0 Proiect Didactic X Combinari
0 Proiect Didactic X Combinari
0 Proiect Didactic X Combinari
Data: 08.03.2019
Clasa: a X-a B
Obiectul: Matematică M2
Profesor: Trancă Maria-Cristina
Unitatea de învăţare: Elemente de combinatorică
Tema lecţiei: Combinări
Tipul lecţiei: Lecţie de consolidare și transmitere de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale: la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:
- să definească noţiunea de permutare;
- aplice noţiunea de permutare;
- să definească noţiunea de aranjamente;
- să aplice noţiunea de aranjament;
- să definească noţiunea de combinări;
- să aplice noţiunea de combinări;
- să dea exemple în care intervin noţiunile de permutări, aranjamente și combinări;
- să rezolve exerciţii care implică formulele de calcul ale aranjamentelor și combinărilor;
- să rezolve ecuaţii în care este necesar calculul aranjamentelor și permutărilor;
- să aplice în probleme practice noțiunile de combinatorică.
B: Psiho-motorii:
- Să manifeste interes pentru lecţie.
- Să scrie lizibil pe caiete şi la tablă.
C: Afective:
- Să participe activ la lecţie.
- Să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
- ;
1. Să se calculeze: a) b) 2 c)
d) e) f) .
2. Să se determine numărul natural n pentru care următoarele numere au sens:
a) b) c) d) .
3. Câte numere de cel mult 3 cife distincte se pot forma cu cifrele 1,2,3,4,5,6,7. Dar
submulțimi?
4. Se consideră mulţimea A={2,4,6,8,….,28,30}.Să se determine câte submulţimi
cu trei elemente conţine mulţimea A.
5. Care este probabilitatea de a câștiga la LOTO 6/49? Dar la 5/40?
6. Aflați nuărul natural n care verifică:
a) . b) .
c) . d) .
a) b)