GEOGRAFIE - Proiect Didactic - Aflentii Dunarii

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:28.09.2022

Ora: 11:00-12:00

Clasa: a-IV-a

Prof. Inv primar: buzatu Alina antoneta

Unitate de invatamant: scoala gimnaziala nr 7 alexandria

Aria curriculara: om si societate

Disciplina: geografie

Unitate de invatare: elemente de geografie a romaniei. Apele, clima. Vegetatia si animalele salbatice

Subiectul: apele curgatoare. Dunarea si afluentii sai

Prof. Coordonator: gurlui ileana

Profesor metodist: toma florentina

Propunator: arcudeanu andrea isabel

Clasa a-XII-a B

Colegiul national pedagogic „mircea scarlat” alexandria

Tipul lectiei: mixta

Scopul lectiei:

 insusirea constienta a cunostintelor despre apele curgatoare (definire, formare, tipari, caracteristici, utilizare)
 formarea deprinderilor de reprezentare a apelor curgatoare cu ajutorul semnelor si culorilor conventionale
OBIECTIVE DE REFERINTA:

sa localizeze corect elemente ale spatiului geografic intr-un context dat


sa descrie in enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice
sa isi exprime interesul pentru cunoasterea mediului inconjurator, identificand diferite modalitati de conversare si de ocrotire a mediului
inconjurator

OBIECTIVE OPERATIONALE

Sa defineasca corect, succesiv, izvorul, paraul, raul, fluviul, afuentii,confluenta, delta pe baza observatiilor efectuate prin comparare
Sa localizeze corect pe harta cursul unei ape, recunoscand semnele si culorile conventionale specifice
Sa clasifice apele curgatoare in functie de directia de curgere

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee: conversatia si jocul, problematizarea ,explicatia, lulcrul cu harta, ciorchinele, harta conventionala, invatarea prin descoperire

Mijloace de invatamant: manualul, altlas, harta, soft educational, calculator, fise de lucru/evaluare

Forme de organizare: activitate frontala, pe echipe, individuala

RESURSE

Temporale: 50 de minute

Umane: 25 de elevi
Etapele lectiei Ob Demers didactic Durata Strategii didactice Evaluare
op Activitatea Activitatea elevului Metode si Mijloce Forma de
propunatorului procedee didactice organizare
Moment Se asigura conditiile Se pregatesc pentru 1’ Manuale,
organizatoric necesare bunei inceperea orei caiete, harti
desfasurari a lectiei
Reactualizarea O2 Deorece in ora 5’ Observare sistematica
cunostintelor anterioara au fost Conversatia Harta muta Concurs pe
evaluate cunostintele Rezolva jocul echipe
elevilor depre Joc geografic Orala
elemente de geografie Jetoane
a Romaniei – relieful Problematizarea
se va folosi harta muta
sub forma unui joc
intitulat: „cine stie,
castiga!”
Sarcina didactica:
localizeaza si fixeaza
pe harta muta
unitatea de relief
scrisa pe un jeton
Captarea O4 Se prezinta o scurta o Asculta, cauta 7’ Conversatia
atentiei scurta povestire raspunsuri pe care le Povestea- Frontala
despre viata unei exprima oral Problematizarea text literar Orala
plante care traieste
ultimele clipe pentru
ca ii lipseau elemntele
vitale: apa si aerul
(anexa 1)
-de unde iau
vietuitoarele apa?
-cu iese apa la
suprafata pamantului?
Propun elevilor o
calatorie imaginara
pentru a descoperi
traseul parcurs de
exploratorul Emil
Racovita la Polul Sud.
-emil racovita a ajuns
la Polul Sud pe uscat
sau pe apa?
-ce este oceanul? Ce
fel de apa este?
Anunatarea In aceasta ora vom fi Receptioneaza 2’ Explicatia Tabla Orala
temei si a si noi exploratori. Vom mesajul transmis Frontala
obiectivelor calatori nu in Polul Noteaza titlul lectiei Creta
Sud ca savantului E. in caiete
Racovita ci in Europa Caiete
sin in tara noastra.
Astazi vom invata
despre apele
curgatoare din tara
noastra. Daca veti fi
atenti, la sfrasitul orei
veti sti unde se afla,
cum s-au format, de
unde izvoresc apele
curgatoare si veti afla
unde se aduna
aceastea

Se noteaza titlul pe
tabla
Dirijarea O2 Se fac conexiuni Formuleaza 18’ Conversatia Frontala
invatarii indisciplinare, se face raspunsul la Orala
apel la cunstintele intrebari
dobadite anterior Fisa
despe apa individuala Individuala
(proprietati, stari de
agregare, importanta
economica, utilitati)

Pentru intelegerea Observa fisa Frontala Observare sistematica


notiunilor care vor fi individuala Observarea Soft
predate, se vor dirijata educational
reactaliza notiunile de
izvor, fluviu, afuenti, Orala
confuenta. Fiecare Explicatia
elev va primi o fisa din
care sa reiasa aceste
lucruri (anexa 2)
Frontala
Prezentarea lectiei ce
cuprinde informatii Vizioneaza
despre raurile din tara prezentarea lectei Harta fizica
noastra, imagini ale a Romaniei
unora dintre ele, Observarea
precum si informatii dirijata
despre Dunare si Delta
Dunarii.

O3 Cu ajutorul hartii fizice


se scot in evidenta Identifica trasaturile
trasaturile generale generale ale apelor
ale apelor curgatoare curgatoare. Invatarea prin
din Romania Observa harta si descoperire
O4 Tot cu ajutorul hartii clasifica raurile Observarea
se face o clasificare a Observa cursul 18’ Harta fizica Orala
raurilor, in functie de Dunarii a Europei
directia de curgere
Analiza cursului Stabilesc traseul
Dunarii dupa Descopera Frontala
urmatoarea structura: importanta
izvorul, regiuni economica
strabatute, locuri de
varsare

Fixarea O2
cunostintelor

S-ar putea să vă placă și