Limba Romana Refacut

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.11.2022
Propunator: Arzoiu Georgiana
Unitate de invatamant: Școala Gimnazială “Diaconu Coresi” Fieni
Clasa: a IV-a B Step by Step
Disciplina de invățămant: Limba şi literatura română
Unitatea de invățare : Să facem cunoștință cu personajele
Subiectul/Tema lecției: Textul narativ: “James”, de Roald Dah
Tipul lecției: lecție de comunicare-însușire de cunoștințe
Scopul lecției: - îmbogăţirea şi activizarea vocabularului elevilor
- formarea capacităţii de exprimare orală şi de receptare a mesajului oral şi vizual
Competente specific vizate:
Limba si literatura română:
2.1 . Descrierea unui personaj dintr-o carte / dintr-un film /a unui personaj imaginar urmărind un set de repere
3.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a susține o opinie referitoare la mesajul citit

Arte vizuale și abilitați practice:

2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile , în urma desfășurării unor activității dominant manuale , creative și ludice

Obiective operationale :
O 3.3.1-să corect şi conştient textul dat, obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să extragă cel puțin o informație;
O 3.3.2- să formuleze corect răspunsuri și întrebări ; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev formulează cel puțin un răspuns/ întrebare .
O 3.3.3- să găsească cuvintele necunoscute din text, integrandu-le în enunţuri propri ; obiectivul se consideră realizat, dacă toți elevii alcătuiesc
cel puțin un enunț cu noile cuvinte;
O 2.3.1. – să rezolve puzzle-ul , asamblând corect piesele acestuia.
OBIECTIVE EDUCATIVE:
- Dezvoltarea gândirii, imaginaţiei, spiritului de observaţie;
- Stimularea interesului pentru lectură;

Metode,procedee si tehnici didactice:


RESURSE
 SRATEGII DIDACTICE:
METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observația, exercițiul, Diagrama Venn.
RESURSE MATERIALE: manualul digital, Cartonașe cu imagini ale unor personaje și cu denumirea unor însușiri caracteristice lor,
flipchart, markere, lipici, fișe cu proba de evaluare formativă;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, perechi.
FORME DE EVALUARE: aprecieri individuale, interevaluarea, aprecieri verbale
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE UMANE: 22 elevi

B. TEMPORALE : 30 minute
C. UMANE : 22 elevi
BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa a IV a, aprobată prin ordin al ministrului nr. 5003/02.12.2014
 Constantin Cucoş (coord.), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi gradele didactice, Iaşi, Editura Polirom, 1998;
 Vasile Molan ,Didactica disciplinei „Limba si literatura romană” in invățamantul primar,Bucuresti,Editura Miniped, 2013
 Text suport- Textul narativ: “James”, de Roald Dahl

Webografie : Limba și literatura română pentru clasa a IV-a (edu.ro)

Demersul didactic
Nr. Etapele lectiei Ob. Eșalonarea conținutului Strategia didactica Evaluare
crt /Timp op
Activitatea profesorului Activitatea Metode, procedee si Mijloace de inv. Forme de
elevului tehnici did. organizare
1. Momentul Asigurarea unui climat Manuale, caiete frontal
organizatoric educaţional favorabil pentru
desfăşurarea lecţiei.
Mă asigur că pe mese există
materialele necesare
desfășurării lecției de Lb.și
lit.română.
2. Reactualizarea  Elevii Conversația, explicația Tabla Frontal Aprecieri
cunoștințelor și  Și noi am discutat în ascultă ,discuția Markere verbale
deprinderilor cadrul orelor de Limba și introductivă.
literatura română, despre Răspund
povești în care apar anumite întrebărilor
personaje. adresate de
-Despre ce povești este vorba învățătoare.
și despre ce personaje am
discutat ?
Precizează titluri
Precizarea unor titluri de din povești
povești și a personajului cunoscute.
principal.
3. Activitate/discuție Doamna învățătoare Conversația, explicația Cartonașe cu Frontal Aprecieri
introductivă prezintă pe o coală de ,joc didactic. imagini ale unor verbale
flipchart ,un exercițiu de personaje și cu
corespondență imagine- denumirea unor
cuvânt: ”Găsește perechea Elevii realizează însușiri
potrivită” (ANEXA 1) corespondența caracteristice lor
Se prezintă elevilor imagini între imagini și
cu diferite personaje și cuvinte.
cartonașe pe care sunt scrise
anumite însușiri fizice și
Elevii își
morale ale personajelor
exprimă părerea
respective.
personală cu
Pornim o scurtă discuție:
privire la
Care dintre personaje au
întrebarea
însușiri fizice și morale
adresată.
asemănătoare? Dar diferite?
4. Anunțarea temei si Astăzi vom discuta pe baza Elevii își notează Conversația, explicația Tabla,markere, Frontal Aprecieri
a obiectivelor textului narativ: „James”, de și ei în caiete Manualul verbale
Roald Dah. data si titlul
Se prezintă în termeni lecției.
accesibili obiectivele
urmărite: să citească corect
textul dat, să răspundă la
întrebări, să identifice sensul
cuvintelor noi, să încadreze
aceste cuvinte în structuri noi;
Scriu la tablă data şi titlul
lecţiei;
5. Prezentarea Se propune citirea în Elevii Conversația, Tabla Frontal Aprecieri
optima a gând/şoaptă a textului şi deschid explicația, inteligentă,text- verbale
conținutului și O.3.3.3 sublinierea cuvintelor manualul la ,exercițiul suport,flipchart,
dirijarea invățarii necunoscute, cu creionul în textul -„James”, fișă flipchart cu
mână pentru a marca de Roald Dah. diagrama Venn
cuvintele neînțelese şi a fi
explicate ulterior. Elevii citesc în
Se verifică caracterul gând/şoaptă
conştient al citirii prin textul şi
întrebări ce vizează conţinutul subliniază
textului: cuvintele
O.3.3.2. Care este titlul textului ? necunoscute,
Cum se numeşte autorul? cuvintele
Ce personaje intâlnim? neînțelese cu
Se explică toate cuvintele și creionul pentru a
expresiile necunoscute și se fi explicate
folosesc în structuri noi,de ulterior.
către elevi. Elevii
Se trece la citirea textului formulează Diagrama Venn
sub diferite forme: pe enunțuri folosind
fragmente, în lanț, selectiv, în cuvintele noi.
ștafetă.
O3.3.2
Citire model
Elevii ascultă
Pe flipchart este pusă o coală citirea model de
cu două diagrame pentru a către doamna
desfășura jocul Asemănări și învatatoare.
deosebiri. Elevii sunt
Elevii sunt împărțiți pe grupe împărțiți pe
și invit câte un reprezentant al grupe și invit
acestora să scrie însușiri câte un
morale și fizice diferite ale reprezentant al
celor două mătuși: Mătușa acestora să scrie
însușiri morale și
Sponge și Mătușa Spiker. fizice diferite ale
La final, ajutată de elevi celor două
identificăm însușiri morale și mătuși: Mătușa
fizice asemănătoare celor Sponge și
două mătuși. Mătușa Spiker.

Elevii vor primii câte un


puzzle cu imaginea lui
James , pe care îl vor asmbla. Elevii
asamblează
puzzle-ul cu
imaginea lui
James.
6. Fixarea Propun elevilor rezolvarea Elevii lucreaza Conversația,explicația, Fișa de Frontal, Aprecieri
cunosțintelor O3.3.1 fișei de lucru pe baza textului. in prechi pentru exercițiul lucru ,stilou perechi verbale
O3.3.2 Elevii lucrează în perechi . rezolvarea
O3.3.3 Anexa 2 sarcinii.

7. Asigurarea O3.3.1 Elevii primesc fişe de Elevii lucreaza Conversaţia, explicaţia Fișa de evaluare Individual Fișa
retenției și O3.3.2 evaluare Anexa 3 fișa de evaluare. evaluare
transferului O3.3.3

8. Aprecieri si Apreciez activitatea Conversația. Frontal


recomandari desfășurată, gradul de Aprecieri
implicare al elevilor și verbale/
realizarea obiectivelor autoevaluare
ANEXA 1 23.11.2022

“GĂSEȘTE PERECHEA POTRIVITĂ”


- blândă - viclean - sărmană

- rea - naivi

Anexa 2 23.11.2022
1. Răspunde la întrebările următoare:
a. Unde se află casa mătușilor lui James?
b. Ce vede James de pe deal, ca pe un punctuleț cenușiu?
c. De ce mătușile nu-l iau pe James cu ele când plecau de acasă?

ANEXA 3 23.11.2022
FIȘĂ DE EVALUARE
1. Completează spațiile punctate cu informații din textul “ James ” după Roald Dahl:
a) Când îl strigă pe James, matușile îi spun………………………………………………………………………………………………………
b) La picioarele lui James se întinde, ca un covor fermecat ,……………………………………………………………………………
c) In acest timp , sărmanul James continua…………………………………………………………………………………………………….

2. Ordonează cuvintele astfel încât să obții trei propoziții:

a) corpolentă , Mătușa , era , Sponge


…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
b) treabă , pus , era ,la , James
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
c) slabă , Spiker , Mătușa , era
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

3. Scrie câte o însușire pentru fiecare dintre personajele:


a) Mătușa Sponge b) James c) Mătușa Spiker
…………………………… ………………………………… …………………………………….

MATRICEA DE SPECIFICATII
NR.CR COMPORTAMENT CUNOASTER ÎNȚELEGER APLICARE ANALIZĂ SINTEZĂ EVALUARE
T E E E
1. C1. Identificarea unor
informații generale I1
după un text literar
2. C2. Ordonarea unor
cuvinte date pentru a I2
obtine enunturi logice
3. C3. Extragerea unor
informatii de detaliu I3
dintr-un text literar

Competența specific vizată:

2.3. Extragerea dintr-un text a unor elemente semnificative pentru a sustine o opinie referitoare la mesajul citit

BAREM DE CORECTARE SI NOTARE

Itemul Întotdeauna Uneori Niciodată


1. Completează corect trei spatii lacunare Comleteaza corect doua spatii Completeaza correct un spatiu
lacunare lacunar
2. Alcatuieste corect trei propozitii Alcatuieste corect doua propozitii Alcatuieste correct o propozitie
3. Scrie trei insusiri corecte Scrie doua insusiri corecte Scrie o insusire corecta
LIMBA SI LITERATURA ROMANA CLASA a IV a STEP
Inregistrarea rezultatelor
Matricea item - elev

Nr. Numele si prenumele I1 I2 I3


Crt elevului
.
1. BACIU LUCA ANDREI
2. CARP OCTAVIAN GABRIEL
3. COMAN ANIA MARIA
4. DASCALU CARLA GABRIELA
5. DRAGHICIU DARIUS
6. DREZALIU DAVID MARIAN
7. HOMEGHI EDUARD IOAN
8. HUZUI ELENA BEATRICE
9. IANCU ALIN CONSTANTIN
10. ILINCA MEDEEA NIKOLE
11. IVAN PATRICIA MARIA
12. LOBODAN IOANA ANTONIA
13. MARCU ANTONIO VALENTIN
14. MILEA ALESSANDRA MARIA
15. NEGROIU DANIEL
CONSTANTIN
16. OLARU IOANA PATRICIA
17. PLESA TEOFAN
18. RARU FLAVIA MARIA
19. RIPEA NIKOLAS GEORGIAN
20. UTA DAVID FLORIAN
21. VUSCA EDUARD ANDREI
22. ZERBANE IMAN
DIAGRAMA VENN
MĂTUȘA SPONGE MĂTUȘA SPIKER

ASEMANARI
FIȘĂ DE EVALUARE DIFERENȚIATĂ

1. Completează spațiile punctate din propoziția următoare cu informații din textul “James” după Roald Dahl:

Când îl striga pe James , matusile îi spun ……………………………………………………………………………….

2. Ordonează cuvintele astfel încât să obții o propoziție :

corpolentă, Matușa , era , Sponge

3. Scrie o însușire pentru personajul “James”:

James …………………

S-ar putea să vă placă și