Proiect Didactic Fulgul de Zapada Memorizare

Descărcați ca doc, pdf sau txt
Descărcați ca doc, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 14.11.2015
Grădiniţa: Grădiniţa cu Program Prelungit nr.3 Paşcani;
Educatoare: Neculăeş Simona;
Grupa: mijlocie A "Ursuleţii" ;
Tema anuala de studiu: “Când,cum și de ce se întâmplă?”;
Tema proiectului tematic / Tema săptămânală independentă: “Iarna alba cu ninsoare “
Tema activităţii: “Jocuri de iarna”;
Forma de realizare: activitate de educare a limbajului
Tipul activităţii: Memorizare
Componenta activităţii:
- D.L.C -"Fulgul de zapada " de C.Rades- memorizare;
Scopul activităţii :
Imbogatirea vocabularului activ si pasiv pe baza experientei,activitatii personale si a
relatiilor cu ceilalti . Stimularea calităţilor intelectuale de voinţă şi afective în vederea utilizarii
unui limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaţionale:
 Să formeze deprinderi de a asculta,a retine si de a reproduce versurile dintr-o poezie;
 Să retina cuvinte si expresii noi:strop de roua,bob de apa,lacrima de nea;
 Să reproduca cu usurinta poezia invatata;
 Să exprime emotii si sentimente fata de natura;

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, , exerciţiul, învăţarea prin cooperare,


surpriza,expunereaR.A.I.
Material didactic folosit: Imagini,jetoane cu anotimpul iarna,bulgare de zapada,minge pentru
metoda RAI,recompense
Durata: 20-25 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar,Bucuresti 2009,
 Culegere de texte-Ed.Tehno-Art
 M.P. Lăzărescu, l. Ezechil, Laborator prescolar, Bucuresti, 2011
 Elemente de pedagogie preşcolară apliată, Ed. Univ. din Oradea , 2006

1
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONTINUTUL
METODE SI MATERIALE EVALUARE
ACTIVITATII ACTIVITĂȚII
PROCEDEE DIDACTICE
Amenajarea spaţiului
educaţional şi pregătirea Conversația
1.Moment materialului didactic. Explicaţia Observarea
organizatoric Pregătirea climatului Conversaţia comportamentului
psiho-afectiv necesar copiilor
desfăşurării activităţii.
Educatoarea le va
Observarea
prezenta copiilor un bulgăre
comportamentului
de zăpadă pe care îl ținea în
copiilor
mână. Îndrumă copiii să
Surpriza Observarea
privească cu atenție ce se va
2.Captarea Conversaţia Bulgăre de interesului
întampla cu bulgarele.
atenţiei Problematizarea zăpadă copiilor pentru
-Ce s-a întâmplat cu
activitate
bulgărele de zăpadă?
Aprecierea
-Din ce cauză s-a topit?
răspunsului
-Din ce este formată
copiilor
zăpada?
Pentru că suntem în
anotimpul de iarnă și pentru
3.Anunţarea Observarea
că afară ninge liniștit cu Explicaţia
temei şi a comportamentului
fulgi mari si jucăuși aș vrea Conversaţia
obiectivelor copiilor
să învățam poezia: Fulgul de
zăpadă scrisă de C. Rades.
4.Desfăşurarea Familiarizarea cu
activităţii conținutul poeziei Observarea
Se prezintă copiilor planșe Demonstraţia Planse cu comportamentului
cu imagini de iarnă și se va imagini de copiilor
purta o scurtă conversație iarna
despre acest anotimp.

2
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONTINUTUL
METODE SI MATERIALE EVALUARE
ACTIVITATII ACTIVITĂȚII
PROCEDEE DIDACTICE
Recitarea model a poeziei
Voi recita model poezia
de 2-3 ori, expresiv, clar,
cu intonaţia şi mimica
adecvate.

Fulgul de zăpadă
Pe obraz, pe nas, pe umăr, Planse cu Aprecierea
Tot cad fulgii fără număr. Explicaţia imagini de răspunsului
S-a oprit în palmă unul... Conversaţia iarna copiilor
Iute, iute, închid pumnul.

Desfac pumnul...
Unde-i fulgul?
Am ăn mână-un strop de
rouă,
Sau un bob de apa?Plouă?
S-a topit în mâna mea,
Ca o lacrimă de nea.....
Învățarea poeziei de
către copii
Voi recita prima strofă,
pe rând cu doi – trei copii.
În continuare, voi recita cea Evaluarea orala a

5. Obţinerea de-a doua strofă. Copiii Planșe cu răspunsurilor date

performanţei chemaţi în faţă vor recita, Exerciţiul imagini de de copii.


cu ajutorul educatoarei, iarnă Aprecierea
prima strofă şi a doua. răspunsurilor
Educatoarea va recita model
şi a treia strofă. Doi-trei
copii recită cele trei strofe
împreună cu educatoarea.

3
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONTINUTUL
METODE SI MATERIALE EVALUARE
ACTIVITATII ACTIVITĂȚII
PROCEDEE DIDACTICE
Educatoarea propune
copiilor să recite toți în cor
Observarea
poezia apoi li se sugerează
comportamentului
să se joace un joc ,, Eu spun Explicaţia
copiilor
una, tu spui multe” (metoda Demonstraţia
6. Asigurarea
RAI), prin care vor folosi Problematizarea Explicaţia
retenţiei şi R.A.I Minge
cuvinte nou învățate , la
transferului
singular, vor arunca mingea, Observarea
iar cel ce o va prinde va Explicaţia
comportamentului
spune acel cuvânt la plural. Demonstraţia
copiilor
Ex:- ,,strop”- aruncă
mingea- alt copil o
prinde- ,,stropi;
Copiii vor fi solicitați să
spună ce poezie au învațat.
Educatoarea face aprecieri
7. Fixarea
generale si individuale Aprecieri verbale
cunoștințelor și
asupra modului cum au individuale şi
aprecierea Conversația
răspuns și cum s-au colective
activității
comportat la activitate. Recompense
copiilor
Copiii vor fi stimulați
primind recompensă câte o
față zâmbitoare.

S-ar putea să vă placă și