DP 2 - Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 14.12.2022
Clasa: a II-a
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr 7 Alexandria
Ora: 11:00
Durata: 50 de minute
Profesor inv. Primar: Alina Antoaneta Buzatu
Profesor coordonator: Ileana Gurlui
Profesor metodist: Mariana Buciu
Propunator: Arcudeanu Andrea Isabel
Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat”
Aria curriculara: Consiliere si orientare
Disciplina: Dezvoltare personala
Unitate tematică: Emoţiile de bază
Subiectul lectiei: „știu și pot să fiu stăpnul emoţiilor mele?”
Tipul lectiei: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor şi abilităţilor
Scopul: aprofundarea şi perfecţionarea cunoştinţelor şi competenţelor, stimularea copiilor în vederea exprimării emoţionale deschise
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: să identifice propriile emoții
O2: să își stapanesca emoțiile
O3: să verbalizeze ideile, gândurile față de unele situații de viață întâlnite
O4: exprimarea emoțiilor de baza în situații variate și controlul acestora

Metode și procedee: jocul, conversația, explicația, observația, expunerea


Materiale: caiete, manual, video-proiector, zarul emoțiilor, foarfeca, lipici
Resurse umane: 25 de elevi
Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale
Nr Secventele instruirii Continut didactic Elemente de strategie didactica Evaluare
crt Activitate propunator Activitate elev Metode Materiale Organizare
1 Moment Se asigura condițiile optime Elevii se așează în banca Conversația Materiale Frontală Observare
organizatoric pentru bună desfășurare a și își pregătesc materialele didactice sistematică a
(2 min) lecției necesare comportamentului
elevilor
2 Captarea atenției Se va prezența jocul „zarul Elevii aruncă zarul și vor Conversația Observare
(10 min) emoțiilor”, pe fiecare dintre menționa ce sentiment Zarul Frontală sistematică a
fetele zarului vor fi imagini cu este prezentat în imaginea Jocul emoțiilor comportamentului
diferite stări emoționale, fiecare de pe față zarului elevilor
elev va aruncă zarul și va trebui
să recunoască emoția
3 Anunțarea temei Se va anunța tema: „știu și pot Elevii notează în caiete Conversația Observare
(1 min) să fiu stăpânul emoțiilor mele?” Caiet Frontală sistematică a
comportamentului
Se va nota la tablă titlul lecției Stilou elevilor
4 Dirijarea învățării Elevii vor fi anunțați să Elevii lucrează exercițiile Conversația Frontală
(25 min) deschidă manualele la pagina54 1, 2, 3 și 4 împreună cu Manual Observare
Ex 1; copii vor asocia propunatorul sistematică a
corespunzător emoția cu Explicația Individual comportamentului
comportamentul Elevii elaborează enunțuri elevilor
Ex 2 : „cum gândesc, așa mă asemănătoare (mă
simt și cum mă simt, așa mă gândesc...simt... mă
comport!” comport... ) și le vor notă
la tablă
Ex 3: Recunoaște emoția Elevii ghicesc emoția Manual
„Sprâncenele le încrunt,
Pumnii îi strâng cu putere,
Să strig chiar acum îmi vine” (Furios)
Dirijarea invatarii Cum ma simt eu? Cine stie? Observare
4 (25 min) sistematică a
Cum te simţi când mergi pe Explicația comportamentului
stradă elevilor
Cu părinţii tăi de mână
Şi mănânci o îngheţată
Cu căpşuni sau ciocolată?
Individual
Cum se simte o fetiţă
(Bucuros) Lipici
Când stă singură-ntr-un colţ
Şi priveşte cum se joacă
Fără ea copiii toţi? Foarfecă
Cum te simţi când doamna
pune
Lângă tine pe o masă (Trista)
O cutie cu surprize
Să le descoperi în clasă?

Cum te simţi când lângă tine


A venit un câine mare
Care îşi arată colţii
Şi te latră tare, tare ? (Curios) Aprecieri verbale

(Speriat)
Lipici
Elevii rezolvă ghicitorile Conversația
și le vor lipi în caiete Foarfecă
5 Evaluarea Se va propune o fișa de lucru Elevii rezolva fișa de Conversația Fișa de lucru - Observare
(10 min) 1. Asociază fiecare imagine cu lucru dată de propunator Individual sistematică a
emoția potrivită comportamentului
2. completează spațiile libere cu elevilor
activitățile sau persoanele care
te pot ajută să îți ridici moralul
3. Povestește o întâmplare și
precizaza ce emoții ai trăit

6 Incheiere În încheiere elevii cânta Elevii se vor ridica în Expunerea Calculator Frontală Aprecieri verbale
cântecul emoțiilor de Alexandra picioare, vor cânta și vor
Jarda după linia melodică de la bătea din palme sau din Video-
„Dacă vesel se trăiește” picioare după terminarea proiector
https://youtu.be/kEmHv5k27bQ fiecărui vers.

S-ar putea să vă placă și