Proiect Didactic

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.04.2023
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Carol I”, Câmpulung Muscel
Propunător: Stere Felicia
Disciplina: Consiliere şi dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: Paşi în învăţare
Subiectul: Pas la pas cu Harap-Alb. Experiențe de învățare
Clasa: a VI-a.
Durata: 50 de minute
Competenţe generale:
3. Reflectare asupra motivaţiei şi eficacităţii strategiilor pentru progres în învăţare
Competenţe specifice:
3.1. Autoevaluarea progreselor în învăţare, utilizând instrumente simple de planificare şi
monitorizare
3.2. Manifestarea interesului pentru a învăţa de la ceilalţi şi pentru a-i sprijini pe ceilalţi în
învăţare
Materiale necesare: Povestea lui Harap-Alb, de Ion Creangă (fragmente), imagini, manualul de
Consiliere și dezvolare personală, clasa a VI-a, autor, Simona Elena Popa, Editura Didactică și
Pedagogică S.A., 2017
Metode de predare-învăţare: brainstormingul, conversaţia euristică, problematizarea, jocul de
rol
Mijloace de învăţământ: laptop, fişe de lucru, flipchart, videoproiector
Forme de organizare: pe grupe, frontală, individuală
Forme de evaluare: orală, observaţie sistematică, portofoliu
BIBLIOGRAFIE:
1. Simona Elena Popa, Consiliere și dezvoltare personală, manual pentru clasa a VI-a,
Editura Didactică și Pedagogică S.A., 2017;
2. Programa şcolară pentru disciplina Consiliere și dezvoltare personală clasele a V-a – a
VIII-a, Bucureşti, 2017.
SCENARIUL DIDACTIC
Evocare (10 min)
Profesorul asigură un climat plăcut, relaxant, potrivit desfăşurării lecţiei şi le cere copiilor să
citească trei fragmente din Povestea lui Harap-Alb, de Ion Creangă, amintindu-le copiilor faptul
că au citit basmul ca lectură suplimentară, aceştia fiind familiarizaţi cu firul narativ. Copiii citesc
și ascultă redarea fragmentelor din basm.
Realizarea sensului (20 min)
Elevii vor fi împărţiţi în grupe de câte 4-5 copii. Vor primi câte o fişă de lucru pe care va trebui
să o completeze răspunzând la întrebări:
Ce învață fiul de împărat în fiecare dintre cele trei fragmente?
De la cine învață fiul de împărat?
La ce îi folosesc lui Harap-Alb învățăturile transmise?
După redactarea răspunsurilor, elevii vor discuta pe marginea acestor aspecte.
Reflecţia (20 min)
Profesorul le cere copiilor să alcătuiască o listă de lucruri pe care le-au făcut de-a lungul vieții. În
dreptul fiecăruia vor nota de la cine l-au învățat. Elevii sunt rugaţi să împărtășească ce au scris cu
colegii și să discute despre beneficiile pe care le-au avut în urma învățării acestor lucruri.
Li se cere elevilor să privească imaginile proiectate și să precizeze:
- Care este spațiul în care învață copiii din imagine?
- Cu cine învață?
- La ce le poate folosi ceea ce învață?
Grupa 1. Elevii vor scrie pe foaie de flipchart, într-un cerc, cuvântul învățare și vor adăuga în
jurul lui cuvinte care explică ce înseamnă învățarea.
Grupa 2. Elevii vor scrie pe foaie de flipchart, într-un cerc, sintagma medii în care învățăm și vor
adăuga în jur cuvinte care exprimă locuri în care se poate produce învățarea, respectiv lucruri pe
care le pot învăța în mediul respectiv.
Rezulatele celor două diagrame vor fi notate de elevi (fișe de lucru).
Profesorul le prezintă elevilor experiențe de învățare, care au loc în context formal, nonformal și
apoi, va discuta cu elevii pe baza imaginilor prezentate pornind de la întrebarea Ce tipuri de
experiențe credeți că au copiii din imaginile prezentate?
Elevii vor prezenta experiențele lor de învățare pentru cele trei context și vor exolica cum s-au
produs aceste experiențe și care au fost persoanele implicate în procesul de învățare și beneficiile
acestora.
Profesorul le propune un joc de rol. Elevii își vor alege una dintre situațiile de învățare descrise și
își vor imagina un dialog în jurul acelei situații.

Lucrările vor fi incluse în portofoliul de învăţare al elevului pe baza căruia cadrul didactic poate
evalua progresul, iar elevul se poate autoevalua.

S-ar putea să vă placă și