Untitled

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Frînculeasă Claudia Emilia


Școala: Liceul Teoretic „Radu Vlădescu”, Pătârlagele
Data: 05.10.2020
Disciplina: Consiliere și orientare (Dirigenție)
Clasa/ Nr. de elevi: a X-a Uman/ 35 elevi
Componenta: Autocunoaştere şi dezvoltare personală
Titlul lecției: “Cât de bune sunt bunele maniere?”
Tipul lecţiei: mixtă
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea relației dintre calitățile personale, valorile personale și reușita personală
1.2. Elaborarea unui plan de dezvoltare a resurselor personale
Metode şi procedee: conversația, observația, explicația, exercițiul, dialogul, argumentarea,
dezbaterea, problematizarea.
Forme de organizare a activității elevilor: activitate frontală, individuală, pe perechi/grupe;
Material didactic: prezentare Power Point, fișe de lucru;
Mijloace de învățământ: videoproiector, laptop, tablă etc.

SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul didactic Activitatea profesorului Activitatea Metode si Mijloace
elevului procedee didactice
1. Moment Pregătirea colectivului de Participare Conversaţia Activitate
organizatoric elevi şi distribuirea fișelor de activă. frontală
(5 min.) lucru. Anunțarea temei.
2. Activitatea nr. 1 Profesorul- diriginte face un Elevii Observația Activitate
Prezentare Power scurt istoric al conceptului de urmăresc frontală
Point. (10 min.) bune- maniere și răspunde la prezentarea
eventualele întrebări ale Power Point.
elevilor.
3. Activitatea nr. 2 Elevii sunt solicitați să aleagă Înțelegerea Explicația Activitate
Ce înseamnă pentru 3 posibilități dintr-o listă și să temei, indivi-
mine “bunele explice alegerile făcute. exprimarea duală
maniere”? unor puncte
(5 min.) de vedere
personale.

4. Activitatea nr. 3 Profesorul- diriginte explică Elevii sunt Exercițiul Activitate


Bunele maniere în dimensiunea culturală a încurajați să Dialogul pe
percepția autohtonă regulilor și convențiilor coopereze, să Argumentarea perechi
(10 min.) sociale, specificul local al negocieze, să
acestora. În continuare, elevii exprime un
au sarcina de a „potrivi” 10 punct de
jumătăți de enunțuri pentru a vedere
obține 5 proverbe românești. comun pe
După aceea, fiecare pereche care să îl
va încerca să aleagă un singur poată
proverb al cărui mesaj îl argumenta.
consideră cel mai important
sau cel mai util și să justifice
alegerea făcută.
5. Activitatea nr. 4 Împărțiți în grupe de câte 5 Lucrează în Dezbaterea Activitate
Identificarea relației sau 6 elevi, aceștia vor grupe apoi Argumentarea pe grupe,
dintre calitățile argumenta pro sau contra prezintă frontală
personale, valorile uneia dintre cele 6 teme argumentele
personale și reușita propuse. pro/ contra în
personală (15 min.) fața clasei
6. FEEDBACK 3-2-1 După ce completează Elevii Problematizarea Activitate
(5 min.) formularul de feedback, completează frontală
elevilor li se prezintă formularul de
concluziile activității. Există o feedback și
legătură între felul în care ne emit
comportăm în societate și concluzii ale
imaginea publică pe care o activității.
avem. De asemenea, maniera
în care acționăm determină
fericirea în relațiile personale
și succesul în carieră.
FIȘĂ DE LUCRU
Activitatea nr. 2. Alege trei posibilități din lista de mai jos pe care le asociezi cu expresia
“bune maniere” și explică alegerile făcute:
a. imagine publică pozitivă f. punctualitate
b. bun-simț g. reputație bună în comunitate
c. empatie h. politețe
d. conformism i. succes profesional
e. toleranță j. abilități sociale

Activitatea nr. 3. Lucrând în perechi, potriviți jumătățile de enunțuri pentru a obține proverbe
românești:
a. Ce ție nu-ți place… … mult aduce.
b. Respectă… … ca să-ți spun cine ești.
c. Vorba dulce… … ca să fii respectat.
d. Promisiunea… … altuia nu-i face.
e. Spune-mi cu cine ești prieten, … … este o datorie.

Alegeți proverbul cu mesajul cel mai important/ util și exprimați- vă opinia despre el.

Activitatea nr. 4. Împărțiți în grupe de câte 5 sau 6 elevi, aceștia vor argumenta pro sau
contra uneia dintre următoarele teme:
a. Oamenii nu se nasc educați și politicoși, ei învață să devină astfel.
b. Democrația sau libertatea înseamnă să nu existe reguli sau constrângeri de nici un fel.
c. Respectul reciproc este necesar pentru a conviețui într-o comunitate sau în societate.
d. În unele țări toată lumea are un comportament civilizat.
e. Bunele maniere sunt demodate în secolul 21.
f. Succesul profesional și fericirea într-o relație depind de comportamentul nostru față de
ceilalți, de limbajul nostru, de acțiunile noastre.

Activitatea nr. 5. FEEDBACK 3-2-1:


Enumeră 3 exemple de valori sau calități personale fără de care succesul personal sau
profesional nu poate fi realizat: ……………………, …………………..,……………………..
Scrie 2 schimbări pe care ți-ar plăcea să le vezi în jurul tău:
………………………………………………………………………………………...................
Numește o „lecție”, o informație utilă pe care ai învățat-o astăzi:
…………………………………………………………………………………………………..

S-ar putea să vă placă și