Isie Metodica

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.01.2019
Clasa: I A
Școala: Școala Gimnazială Vădăstrița
Învățătoare: Cleșcu Valeria
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română (CLR)
Unitatea tematică: Despre prietenie
Subiectul lecției: Sunetul și literele v,V – „Un vis”
Tipul lecției: consolidarea cunoștințelor
Mijloc de realizare: activitate integrată
Discipline integrate:CLR + MEM + DP + AVAP
Scopul: Consolidarea cunoștințelor despre literele învățate (citit, scris), concomitent cu
reactualizarea cunoștințelor de matematică și explorarea mediului și dezvoltare personală
Competențe specifice:
Comunicare în limba română (CLR):
- 1.1. Identificarea semnificației unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
- 1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
- 2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
- 3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
- 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind
materiale diverse.
Matematică și explorarea mediului (MEM):
- 1.4. Efectuarea de adunări și scăderi, mental și în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare;
- 1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <,
>,=, +) în rezolvarea și/sau compunrea de probleme;
- 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularități din mediul apropiat.
Dezvoltare personală (DP):
- 2.1. Asocierea emoțiilor de bază cu elemente simple de limbaj nonverbal și paraverbal;
- 2.2. Transmiterea unor mesaje verbale și nonverbale simple despre propriile experiențe
de viață.
Arte vizuale și abilități practice (AVAP):
- 2.3. Realizarea de obiecte/construcții, folosind materiale ușor de prelucrat și tehnici
accesibile.
Obiective operaționale:
CLR: - O1. Să dea exemple de cuvinte care încep, conțin și se termină cu sunetul „v”;
- O2. Să alcătuiască propoziții cu un cuvânt dat;
- O3. Să citească textul „Un vis”, respectând indicațiile învățătoarei (citire în lanț, citire
selectivă, citire în ștafetă);
- O4. Să răspundă oral la întrebări pe baza textului;
- O5. Să scrie cuvinte și propoziții corect, fără omisiuni de litere;
- O6. Să despartă cuvinte în silabe, alcătuind cuvinte cu silabe date;
- O7. Să ordoneze cuvintele într-o propoziție.
MEM: - O8. Să efectueze corect operații de adunare și scădere în concentrul 0-100;
- O9. Să numească părțile corpului omenesc și principalele organe, cu rolurile acestora;
- O10. Să compună probleme după imagini.
DP: - O11. Să recunoască principalele emoții, asociind emoticonul cu emoția pe care o exprimă;
- O12. Să-și exprime propria părere în legătură cu un moment emoționant.
AVAP: - O13. Să coloreze bucăți de hârtie, piese ale unui puzzle (vioară);
- O14. Să lipească piesele de puzzle la locul potrivit.
Strategii didactice: inductiv-semialgoritmica, euristică, exersativă
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, Metoda
ciorchinelui, problematizarea, brainstormingul
Mijloace și materiale didactice: manuale, caiete, tabla magnetică, coli de flipchart, vioară din
demicarton (pentru puzzle), planșă cu probleme ilustrate, fișe, instrumente de scris și colorat,
emoticoane, planșă corpul omenesc, jetoane cu organele interne.
Forma de organizare: frontal-individuală, în grup
Durata lecției: 35 minute + 10 minute activitate recreativă
Bibliografie:
1. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română, disciplina Matematică
și explorarea mediului, disciplina Dezvoltare personală, disciplina Arte vizuale și
abilități practice, pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
2. Cleopatra Mihăilescu, Tudora Pițilă, Comunicare în limba română, manual pentru clasa
I, Editura Didactică și Pedagogică, 2018.
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE OB. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


LECȚIEI OP. METODE MIJLOACE FORMA
ȘI ȘI DE
PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE
Moment Se asigură condițiile optime desfășurării lecției.
organizatoric

1.Reactuali- - Ce literă am învățat ultima dată? Exemple de


zarea O1 cuvinte cu sunetul „V” în poziție inițială, mediană, Conversația
cunoștințelor finală. Observare
2 minute - Exemple de nume de persoane care încep cu Frontal sistematică
sunetul „v”.
O2 - Alcătuiți propoziții, folosind cuvintele: Viorel,
Vasile.

2.Captarea Se vor spune ghicitori. Litera cu care începe fiecare cuvânt,


atenției răspuns al ghicitorilor, va fi folosită pentru a descoperi un
1 minut alt cuvânt din care elevii vor afla titlul lecției. Ghicitori

Trei surori, poți să zici,


Una mare, două mici. Conversația
Vin în fiecare an
Și pun lacăt la ghiozdan. (Vacanțele)
A venit baba din munți, Frontal
Peste râuri a pus punți Atenția la
Și a prins, spunând povești, ghicitori
Flori de gheață la fereștri.
(Iarna)
Mergi cu ea, dar roți nu are.
Nu e tren, dar șine are.
Iarna bucurii aduce. Frontal
Sus o urci și-n jos te duce. (Sania)

VIS – un cuvânt care ne amintește de lecția ”Un vis”.


3.Anunțarea Explicația Manuale
temei și a - Astăzi la ora de comunicare vom desfășura o
obiectivelor activitate de recapitulare, în care vom combina
1 minut întrebări atât de la comunicare, cât și de la
matematică și explorarea mediului și dezvoltare Citirea
personală. Individual Citirea
4.Prezentarea O3 corectă,
conținutului Mai întâi, vom citi lecția „Un vis”. expresivă
5 minute (citire în lanț, citire selectivă, citire în ștafetă).

5.Dirijarea Conversația
Se vor adresa levilor întrebări din text.
învățării O4 - Cine a venit la Voicu?
20 minute - Cine este vărul lui Voicu?
- Ce are Viorel?
- Unde îi invită Viorel?
- Care este visul lui Viorel?
-Pe parcursul lecției noastre vom încerca să-l ajutăm pe Planșă cu
Viorel să ajungă să-și îndeplinească visul: acela de a avea Explicația ciorchinele Observarea
propriul concert la vioară. Metoda sistematică
-Pentru a-ți îndeplini un vis, e nevoie să parcurgi mai multe ciorchinelui
etape, pe care noi le vom descoperi azi.
Frontal
Se prezintă elevilor o planșă cu un ciorchine (Drumul către
succes). Pe aceasta sunt plasate mai multe plicuri cu
sarcini. Pe măsură ce rezolvă sarcinile din plic, elevii vor
O5 descoperi cuvântul care se află în spatele lui. La finalul Caiete
O6 activității vom putea citi împreună ce presupune drumul de Conversația
la Vis la Realitate.
Plicul 1. (TALENT)
-Desparte în silabe cuvântul concert.
O8 -Formează un cuvânt cu silabele: -ră, vi, -oa. Exercițiul Fișe
-Eu spun una, tu spui multe: covor, avion.
Plicul 2. (MUNCĂ) Piese de
O13 -Calculează: puzzle
12+14= 25-10= 18-11= 21+8= Culori Deprinderi
O14 Plicul 3. (PROFESOR) Lipici Individual practice
Elevii primesc fiecare câte o bucată dintr-un puzzle,
numerotată. Trebuie s-o coloreze cu maro. Pe macheta de
la panou, va veni fiecare elev și își va lipi bucata în locul
care are același număr ca al lui. Elevii vin la panou în urma
unor întrebări:
-Care sunt vecinii numărului 10? Exercițiul

-Care sunt numerele care se rotunjesc la 20?


-Care sunt numerele impare mai mici decât 9?
-Dar numerele pare mai mari ca 10? Observarea
O9 -Care sunt cifrele pare? sistematică
-Care e numărul format numai din zeci? Planșă corpul Frontal
-Ce număr se află între 12 și 14? omenesc
Conversația
Plicul 4. (PRIETENI)
Jetoane cu
Avem o planșă cu un băiat, căruia îi dăm un nume,
organele
folosind literele învățate.
interne
Corpul omenesc:
O5 - Care sunt părțile corpului omenesc?
- Care sunt principalele organe interne? Elevii vor
O7 veni la panou și vor așeza pe corp organele înterne.
(imagini decupate pe contur)
Elevii vor specifica rolul fiecărui organ intern. Exercițiul Caiete
Plicul 5. (ÎNCREDERE)
6.Obținerea -Ordonați cuvintele pentru a obține o propoziție corectă:
performanței concert Viorel la invită ne.
O11 -Alcătuiți propoziții cu diferitele sensuri ale cuvintelor
3 minute
„vin” și „vară”.
O12
Brainstormingu Emoticoane
Plicul 6. (EMOȚII) l Diferențierea
Elevii vor avea pe un panou 5 emoticoane cu principalele emoțiilor
emoții: Bucurie, Tristețe, Frică, Furie, Rușine. Trebuie să
recunoască emoția respectivă, să vină în fața clasei și să Frontal-
scrie cuvântul care denumește imaginea. individual
Se poartă discuții pe tema emoțiilor pe care e posibil să le
aibă Viorel în drumul său către îndeplinirea visului.
-Când ar putea să fie bucuros?
7.Evaluarea -Când ar putea fi trist?
2 minute -De ce i-ar fi frică? Conversația
Individual
-Ce i-ar provoca furie?
O4 -Cum își poate controla furia, tristețea sau frica?
Fișe
Întrebări orale:
-Care era visul lui Viorel?
-Ce alte instrumente muzicale cunoașteți?
8.Activitate -Ce va întâlni el în drumul său către îndeplinirea visului? În grup
recreativă Citim cuvintele: talent, muncă, profesor, prieteni, Atenția
10 minute încredere, emoții. Demonstrația distributivă
Elevii descoperă în careul de pe fișă o urare pentru Viorel:
„Succes!”.

Jocul „Dirijorul”:
Elevii sunt așezați în cerc (dirijorul și orchestra). Unul
dintre elevi este spectatorul și se află în mijlocul cercului,
cu mâinile la ochi. Învățătoarea atinge pe umăr un copil
9.Încheierea care va fi dirijorul (va dirija orchestra, arătând colegilor Manual
activității cum să cânte: la pian, la fluier, la vioară, la tobă, la nai). Explicația
1 minut Învățătoarea întreabă „Cine e dirijorul?”, iar spectatorul
încearcă să ghicească, uitându-se la colegi. Are dreptul la
trei încercări. După aceea, dirijorul devine spectator și
jocul continuă.

Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfășurat lecția.


Se dă tema pentru acasă.
Trei surori, poți să zici,
Una mare, două mici.
Vin în fiecare an
Și pun lacăt la ghiozdan. (Vacanțele)
A venit baba din munți,
Peste râuri a pus punți
Și a prins, spunând povești,
Flori de gheață la fereștri.
(Iarna)
Mergi cu ea, dar roți nu are.
Nu e tren, dar șine are.
Iarna bucurii aduce.
Sus o urci și-n jos te duce. (Sania)

PE PUZZLE
1. Care sunt vecinii numarului 10?
2. Care sunt numerele care se rotunjesc la 20?
3. Care sunt numerele impare mai mici decat 9?
4. Care sunt numerelepare mai mari ca 10?
5. Care sunt cifrele pare?
6. Care e numprul format numai din zeci?
7. Ce număr se afla intre 12 si 14?
NUMLE: ......................................... DATA: 29.01.2019

FIȘĂ DE EVALUARE
1. CALCULEAZĂ:

12+14=

25-10=

18-11=

21+ 8=

2. UNEȘTE CUVÂNTUL CU IMAGINEA CE EXPRIMĂ ACEASTĂ EMOȚIE.

BUCURIE FRICĂ TRISTEȚE FURIE RUȘINE

3. DESCOPERĂ ÎN CAREU O URARE PENTRU VIOREL. COLOREAZĂ.

A Z S P K
L S U E L
X U C B E
I M C U U
M C E N V
E L S O D
COVOR =
AVION =

-ră, vi, -oa =


concert =
concert Viorel la invită ne .

S-ar putea să vă placă și