PROIECT - Lectie

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 26

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL TRAIAN

„ALBINUȚE HĂRNICUȚE!”

STROE STELUTA

1
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
DATAː 07.04.2022
NIVELː II
GRUPAː Mare „Inimioarele”
EDUCATOAREː STROE STELUTA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNTː „MIHU DRAGOMIR”
TEMA ANUALĂː CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?
TEMA PROIECTULUIː „Emoții de primăvară!”
TEMA SĂPTĂMÂNIIː „Bucurie și culoare”
TEMA ZILEIː „Albinuțe hărnicuțe!”
TIPUL ACTIVITĂȚIIː Verificare și consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi
FORMA DE REALIZAREː Activitate integrată ALA + ADP + ADE (DȘ-
activitate matematică + DEC) + JALA (jocuri și activități liber alese- recreative)
DURATAː 1 zi

SCOPUL ACTIVITĂȚIIː
 Consolidarea și verificarea cunoștințelor matematice în limitele 1-8;
 Consolidarea cunoștințelor și deprinderilor folosirii corect a tehnicilor și
uneltelor de lucru specifice realizării lucrărilor propuse.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII (DȘ)ː


2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme
și cunoașterea mediului apropiat.
COMPORTAMENTE VIZATEː
2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația.

2
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII (DEC)ː
3. Activare și manifestare a potențialului creativ.
COMPORTAMENTE VIZATEː
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse;
3.2. Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice,
în conversații și povestiri creative.

OBIECTIVE OPERAȚIONALEː
DȘː O1- Să recunoască cifra de pe fagure și stup;
O2- Să identifice vecinii numerelor;
O3- Să ordoneze crescător/descrescător un șir de numere, în limitele 1-8;
O4- Să raporteze numărul la cantitate și cantitatea la număr în limitele 1-8,
lipind albinuțele pe flori;
DECː O5- Să identifice materialele puse la dispoziție;
O6- Să picteze utilizând culori combinate pentru a crea efecte cromatice.

STRATEGIA DIDACTICĂː
 Metode și procedeeː conversația, explicația, observația, exercițiul,
demonstrația, munca în echipă, mâna oarbă, exercițiul organizatoric, metoda
Piramida;
 Resurse materialeː costume de albinuțe, regina albină, buturugi, ghivece,
cufăr, praf magic, săculeț, produse preparate din miere de albine, scrisoare,
cuburi, măsuțe, pietre, floricele, albinuțe, ciupercuțe, stupi, nisip, bețișoare,
scoică, faguri, cifre, cercuri, medalii, lădițe, boluri, lipici, bețișoare,
borcănele carioci, creioane, etichete, miere, lingurițe cu cifre, șorțuri, bonete,
șervețele, farfurii, ramă cu miere de albine, pânză, tempera, furculițe, bureți,
3
cuburi pentru pictură, trafaleți, pensuli, material mărunt (albinuțe), jetoane
cu cifre, baloane, palete, ecusoane, bomboane;
 Resurse umaneː preșcolarii grupei și educatoarea;
 Forma de organizareː frontal, pe grupuri mici, individual;
 Forma de evaluareː aprecieri verbale, observarea comportamentului
preșcolarului, observarea produselor activităților, acordarea recompenselor.

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE
ACTIVITĂȚI LIBER ALESEː
CONSTRUCȚIIː „Stupi pentru albinuțe”
 Sarcina de lucruː Copiii vor construi stupi pentru albinuțe, folosind cuburi
din lemn;
 Mijloc de realizareː Construcția;
 Metode și procedeeː Explicația, conversația, exercițiul;
 Material didacticː Cuburi din lemn;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

JOC DE MASĂː „Drumul albinuțelor la stup”


 Sarcina de lucruː Preșcolarii trebuie să ghideze albinuța să ajungă la stupul
ei, formându-i un drum cu ajutorul unor pietre pe care trebuie să le așeze în
ordine crescătoare/descrescătoare, apoi să adauge elemente specifice unei
poienițe;
 Mijloc de realizareː Asamblare;
 Metode și procedeeː Conversația, observația, explicația;

4
 Material didacticː mese, stupi, albinuțe, pietre, copăcei, iarbă, ciupercuțe,
floricele;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

NISIP ȘI APĂː „Albinuțe jucăușe”


 Sarcina de lucruː Copiii trebuie să traseze pe nisip, forme de albinuțe cu
ajutorul unui bețișor;
 Mijloc de realizareː Trasare;
 Metode și procedeeː Explicația, conversația, exercițiul;
 Material didacticː Scoică, nisip, apă, bețișoare, stup;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂː


RUTINEː Sosirea și primirea copiilor, deprinderi de autoservire, deprinderi
igienico-sanitare;
 Întâlnirea de dimineațăː „Albinuțe, albinuțe!”;
 Salutulː „Bună dimineața, ....! Mă bucur că sunt coleg/ă cu tine în această
clasă/ îmi place bluza ta...”;
 Prezența;
 Calendarul naturii;
 Noutatea zileiː „Mesaj de la Regina albină”
TRANZIȚIIː
 „Bat din palme clap, clap, clap”
5
 „Bâz, bâz!”
 „Ciupercuțele”
 „Zum, zum, zum, albinuța mea!”
 „Rândul frumos îl formăm,
Către baie să plecăm.
Pe mânuțe ne spălăm, este vremea să păpăm!”
 „Unu doi, unu doi
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne-ndreptăm,
Și de lucru ne-apucăm!”

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALEː


DOMENIUL ȘTIINȚĂ (DȘ)
 Tema activitățiiː „Ajutoarele Reginei!”;
 Mijloc de realizareː joc exercițiu (activitatea se va desfășura în centrul
Știință)
DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV (DEC)
 Tema activitățiiː „Roiuri de albine”;
 Mijloc de realizareː pictură (activitatea se va desfășura în centrul Artă)

ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESEː


BIBLIOTECĂː „Borcănele cu miere”
 Sarcina de lucruː Copiii își vor alege câte un borcănel pe capacul căruia este
scrisă o cifră. Preșcolarii vor scrie etichete și le vor colora, apoi le vor lipi pe
borcan (menționez că pe etichetă este deja scris cuvântul „MIERE” punctat,
ei trebuind doar să unească punctele). După lipirea etichetelor, vor merge la
centrul „Joc de rol”, unde vor pune miere în borcan (cât doresc ei) iar la
6
final, fiecare va așeza borcanul în lădița corespunzătoare cifrei scrise pe
capacul acestuia;
 Mijloc de realizareː Colorare, lipire;
 Metode și procedeeː Observația, conversația, explicația, exercițiul;
 Material didacticː borcănele, cifre, etichete, carioci, creioane, lipici;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

JOC DE ROLː „Faguri pentru albinuțe”


 Sarcina de lucruː Copiii pregătesc faguri, încărcându-i cu miere de albine
utilizând corect instrumentele de bucătărie. Preșcolarii îți aleg câte o farfurie
pe care se află câte o cifră iar ei trebuie să facă tot atâția faguri cât le indică
cifra;
 Mijloc de realizareː Activitate gospodărească
 Metode și procedeeː Observația, conversația, explicația, exercițiul;
 Material didacticː Faguri, miere, lingurițe, boluri, șervețele, bonete, șorțuri,
farfurii cu cifre, față de masă;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

ARTĂː „Roiuri de albine”


 Sarcina de lucruː Preșcolarii vor picta pe o pânză stupii de albine, vor
amprenta cu mânuțele tot atâtea albinuțe cât indică cifra de pe stup, apoi vor
picta floricele și norișori folosind furculițe din plastic și bureți;
 Mijloc de realizareː Pictură, amprentare;
7
 Metode și procedeeː Observația, conversația, explicația, demonstrația;
 Material didacticː Pânză cu stupi desenați, cifre, furculițe, trafaleți, cuburi,
pensuli;
 Forme de organizareː Individual;
 Forme de evaluareː Continuă, prin observarea acțiunilor copiilor, aprecieri
verbale.

JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- RECREATIVEː


 „Dansul cifrelor” (joc distractiv și de mișcare);
 „Balonul zburător” (joc de mișcare).

FINALIATEA ZILEIː
 „Borcănele cu miere”;
 „Faguri pentru albinuțe”;
 „Roiuri de albine”.

BIBLIOGRAFIEː
 Curriculum pentru educație timpurie 2019;
 Elena Lăcătuș, „Metode didactice moderne pentru învățământul preșcolar”,
Editura Emia, Hunedoara, 2020;
 Revista Națională de profil psihopedagogic pentru cadrele didactice din
învățământul preșcolar și primar, Editura Arlequin, Nr. 1-2, 2018, București;
 Viorica Preda, „Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de
copii, Editura Sitech, Craiova, 2011.

8
9
10
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu sosirea copiilor la grădiniță, curioși să descopere ce
surprize le oferă această zi.
Preșcolarii vor participa la desfășurarea activităților alese, în cadrul următoarelor
centre deschiseː
 CONSTRUCȚIIː „Stupi pentru albinuțe”;
 JOC DE MASĂː „Drumul albinuțelor la stup”
 NISIP ȘI APĂː „Albinuțe jucăușe”
Copiii își aleg singuri centrul care le stârnește interes, până la începerea
activităților.
Tranzițiaː „Bâz, bâz!”
Întâlnirea de dimineațăː „Albinuțe, albinuțe”
Ne vom așeza pe pernuțe în semicerc recitând următoarele versuriː
„Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit

11
În semicerc să ne-așezăm
Și frumos ne salutămː
Bună dimineața, albinuțelor!”
Salutul. Fiecare copil se va saluta menționând următoareleː „Bună dimineața, ... ,
mă bucur că sunt coleg/ă cu tine în această clasă/ îmi place bluza ta...” etc.
Prezențaː
Fiecare copil va veni și-și va identifica albinuța cu poza sa, plasând-o de la floare
la stup.
Calendarul naturiiː Vom completa calendarul naturii cu semnele potrivite,
adresându-le următoarele întrebăriː
 Ce zi a săptămânii este?;
 În ce anotimp suntem?;
 În ce lună suntem?;
 În ce an suntem?;
 Cum este vremea?;
Tranzițieː „Bat din palme clap, clap, clap”
Noutatea zileiː „Mesaj de la Regina Albină” (acest moment coincide cu
captarea atenției). Preșcolarii o descoperă pe Regina Albină, ce ține într-o mână o
scrisorică. (Anexa 1).
Din scrisoare, desprindem că, Regina Albină le propune câteva probe de lucru
copiilor, (jocul exercițiu) acestea fiindː
 Proba Iː În diferite locuri din sală se vor afla trei stupi de albine pe care am
lipit floricele cu cifre în limitele 1-8. Fiecare copil va purta la mânuță câte o
imagine, reprezentând un fagure pe care se află o cifră. Preșcolarii trebuie să
privească cu atenție și să identifice cifra pe care o are atașată pe fagure, apoi
să meargă la stupul corespunzător cifrei pe care o poartă. După ce toți copiii

12
s-au așezat, cu ajutorul a trei cercuri, vom identifica vecinii diferitelor cifre
(în limitele 1-8).
Exempluː Voi numi un copil să iasă în față pe cercul din mijloc, apoi voi
solicita să se alăture pe celelalte cercuri vecinii cifrei care se află în față.
Această procedură se va repeta de câteva ori, până când vor avea
posibilitatea toți copiii să participe.
 Proba IIː La proba a doua a jocului, voi invita fiecare copil să extragă dintr-
un săculeț (metoda „mâna oarbă”), câte o medalie pe care se află scrisă câte
o cifră (medaliile vor avea cifre în limitele 1-8). După extragerea medaliilor,
voi ruga preșcolarii să le pună la gât, apoi să se așeze în ordine crescătoare
(menționez că, voi întreba mai întâi copiii ce înseamnă șir crescătorː de la
cel mai mic la cel mai mare).
După ce s-au ordonat crescător, în fața lor se vor afla trei imagini
reprezentând faguri. Voi ruga preșcolarii să închidă ochiii, apoi voi șopti la
urechea a trei copii să zboare pe fagurii din fața lor. La semnalul meu,
(fluier) ceilalți vor deschide ochii și vor identifica albinuțele care lipsesc din
șirul lor. Vom repeta această varianță de trei ori, apoi vom forma șirul
descrescător (mai întâi îi voi întreba ce înseamnăː de la cel mai mare la cel
mai mic).
 Proba IIIː Fiecare copil se va retrage la stupul lui unde vor găsi o floare
mare, cu șase petale, iar pe fiecare petală va fi scrisă câte o cifră. Alături, se
vor găsi boluri cu lipici, bețișoare și lădițe cu albinuțe.
Preșcolarii trebuie să identifice cifrele de pe fiecare petală, apoi să lipească
tot atâtea albinuțe cât le indică cifra.
După fiecare probă, preșcolarii vor fi felicitați și aplaudați.
Tranzițieː
„Rândul frumos îl formăm,
13
Către baie să plecăm.
Pe mânuțe ne spălăm,
Este vremea să păpăm!”
După servirea mesei, vom forma un cerc, îi voi anunța pe copii că vom lucra pe
centre. După ce anunț copiii, mergem să le prezint fiecare centru deschis, le explic
sarcinile pe care le au de îndeplinit, materialele pe care le vor folosi cât și modul de
lucru. Precizez că-și pot alege mai întâi la ce centru doresc să lucreze, urmând pe
parcurs să se rotească către celelalte.
Tranzițiaː
„Unu doi, unu doi!
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne-ndreptăm,
Și de lucru ne-apucăm!”
BIBLIOTECĂː „Borcănele cu miere”
 Sarcina de lucruː Copiii își vor alege câte un borcănel pe capacul căruia este
scrisă o cifră. Preșcolarii vor scrie etichete și le vor colora, apoi le vor lipi pe
borcan (menționez că pe etichetă este deja scris cuvântul „MIERE” punctat,
ei trebuind doar să unească punctele). După lipirea etichetelor, vor merge la
centrul „Joc de rol”, unde vor pune miere în borcan (cât doresc ei) iar la
final, fiecare va așeza borcanul în lădița corespunzătoare cifrei scrise pe
capacul acestuia;
JOC DE ROLː „Faguri pentru albinuțe”
 Sarcina de lucruː Copiii pregătesc faguri, încărcându-i cu miere de albine
utilizând corect instrumentele de bucătărie. Preșcolarii îți aleg câte o farfurie
pe care se află câte o cifră iar ei trebuie să facă tot atâția faguri cât le indică
cifra;
ARTĂː „Roiuri de albine”
14
 Sarcina de lucruː Preșcolarii vor picta pe o pânză stupii de albine, vor
amprenta cu mânuțele tot atâtea albinuțe cât indică cifra de pe stup, apoi vor
picta floricele și norișori folosind furculițe din plastic și bureți.
După așezarea la centre, voi urmări fiecare copil, reiau explicațiile dacă este
nevoie și îi ajut pe cei care necesită sprijin.
După finalizarea activităților pe centre, se apreciază lucrările si produsele
obținute.
 Tranzițieː „Zum, zum, zum, albinuța mea!”
În cadrul jocurilor și activităților liber alese- recreative, copiii vor desfășura
următoarele jocuriː
 „Dansul cifrelor” (joc distractiv și de mișcare);
Copiii vor merge în jurul meselor în timp ce muzica se aude, în momentul în
care se oprește, fiecare copil se va opri în dreptul unei cifre și va așeza tot atâtea
albinuțe, cât indică cifra de pe cartonaș.
 „Balonul zburător” (joc de mișcare)
Copii vor primi baloane și palete. Aceștia vor trebui să mențină cât mai mult
baloanul în aer cu ajutorul paletei. Pe parcursul jocului, se va auzi o muzică pe
fundal.
După finalizarea jocurilor, vom trece la evaluarea activităților parcurse în
această zi.
În urma discuțiilor, voi face aprecieri verbale la comportamentul copiilor în
timpul activităților, aceștia primesc câte un ecuson în semn de mulțumire.
Plecarea acasă se realizează recitând următoarele versuriː
„Rândul iute îl formăm,
Acasă veseli plecăm
La revedere, dragii mei!”

15
SCENARIUL DIDACTIC
MOMENTELE OB CONȚINUT ȘI SARCINI DE STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
ACTIVITĂȚII . ÎNVĂȚARE METODE ȘI MIJLOACE DE FORME DE
OP PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZAR
E
.
Moment Crearea condițiilor necesare bunei Exercițiul
organizatoric desfășurări a activitățiiː aerisirea organizatoric
sălii de grupă, amenajarea
Observarea
spațiului de desfășurare a
comportament
activității, pregătirea materialului
ului verbal și
didactic (demonstrativ și
Albinuțe cu nonverbal al
distributiv), aranjarea copiilor în Conversația
fotografii Fontal copiilor
semicerc.
Stup
Se realizează Întâlnirea de Individual
Floricele
dimineață „Albinuțe, albinuțe”;
Calendarul
Salutul „Bună dimineața, mă
naturii
bucur că sunt coleg/ă cu tine în
această clasă!”; Prezența și

16
Calendarul naturii.
Captarea Captarea atenției se realizează sub Conversația Silueta Frontal Observarea
atenției formă de surpriză. Aceasta constă Explicația Reginei comportament
într-o scrisorică trimisă de Regina Albină ului de grup
Albină, pentru grupa mare Scrisorica
„Inimioarele”. (Anexa. 1) Cufăr
Anunțarea Dragii mei, astăzi vom fi Evaluarea
temei și a ajutoarele Reginei Albină și o interesului
obiectivelor vom ajuta să rezolve sarcinile de față de
Explicația Frontal
lucru. nouatatea zilei
Conversația
Prin intermediul jocului propus de
aceasta „Ajutoarele Reginei!”,
trebuie să rezolvăm cât mai bine
probele de joc, pentru a primi
recompense în semn de
mulțumire.
Facilitarea În continuare, preșcolarii vor trece Frontal
învățării la desfășurarea jocului exercițiuː Conversația

Domeniul Știință, DȘ- (activitate

17
matematică), în centrul Știință. Modul în care
Se prezintă și explică probeleː Explicația Stupi de au înțeles
Proba Iː În diferite locuri din Joc exercițiu albină sarcinile de
Pe grupuri
sală se vor afla trei stupi de albine Imagini cu lucru
Demonstrația mici
pe care am lipit floricele cu cifre faguri

în limitele 1-8. Fiecare copil va Floricele

purta la mânuță câte o imagine, Cercuri


O1 Observația
reprezentând un fagure pe care se
află o cifră. Preșcolarii trebuie să Îndeplinirea
privească cu atenție și să sarcinilor de
Explicația
identifice cifra pe care o are lucru
atașată pe fagure, apoi să meargă
la stupul corespunzător cifrei pe
care o poartă. După ce toți copiii Exercițiul Individual
O2 s-au așezat, cu ajutorul a trei
cercuri, vom identifica vecinii Aprecieri
Conversația
diferitelor cifre (în limitele 1-8); verbale
Exempluː Voi numi un copil să
iasă în față pe cercul din mijloc,

18
apoi voi solicita să se alăture pe
celelalte cercuri vecinii cifrei care Îndeplinirea
Mâna oarbă sarcinilor de
se află în față.
Medalii cu Individual
Această procedură se va repeta de lucru
cifre
câteva ori, până când vor avea
posibilitatea toți copiii să
participe. Explicația
O3 Aprecieri
Proba IIː La proba a doua a verbale
jocului, voi invita fiecare copil să
extragă dintr-un săculeț (metoda Săculeț Frontal
Exercițiul
„mâna oarbă”), câte o medalie pe
Observarea
care se află scrisă câte o cifră
modului de
(medaliile vor avea cifre în
Explicația lucru al
limitele 1-8). După extragerea
copiilor, de
medaliilor, voi ruga preșcolarii să
Frontal participare și
le pună la gât, apoi să se așeze în
Faguri de îndeplinire
ordine crescătoare (menționez că, Conversația
a sarcinii
voi întreba mai întâi copiii ce

19
înseamnă șir crescătorː de la cel
mai mic la cel mai mare).
O3
După ce s-au ordonat crescător, în
Exercițiul Frontal Aprecieri
fața lor se vor afla trei imagini
verbale
reprezentând faguri. Voi ruga
preșcolarii să închidă ochiii, apoi Observarea
Observația
voi șopti la urechea a trei copii să Stupi modului de
zboare pe fagurii din fața lor. La Flori cu cifre Individual lucru al
semnalul meu, (fluier) ceilalți vor Explicația Boluri copiilor, de
deschide ochii și vor identifica Lipici participare și
albinuțele care lipsesc din șirul Conversația Frontal
Bețișoare de îndeplinire
lor. Vom repeta această varianță Albinuțe a sarcinii
de trei ori, apoi vom forma șirul Lădițe
Exercițiul Pe grupuri
descrescător (mai întâi îi voi Aprecieri
mici
întreba ce înseamnăː de la cel mai globale
mare la cel mai mic).
O4

Proba IIIː Fiecare copil se va


retrage la stupul lui unde vor găsi

20
o floare mare, cu șase petale, iar
pe fiecare petală va fi scrisă câte o
cifră. Alături, se vor găsi boluri cu
lipici, bețișoare și lădițe cu
albinuțe.
Preșcolarii trebuie să identifice
cifrele de pe fiecare petală, apoi să
lipească tot atâtea albinuțe cât le
indică cifra.
Obținerea După finalizarea jocului, cu Conversația
performanței ajutorul tranzițieiː
„Unu doi, unu doi!
Frontal
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne-ndreptăm,
Și de lucru ne-apucăm!”, ne
Borcănele
îndreptăm către centreː
BIBLIOTECĂː „Borcănele cu Explicația Cifre Individual
miere”
Sarcina de lucruː Copiii își vor Etichete
Modul în care

21
alege câte un borcănel pe capacul Carioca au înțeles
căruia este scrisă o cifră. Exercițiul sarcinile de
Preșcolarii vor scrie etichete și le Creioane lucru
vor colora, apoi le vor lipi pe
Lipici
borcan (menționez că pe etichetă Individual
este deja scris cuvântul „MIERE” Explicația
Lădițe
punctat, ei trebuind doar să
unească punctele). După lipirea
Observarea
etichetelor, vor merge la centrul
Faguri modului de
„Joc de rol”, unde vor pune miere
Explicația Miere lucru al
în borcan (cât doresc ei) iar la
Individual
Lingurițe copiilor, de
final, fiecare va așeza borcanul în
Șorțuri participare și
lădița corespunzătoare cifrei scrise
Bonete de îndeplinire
pe capacul acestuia; Conversația
Șervețele a sarcinii
JOC DE ROLː „Faguri pentru
Farfurii cu
albinuțe”
albinuțe și
Sarcina de lucruː Copiii pregătesc
O4 Exercițiul cifre
faguri, încărcându-i cu miere de Modul în care
albine utilizând corect au înțeles

22
instrumentele de bucătărie. Explicația Individual sarcinile de
Preșcolarii îți aleg câte o farfurie Demonstrația lucru
Pânză
pe care se află câte o cifră iar ei Cifre
trebuie să facă tot atâția faguri cât Exercițiul Stupi
desenați
le indică cifra; Furculițe Aprecieri
ARTĂː „Roiuri de albine” Bureți de
baie verbale
Frontal
Sarcina de lucruː Preșcolarii vor Cuburi
O5 picta pe o pânză stupii de albine, Pensule
Conversația Trafaleți
vor amprenta cu mânuțele tot Observarea
atâtea albinuțe cât indică cifra de Frontal comportament
pe stup, apoi vor picta floricele și ului copiilor
Observația
norișori folosind furculițe din
O6 plastic și bureți. Explicația
După finalizarea tuturor sarcinilor Demonstrația Frontal Observarea
de lucru, vom vizita centrele Jocul Măsuțe comportament
Jetoane cu
pentru a vedea ce au realizat. ului copiilor
cifre
Cu ajutorul tranzițieiː „Bâz, Albinuțe
Boluri
bâz!”, începem desfășurarea
Observația
jocurilorː Frontal

23
„Dansul cifrelor” (joc distractiv Explicația
și de mișcare); Aprecieri

Copiii vor merge în jurul meselor Demonstrația verbale


Individual
în timp ce muzica se aude, în Jocul
Baloane
momentul în care se oprește, galbene

fiecare copil se va opri în dreptul


unei cifre și va așeza tot atâtea Palete
albinuțe, cât indică cifra de pe
cartonaș.
„Balonul zbucător” (joc de
mișcare)
Copii vor primi baloane și palete.
Aceștia vor trebui să mențină cât
mai mult baloanul în aer cu
ajutorul paletei. Pe parcursul
jocului, se va auzi o muzică pe
fundal.
Evaluarea Evaluarea se va realiza cu ajutorul Observarea
activității „Metodei Piramidei”. produselor

24
La baza piramidei se vor așeza Conversația Piramida Frontal copiilor
produsele opținuțe de copii, în Metoda
urma activității, cât și produsele piramidei Aprecierea

prezentate dimineață. corectitudinii

Pe următorul nivel al piramidei răspunsurilor


Explicația copiilor
copiii albinuțe care vor descrie
cele două stări ale albinuțelor
(triste la început iar la final
fericite).
La vârful piramidei, preșcolarii
vor identifica cu ajutorul
întrebărilor, personajul care are
grijă de stup și de micuțele albine.
Încheierea În urma discuțiilor, voi face
activității. aprecieri verbale, aceștia primesc Recompense
Conversația Frontal
câte un ecuson în semn de
Aprecieri
mulțumire.
verbale
Plecarea acasă se realizează
recitând următoarele versuriː

25
„Rândul iute îl formăm,
Acasă veseli plecăm
La revedere, dragii mei!”
Anexa. 1

SCRISOARE DE LA REGINA ALBINĂ


Dragi inimioare,
Sunt Regina albinelor și locuiesc în stup, împreună cu celelalte surate ale mele. Încă de la început vreau să
știți că sunt foarte tristă!
Sunt tristă pentru că toți oamenii sunt triști!
Vă întrebați de ce? ……Păi…să vă spun!
Aceștia își doresc foarte mult să cumpere borcănele cu miere de albine de la noi pentru că mierea îi ajută să fie
sănătoși…să nu se îmbolnăvească niciodată!
Numai că eu …împreună cu surioarele mele, nu reușim să pregătim atâtea borcane câte au oamenii nevoie!
Eu știu că voi sunteți mulți, sunteți foarte prietenoși, foarte isteți și cu suflet bun. Așa că...m-am gândit să vă rog pe
voi, inimioarelor, să mă ajutați să-mi recapăt cufărul cu daruri. Dacă hotărâți să mă ajutați, doamna educatoare va
sufla peste voi un praf magic pe care l-am lăsat în cufăr și astfel vă veți transforma în ajutoarele mele de nădejde.
Ce spuneți? Ne ajutați?

26

S-ar putea să vă placă și