au explicat în totalitate.
PROPUNERI DE REMEDIERE:
 Aprofundarea cunoştinţelor referitoare la:

S-ar putea să vă placă și